Loading...

Vražba

Turistické cíle Kopec

Zalesněný kopec Vražba (stejně byl pojmenován též zdejší les; nazýván i jako „Na zámku“ či „Na zámečku“), který se nachází na sever od Habřiny, je geologicky dost pestrý, protože jeho centrální a východní část je tvořena kvartérními písky a štěrky, naopak ze severu, západu a jihu nalezneme turonské slínovce s polohami či konkrecemi vápenců. Spolu s Provázkem, Na prasinkách, Hořičkou a Chloumkem bývá považován za poslední výběžek Zvičiny. Na jižních stráních se pak nacházely pastviny, což lze vidět jak v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c079), tak v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA132018400), v níž je panský les i kopec zapsán jako „We Wražbé“.

Stejně tak bohatá je jeho historie, protože byl osídlen již v pravěkých dobách. Podle lidových podání by měl jeho název znamenat, že se u starých Slovanů jednalo o posvátný kopec, protože slovo vražba mělo vyjadřovat cosi jako kouzla či čáry. Jiné zdroje uvádějí to, že jde o zkomoleninu slova vražda, protože u nedaleké studánky, dnes zvané „Pod Rotemberkem“, mělo docházet k půtkám mezi služebníky z Vražby a z Rotenberka, jež často vyvrcholily krvavými lázněmi, což je však zjevný nesmysl. Již od 19. století se stal centrem zájmu různých badatelů, zejména pak poté, co bylo jeho pojmenování využito Hankou v básni Jaroslav v Rukopise Královédvorském. Nejvýraznější osobností, která se kopcem a jeho hrádkem, o němž chybějí jakékoliv písemné záznamy, zabývala, byl Jan Křtitel Erazim Vocel, který se zajímal o tuto lokalitu v 60. letech 19. století. V červnu 1908 zase navštívil Vražbu Josef Ladislav Píč. Dalším badatelem, i když pouze regionálního dosahu, byl Theodor Zouzal, jenž publikoval v „Hradeckém kraji“ 15. prosince 1909 obsáhlý článek o památkách z doby hradištní na Jaroměřsku, kde se o Vražbě také zmínil:

„Stručný přehled nálezů doby hradištné na Jaroměřsku.

Habřina.

Jeden kilometr severně obce Habřinské vypíná se až do výše 320 metrů nad mořem, plných šedesát metrů nad západní jeho svahy lemujícím potokem Hustiřanským chlum, zvaný „Vražba“. Dosti srázné, na vše strany se svahující stráně okrouhlé této vyvýšeniny, jakož i vrchol jeho sám, pokryty jsou starším jehličnatým lesem, chovajícím v šeru svém zbytky starodávného opevnění, které lid správně nazývá „na valech“ a jevících se co hradiště s dvojími, soustředně založenými příkopy a náspy z místní jílovité země zbudovanými.

Vnitřní, vyšším příkřejším násypem a tudíž i hlubším příkopem utvořené opevnění chrání poměrně malý prostor, kdežto vnější ohrazení jest nižší a val sám na straně západní směrem k potoku sesouváním stráně poškozen.

Při posledním společném s přítelem Duškou ohledání nepoštěstilo se nám najíti ničeho; týž sdělil se mnou, že kdysi nalezl zde střípky co hradištné význačné, ale zároveň nemohu opomenouti zaznamenati pověst, že zde nalezen byl při mýtění pařezů kovový předmět tvarů trojnohého svícnu, upomínající na ony, jež vyráběny za dob římských v Italii. Přijíti měl prý na Velichovka.

Malý rozměr vnitřního prostoru, nedostatek vody, jakož netknutost půdy samé odpírá jakémukoliv pomyslu na stálé osídlení nějaké; patrně to bylo dočasné útočiště menší nějaké dědiny při vpádu nepřátelském, nezanechající přírozeně jiných stop.

Klademe je do doby hradištné, ač – možno, ba pravděpodobno, že je z dob ještě starších.

As kilometr odtud na severo-severovýchod nachází se zbytky hradu „Rotmberk“ zvaného, zajisté též prastarého, an již v roce 1533 prodána co „tvrz spustlá“ zároveň se vsí Habřinskou a Chlomkem, panu Trčkovi z Lípy.

Habřina chová dále v obvodu obce zbytek malého čtyřhraného násypu, jež lze dobře označiti co vodní tvrzku.“

Od té doby se různí autoři škorpili o to, zda se zde nějaké hradiště doopravdy nacházelo. První skutečný archeologický výzkum zde provedl Ludvík Domečka, a to až ve 20. letech 20. století. Tehdy mu však byla podstrčena falza ve formě hliněných ploten s domnělým runovým písmem, takže byl jeho výzkum tak narušen, že nakonec o něm nezanechal žádné zprávy. Další průzkumy se tu začaly provádět ve 2. polovině téhož století, např. roku 1970. Nejvýraznějším z nich se však stal zjišťovací výzkum v roce 1978, kdy bylo hradiště Vražba popsáno takto:

„Hrádek má oválný půdorys, jehož vnitřní prostora má rozměr ve směru V – Z 31 m a ve směru S – J 15-18 m. Ve východní části této prostory je vyvýšený terén, který připomíná nízkou mohuly o ø přibližně 9 m. Převýšení tohoto terénního útvaru činí cca 50-70 cm. V těsném sousedství tohoto útvaru, na jižním okraji akropole byla zjištěna proláklina, která by snad mohla být pozůstatkem sondy L. Domečky. Tato vnitřní prostora hrádku byla obklopena příkopem, který je na S straně nejširší a nejhlubší; široký je 15-17 m a hluboký je cca 7-8 m. Před tímto příkopem je několik metrů vysoký a několik metrů široký val, jehož navršená kubatura je o něco menší než kubatura vytěžená při hloubení příkopu. V SV části hrádku je fortifikační soustava zesílena dalším příkopem, který je přibližně 5 m široký a 1,5-2 m hluboký. V této části můžeme předpokládat vstup do hrádku. Val je v této části podstatně snížen a mezi příkopy je prostor široký asi 15 m. Val a příkop, které existují i na jižní straně, tedy v místech prudkého svahu jsou nízké a mělké. Val byl na S straně porušen norou a rozsáhlým vkopem. Neobsahoval na profilu žádné zřejmé stopy po konstrukci. Ve valu nebyla zjištěna ani žádná kamenná destrukce.“

Výsledkem výše zmíněného výzkumu bylo zjištění hlavní budovy (paláce), nálezy keramiky ze 2. poloviny 13. století a některých železných předmětů. Objeveny byly rovněž stopy požáru, z nichž se dá usoudit, že právě takto tamní dřevěný hrádek zanikl, aby již nebyl obnoven a jeho nástupcem se nejspíše stal hrad Rotenberk, který nalezneme 1 km severně od Vražby. První zmínka o něm pochází z roku 1371 a již v roce 1588 byl pustým. Od té doby se s Vražbou mnoho nedělo, a tak zůstala dodnes ve stejném stavu. Snad jí pomohlo nejen zapsání do státního seznamu kulturních památek z 22. ledna 1964 (viz https://pamatkovykatalog.cz/hrad-hradek-vrazba-zbytky-hradu-rotemberk-a-tvrziste-habrina-2279478), ale též zřízení přírodní památky Vražba, k němuž došlo nařízením Královéhradeckého kraje č. 2/2011 ze dne 26.10.2011, o zřízení přírodní památky Vražba (kvůli záchraně populace zvonovce liliolistého, jediné lokality ve východních Čechách; viz https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=13914), i když přímo areál hrádku do ní nepatří. Botanicky byla totiž Vražba, dnes složená zejména ze smíšené dubohabřiny, zkoumána pravidelně od 30. let 20. století, zejména šlo o Rudolfa Traxlera v roce 1936 a Josefa Rohlenu v letech 1936-1937, takže také žádný div, že je dnes část její přírody chráněna.
Poslední aktualizace: 1.1.2024
Vražba na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vražba

Habřina
Habřina
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěku, a tudíž je velmi bohatým…
0.7km
více »
Habřina
Habřina
Vesnice
Habřina - obec cca 4,5 km severovýchodně od Smiřic. První historická zmínka o Habřině pochází…
0.7km
více »
Kamenný most přes Hustířanku
Kamenný most přes Hustířanku
Most
Cesta těmito místy přes potok Hustířanku měla podle lidových podání vést…
0.8km
více »
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Rotemberk, už jen minulost
Zřícenina
Na konci 300 metrů dlouhé a 40 metrů široké ostrožny vybíhající z…
1.3km
více »
Chloumek - kostel sv. Václava
Chloumek - kostel sv. Václava
Kostel
Kostel sv. Václava na Chloumku stojí v místech původní kaple, která byla…
2.1km
více »
Neznášov (Rožnov)
Neznášov (Rožnov)
Místní část
Toto území nedaleko Jaroměře bylo osídleno již v době kamenné (nedovrtaný…
2.3km
více »
Holohlavy - u červeného kříže
Holohlavy - u červeného kříže
Kříž
Červený kříž u cesty z Holohlav do Habřiny byl vysvěcen 24. června 1883 o poutní slavnosti sv. Jana Křtitele. Postaven byl v místech…
2.8km
více »
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Velichovky - kostel Proměnění Páně
Kostel
Velichovky - renesanční kostel z r. 1616 byl založen Hanibalem z Valdštejna a postaven dle projektu V. Valmadiho. Jedná se…
3km
více »
Rožnov (NA)
Rožnov (NA)
Vesnice
Rožnov - první písemná zmínka o obci pochází z roku 1387, kdy obec patřila k tvrzi ve Rtyni, majitelem byl Ješek řečený Šváb.…
3km
více »
Velichovky – smírčí kříž
Velichovky – smírčí kříž
Kříž
Možná se na mě budou mnozí Východočeši – hlavně ti z Králové…
3km
více »
Lázně Velichovky
Lázně Velichovky
Lázně
Lázně Velichovky leží 5 km západně od Jaroměře v půvabném přírodním prost…
3.3km
více »
Velichovky - pomník americké armády
Velichovky - pomník americké armády
Pomník
Pomník americké armády, 23 squadrony, která dne 8.5.1945 dosáhla Velichovek je umístěn v areálu lázní před Masarykovým domem. …
3.4km
více »
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hospital Kuks aneb barokní perla na východě Čech
Hrad
Vlastně jsem si dost dlouho myslela, že Kuks je zámek. On ale nikdy zámkem…
3.5km
více »
Jeřičky
Jeřičky
Vesnice
Jeřičky - málo obydlená obec na nejsevernějším místě bývalého hradeckého…
3.9km
více »
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Holohlavy - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Holohlavy - obec prvně písemně doložená roku 1318 jako majetek Pusty z…
4km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme Míříme do turisticky nenavštěvované, ale neskutečně zajímavé osady, která se nalézá cca 23 km severně od Hradce…
4km
více »
Chotěborky
Chotěborky
Kostel
Osada Chotěborky, která spadá do Vesnické chráněné památkové zóny, je připomínána v roce 1355. Nachází se na vyvýšeném návrší mezi…
4km
více »
Hořiněveské lípy
Hořiněveské lípy
Památný strom
Hořiněveské Lípy, památné stromy, které se nachází jihovýchodně od…
4.1km
více »
Smiřice
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušen…
4.5km
více »
Smiřice
Smiřice
Zámek
Zámek Smiřice se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji.…
5km
více »
Smiřice - zámecký park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Smiřice - zámecký park
Park
Historie Zámeckého parku spadá zřejmě do období, kdy byla původní tvrz za…
5.1km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks
Tipy na výlet
Vyrážíme na cca 28 km dlouhou cyklostezku spojující Hradec Králové,…
5.2km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové.…
7.3km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až…
7.4km
více »
Braunův betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Braunův betlém
Socha
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvo…
7.8km
více »
Braunův betlém
Braunův betlém
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního…
7.9km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě…
9km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400…
11.6km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
13.6km
více »
zavřít reklamu