Skály nad chatou Alice - Hraběšická hornatina
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Pro milovníky divoké přírody a skalní tuláky, kteří se při svých toulkách obejdou bez hlučících davů a raději objevují nádherná romantická přírodní zákoutí sami, mám tip na návštěvu zajímavé skalní oblasti. Do těchto míst chválabohu zatím nevede žádná turistická značka, díky lesním průsekům a pěšině vedoucí po hřebeni jsou ale dobře dostupné. Nutností je ale dobrá orientace v mapě. I když právě v té od KČT je jeden podstatný zádrhel, který si napřed podrobně vysvětlíme: "Skály nad chatou Alice" se nacházejí téměř pod nejvyšším vrcholem Hraběšické hornatiny, který nese název Černé kameny (956 m). Skalní útvary, které budu dále popisovat, jsou skutečně tmavší barvy a správně by se tedy pro ně hodilo použití názvu vrcholku hory. Nevím proč, ale zrovna tyto skály jsou podle některých zdrojů označovány jako Bílé kameny a jméno Černé kameny nese rozpadající se mohutná skalní hradba, nacházející se nad vrcholovou pěšinou asi 500 m odtud směrem ke Skřítku. (Skalní hradbu Černých kamenů jsem už popsal v samostatném článku. Tento rozložitý skalní útes je navíc tvořen kvarcitem a je tedy - tak jako známé "Ztracené kameny" na hlavním hřebeni Jeseníků - barvy spíše bílé či světlejší.) Úplně nejblíž ke Skřítku se pak v lesním porostu někde ukrývá vyhlídkové místo s 3 m vysokými křemencovými skalkami, zvané Bílý kámen. Až pod tento nevýrazný hřeben se od sedla a motorestu na Skřítku dostaneme po modré či zelené značce, které se pod ním rozdělují: jedna vede ke skalnímu hradu Rabštejnu a ta druhá k rozcestí Na Hvězdě.
Pokud začneme objevovat tato neznámá skalní zákoutí směrem od Skřítku a tedy směrem na jihozápad - (je to nejvýhodnější, neboť tam staví bus a nečekají nás velká výšková převýšení) - musíme se nad rozcestím značených cest vyšplhat lesním svahem nahoru na hřeben. Les je to nádherný horský a plný kořenů, takže to bez kličkování nepůjde. Na zalesněném hřebeni pak objevíme pěšinu, která časem vystoupá na vrchol rozpadlé skalní hradby Černých kamenů (954 m). Za hezkého počasí je odtud nádherný výhled na Sobotínsko a na masív Hrubého Jeseníku. Na konci přes 100 m dlouhého a až 20 m vysokého kvarcitového skalního útesu opatrně sestoupíme mezi bloky na začátek loučky. Lesním průsekem odtud po 500 metrech vystoupáme k vlastnímu vrcholu Černé kameny (956 m).
Při sestupu po pěšince k jihu nám na jeho předvrcholu brzy cestu zkříží nevysoká tmavá skalní hradba, která je, tak jako ostatní skály v okolí, tvořena krystalickou břidlicí. Na některých skalních stěnách a balvanech jsou vidět detailní vrásy, místy nám připadá, že je skála tvořena vícero druhy hornin - kromě vyloženě rulových útvarů tu mají své zastoupení i její proměny ve formě fylitů a migmatitů. Od první skalní hradbičky je omezený výhled do údolí směrem k Maliníku a Dobřečovu. Lesním svahem pod námi zestupují další pásy skalních hradbiček a menších útesů. Nás ale bude zajímat ohromný útes vpravo. Jeho rozeklané zubaté vrcholové ostří se nachází vysoko nad nesmírně prudkým svahem, pokrytým sutí a velkými balvany. Z této strany je dlouhý skalní blok nejvyšší, ale vzhledem ke sklonu svahu a chaosovité lesní vegetaci na jeho svazích nejde výška přesně odhadnout. Já jsem ho opatrně přestoupil směrem po vrstevnici až na jeho konec, kde jsem mezi vystupujícími skalními věžemi za pomoci kmene stromu zlezl podél skalní stěny na její úpatí. Nachází se tu pomník 12-letému chlapci, který zde před lety tragicky zahynul. Nad ním se nacházejí nejvyšší skalní věže obloukovité a více jak 100 m dlouhé skalní hradby a které z této strany dosahují výšku maximálně 13 m. Překvapením je, že je z této strany celá skalní hradba dobře přístupná, neboť jen mírně klesá od vrcholu lesním svahem.
Pod pomníkem klesá pěšina lesem okolo mohutných balvanů a menších skalek pod úpatí strmého svahu se suťoviskem. Pokud budeme pokračovat lesem stále dolů, přijdeme na lesní cestu. Po ní přijde vzápětí rozcestí a vrstevnicová cesta vpravo nás přivede pod kamennou loveckou chatu Alici. Další lesní cestou, vedoucí opět dolů směrem do údolí se pak dostaneme na asfaltovou lesní silničku, po které prochází modře značená cesta ze Skřítku na Rabštejn. Tady už záleží jen na Vás, kterým směrem se vydáte dál...