Zemská brána-naučná stezka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nedaleko Pastvinské přehrady v Orlických horách vede údolím Divoké Orlice z Klášterce nad Orlicí, jeho osady zvané Amerika, k zemské hranici s Polskem naučná stezka Zemská brána. Naučná stezka vede přírodní rezervací Zemská brána vyhlášenou v r. 1987 na rozloze 88,2 ha, v nadmořské výšce 570-650 m. m. Kamenný most přes řeku Divokou Orlici v prostoru, kde řeka opouští státní hranici, byl postaven za spolupráce italských odborníků v letech 1900-1903. V letech 2004-2005 prošel most nákladnou rekonstrukcí. Stezka lesnatým údolím sleduje balvanitého řečiště s vysokými skalními stěnami, které jsou využívané jako horolezecké cvičné stěny.
Naučná stezka dlouhá 3 km vede většinou po lesní cestě a je sjízdná i na horském kole. U Pašerácké lávky se stezka rozděluje a krátký úsek za Pašeráckou lávkou po pravé straně Divoké Orlice k Zemské bráně je na kole nesjízdný. Pašerácká lávka sloužila k pašování zboží z Německa a několikrát měnila svoji podobu. Nedaleko lávky se nacházejí zbytky loveckého zámečku Lusthaus, který nechal postavit v r. 1806 majitel žamberského panství Jan Parisch. Zámeček po vyhoření v r. 1936 již nebyl obnoven. Stezkou procházíte kolem několika objektů pohraničního opevnění vybudovaného v letech 1937-1938.
Naučnou stezkou vás provází několik zastavení, která představují místní zajímavosti a jedním z nich je také Ledříčkova skála vysoká asi 60m se zbojnickou legendou o „Jánošikovi Orlických hor“, loupežníkovi Ledříčkovi, který téměř 20 let počátkem 19. stol. bohatým bral a chudým dával. Byla na něj vypsána vysoká odměna, ale občané jej často u sebe ukrývali a nikdy neprozradili. Přesto byl několikrát chycen, vždycky se mu však podařilo utéct. Byl vynikajícím mistrem převleku, stával se formanem, hajným, krajánkem i četníkem a dovedl vyloupit i žamberecký zámek tak, že nevzbudil úředníka, který spal v místnosti vedle zámecké pokladny. Své hlavní sídlo měl v údolí Divoké Orlice ve skále se skalní jeskyni 10 m nad zemí. U paty skály stávala mohutná jedle, po které se dostal k provazovému žebříku a dále do jeskyně. Jednou, když při útěku před četníky spěchal zbojník ke své skrýši ve skále, provazový žebřík se utrhl a Ledříček se pádem na zem zabil. Aby se do úkrytu již nikdo nedostal, dala vrchnost jedli porazit. Údajně se někde blízko skály, nebo ve skále nachází část kořisti, kterou nestačil zbojník rozdat. Zdejší kraj navštěvoval i Alois Jirásek a také prezident T. G. Masaryk, který zde trávil dovolenou.
Za čím jedeme?
Za krásnou přírodou romantickým údolím, kde najde svoje i milovník vojenských objektů i tajuplných příběhů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Velmi dobře a se slušnými cenami jsme se najedli v Klášterci na Orlicí v restauraci U mostu, kde strávil dovolenou i prezident T. G. Masaryk. Jinak asi 1 km od mostu Zemské brány je turistická chata Na Čiháku.V Klášterci je možnost ubytování v několika výborných penzionech a ubytoval i naobědvat se lze v nedalekém kempu na Pastvinské přehradě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dobře značené turistické cesty a informační tabule a to, že na malém prostoru lze najít dobrodružství, romantiku a krásnou přírodu.
Ostatní informace
Ceny stravování i ubytování jsou přijatelné i pro rodiny s dětmi. Z Klášterce nad Orlicí vás ukazatelé dovedou na parkoviště před osadu Amerika, kde musíte zaparkovat automobil a dále jít pěšky nebo na kole.Pro rodinu s dětmi a kolaře je vhodnější u Pašerácké lávky se dát vlevo. Je to sice o něco delší, ale pohodlnější. Kdo se chce podívat jen na kamenný most Zemskou bránu a jeho okolí může k ní dojet po silnici z z Bartošovic v Orlických horách na Čihák, kde před mostem je malé parkoviště v létě s bufetem.