Loading...

Pomník obětem 1. a 2. světové války ve Stěžerách

Turistické cíle Pomník

První světová válka a s ní spojené události byly jedním z nejhorších novodobých okamžiků, kdy lidé zažili taková trápení jako nikdy předtím. Tolik ozbrojených konfliktů prošlo naší krajinou, ale tento za sebou zanechal nepředstavitelné množství mrtvých, řady invalidů a obrovská hoře v srdcích těch, kterým se podařilo z fronty vrátit, ale rovněž všech, jež žili v zázemí a "užívali si" všeobecného nedostatku a o to málo, co jen měli, byli ještě rekvizicemi obráni. Ne nadarmo píše stěžerský kronikář o hospodářské situaci v zázemí toto: "Doba válečná se vystupňovala. Lid stojí v houfech a čeká na bídnou enku, co mizerného za ní dostane ke koupi."

Hned po vzniku Československa se postupně přicházelo s tím, že musejí vzniknout pomníky těm, kteří na frontách padli. Stejně tomu bylo i ve Stěžerách, kde si válka vyžádala životy 13 místních mužů. Ale zde se přišlo se zřízením pomníku padlým až o mnoho let později a u jeho počátku stály v roce 1920 ustavená Osvětová komise a Komité pro postavení pomníku padlých ve Stěžerách, jehož největší postavou byl učitel Karel Nosek, který se věnoval shánění finančních prostředků a dalšími s tím spojenými pracemi. Díky němu byl rovněž použit k jeho umístění školní pozemek.

Konání slavnostního položení základního kamene bylo odsouhlaseno na výročí 10leté existence ČSR 28. října 1928. Slavnost byla zahájena ve 14.00 hod. za účasti vedení obce a všech místních spolků a večer DTJ sehrála divadelní představení "Sen českého vojáka", přičemž před ním byla ještě slavnostní přednáška, jejíž začátek byl stanoven na 19.30 hod. Již předtím byl za autora pomníku zvolen královéhradecký sochař Jaroslav Samek a jeho zřízení vyšlo na 20 000 Kč. Zajímavé však je, že okresní školní výbor dal souhlas k postavení pomníku s podmínkou, že pozemek zůstane majetkem školy, teprve 7. listopadu 1928, tedy několik dnů poté, co již byl položen jeho základní kámen.

K slavnostnímu odhalení pomníku nakonec došlo až 21. července 1929, a to po jednom svém odložení kvůli kalamitě po větrné smršti 4. července téhož roku, protože původně se tato akce měla konat 6. a 7. července 1929. Není tedy pravda to, co se píše ve "Stěžeráčku" z října 2018: "Slavnostní odhalení bylo ve čtvrtek 4. července 1929 u příležitosti oslav mistra Jana Husa, ale v tu ránu se přes obec přehnala silná smršť a odhalení bylo přeloženo na neděli. V neděli 7. července 1929 se zase přehnala nad Stěžerami průtrž mračen, ale pomník byl odhalen." Důkazem o mém tvrzení může být např. zmínka "Rozhledů" ze 12. července 1929, v nichž se píše: "Slavnost odhalení pomníku padlým ve světové válce se ve Stěžerách 7. července nekonala vzhledem k velkým živelním pohromám v obci a okolí. Slavnost odkládá se na neurčito." Zprávu o slavnostním odhalení pak přináší stejný list 26. července 1929.

Této slavnosti mělo být na obtíž, že se tehdy v okolí pořádalo několik dalších slavností. Přesto přišlo do Stěžer množství lidí, kteří se chtěli této slavnostní události pod protektorátem velitele 4. pěší divize generála Ludvíka Krejčího zúčastnit. Jedinými, kdo se jí tehdy nezúčastnil, byli komunisté, kteří již v předvečer slavnosti rozházeli po obci letáky, v nichž útočili na pořadatele slavnosti, tvrdili, že jedinou jejich vlastí je sovětský stát dělníků a rolníků a vyzývali obyvatele k účasti na manifestaci 1. srpna téhož roku. Slavnostního průvodu se jinak zúčastnili všichni, Československá obec legionářská, DTJ, TJ Sokol, SDH a jiné spolky a korporace z celého okolí, jež byly doprovázeny školní mládeží a čestnou rotou z Hradce Králové. Sociální demokraté šli se spřízněnou DTJ a v čele jejich průvodu nesli žáci rudou kytici se stuhami a nápisy: "Našim drahým otcům, bratrům a soudruhům."

Vznikl tak pomník se trojicí soch. První má znázorňovat český lid v okovech pod rakouskou persekucí a habsburskou nadvládou, druhá má připomínat svítání a probouzení se českého národa a třetí se zpřetrhanými okovy má líčit nastalou svobodu a sebeurčení českého národa. Na podstavci pak dnes nalezneme na dvojici pískovcových desek, vzdáleně připomínající otevřenou knihu, nápis: "ČEST NÁRODNÍM MUČEDNÍKŮM 1914 - 1918 RUSKÝ LEG. BOHDANECKÝ VINC. 1882 ITALSKÝ LEG. JÄGER JOSEF 1897 BEDNÁŘ JOSEF 1880 BENDL FRANT. 1880 BENDL KAREL 1886 BLAŽEK FRANT. 1882 DRNEK FRANT. 1894 HONC FRANT. 1882 HONC KAREL 1890 JIROUSEK JAN 1895 JIROUSEK VÁCL. 1893 MATOUŠEK VÁCL. 1875 PACOVSKÝ EMIL 1892 PILNÁČEK FRANT. 1877 PLUHAŘ JOSEF 1895 PULTAR FRANT. 1894 RADOŇ JAN 1895 ŠANDA FRANT. 1879 ŠANDA JOSEF 1874 ŠANDA VÁCLAV 1892 ŠEJVL JOSEF 1894 ŠOTOLA JOSEF 1872 TIKAL VÁCLAV 1878 TOMÁŠEK VÁCL. 1890 ULRYCH JOSEF 1894". Vedle nich je pak situována dvojice menších desek s textem: "1939 - 1945 JÁNSKÝ RUDOLF 1906 +1943 V OSVĚTIMI FLORA A JOSEF PACOVŠTÍ +1941 V DACHAU LHOTÁK JOSEF 1913 +1945 V TEREZÍNĚ", jež má připomínat památku obětí nacismu. Vzadu je ještě nápis: "VĚNOVÁNO OBČANSTVEM."

Původně však vypadal pomník jinak, neboť neměl pískovcový podstavec, nýbrž vyzděný z cihel, což je vidět na těchto odkazech: http://www.evidencevh.army.cz/evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5205-4157 (fotografie z roku 1929) a https://stezery.cz/vismo/gallery-viewer.asp?id_galerie=1287&width=412 (vývoj v následujících letech). Současná úprava je až z let 1946 a 1965, kdy přibyla rovněž jména zahynulých v období okupace. Roku 1946 byla nejprve na pomník přidělána skříňka s fotografiemi 2 obětí z období německé okupace - Josefa Lhotáka a Rudolfa Jánského. Radikálnější oprava pak proběhla v roce 1965, kdy byly hořickou sochařsko-kamenickou školou vztyčeny též desky se jmény v dnešním vzhledu. Touto úpravou skoro zmizelo jméno tvůrce, které se nachází na pravém dolním okraji, těsně nad deskami se jmény mrtvých (z původního textu "SAMEK. KRÁLOVÉ HRADEC" zbylo pouze "SAMEK"). Rovněž nápis "ČEST NÁRODNÍM MUČEDNÍKŮM" byl přesunut z pravé strany přímo pod sochy. Od té doby byl pomník místem oslav všech významných výročí, z nichž můžeme zmínit např. 25. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou 8. května 1970 a 100. výročí vzniku republiky 19. října 2018. Roku 2005 byla do desky s oběťmi německé okupace dotesána jména židovských spoluobčanů Flory a Josefa Pacovských a k poslední opravě pomníku došlo v roce 2018. Této práce se zhostila akademická sochařka a restaurátorka MgA. Kateřina Čiháková Myšková.
Poslední aktualizace: 23.12.2023
Pomník obětem 1. a 2. světové války ve Stěžerách na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pomník obětem 1. a 2. světové války ve Stěžerách

Stěžery
Stěžery
Zámek
Popis zámku: Obec Stěžery a je vzdálena 3,5 km na západ od Hradce Králov…
0.5km
více »
Zámek ve Stěžerách
Zámek ve Stěžerách
Zámek
Na tomto místě se původně nacházela renesanční tvrz, kterou nechal…
0.5km
více »
Stěžery - kostel sv. Marka
Stěžery - kostel sv. Marka
Kostel
Kostel sv. Marka - dominanta obce Stěžery byl postaven v empírovém slohu v roce 1832 na místě původního gotického, několikrát…
0.6km
více »
Na Hrádek u Nechanic ze Stěžer po nové žluté
Na Hrádek u Nechanic ze Stěžer po nové žluté
Trasa
V roce 2011 se královéhradeckým turistům rozšířily možnosti, jak se dostat pěšky nebo na kole na Hrádek u Nechanic po turisticky zn…
0.6km
více »
Kostel sv. Marka, evangelisty ve Stěžerách
Kostel sv. Marka, evangelisty ve Stěžerách
Kostel
Podle lidové tradice stávala na tomto místě v centru Stěžer dřevěná kaple a vedle ní ze stejného materiálu též zvonice, prý v byzant…
0.6km
více »
Památkově chráněná barokní sýpka ve Stěžerách
Památkově chráněná barokní sýpka ve Stěžerách
Dům, budova
Tento pozdně barokní objekt, i když je památkově chráněn, zůstával až…
0.6km
více »
Zoopark Stěžery
Zoopark Stěžery
ZOO
Malý rodinný zoopark se nazchází v obci Stěžery, pouhých 5 minut jízdy…
0.7km
více »
Bývalá hospodyňská škola ve Stěžerách
Bývalá hospodyňská škola ve Stěžerách
Dům, budova
Idea na zřízení hospodyňské školy pochází z roku 1885, a to od…
0.9km
více »
Charbuzice (Stěžery)
Charbuzice (Stěžery)
Místní část
Tato lokalita byla osídlena již v době kamenné. Podle jedné z teorií byla…
0.9km
více »
Chaloupky (Hradec Králové)
Chaloupky (Hradec Králové)
Osada
Tato lokalita byla sice osídlena již v neolitu, ale během středověku se tu…
0.9km
více »
Stěžírky (Stěžery)
Stěžírky (Stěžery)
Místní část
Tato obec byla zvána původně jako Stěžerky a první zmínka o ní má pocházet z roku 1443, i když některé prameny tvrdí, že jejich exis…
1.2km
více »
Kříž u Svobodných Dvorů
Kříž u Svobodných Dvorů
Kříž
Cca v polovině cesty mezi obcemi Svobodné Dvory a Chaloupky se nachází zajímavý pomník ukřižování. Kdy a kým byl postaven mi známo…
1.5km
více »
Kamenný kříž mezi Chaloupkami a Svobodnými Dvory
Kamenný kříž mezi Chaloupkami a Svobodnými Dvory
Kříž
O tomto kamenném kříži v lokalitě Na kopci, nacházející se při levé straně…
1.5km
více »
Rybníček Na Polou
Rybníček Na Polou
Rybník
Jde o menší vodní plochu, která leží pod "Červeným kopcem" na bezejmenném…
1.6km
více »
Lesní rybníček u Hřibska
Lesní rybníček u Hřibska
Fotogalerie
Pár fotografií méně známé vodní plochy, která je ukryta v mezi poli…
1.9km
více »
Svobodné Dvory
Svobodné Dvory
Vesnice
Dříve samostatná obec Svobodné Dvory, která je dnes součást Hradce Králové je poprvé zmiňovaná r. 1836. Část obce, Bohdanecké Dvory…
2.5km
více »
Bříza
Bříza
Vesnice
První zmínky o Bříze pochází z roku 1383 ve spojitosti s tvrzí, která patřila Prokopu Rohlíkovi z Břízy. Tato tvrz měla zaniknou ke…
2.6km
více »
Den otevřených dveří v pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové
Den otevřených dveří v pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové
Tipy na výlet
Počasí neovlivní nikdo z nás. Přesto sledujeme předpovědi, když plánujeme…
2.7km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Tipy na výlet
Naším cílem, resp. odpočinkovou zastávkou při putování po bojišti Prusko…
2.7km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se…
2.9km
více »
Hradec Králové - Kostel sv. Anny v Kuklenách
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - Kostel sv. Anny v Kuklenách
Kostel
Barokní kostel sv. Anny je nejvýznamnější stavbou, bývalého samostatného hradeckého předměstí a dokonce i města, Kuklen. Vystavěn…
3.1km
více »
Hradec Králové - Rodinný zábavný park Tongo
Hradec Králové - Rodinný zábavný park Tongo
Zábava, atrakce
Největší dětský (rodinný) zábavní park ve východních Čechách, Rodinný…
3.3km
více »
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Všestary žst - bojiště na Chlumu
Trasa
Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na…
3.7km
více »
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Muzeum
O dávném osídlení v okolí Všestar svědčí nálezy popelnicové pohřebiště…
4km
více »
Vlak legionářů
Vlak legionářů
Tipy na výlet
Pokud si chcete prohlédnout repliku legionářského vlaku, který před sto…
4.4km
více »
Hradec Králové – nádražní budova
Hradec Králové – nádražní budova
Dům, budova
Nádražní budova je v každém městě jakousi pomyslnou vstupní branou. Nejin…
4.4km
více »
Obří akvárium v Hradci Králové
Obří akvárium v Hradci Králové
ZOO
Obří akvárium naleznete nedaleko centra Hradce Králové, v Baarově ulici v…
5.2km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější…
5.8km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
6.2km
více »
zavřít reklamu