Zimní výšlap na Slovanku a na Bramberk
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Ačkoliv loňská zima nebyla na sníh nijak štědrá, našlo se i pár dní, kdy naše hory sníh celkem vydatně zasypal. Měli jsme to štěstí, že jsme na náš prodloužený víkend do Janova nad Nisou dorazili právě v době, kdy sněhu bylo dostatek. A tak jsme kromě lyžování uskutečnili i pěší výlet, při kterém jsme navštívili dvě rozhledny nacházející se v této části Jizerských hor.
Za čím jedeme?
Na vcelku dobrodružný výlet vyrážíme z centra Janova nad Nisou.
Obec, jejíž počátky se datují do poloviny 17. století a kde se lidé v dřívějších dobách živili převážně sklářskou výrobou, zažila největší rozkvět na počátku 20. století. Tehdy byla dokonce povýšena na město a z Liberce sem byla zavedena tramvajová trať. Dobu největší slávy Janova nad Nisou připomíná hlavně honosná budova radnice a k dominantám patří i nedaleko stojící kostel svatého Jana Křtitele.
A právě kolem kostela prochází i červeně značená turistická trasa, po které začneme stoupat přilehlými lesy směrem na rozhlednu Slovanka. V lese je místy i více jak po kolena sněhu a tak cesta moc rychle neubíhá. Z lesa vycházíme na silnici pod kopcem Severák a odměnou nám jsou krásné výhledy na sluncem zalitý Ještěd. Teď již daleko pohodlnější cesta nás přivádí až na vrchol Severáku do nadmořské výšky 804 metrů. Opět krásné výhledy do kraje a jako bonus možnost občerstvení ve zdejší turistické chatě. Ze Severáku je to již jen kousek lehoučkým stoupáním na rozhlednu Slovanka.
Tato nejstarší naše železná rozhledna pochází již z roku 1887, kdy sem byla převezena a za pouhých 17 dní smontována poté, co byla součástí světové výstavy ve Vídni. Z její vyhlídkové plošiny ve výšce 14 metrů jsou nádherné výhledy na Jizerské hory, Jablonec nad Nisou, Liberec a Krkonoše.
Po sejití z rozhledny se odsud vydáváme po zelené značce do údolí, kterým protéká potok Rábenka. Sestup z Maxovského hřebene, na kterém Slovanka stojí, je celkem prudký a tak je o zábavu postaráno. Občas i sjezdem po zadní části těla se prudkým svahem, na kterém byla v roce 1840 instalována dnes pěkně opravená Křížová cesta, dostáváme na rozcestí Pod Slovankou. Odsud je to po červená již jen dva kilometry na rozhlednu Bramberk. Cesta vede zpočátku kolem toku Rábenky, takže je pohodová, ale její druhá část stoupající po sněhem zapadané lesní cestě již tak ideální není. Po namahavém brodění se sněhem přicházíme na rozcestí Pod Krásným, odkud již je cesta pěkně upravená a po ní docházíme až k rozhledně Bramberk.
Rozhledna Bramberk byla vystavěna a pro veřejnost otevřena v roce 1912. Kamenná, 21 metrů vysoká stavba vznikla na místě, kde od roku 1889 stávala její dřevěná předchůdkyně. V roce 1892 byla u původní rozhledny postavena turistická chata, která je v provozu dodnes. Rozhledna Bramberk je bohužel v zimním období uzavřena, takže o výhledech z ní do zdejšího krásného kraje si můžeme nechat jenom zdát.
Poslední část cesty už je vyloženě oddychová. Od rozhledny scházíme po zelené značce do Horního Maxova. Od zdejší dominanty, kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, odjíždíme autobusem do Jablonce nad Nisou, kde přesedáme a vracíme se do místa našeho přechodného pobytu, do Janova nad Nisou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Super ubytování jsme sehnali v Penzionu Tereza v Janově nad Nisou.
Při popisovaném výletě je možnost občerstvení na chatě Severák, v chatě u rozhledny Bramberk a nebo na konci cesty v Horním Maxově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jelikož nám přálo počasí, tak výhledy na Jizerské hory byly fascinující.
Zklamáním byla uzavřená rozhledna Bramberk.
Ostatní informace
Vstup na rozhlednu Slovanka je bezplatný, na Bramberku v sezóně vstup 40,- Kč.