V Klatovech, které založil král Přemysl Otakar II. v roce 1260 žije přibližně 22 tis. obyvatel. Klatovy jsou díky své poloze někdy též nazývány jako "brána Šumavy". Největším turistickým lákadlem jsou Klatovské katakomby.
Při jednom z našich výletů po Šumavě jsme se zastavili na místě, kde byla v roce 1766 založena významná sklářská obec jménem Hůrka (německy Hurkenthal). Nacházíme se v nadmořské výšce 1.015 m.n.m., nedaleko od Hůreckého vrchu, asi 6 kilometrů východně od Železné Rudy.
Původně Hůrka sestávala z osad Nová Hůrka (Neu Hurkenthal), Stará Hůrka (Alt Hurkenthal) a Hůrka. Majitel skláren Georg Christoph Abele zde založil osídlení v roce 1732, které se nazývalo „Česká huť“ (Bohmischhutten). Dominantu obce tvořil kostel svatého Vincence (zasvěcený sv. Vincenci Ferrerskému), který dal roku 1789 postavit Ignáce Hafenbrädl z peněz církevního fondu. O deset let později přešel kostel do vlastnictví šlechtického rodu Abele. Roku 1820 byla vedle kostela vystavěna velká kaple svatého Kříže, která sloužila jako hrobka sklářských rodin Abelů a Hafenbrädlů. Byl zde také pohřben otec známého spisovatele Karla Klostermanna.
V obci Hůrka stával kromě skláren a obytných budov také zámeček, proslulý hotel U jezera Laka (Zum Lacka-See), škola, hostinec, pošta, dva mlýny a lesovna. V 30. letech minulého století byla Hůrka oblíbeným turistickým místem a chodívalo sem na výlety mnoho turistů. Letní i zimní dovolenou zde trávili lidé jak z Čech, tak z Německa. Místní sklárna byla světově známá výrobou unikátních litých zrcadel, která se vyvážela do celé Evropy i zámoří. Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a obec potkal osud jako mnoho další míst v pohraničí. Budovy byly zničeny, jedinou výjimkou byla hřbitovní kaple, která kupodivu přečkala do konce komunismu, i když značně zpustošená. Údajně kaple sloužila jako dělostřelecká pozorovatelna. Na přelomu 21. století byla kaple zabezpečena a opravena. V současnosti se na místě bývalé obce Hůrka rozkládají louky a zajímavá stromořadí. Na kapli je umístěna tabule informující o historii obce a pamětní deska obětem zabitých v době komunismu na tomto úseku státní hranice. Vedle kaple je také několik náhrobků z původního hřbitova.
Výchozím bodem pro tento výlet je osada Nová Hůrka, kde se dá pohodlně zaparkovat, popřípadě lze sem dojet autobusem. Výlet si může člověk prodloužit například k jezeru Laka, které leží v nadmořské výšce 1.096 metrů a je nejvýše položeným šumavským jezerem.
*
Další zajímavá místa v okolí, která jsem navštívil: