Zimní výšlap k jezeru Laka
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Naším cílem při tomto výletě bylo navštívit jedno z ledovcových jezer na Šumavě a to konkrétně jezero Laka. Jelikož byl začátek února, dlouho jsme se rozmýšleli, zda k jezeru vyrazit pěšky, nebo nazout běžky. V Železné Rudě, kde jsme bydleli skoro žádný sníh mimo sjezdovky nebyl, tak jsme zvolili pěší variantu a dá se říct, že jsme udělali dobře.
Autem jsme dojeli do osady Nová Hůrka, kde je přímo u silnice č. 190 spojující Železnou Rudu s Hartmanicemi parkoviště a odsud jsme vyrazili po modré turistické značce. Došli jsme do bývalé obce Hůrka, z které do součastnosti zbyla jen hřbitovní kaple sv. Kříže s rodinnou hrobků sklářské rodiny Abelů a naše další cesta pokračovala po žluté značce až na rozcestí Vodní kanál. Odtud jsme pak pokračovali po značce červené až k jezeru Laka. Právě tato část cesty byla asi nejobtížnější. Byli jsme už v nadmořské výšce nad 1000 metrů a zde bylo sněhu docela dost, takže jsme ho chvílema měli až po kolena. Nicméně k Lace jsme úspěšně dorazili a odsud jsme se po modré značce opět přes bývalou obec Hůrka vrátili k autu na parkoviště v Nové Hůrce.
Za čím jedeme?
Hůrka: bývalá sklářská obec, která po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce zanikla a byla srovnána se zemí. V době její největší slávy zde kromě sklářské hutě a obytných domů stával i kostel, mlýn, byl zde zámeček obývaný majiteli sklárny, byla zde pošta, hostinec a pro turisticky zaměřené návštěvníky tohoto místa byl k dispozici i hotel U jezera Laka. Do součastnosti se zachovala pouze hřbitovní kaple sv. Kříže, v níž byla rodinná hrobka sklářského a šlechtického rodu Abele. Toto místo je i spjato s jedním morbidním příběhem. V 50. letech minulého století, kdy zde byl vojenský prostor a normální člověk se sem nedostal, opilý vojáci místní posádky vytahali těla nebožtíků z rodinné hrobky a někteří z nich se prý pokoušeli i s kosterními ostatky tancovat. Nakonec všechny kosti a zbytky těl zakopali na hůreckém hřbitově. Do několika měsíců pak všichni účastníci této odporné akce zemřeli, jelikož se od ostatků nakazili infekcí.
Jezero Laka: je svojí rozlohou 2,53 ha nejmenším šumavským ledovcovým jezerem na české straně hranice. Za to svou nadmořskou výškou 1096 m.n.m. je nejvýše položeným jezerem na celé Šumavě. Jezero se nachází pod horou Debrník, je napájeno dvěma malými potoky a voda z něm odtéká Jezerním potokem, který pak vtéká do řeky Křemelné. Je jistě zajímavé, že původní přírodní hráz jezera byla v minulosti několikrát upravena, aby bylo možno využít vodu z jezera ke splavování dřeva.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Týdenní základnu při pobytě na Šumavě jsme měli už tradičně v Železné Rudě.
Po cestě není šance se nikde občerstvit, takže pití i něco k jídlu je potřeba si dát do baťůžku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když nám počasí moc nepřálo a nad jezerem Laka se válela hustá mlha, tak nás toto místo okouzlilo.
Ostatní informace
Parkoviště v Nové Hůrce vypadá jako placené, je zde boudička, ale v den kdy jsme zde byli my, tak po nás nikdo žádné peníze nechtěl.