Loading...

Světce – jízdárna a zřícenina kláštera

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Když jsme se v létě na víkend vydali do Českého lesa, doufali jsme, že se nám podaří v pátek večer přespat někde u rozhledny Vysoká nebo u jízdárny ve Světcích u Tachova. To druhé nakonec vyšlo. Na parkovišti u jízdárny jsme byli docela pěkně schovaní.

Za čím jedeme?

Světce jsou částí okresního města Tachov v západní části naší republiky, v podhůří Českého lesa. Rozkládají se zhruba 2,5 km severozápadním směrem od centra města na výpadovce do německého Bärnau.
Dříve samostatná obec existovala pravděpodobně již ve středověku, i když v dokumentech je řada nejasností. První kostel byl postaven nad kamenem, ke kterému se vztahovala pověst, že se pod ním objevovalo 14 světýlek. Zbožní lidé v nich viděli Čtrnáct svatých pomocníků a chodili se k němu modlit. Kostelík zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům byl postaven asi v pol. 14. století, r. 1427 byl zničen husity.
Během třicetileté války panství vlastnil válečný dobrodruh, plukovník Johann Filip Husmann z Namedy s manželkou Amálií. Pauláni se za něj přimluvili u císařského dvora, aby mu byl prominut trest. Zato jim věnoval peníze a pozemky okolo tehdy již zchátralého kostela, aby si zde postavili klášter pro 12 řeholníků. I když tyto pozemky nikdo nevyužíval, vlastnili je křižovníci. Spor mezi řády nakonec musel vyřešit pražský arcibiskup Arnošt Harrach. I když dne 15. srpna 1641 byl kostel s pozemkem předán řádu paulánů, táhl se spor ještě dalších víc jak 10 let. Pauláni klášter začali stavět až r. 1656 vedle tohoto sporného pozemku. Dokončili ho r. 1669. Klášterní kostel se dvěma věžemi, zasvěcený Čtrnácti svatým pomocníkům, byl postaven v letech 1671–1674 .
Když byla v květnu 1787 paulánská komunita zrušena, odešlo 13 řeholníků do penze. Světce získal Josef Mikuláš Windischgrätz. Z kostela udělal skladiště, v klášteře měli Windischgrätzové své provizorní sídlo v době přestavby tachovského zámku, později zde byly kanceláře jeho úředníků.
Jeho syn Alfred Windischgrätz nechal r. 1857 - na sklonku svého života, konvent přestavět na romantický zámek a současně postavil i jízdárnu. Zemřel r. 1862 - dřív, než přestavbu celého komplexu dokončil. Jeho nástupci v další stavbě už nepokračovali. Na přelomu 19. a 20. století byl nedostavěný klášter z části rozebrán a dál ponechán svému osudu. Dnes vypadá jako romantická zřícenina, do které je vstup zakázán. K této zřícenině přiléhá přestavěná budova zámku, kde je střední průmyslová škola.
Trochu lepší osud měla jízdárna, kterou stačil Alfred Windischgrätz dokončit. Po r. 1945 se dostala stejně jako další majetek Windischgrätzů do státního vlastnictví. Jenže se nevyužívala , nikdo o ni nepečoval a tak pouze chátrala. R. 1981 se zdálo, že se blíží její definitivní konec. Byla určena k demolici. Naštěstí na to nebyly prostředky. Od r. 1989 se jí blýská na lepší časy. Plánovaná demolice byla zrušena. R. 1997 se jejím vlastníkem stává město Tachov, které r. 2000 začíná s její rekonstrukcí. Ta sice stále ještě není dokončena, ale skupiny zájemců si mohou prohlídky předem objednat. Je to největší česká jízdárna, a dokonce 2. největší jízdárna ve Střední Evropě. Větší je jen Španělská dvorní jízdárna ve Vídni. Konají se zde různé kulturní akce, divadelní představení i koncerty. V určité dny je otevřena i k prohlídce veřejnosti.
Když jsme my byli u jízdárny, byly v Tachově městské slavnosti. To byla přesně ta doba, kdy je veřejnosti otevřená i jízdárna. Prohlídky byly placené, ale komentované a úžasné. Všichni, i pokladní, byli ve stylovém oblečení, jejich projev byl zajímavý, přibližoval dobu největší slávy. Často jsme se i zasmály. Jízdárnou nás provedli doslova od sklepa až po půdu. Víc jsme si nemohli ani přát.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na hlavní silnici směrem k Tachovu je restaurace, pravděpodobně i s možností ubytování. Tam jsme se večer chtěli zastavit na pivu, zavírali však dřív, než by měli. Naštěstí nám ještě pivo s sebou stačili natočit. Do centra města to daleko není, tam je možností víc.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jízdárna je nádherně opravená, hodně zajímavá byla i prohlídka. Nás zaujala i prohlídka zříceniny, resp. procházka okolo zříceniny. Dovnitř jsme měli strach zajít. Je to tam hodně zarostlé a nestáli jsme o to, aby nám kus zdi spadl na hlavu.

Ostatní informace

Ve zdi proti jízdárně je zabudovaná studánka – pramen Nad jízdárnou. V její blízkosti je i kamenný Milník času, věnovaný Alfrédu Windischgrätzovi, který jízdárnu postavil.
Od jízdárny okolo zříceniny vede 1,8 km dlouhá naučná stezka Vysoká - Světce, na které je 10 zastavení. Vede okolo památného Šibeničního smrku, zaniklé Husmannovy kaple z 18. století, kde byly uloženy ostatky majitele panství, který umožnil stavbu zdejšího kláštera. Když byla kaple v 50. letech 20. století vyrabována, byla zasypána pískem. Dnes je vidět jen část obvodového zdiva. Naučná stezka končí u rozhledny Vysoká. Zpátky se nechá jít po zelené turistické trase okolo betonového památníku, který připomíná husitskou bitvu u Tachova ve dnech 3. - 4. srpna 1427. Vznikne tak necelé 4 km dlouhý okruh.
Po modré turistické trase je to cca 2,5 km do Tachova. Cesta vede nádherným stromořadím - Knížecí alejí, která díky své výjimečnosti patří mezi chráněné památné stromy České republiky. Na trase jsou asi tři možnosti posedět pod přístřeškem. Do města se přijde u Husmannova mlýna z r. 1645, který má vysoké renesanční štíty. V opravené budově je zkušebna Tachovského dětského sboru. Na náměstí, kde modrá značka končí, dojdete okolo původních městských hradeb a věží z doby kolem roku 1300 .
Přes Světce vedou i cyklostezky. Do CHKO Českého lesa to není daleko. My jsme si výlet udělali z obce Branka – to je 8 km od Světců.
Poslední aktualizace: 4.1.2019
Světce – jízdárna a zřícenina kláštera na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Světce – jízdárna a zřícenina kláštera

Naučná stezka Vysoká - Světce
Naučná stezka Vysoká - Světce
Chodník, naučná stezka
Západně od města Tachov, nachází se velice zajímavé místo. Těch míst je…
0.4km
více »
Rozhledna Vysoká u Tachova a památník Na Vysoké
Rozhledna Vysoká u Tachova a památník Na Vysoké
Tipy na výlet
V letošních horkých dnech jsme na víkend vyrazili do Českého lesa. Ještě v…
0.4km
více »
Zřícenina kláštera Paulánů ve Světcích.
Zřícenina kláštera Paulánů ve Světcích.
Zřícenina
Krásné Aglájíno údolí řeky Mže nad Tachovem dostalo své zajímavé jméno v…
0.4km
více »
Tachov - Městská památková zóna
Tachov - Městská památková zóna
Ostatní
Tachov se poprvé připomíná v kladrubském falzu z roku 1115 jako…
1.7km
více »
Arciděkanský chrám Nanebevzetí P.Marie
Arciděkanský chrám Nanebevzetí P.Marie
Kostel
Původně raně gotický chrám. Od roku 1329 byl v držení křížovníků s…
1.7km
více »
Památkám neunikneš! (okružní 5,5 km)
Památkám neunikneš! (okružní 5,5 km)
Trasy
Tachov - Pod Vysokou - Rozhledna na Vysoké - Světce-jízdárna…
1.7km
více »
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel
Kostel umístěný vně bývalého Městského opevnění při severovýchodním okraj…
1.8km
více »
Tachov
Tachov
Městečko
Tachov leží v Západních Čechách, západním směrem od města Plzeň a nedalek…
1.8km
více »
Tachov - městský hradební systém
Tachov - městský hradební systém
Hradby
Původně jsme se v Tachově stavět nechtěli. Jeli jsme do Českého lesa, kde jsme toho chtěli za jeden den zvládnout docela dost –…
1.8km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Tachov
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Tachov
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
2.1km
více »
Strašidelný kostel (8,3 km + 7,5 km zpět přímou cestou)
Strašidelný kostel (8,3 km + 7,5 km zpět přímou cestou)
Trasy
 Tachov (parkoviště u Úřadu práce) - Oldřichov – Kumpolec–úd. nádr…
2.1km
více »
Tachov
Tachov
Zámek
Mohutný klasicistní zámek je klenot…
2.1km
více »
Prodloužený víkend v Českém lese
Prodloužený víkend v Českém lese
Cestopisy
Pátek 3. 8. 2018 V pátek dopoledne, už asi 3. týden nezvyklých veder, jsem…
6.3km
více »
Český les - okružní naučná stezka Branka
Český les - okružní naučná stezka Branka
Tipy na výlet
Když jsme v létě utekli z horké Plzně do chladnějšího Českého lesa, tak jsme si naplánovali projití právě této okružní naučné stezky…
6.7km
více »
Lesná - Křížový kámen: Přes několik staletí ke státní hranici (okružní trasa 26 km)
Lesná - Křížový kámen: Přes několik staletí ke státní hranici (okružní trasa 26 km)
Trasy
Přes několik staletí ke státní hranici (14 km + 12 km zpět) Lesná – Farský…
7.3km
více »
Českým Lesem 4
Českým Lesem 4
Cestopisy
Úterý. Po nerušeném spánku, nakonec bez většího deště, protahujem…
9.6km
více »
Českým Lesem 3
Českým Lesem 3
Cestopisy
Pondělí Pondělníráno nás po noci v seníku bez muchniček vítalo …
10.2km
více »
Brod nad Tichou
Brod nad Tichou
Městečko
Brod nad Tichou se řadí k nejstarším obcím na Tachovsku, první písemná…
10.3km
více »
Bärnau - Hraniční rozhledna (Grenzlandturm)
Bärnau - Hraniční rozhledna (Grenzlandturm)
Tipy na výlet
Když jsme přejížděli hranici do německého Bärnau, abychom se snadněji dostali k rozhledně na Havranu, všimli jsme si, že na…
10.4km
více »
Rozhledna na Bohušově vrchu
Rozhledna na Bohušově vrchu
Rozhledna
Méně známá rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a…
12.6km
více »
zavřít reklamu