Loading...

Slatinné lázně ve Velichovkách

Turistické cíle Lázně

O zřízení lázní ve Velichovkách se zasloužily sestry baronka Marie Adalberta, provdaná Bees-Chrostin a baronka Marie Gabriela (Jella), provdaná Spens Boden, které zdědily velichovský statek po smrti svého otce Vojtěcha z Höpflingenu a Bergendorfu v roce 1861 a při svém plánu se inspirovaly lázněmi v Bělohradě.

Tomuto plánu předcházelo zjištění MUDr. Aloise Kutíka z Hořiček, že zdejší křídová slatina má léčivé účinky a sám ji ve svém sanatoriu využíval. Jeho názor podpořil chemický rozbor, který provedl vídeňský profesor Arnošt Ludwig. Oba radili majitelkám Velichovek, aby zde zřídily lázně. Ty však neměly potřebné finance, takže se rozhodly založit akciovou společnost, jejíž akcie byly vypsány po 1 000 K. Základní kámen lázní byl posvěcen 14. července 1897, náklad na jejich stavbu činil 440 000 K a jejich vybudováním byl pověřen stavitel František Hellman z Jaroměře, který v letech 1897-1898 vybudoval léčebný objekt se 6 místnostmi pro slatinné lázně I. třídy, 6 pro lázně II. třídy, 4 pro vanové lázně a 1 místnost pro lázeň elektrickou; strojovnu se zařízením od firmy Märky, Bromovský a Schulz z Hradce Králové; restauraci (pronajatou nájemcem velichovského velkostatku J. Seisserem) a 2 vily – Vojtěšku s 25 pokoji a Yellu (Jelu, Gabrielu) s 30 pokoji, v níž se nacházela ordinace a byt lázeňského lékaře MUDr. Sperbra, vystřídaného v roce 1900 MUDr. Josefem Peluňkem.

Provoz lázní, jejichž správou a řízením byl zprvu pověřen výše zmíněný MUDr. Vilém Sperber, byl zahájen 22. května 1898 (posvěceny dubeneckým farářem P. Alexandrem Jarešem), přičemž rašeliniště u Rožnova bylo získáno směnou pozemků od Jana Špryňara a Václava Zolmana. Obyčejná koupel tehdy přišla na 40 krejcarů, teplé obklady ze slatinné hlíny 50 krejcarů, slatinné lázně I. třídy na 2 zlaté a II. třídy na 1 zlatý a 50 krejcarů. Jejich rozvoji měla pomoci velká propagační kampaň, vždy mířená určitým směrem, což dokazuje zpráva z „Ordinariátního listu Pražské arcidiecése“ č. 17-18 z roku 1899:

„Slatinné lázně ve Velichovkách u Josefova-Jaroměře v Čechách.

Družstvo lázeňské ve Velichovkách s námi sděluje, že duchovním, kteří by se léčiti chtěli v těchto lázních, poskytne jednu slatinnou lázeň ve snížené ceně à 1 zl a při všech ostatních léčivých lázních slevu 50 % a to v čase mezi 15. květnem – 15. červnem a 15. srpnem – 15. zářím 1899. Kdo z duchovních by ve Velichovkách v naznačeném čase léčiti se chtěl, nechť se obrátí na tamní lázeňské ředitelství.

Z knížecí arcibiskupské konsistoře v Praze, dne 12. dubna 1899.“

Prvním problémem lázní se stal nedostatek vody, která byla dodávána ze studny ve dvoře velkostatku, a tak musel být vybudován nový vodovod. Voda byla čerpána přímo z rybníka rašeliniště do rezervoáru nad lázněmi. Rozvoji lázní pomohlo to, že zde byl v roce 1899 zřízen poštovní a telegrafní úřad. Některé věci se však nepodařilo dotáhnout do konce, např. projekt elektrické dráhy z Josefova k jaroměřskému nádraží, odtud do Jaroměře k Paulově hostinci „Na špici“ a pak podél silnice do Velichovek. V letech 1903-1904 byla vybudována dvojice nových vil. Vyhlášeným se stalo toto místo zejména tím, že se zde konaly různé taneční zábavy, koncerty a jiné společenské akce pro místní smetánku. Přesto lázně nevydělávaly a musely být dotovány z jiných příjmů. Roku 1905 zemřel navíc jejich ředitel Karel Seisser.

Situace se vyřešila o 2 roky později, kdy byl velichovský statek prodán synovi Karla Seissera. Lázně naopak 25. ledna 1907 zakoupil MUDr. Josef Moravec, městský lékař ze Dvora Králové nad Labem, a to za 130 000 K. Ještě téhož roku bylo zřízeno zvláštní oddělení uhličitých a elektrických koupelí, k němuž přibyly ruskoirské parní sprchy a bazén. O rok později byla rozšířena vodoléčba a zřízeny slunné a vzdušné lázně.

4. prosince 1918 byly lázně prodány Československému ústředí nemocenských pokladen v Praze, které za zdejší areál dalo 200 000 Kč. Za něj došlo k velké modernizaci a rozšiřování areálu. O 2 roky později byla vykoupena trojice vil – Čechie (původně Jenny), Moravy (původně Skal) a Zátiší, které posloužily k ubytovacím i kancelářským účelům. V roce 1923 byl vybudován nový vodovod a v letech 1923-1926 byl postaven moderní lázeňský dům podle projektu pražského architekta Milana Babušky. Tyto práce provedl jaroměřský stavitel František Novotný. Provoz v této budově byl zahájen 3. května 1926. 10. července 1926 navštívil lázně prezident T. G. Masaryk a nový objekt byl na jeho počest pojmenován jako Masarykův dům. Na přelomu 20. a 30. let 20. století došlo v areálu k několika přestavbám a přístavbám, jež vyvrcholily vybudováním betonového koupaliště v lázeňském parku v roce 1936, nové restaurace v letech 1936-1937 (podle projektu Oktáva Koutského), nástavby 2. poschodí Masarykova domu v témže období, Společenského domu v roce 1937 a přístavby Masarykova domu pro vodoléčbu.v letech 1938-1939.

V průběhu 2. světové války lázně přestaly sloužit svému účelu, i když ještě roku 1939 byly rozšířeny hotelové místnosti ve Společenském domě a o rok později byly vystavěny Zimní lázně. 4. prosince 1941 vyhořela lázeňská restaurace a kino, v nichž byl obnoven provoz v následujícím roce. Roku 1942 sem byla přemístěna plicní léčebna z Prosečnice nad Sázavou, která byla zabrána německými okupanty. V letech 1942-1943 byla přestavěna vyhořelá budova pro kino a restauraci. V březnu 1945 si zde umístil svůj hlavní stan generál Ferdinand Schörner. Vily i hlavní budova začaly sloužit jako ubytovny a lazaret.

Po osvobození od německých okupantů areál opět sloužil jako léčebné zařízení nemocenské pojišťovny, později po nabytí účinnosti zákona č. 185/1948 Sb. o zestátnění léčebných a ošetřovacích ústavů a o organisaci státní ústavní léčebné péče jako státní lázně. V roce 1992 byla znovu založena akciová společnost Lázně Velichovky. V červnu 2013 byly lázně kvůli velkým dluhům uzavřeny a 22. července téhož roku byly poslány soudem do konkurzu. O rok později zakoupila opuštěný areál lázní společnost KARSIT, která značnými finančními prostředky opravila areál tak, že 4. dubna 2015 zde mohli být přivítáni první pacienti. A tato věc je vidět hned při prvním pohledu na celý areál, který se v mnohém vyrovná těm ostatním a známějším. Více o lázních zde: http://www.velichovky.cz.
Poslední aktualizace: 31.3.2024
Slatinné lázně ve Velichovkách na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Slatinné lázně ve Velichovkách

Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Ostatní
Obec Velichovky leží asi 6 km západně od Jaroměře, mají tu v pro…
0.5km
více »
Velichovky - pomník americké armády
Velichovky - pomník americké armády
Pomník
Pomník americké armády, 23 squadrony, která dne 8.5.1945 dosáhla Velichovek je umístěn v areálu lázní před Masarykovým domem. …
0.5km
více »
Pivovar ve Velichovkách
Pivovar ve Velichovkách
Panský dvůr
Pokud půjdeme do lázeňského parku cestou pod Podhorkou, tj. od Rožnova, a…
0.7km
více »
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně Velichovky - lázně s nejlepší rašelinou v ČR
Lázně
Lázně Velichovky se mohou pochlubit jednou z nejlepších rašelin u nás.…
0.7km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prost…
0.7km
více »
Voltrův kříž ve Velichovkách
Voltrův kříž ve Velichovkách
Kříž
V těchto místech se vždy nalézala křižovatka cest k Hustířanům, Jaroměři a Nouzovu. Podle nepřímých důkazů tu měl stávat dřevěný kří…
0.8km
více »
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
turistické rozcestí Velichovky - západ obce
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v západní části Velichovek, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po…
0.8km
více »
Pomník osvobození ve Velichovkách
Pomník osvobození ve Velichovkách
Pomník
Když se podíváme do indikační skici stabilního katastru z roku 1840, tak zjistíme, že tato lokalita byla původně zastavěná. Nacházel…
0.9km
více »
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Kostel
Velichovky - renesanční kostel z r. 1616 byl založen Hanibalem z Valdštejna a postaven dle projektu V. Valmadiho. Jedná se…
1km
více »
Velichovky – smírčí kříž
Velichovky – smírčí kříž
Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Králové…
1km
více »
Kostel Proměnění Páně ve Velichovkách
Kostel Proměnění Páně ve Velichovkách
Kostel
Tento chrám byl založen v roce 1616 Hanibalem z Valdštejna, strýcem Albrechta z Valdštejna, který získal dvůr a ves Velichovky roku …
1km
více »
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Litič - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Litič - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1557. Nepřehlédnutelnou…
1.3km
více »
Nouzov - kaplička
Nouzov - kaplička
Kaple
Opravenou kapličku najdeme při cestě z Lázní Velichovek při pravé straně silnice ve vsi Nouzov. Komu je zasvěcena a kdy byla…
1.4km
více »
Rtyně (Zaloňov)
Rtyně (Zaloňov)
Místní část
Již počátkem 19. století se tu nacházely zbytky pravěkého osídlení, které…
1.6km
více »
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka
Rozcestí
Turistické rozcestí u Velichovského rybníka (v mapě označeného též jako Petirův rybník) je křižovatkou zelené a žluté turistické…
1.9km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem…
2.3km
více »
Rožnov (NA)
Rožnov (NA)
Vesnice
Rožnov - první písemná zmínka o obci pochází z roku 1387, kdy obec patřila k tvrzi ve Rtyni, majitelem byl Ješek řečený Šváb.…
2.4km
více »
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Zřícenina
Na konci 300 metrů dlouhé a 40 metrů široké ostrožny vybíhající z…
2.7km
více »
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Zaloňov - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Nejstarší zpráva o obci Zaloňov je z roku 1361. Zpráva o kostelu sv. Petra…
2.7km
více »
Dubenec - kostel sv. Josefa
Dubenec - kostel sv. Josefa
Kostel
Dubenec - kostel v obci je doložen r. 1343, tehdy ještě jako Kostel sv. Václava, který byl založen Hynkem z Náchoda. Kolem r. 1600…
3.1km
více »
Braunův betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Braunův betlém
Socha
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvo…
4.2km
více »
Braunův betlém
Braunův betlém
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního…
4.3km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Tipy na výlet
Vyrážíme na cca 28 km dlouhou cyklostezku spojující Hradec Králové,…
4.5km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové.…
4.9km
více »
Jaroměř - železný most přes Labe
Jaroměř - železný most přes Labe
Most
Železný most přes Labe, který spojuje centrum města s částí zvanou Na…
4.9km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě…
5km
více »
Hospital a Zámek Kuks
Hospital a Zámek Kuks
Tipy na výlet
Obec Kuks se nachází v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce…
5km
více »
Kuks
Kuks
Tipy na výlet
Naším cílem je poznání barokního skvostu, který vypadá jako zámek a zámkem…
5.1km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až…
5.8km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400…
9.2km
více »
zavřít reklamu