Ostrov Pag - výstup na Sv. Vid
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Vrchol Sveti Vid (Sv. Vid) je nejvyšším vrcholem ostrova Pag v Severní Dalmácii. Pag je právem oblíbeným letním cílem mnoha turistů. Svým návštěvníkům může nabídnout jak zábavu a vyžití v podobě rušných letovisek (jako např. Novalja, se spoustou barů, restaurací, kaváren a tančíren), ale také nádherné pláže všeho druhu (oblázkové i písečné pláže, i divoké koupání ze skal). Tomu, kdo se chce kromě ležení u moře i trochu protáhnout, se bude výstup na Sv. Vid jistě líbit. Pokud se pro výstup na Sv. Vid rozhodnete, vyražte co nejdříve ráno. Vyhnete se tak spalujícímu letnímu sluníčku. Pokud na Pag zavítáte na jaře či na podzim, můžete si před výstupem pospat trochu dýl. Sluníčko je v těchto obdobích níž a vytváří tak hluboké stíny. Byliny, které hojně rostou na svazích ostrova, jsou na jaře navíc v květu, krajina je zelenější a veselejší.
Za čím jedeme?
S nadmořskou výškou 349 m n. m. nepředstavuje Sv. Vid příliš velkou výzvu. Přesto vám odměnou budou nádherné výhledy na zátoky ostrova, Pažský záliv a pohoří Velebit. Na vrchol vedou dvě značené stezky. Jedna z Bošany a druhá od vesnice Kolan. Cestou na vrchol potkáte pravděpodobně jen volně se pasoucí ovce. Vegetace je zde jen nízká a velmi skromná - mezi vápencovými škarpovými kamenty převažují různé druhy bylin a trávy. Zhruba půl hodiny pod vrcholem se nachází malé nevysychající jezírko, napájené podzemními prameny. Obyvateli jezírka jsou žáby a okolo poletuje spousta hmyzu. Pokud vám po výstupu zbudou síly, můžete si na vrcholu postavit mohylu z kamenů, co zvoní, jakoby byly z kovu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ideálním místem pro ubytování je letovisko Mandre na jihozápadním pobřeží ostrova Pag. Ubytovaní jsme byli v apartmánovém domě, jen padesát metrů od moře. Blízko našeho domu byla také malá pekárna, kam jsme si ráno chodili pro čerstvé pečivo. Deset minut pěšky od domu byl také obchod se smíšeným zbožím. Večeře jsme si zajišťovali sami v apartmánu, několikrát jsme však šli také ochutnat Chorvatské speciality do místních restaurací. Nejvíc nám chutnaly speciality z ryb a mořských plodů, jmenovitě např. grilované olihně (chorvatsky "lignje na žaru") nebo grilované ryby (např. brancin, oslič či skuša). Jak olihně, tak ryby jsou upraveny velice jednoduše - základem je jen sůl, olivový olej, česnek a čerstvá, nasekaná petržel. Vynikající přílohou k těmto pokrmům je tzv. "blitva sa krumbirom". Blitva (česky mangold) je zelenina podobná špenátu. Podává se uvařená a promíchaná s vařeným bramborem (chorvatsky "krumpir").
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Městečko Mandre - je to ideální místo pro letní dovolenou s dětmi i jako výchozí bod pro aktivity sportovců. Mandre nabízí mnoho možností ubytování v apartmánech blízko moře, několik restaurací, obchůdků, stánků a pěknou pobřežní promenádu. Tu ocení zejména rodiče s malými dětmi v kočárku. Velice pěkná je v tomto letovisku oblázková pláž Male Mandre, s pozvolným vstupem do moře. Nad promenádou v těchto místech najdete také dětské hřiště s prolízačkami a houpačkami. Tu přivítají především nejmenší návštěvníci. Kromě této hlavní pláže je podél celé promenády ještě mnoho dalších menších plážiček, oddělených od sebe přírodními kameny či betonovými moly. Na těch řádily zase větší děti - skákaly do vody šipky. V Mandre je příjemný klid, rozhodně to není rušné letovisko. Byli jsme tam na začátku července a ani na místních plážích nebylo přeplněno. Pokud se po promenádě projdete ráno, uvidíte místní rybáře, jak u pobřeží čistí nalovené ryby, a kolem nich hejna poletujících mlsných racků.
Ostatní informace
Za výstup na Sv. Vid se neplatí žádné vstupné.