Telč – výlet za golfem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Na golf
Kam a jak jedeme?
O Golf Clubu Telč, potažmo o telečském golfovém hřišti, to ho za poslední čtyři roky bylo slyšet spousta. A reál vyrostl doslova na dohled od Telče, přesto se schoval uprostřed vysočinských kopečků a lesíků t ak, že ho najdete, jen když přesně víte, kde hledat.
Ale přesto, že je tak ukrytý před civilizací, hlukem aut a silnic, dosáhl za těch několik let pozoruhodné proslulosti, jeho pověst se rychle rozlétla českými golfovými luhy a háji a daleko přesáhla hranice regionu. Přijel jsem sem na sklonku léta poprvé a přiznám se, že pln zvědavosti. Slyšel jsem toho o hřišti spoustu, ale rád si svůj úsudek dělám sám. Byl příjemný podvečer, hra byla naplánována na další den, ještě zbývalo pár hodin světla, tak jsme se vydali s mým průvodcem Františkem na průzkum. František je jeden z prvních členů klubu, zná to tu dokonale.
Za čím jedeme?
Dva bazény v jednom
Když přijedete do areálu, ohromí vás velkorysá, na první Pohled hodně předimenzovaná budova Šiškova mlýna, obklopená kouskem vysloveně zámeckého parku s prastarými stromy. Mlynáři museli být z doby kolem roku 1500, z níž Šiškův Mlýn pochází, velmi bohatí lidé… Budova už dávno neslouží původnímu účelu, po různých peripetiích byla nedávno zrenovována na hotel, který je nedílnou součástí areálu telčského Golf Clubu. Proti Šiškovu mlýnu působí moderní klubovna velice subtilním, lehkým dojmem.
Ale k tomu ještě dojdeme. Vypravili jsme se na hřiště. Chtěl jsem využít podvečerního slunce a vyfotit z hřiště, co se dá – ale sluníčko nám dalo jen malou šanci, stíny se rychle prodloužily.
Prošli jsme několik prvních jamek, nahoru dolů, nahoru a zas dolů a byl večer. Šiškův Mlýn je čtyřhvězda a má na to. Na prohlídku si nechte delší čas než v jiných hotelích. Pokoje prostorné, naprosto nové vybavení, na chodbách spousta obrazů – originálů soudobých umělců. Trochu mne zaskočil bazén – několik vteřin jsem se domníval, že jsou to bazény dva, velká zrcadlová stěna zdvojnásobuje. Venkovní posezení bylo plné hostů, uvnitř skoro nikdo – léto je i tady, ve výšce přes 550 metrů nad mořem, teplé. A to už bylo ráno, příjemná snídaně, tee time, domorodý průvodce Franci připraven. Nebudu popisovat všechny jamky, k představení hřiště stačí popsat ty nejzajímavější, které jsou něčím zvláštní nebo naopak typické.
Sem se jezdí žít
Jednička začíná hned u klubovny, „žlutý“ jsou deset metrů od dveří. Ideální stav. Rozhlédnete se vzhůru, kde tušíte praporek,a spatříte rozlehlou louku, na níž skoro nerozeznáte fairway od semiroughu – roughy není vidět vůbec. Celá ta louka, po níž shora v protisměru přichází šestá jamka, je hratelná, přívětivá, ničím nehrozí. Telč má dobrý, bezproblémový start. A časem zjistíte,že to podobně vypadá na většině hřiště – je vystříhané pěkně naširoko.
Kateřina Březinová je v Telči už od chvíle, kdy se zde ozvaly první golfové údery. Pamatuje dobu, kdy se tu oraly louky a hloubily jámy pro bunkry. Donedávna byla manažerkou hřiště, v současnosti pod ni spadá celý areál včetně hotelu. Majitelé si od toho slibují sjednocení fungování celého resortu – dříve to sem tam skříplo v součinnosti mezi hřištěm a hotelem.
Z druhého greenu vidíte věže Telče, ale čekal jsem bombastičtější Pohled – jsou dost daleko a celá Telč je schovaná mezi blíže ležícími lesy, kouká jen několik špiček. Ale Telč je pro zdejší Golf Club bezvadnou nadstavbou,kterou hned tak někde nemají. Celé léto tam den co den probíhají nějaké akce, zejména večerní – koncerty, divadla, létají zde balony, místní krajina přímo vyzývá k cyklistickým výletům, sem se nejezdí jen hrát, tady se žije celý den, i doprovod golfistů tady má pořád co dělat. Kousek odtud jsou nové wellnessové lázně Svatá Kateřina, kam houfně zajíždějí partnerky hráčů na masáže a kosmetiku.
60 turnajů mezi keři jeřabinami
Golf Club Telč má pozoruhodných 570 členů, z toho je ale jen stovka kmenových, ostatní jsou roční. Tíhnou sem hráči z měst – zejména z Prahy a Brna – ti tvoří stálou klientelu a vyplatí se jim si tady to roční členství obnovovat. Nejsou to místní chalupáři, jezdí sem vysloveně za golfem. Ono není divu, doma to nemají, krajina kolem Telče je neopakovatelná, je to vidět v okolí plném silniček, lesíků, rybníků a cyklistických výletníků, krásné jsou lesy i každý remízek mezi poli, promítá se to i do malých koutků na hřišti.
Tu pár keřů, trs květin, jeřabiny, tisíc takových detailů – nic není potřeba budovat, narostlo to tu samo. Dokonce hromádky velkých kamenů, jimiž je hřiště přizdobeno, jsou jaksi navíc – prostá krása každého koutku přizdobovat nepotřebuje. Na hřišti proběhne za rok na 60 turnajů. Některé jsou menší, takže přístup běžných fee hráčů téměř není narušen, jiné velké. Dobrá pověst hřiště sem už přivedla dokonce i třídenní turnaj české PGA. Další hráče přináší členství Telče v Heart of Golf – to je spolek klubů, které si navzájem poskytují slevy. Hráče to stojí ročně pouhých 750 korun, a kdo umí počítat…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K tomu „prostě golfu“ mi trochu neseděla cenová kategorie Šiškova mlýna, tam jsem našel disproporci. I s tím se má něco dít, do idejí „just golf“ spadá i strava – jednodušší v klubovně, luxusnější v hotelu, i budování bungalovů – aby si tady každý opravdu našel to svoje. Klubovna sama je velmi moderní, nepříliš nápadná, je v ní všeho tak akorát, má velké a hojně využívané venkovní posezení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Prostě golf. Just golf. Tímhle heslem se chtějí Telčští řídit, vypráví Kateřina Březinová. A nejen Telčští – má to být vedoucí motiv celého uskupení CZ Golfu. Linie provozu všech jejich hřišť se sjednocují a mají vést směrem k přátelskému duchu na hřištích, pryč od snobárny, golf jako rodinné prostředí. Nelehký úkol, hezká myšlenka.
Ostatní informace
Co to stojí?
Fee Po–Ct 900 Kč
Juniori Po–Ct 700 Kč
Fee Pá–Ne 1200 Kč
Juniori Pá–Ne 900 Kč