Zdounky - rozhledna Zdenička
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Už jsme čtyři dny na cestě z Plzně do Přerova. Jedeme trochu oklikou, snažíme se navštívit co nejvíc rozhleden, ale také minipivovarů. Dnes nám zbývá na trase poslední rozhledna a pak už rovnou do Přerova. Takže to ještě zvládneme.
Za čím jedeme?
Obec Zdounky leží přímo na hlavní silnici do Kroměříže, kam je to asi 10 km. První písemná zmínka je z r. 1298. V r. 1358 byla obec povýšena na městečko, bylo zde vykonáváno i soudní právo. V obci byla postavena gotická tvrz, přesný rok vzniku není znám. První písemná zmínka je z r. 1406. R. 1523 už byla pobořena. Základy byly nalezeny r. 1934 u jižní zdi kostela.
Mezi největší památky patří kostel Nejsvětější trojice. Poprvé se něm psalo již r. 1366. Původně gotický kostel byl pravděpodobně založen už dřív. R. 1570 byla přistavěna kostelní věž. To dokazuje pamětní deska, doplněná erby stavebníka a jeho třetí manželky. Během 18. stoletíí byly na kostele prováděny přestavby a přístavby.
Ve městě byl v 16. století postaven renesanční zámek, který r. 1635 převzali jezuité. Nejdříve v něm vybudovali kolej, pak jej barokně přestavěli a přistavěli kapli. Po zrušení řádu r. 1773 se stal majetkem státu, ale nebyl využívaný. Až r. 1806 ho koupili Lamberkové, zrekonstruovali interiéry a ve svahu za zámkem vybudovali přírodní anglický park. Po r. 1948 vše přešlo do vlastnictví státu a bylo využíváno jako domov důchodců. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví a je veřejnosti nepřístupný. Do zámeckého parku je však volný vstup celoročně. Celý areál je kulturní památkou.
Pod Zdounky patří i rozhledna Zdenička, která je 4 km jihozápadním směrem. Nechala ji vybudovat místní akční skupina Hříběcí hory o.s. v rámci projektu "Po formanských cestách". Ten zahrnuje vybudování 150km dlouhé hipostezky, včetně vytvoření odpočívadel, úvazišť, stavbu repliky vodního mlýna a této rozhledy. Později o kousek dál jihovýchodním směrem postavili i rozhlednu Lebedov.
Dřevěná rozhledna Zdenička byla postavena r. 2012 na nejvyšším bodě areálu hipodromu Gruntu Galatík. Je vysoká 15 metrů. Na zastřešenou plošinu ve výšce 12 metrů vede 47 schodů. Kruhový výhled umožňuje pohled na Chřiby, Hostýnské vrchy i Kroměříž. Je volně přístupná.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u rozhledny žádné občerstvení není. Občerstvení i ubytování poskytují v areálu Gruntu Galatík. Také je možno se u nich projet na koníc. Jen nevím, zda trvale nebo jen v sezóně. Když jsme koncem září okolo projížděli, tak tam nějaká reklama byla, ale zdálo se, že je zavřeno. Určitě další možnost je ve Zdounkách.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je hezká, na pěkném místě, takže nic nebrání ve výhledu. Nedaleko rozhledny je zastřešené odpočívadlo a v křoví ukrytá kadibudka. Takže nechybí nic, co je třeba.
Ostatní informace
K rozhledně se nechá vyrazit z několika směrů.
Jedna z možností je zaparkovat nedaleko Koláčkova mlýna a vydat se k rozhledně po naučné stezce Těšánky, na které je i několik odpočívadel. Dokonce z ní můžete odbočit k rozhledně Lebedov. Ze silnice k rozhledně Zdenička je to 1,8 km.
Další možnost je odbočit ke Gruntu Galatík, kde je větší parkoviště. Dál se vydat pěšky okolo repliky vodního mlýna, rybníček lze obejít zleva i zprava a pak do prudšího kopce. Na kopečku pak doleva - rozhlednu už vlevo po chvíli uvidíte. Tato trasa je jen o trošku delší - měří 2 km.
My jsme na rozhlednu vyjeli autem - z obce Těšánky. To je 2,3 km, ale po téměř nesjízdné cestě do prudkého kopce, pak vlevo. U rozhledny je malé travnaté parkoviště.
Rozhodně příjemnější pro auta, ale i pro cyklisty je cesta ze Zdounků. Vyrazit směr Zborovice, odbočit na Troubky, ale pak už neodbočovat po silnici do vsi, ale jet v přímém směru po prašné cestě až na travnaté parkoviště pod rozhlednou. Tato cesta (měřeno od vlakové zastávky) je dlouhá 4 km. Stoupání je pozvolnější.