Loading...

Skály s reliéfy u Radouně

Fotogalerie

Zdejší širá krajina bývá nazývána jako Dubská plošina nebo Polomené hory, protože je převážně složena z pískovců středního turonu a typickým je pro ni velké rozbrázdění hlubokými a sráznými zářezy potoků o hloubce 50-100 m a délce i přes 10 km, přičemž skály mezi nimi mají přímo až bizarní tvary. Liběchovským dolem je pak rozdělena na západní a východní část, přičemž odvodňována je zejména Pšovkou a Liběchovkou. Území je značně zalesněno, a to ve vyšších polohách zejména borovicemi a modříny (původně se zde nacházely dubohabrové háje a borové doubravy) a v roklích buky, jinak je nevalně úrodné a jeho nadmořská výška se pohybuje od 160 m n. m. (niva Liběchovky u Liběchova) až po 614 m n. m. (Vlhošť). Její část u Chcebuzi a Radouně je pak nižší se schůdnějšími stráněmi. Není tedy divu, že se zde na mnoha místech lámal kámen. Jeden z takových lomů se nacházel též u Radouně na stráni mezi kopcem Brotky (234 m n. m.; odtud se říkalo i zdejšímu lesu "Brotken", protože zdejší skály připomínaly místním obyvatelům kupu chlebů) a lokalitou "Na střelnici", za níž se již nachází obec Chcebuz. Po těžbě, ukončené ještě v polovině 19. století, tu vznikla řada skalních reliéfů, z nichž se do dnešní doby dochovala trojice nejznámějších - Had, Netopýr a o kus dále jihozápadním směrem Medvěd. Kdo je vytvořil, tak to není prokazatelně jasné, ale vzhledem k tomu, že nedaleko odtud působil amatérský sochař Václav Levý, tak můžeme soudit, že mohl být tvůrcem i těchto reliéfů, což by třeba tvar Hada dostatečně naznačoval. Je však možné, že to byl nějaký jeho následovník nebo spolupracovník, to se již sotvakdy dozvíme, ale podívat se na tato díla při cestě po modré turistické značce z Radouně k Veselí stojí za to, stejně tak na skály, na nichž vznikaly, vždyť dvojice z nich vytvořila jakousi bránu a dnes je skutečně nazývána jako Malá skalní brána. V polovině 19. století se pak přesunulo lámání kamene jihovýchodním směrem a tento lom je zakreslen ještě v indikační skice stabilního katastru z roku 1843 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=LIT432018430), kdy tato lokalita náležela radouňské obci. V této době bylo na katastru obce 97 arů a 61 m2 kamenných lomů, jejichž postupný úpadek pak nastal počátkem 20. století.
Poslední aktualizace: 6.5.2024
Skály s reliéfy u Radouně na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Skály s reliéfy u Radouně

Přírodní památka "Radouň"
Přírodní památka "Radouň"
Fotogalerie
Toto chráněné území bylo vyhlášeno Okresním národním výborem v…
0.7km
více »
Zámek v Chcebuzi
Zámek v Chcebuzi
Zámek
Na místě současného zámku se nacházela původně tvrz. Kdy však vznikla, tak…
1.2km
více »
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel sv. Petra a Pavla, apoštolů v Chcebuzi
Kostel
Někteří autoři uvažují o tom, že původní chrám Páně mohl být založen již koncem 10. století za knížete Boleslava II., protože sama v…
1.2km
více »
Radouň u Štětí
Radouň u Štětí
Tipy na výlet
Projíždíte-li malou obcí Radouň nedaleko od průmyslového Štětí, doporučuji…
1.5km
více »
Dřevěné sochy v Radouni
Dřevěné sochy v Radouni
Socha
V centru Radouně mezi kaplí sv. Floriána z roku 1767 a bezejmenným přítokem Obrtky se již ode dávna nacházelo stromoví, přinejmenším…
1.5km
více »
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple sv. Floriána v Radouni
Kaple
Podle pověsti se v těchto místech na rozcestí tolika cest nacházela dřevěná Boží muka, ale v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a…
1.5km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Židovský hřbitov na severozápadním okraji obce byl založen v roce 1789…
1.6km
více »
Židovský hřbitov v Radouni
Židovský hřbitov v Radouni
Hřbitov
Uvádí se, že zdejší židovská náboženská obec vznikla až v 18. století (uvádí se rok 1780), kdy sem přišli první Židé, ale když se po…
1.6km
více »
Ovocná alej u Radouně
Ovocná alej u Radouně
Odpočinkové místo
Cesta těmito místy vedla již ve středověku a jejím úkolem bylo spojovat…
2.1km
více »
Snědovice
Snědovice
Zámek
Popis zámku: Obec Snědovice neleží na žádném hlavním tahu. Od silnice Li…
2.4km
více »
zavřít reklamu