Úzkokolejka Třemešná - Osoblaha (BR)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Úzkokolejným vláčkem z Třemešné do Osoblahy. Délka trati 20 km. Vláček jezdí každým směrem přibližně 4x denně.
Za čím jedeme?
Samotná cesta vlakem volným tempem po klikaté trati je nezapomenutelným zážitkem. Jako z jiné doby. V Bohušově je možno vystoupit a zajít si na 1,5 km vzdálenou zříceninu hradu Fulštejna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V této oblasti to s pohostinstvím není nijak slavné. Najíst se lze v Třemešné, jsou zde 3 krčmy, ale večer už jídlo nemusí být (dokonce ani pivo). Dvakrát se nám podařilo najíst se v Liptani. Tuto hospodu bych hodnotil kladně. V Bohušově na křižovatce je rovněž krčma, ale nemá nic k jídlu.
Je rozumné spoléhat na svoje zásoby.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásný vláček, zajímavá trať v malebné krajině, pěkná zřícenina Fulštejna. Atmosféra zdejších obcí i krajiny má něco do sebe.
Ostatní informace
Zříceninu kdysi rozsáhlého a dobře opevněného hradu Fulštejna najdeme na nevýrazném zalesněném vrchu na východě Zlatohorské vrchoviny. Hrad vznikl před polovinou 13. století na popud olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburku. Na stavbě se podílel jeho podstolí rytíř Herbort z Fulmu, který později bojoval po boku českého krále na Moravském poli. V roce 1476 hrad dobyli a poškodili přívrženci uherského krále Matyáše Korvína. Další poškození mu za třicetileté války způsobila dánská a později švédská vojska. V jádře, chráněném mohutným valem a příkopem, jsou patrné zbytky válcové věže, paláce s věžicí a branské věže. Dnes nejvýraznější stavbou je dvouprostorová budova s opěrnými pilíři.
Na výlet vlakem
Viz výše.