Loading...

Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Tento Tip na výlet nezve čtenáře Turistiky na pokračování - pro Šumperk kdysi tak úspěšné – mezinárodní soutěže „Hry bez hranic“, ale na další pozoruhodnou „regionální“ výstavu, pořádanou pražskou Národní galerií ve Valdštejnské jízdárně. Ta se nachází na Malé Straně a adrese Valdštejnská ulice č. 3. Dopravně je tato galerie dostupná naprosto skvěle, protože v její těsné blízkosti se nachází nejen stanice metra trasy A Malostranská, ale také stejnojmenná zastávka tramvají č. 22 (ano, to je ta, která se dá použít jako vyhlídková jízda téměř celou Prahou, zahrnující i Pražský hrad a svatostánek fotbalové Slavie), 12 a 18. Autor tohoto článku se do Prahy dopravil jen velmi mírně zpožděným vlakem ČD a samotné jízdárny poté dosáhl tzv. pěškobusem. Je však třeba zmínit ještě jednu variantu Dopravy. Ty „šťastnější“ může na místo odvézt i někdo z „těžce pracujících“ členů Senátu Parlamentu ČR, který sídlí v těsném sousedství jízdárny. Bohužel však jejich pracovní dny jsou spíše vzácností, hraničící s osudem živočišného druhu, odsouzeného k vyhynutí. A na úvod už snad jen jednu technickou informaci: Autorkou výstavy, kterou NG pořádá ve spolupráci s Ústavem pro dějiny umění FF UK v Praze a katedrou historie FF UJEP v Ústí nad Labem, je doc. PhDr. Michaela Ottová, Ph.D.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Výstava Bez hranic představuje - poprvé po 90 letech - umělecké bohatství Krušnohorského regionu, pocházející z období lety 1250 až 1550, tedy od rané gotiky po nastupující renesanci. Umělecký rozkvět příhraniční oblasti a jejích lokálních ohnisek, nacházejících se převážně v bohatých královských městech a významných klášterech, představí celkem přibližně dvě stovky uměleckých artefaktů, včetně velkých křídlových oltářů, deskového i knižního malířství, sochařství či ukázek umění regionálních zlatníků a uměleckých řemeslníků. Jedná se o díla jistě hodnotná, nesoucí stopy tehdejšího významu a bohatství severozápadních Čech, které tehdy byly hospodářsky, nábožensky a částečně i politicky provázány se saskou stranou Krušných hor (také proto se výstava nazývá Bez hranic). Vždyť mnohá města na české straně byla součástí tzv. Labské (do Drážďan) nebo Saské (do Freibergu) cesty.

Nejstarší vystavené předměty pocházejí z II. poloviny 13. století, ale nejpočetněji je zastoupeno období specifické pozdní gotiky severozápadních Čech století 14. Tato díla pocházela ještě ve zmíněném století převážně z Prahy - a objednávek šlechtických rodů – ale od poloviny 15. století jsou již spojována s regionálními centry, a tedy královskými i poddanskými městy nebo významnými kláštery. Nejčastěji bývají zmiňována města Litoměřice, Ústí nad Labem, Žatec, Louny a Most, společně s františkánským klášterem v Kadani a cisterciáckým v Oseku. Od konce 15. století je pak kultura Krušnohoří spojována se stříbrnou horečkou a fenoménem tzv. horních měst. Je přitom zajímavé, že přes rozmanitost a význam jednotlivých vystavovaných artefaktů bývají nejčastěji zmiňovány ty ze sbírek Litoměřického biskupství, zejména pak pozlacená stříbrná monstrance z konce 15. století a reliéf sv. Jiří, zabíjejícího draka, který prý zdobil střed oltáře, určeného do presbytáře rotundy sv. Jiří na Řípu. Litoměřické biskupství je spolu s tamní diecézí největším zapůjčitelem výstavy. Mnohé předměty jsou prý vystaveny vůbec poprvé, další pak v čerstvě restaurované podobě. Uvidíme zde tedy památky sochařské i malířské, liturgické předměty z ušlechtilých kovů i liturgické knihy, různé sochy i dekorativní architekturu, např. portály, ale nechybí ani předměty související s krušnohorským dolováním nebo mince a medaile, vzniklé v jáchymovské mincovně. Vždyť historické hornické památky Krušnohoří by měly být brzy zapsány mezi památky na seznamu UNESCO.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Malé Straně je sice různých občerstvovacích stanic vice než dost, ale protože se jednalo o válet jednodenní (a těch navštívených výstav bylo nakonec více), bylo tělo v oblasti stravování lehce zanedbáno. Musel stačit párek v rohlíku, zakoupený před Malostranskou (od manželů z Červené Vody, resp. Olomouce, jsem se dozvěděl, že Pražáci v Praze nepracují - koneckonců, jsou dnes ještě vůbec nějací praví Pražáci kromé mého strejdy?) a tradiční Plzeň U Glaubiců.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samotná výstava je rozdělena do několika „oddělených“ bloků. Přední část přízemí představuje jednotlivá díla dle regionů a výstavní kapitoly se „jmenují“ PrahA, Žatec a Louny, Litoměřice, Most, Kadaň, Chomutov, Ústí nad Labem, Děčín a Osek. V zadní části přízemní expozice pak najdeme sekce grafika a pokladnice … a taková jména, jako jsou Dürer nebo Cranach. Ten se nachází rovněž v prvním patře, které ukrývá „oddělení“ nazvaná Horní města a Reformace. Provedení výstavy i její obsah tak určitě patří do kategorie líbilo. A k tomu je nutno přidat alespoň dvě kuriozity. Se skulpturami těhotných Madon se dá setkat – nelze říct vysloveně, ale přesto – poměrně běžně. Na této výstavě však můžeme vidět exponát nazvaný „Panna Marie v naději z Květnova“, a jeho součástí je skutečně malé dítě, které je umístěno viditelně (pod sklem) v břiše budoucí matky. Raritní je také Ukřižovaný Ježíš z Ústí nad Labem. Ten je zde totiž téměř plešatý. Ctitele ženské krásy pak jistě potěší fakt, že Barborce z Mostu to tu opravdu hodně sluší.

Ostatní informace

Barborka
Barborka  •  Foto: markyz63

Výstava „Bez hranic“ s podtitulem „Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí“ byla slavnostně zahájena 27. listopadu 2015 a potrvá až do 13. března 2016 (po jejím ukončení „odcestuje“ asi 50 exponátů do německého Chemnitzu, kde je doplní ukázky saského gotického umění). Vstupné přijde na obvyklých 180,- Kč (snížené 90,- Kč, rodinné 350,- Kč, obyvatelé Ústeckého a Karlovarského kraje mají výstavu - po předložení kuponu z regionálního tisku - dokonce zcela zdarma) a v žádném případě se nejedná o špatnou investici. Autor článku navštívil výstavu tohoto typu ve Valdštejnské jízdárně asi popáté nebo pošesté a vždy se jednalo o „taškařici“ vysloveně vydařenou. K výstavě byl vydán velmi pěkný katalog, ale zakoupit si zde můžeme i množství dalších publikací, zaměřených na umění období gotiky v jednotlivých regionech severních a severozápadních Čech. Jejich cena se pohybuje přibližně od 260,- do 780,- Kč.

Poslední aktualizace: 19.12.2015
Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří

Večerníček slaví 50 let
Večerníček slaví 50 let
Tipy na výlet
Vyrážíme do Prahy, konkrétně na Malou Stranu, do Valdštejnské jíz…
0.1km
více »
Praha - U Lužického semináře
Praha - U Lužického semináře
Ulice
Ulici "U Lužického semináře" dal její jméno Lužický seminář …
0.1km
více »
Praha v barokním rouše Petra Brandla i sousedů z Bavor
Praha v barokním rouše Petra Brandla i sousedů z Bavor
Cestopisy
Období, kdy starý rok přenechával vládu svému mladšímu příbuznému, se…
0.1km
více »
Pařížská Toyen, Moskevská gotika a kus Asie k tomu
Pařížská Toyen, Moskevská gotika a kus Asie k tomu
Tipy na výlet
Název tohoto tipu na výlet sice možná evokuje představy o cestách kolem…
0.1km
více »
Sochy ve Valdštejnské zahradě
Sochy ve Valdštejnské zahradě
Socha
Když vystoupíte na stanici Malostranská z metra, ocitnete se v areálu Valdštejnské zahrady. Ta je jednou z nejvýraznějších staveb če…
0.1km
více »
Okřídlený lev na Klárově
Okřídlený lev na Klárově
Památník
Zelený parčík na Klárově pocitově zklidňuje rušnou automobilovou a tra…
0.1km
více »
Procházka Valdštejnskou zahradou
Procházka Valdštejnskou zahradou
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistikyi Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou…
0.1km
více »
Od Svaté Ludmily k Buddhovi je to jen pár kroků (Praha)
Od Svaté Ludmily k Buddhovi je to jen pár kroků (Praha)
Cestopisy
Když jsme se druhé únorové úterý vydali po nějaké době opět do naší…
0.1km
více »
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně
Tipy na výlet
Výstavy ve Valdštejnské jízdárně standardně patří k tomu nejzajím…
0.1km
více »
Pomník druhého odboje na Klárově
Pomník druhého odboje na Klárově
Pomník
V parčíku na Klárově, poblíž Mánesova mostu, trochu stranou od dopravního ruchu i procházejících turistů stojí od roku 2006 pomní…
0.1km
více »
Klárov - Památník československých letců
Klárov - Památník československých letců
Tipy na výlet
Klárov je označení malostranského ústí Mánesova mostu v Praze. Je součástí…
0.1km
více »
Vojanovy sady
Vojanovy sady
Park
Vojanovy sady jsou považovány za nejstarší zahrady v Praze.V dochovaných zdrojich jejich historie sahá až do 17století, kdy vznikly …
0.1km
více »
Praha, Malá Strana - U Železné lávky
Praha, Malá Strana - U Železné lávky
Ulice
Ulice U Železné lávky spojuje Kosárkovo nábřeží s nábřežím Edvarda Beneše. Její směr byl dán přímkou železné lávky zbudované v těchto místech přes…
0.1km
více »
Když se červenobílý fotbalový ráj a muchovská plakátová secese řízne růžovým punkem aneb další možnosti, kterými dokáže uspokojit Praha
Když se červenobílý fotbalový ráj a muchovská plakátová secese řízne růžovým punkem aneb další možnosti, kterými dokáže uspokojit Praha
Cestopisy
Secese rozhodně „nevoní“ každému. Jedná se o poslední styl tzv. souhrnného…
0.1km
více »
Praha - Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská
Praha - Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská
Socha
Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská tvoří odpočinkově relaxační prostor mezi stanicí metra a Valdštejnskou jízdárnou u …
0.1km
více »
Praha - Letenská
Praha - Letenská
Ulice
Název získala tato ulice roku 1868 z podnětu básníka a archiváře Karla Jaromíra Erbena, z prostého faktu, že ulice směřuje k…
0.2km
více »
Praha - Cihelná
Praha - Cihelná
Ulice
Odedávna se v této oblasti nacházela hlína vhodná pro výrobu cihel a střešních tašek. Moderní cihelnu tu vybudoval v roce…
0.2km
více »
Hergetova cihelna
Hergetova cihelna
Dům, budova
První doložené zmínky o území pocházejí ze 14. století, novodobá historie…
0.2km
více »
Valdštejnská zahrada
Valdštejnská zahrada
Tipy na výlet
nejlepší spojení je tramvají nebo metrem do stanice Malostranská Pokud si v Praze chcete udělat malý výlet někam,…
0.2km
více »
Národní pedagogické muzeum J.A. Komenského
Národní pedagogické muzeum J.A. Komenského
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme metrem B na Smíchovské nádraží a odtud tramvají č.…
0.2km
více »
Valdštejnská zahrada
Valdštejnská zahrada
Zahrada
Valdštejnská zahrada je pravděpodobně první palácová zahrada v Praze vybu…
0.2km
více »
Valdštejnský palác a zahrada
Valdštejnský palác a zahrada
Dům, budova
Valdštejský palác pod Pražským Hradem, postavený v roce 1623 Albrechtem z Valdštejna, je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky. Albrecht …
0.3km
více »
Pražský Hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pražský Hrad
Hrad
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je…
0.4km
více »
Malostranské mostecké věže
Malostranské mostecké věže
Dům, budova
Nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, je v jádru románská, pochází asi …
0.4km
více »
Praha, Lennonova zeď
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha, Lennonova zeď
Pomník
Od sedmdesátých let minulého století známá jako Zeď nářků, kde se…
0.5km
více »
Zlatá ulička
Zlatá ulička
Ulice
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní stran…
0.5km
více »
Kampa
Kampa
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami,…
0.6km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
0.7km
více »
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy,…
0.9km
více »
zavřít reklamu