Loading...

Berounsko a Český kras III. (Koněpruské jeskyně, Šemíkovy Neumětely, Mníšek podbrdský a Máminčino mámení)

Cestopisy

Konec naší týdenní návštěvy Berounska se neúprosně blížil a někteří členové výpravy se stále rezolutněji hlásili o slíbenou návštěvu podzemí. Naštěstí pro ně se marně opakované výkřiky našich meteorologů o přicházejícím období dešťů na chvíli skutečně vyplnily, obloha zčernala a z nebes padalo vláhy v množství větším než malém. A tak jsme se v pátek 25. června vydali navštívit Koněpruské jeskyně. Otevírají zde již v 8,00 hod. a my přijeli právě včas – všechny školní výpravy už měly po prohlídce nebo ji právě absolvovaly. Vstupné 170 Kč sice u nás patří k těm nejvyšším, ale je do něj automaticky zahrnut poplatek za fotografování, což mě docela potěšilo. Překvapil nás naopak požadavek, abychom u sebe měli potvrzení o očkování, testování apod. Někteří se museli vrátit k autu, já mám, naštěstí, potvrzení o nedávno prodělaném covidu v mobilu (v oné potřebné chvíli, pochopitelně, vypnutém).

Přesto, že se mnozí vyjadřují o těchto jeskyních s jistým despektem (samozřejmě, moravské jeskyně plné barev a bohaté krápníkové výzdoby to nejsou), nám se tady líbilo (některým dokonce velice). Kromě samotných jeskyní se slavnými koněpruskými růžičkami nás zaujal i pohled na nedaleký lom, přesněji řečeno velkolom nazvaný Čertovy schody. Jen ten vodopád, který jim tam prý vyrazil z kamenné stěny, jsme na tu dálku neobjevili.

Nastal tedy čas nasednout do auta a uhánět směrem k obci Neumětely. Zdejší pomník Horymírova věrného oře Šemíka z roku 1887 jsme si prostě nemohli nechat ujít. Já jeho podobu znal, ostatní byli trošku zklamáni tím, že se nejedná o sochu koně, ale jakýsi miniaturní přístřešek, pohybující se ve své podobě mezi antickým chrámem a stanem. Úkol však byl splněn, na obecním úřadě jsem si koupil turistickou vizitku a pohlednice (až mě zaskočilo, že tam v pátek někdo byl) a po dokončení prohlídky exteriérů zdejšího hřbitovního kostela sv. Petra a Pavla (jednolodní gotický kostel v podobě přestavby z 18. století) i vedle stojící dřevěné zvonice z roku 1763 jsme mohli pokračovat dále.

Tím dále bylo šestitisícové městečko Mníšek pod Brdy (v souvislosti s jeho návštěvou jsem si vzpomněl na Karla Kryla, který svého času na Svobodné Evropě říkával, že tento Mníšek nuceně vyměnil za Mníšek pod Alpami). Přesto, že je jádro města uznáno MPZ a např. zdejší kostel sv. Václava je spojován s mnoha slavnými jmény (mj. Platzer, Brandl, Škréta, Brokoff – takže v tomto případě bylo zjevnou chybou, že jsme si ani nešli ověřit, jestli je otevřený), my si v podstatě prohlédli jen zdejší zámek s třemi nárožními věžemi (tedy kromě jednotlivce, který šel raději na kafe). Luragova stavba z II. poloviny 17. století bývá označována za ukázku pozdní severské renesance a za návštěvu rozhodně stojí – už jen kvůli zámecké kapli se Škrétovým obrazem a nádhernými stropními štuky Antonia Travelliho. Jediné, co mě v zámeckých pokojích mrzelo, byl striktní zákaz fotografování. Slečna průvodkyně byla navíc velice přísná … a pokud jdete na prohlídku pouze ve třech, tak se ten zákaz fakt porušovat nedá. A přitom jsme při nákupu suvenýrů v zámecké kase rozhodně nešetřili …

Foto: markyz63

Po prohlídce zámku nás čekala cesta vzhůru, protože Skalka se - se svými 553 nadmořskými metry - nachází vysoko nad Mníškem. Skalka je však nejen názvem ostrohu v Brdské vrchovině, ale hlavně zajímavým barokním poutním areálem, jehož součástí je (bráno zdola, tedy od jihu): kostelík sv. Máří Magdalény z roku 1693 (arch. Kryštof Dienzenhofer, jeho interiér měl původně připomínat krápníkovou jeskyni, ve které MM žila … což už dnes rozhodně neplatí), klášterní budova či hospic (opět Dienzenhofer, dnes se ovšem už spíše jedná o objekt z roku 2001, ve kterém se pořádají svatby a výstavy), nezbytná křížová cesta (14 bílých kapliček z let 1755 až 1762) a poustevna (v ní je umístěna krásná Pieta Jana Brokoffa, kterou ale návštěvník neuvidí, protože prý – jak tvrdí zlí jazykové – měl být z poustevny vytvořen letní byt kardinála Vlka a ten si tam nechal ze zlata udělat i vodovodní kohoutky).

V areálu, který silně utrpěl poddolováním Skalky, jsme ještě objevili sochu sv. Jana Nepomuckého, zříceninu neznámé budovy, půvabné leknínové jezírko, spoustu informačních tabulí … a dřevěný stánek s občerstvením. Párek XXL byl dobrý nápad, zvláště když ho doplnila polotmavá jedenáctka z minipivovaru Kytín (další špendlík do mapy pivovarů). Někteří sice brblali, že se blíží silná bouře a nekonečný déšť, ale my horalé věděli své. Ano, zabouřilo silně a déšť byl skoro přívalový (alespoň byl důvod ochutnat ještě jeden Kytín), ale s posledním soustem a lokem se situace uklidnila a my odcházeli k autu za trošku silnějšího mrholení. Navíc brzy ustalo i to a těch pár kapek z korun stromů se dá jistě vydržet.

Foto: markyz63

Počasí se s blížícím se večerem tradičně zlepšovalo, ale my plnili dámám další sliby. Takže se šlo do čínské restaurace a na míchané nápoje. Světaznalé pány nepotěšil ani zcela nepitný Gambrinus u Číňanů vietnamského původu ani všudypřítomná Plzeň (člověk má většinou chuť na pivo silné a hutné, nikoliv na přeceňovanou západočeskou desítku). A tím vlastně skončila naše dovolená, protože už byl před námi jen obyčejný víkend …

Program na sobotu 26. června jsem se snažil nasměrovat do míst, kterými by nemusely proudit nekonečné davy lidí. Nakonec se mi to docela povedlo, ale sami jsme rozhodně nikde nebyli. Začátek dne byl jasný – v 9,00 hod. se otevíral výstup na vyhlídkový ochoz Plzeňské brány. A to byla prostě povinnost. Tedy alespoň pro tři čtvrtiny výpravy, protože zbývající čtvrtina raději vyspávala včerejší návštěvu Kobry, kde v ní byl bezpečně rozpoznán dvojník Milana Drobného. 

Foto: markyz63

Beroun z ptačí perspektivy jsme sice v pravém slova smyslu neviděli, ale paní branská byla příjemná i znalá a za těch 20 Kč bylo parády habaděj. Ani nevadilo, že brána už je více barokní než gotická. Zajímavá byla informace, že některé vnitřní prostory brány bez vody a záchodu byly trvale obývány až do roku 1972. A vlastně jsme si tím mohli odškrtnout další „rozhlednu“. Toho dne rozhodně neměla být poslední …

Hned vzápětí jsme se totiž hodlali vrhnout do mateřské náruče. Ona to však byla spíše náruč mámivá, protože rozhledna z roku 2015 se správně jmenuje Máminka, je vysoká 33 metrů a má z ní být občas vidět i Šumava nebo Ještěd. K dřevěné rozhledně ve tvaru trojbokého jehlanu, která se nachází na vrcholu Krušné hory (těch 609 nadmořských metrů bylo naším týdenním maximem) vede paradoxně příjemná a pohodlná cesta. Tu jsme si navíc zpestřili plněním úkolů z nějaké dětské hry. Kupodivu jsme skoro všechno věděli a i sluníčko jsem namaloval skoro jako pan Holý.

Na rozhledně nás bylo celkem osm a opustili jsme ji právě včas. Cestou zpět jsme totiž potkali minimálně tři desítky dalších zájemců o výhledy do krajiny. Rajnišova Máminka u Hudlic byla záležitostí veskrze příjemnou a rozhodně ne poslední svého druhu. Vždyť před námi ještě byla rozhledna Velká Buková …

Poslední aktualizace: 9.12.2021
Berounsko a Český kras III. (Koněpruské jeskyně, Šemíkovy Neumětely, Mníšek podbrdský a Máminčino mámení) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Berounsko a Český kras III. (Koněpruské jeskyně, Šemíkovy Neumětely, Mníšek podbrdský a Máminčino mámení)

Opuštěnými lomy Českého krasu
Opuštěnými lomy Českého krasu
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás zavedu do oblasti…
0.3km
více »
Za krásou Koněpruských jeskyní
Za krásou Koněpruských jeskyní
Jeskyně
Uvnitř návrší Zlatý Kůň, nedaleko Berouna, nalezneme cennou kulturní…
0.3km
více »
Koněpruské jeskyně - zřícenina hradu Tetín
Koněpruské jeskyně - zřícenina hradu Tetín
Trasa
Další tip jak příjemně strávit čas v přírodě, může být třeba trasa od…
0.4km
více »
Na návštěvě v Českém krasu.
Na návštěvě v Českém krasu.
Cestopisy
Po několika letech jsem se opět rozhodl, že se pojedu podívat do údolí…
0.5km
více »
Z Berouna pěšky do Koněpruských jeskyní
Z Berouna pěšky do Koněpruských jeskyní
Tipy na výlet
Jeli jsme z Prahy vlakem z hlavního nádraží do Berouna. Po vystoupení z…
0.5km
více »
Beroun - Koněpruské jeskyně - Tetín - Beroun
Beroun - Koněpruské jeskyně - Tetín - Beroun
Tipy na výlet
Výchozím místem je Beroun žst., ale může jím být jakékoliv jiné místo,…
0.6km
více »
Houbův lom, Koněprusy
Houbův lom, Koněprusy
Přírodní památka
Houbův lom je součástí Národní přírodní památky Zlatý kůň a najdete jej…
0.7km
více »
Koněprusy – velkolom Čertovy schody
Koněprusy – velkolom Čertovy schody
Skalní útvar
Velkolom Čertovy schody na Berounsku je nejen zajímavou a geologicky…
1.1km
více »
Axamitová brána
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Axamitová brána
Skalní útvar
Axamitová brána je skalní útvar na území CHKO Český kras,…
1.6km
více »
Koněpruské jeskyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Koněpruské jeskyně
Jeskyně
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých…
1.6km
více »
Lom Kosov
Lom Kosov
Tipy na výlet
Asi 3,5 km od vlakového nádraží v Berouně se nachází opuštěný lom Kosov,…
2.4km
více »
Lom za Jarovem a lom na Kobyle
Lom za Jarovem a lom na Kobyle
Cestopisy
Lom za Jarovem a lom na Kobyle Tak když  jsem začal na…
2.7km
více »
Kotýz
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kotýz
Jeskyně
Vrch Kotýz se nachází 1 km od Koněpruských jeskyní, cca 4 km od Berouna.Je…
3km
více »
NPR Koda
NPR Koda
Rezervace
NPR Koda rozkládající se jihozápadně od Berounky mezi obcemi Srbsko, Tetí…
3.2km
více »
Tetín
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Tetín
Zřícenina
Zřícenina hradu Tetín stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Berounkou. Zří…
3.7km
více »
Okruh cca 10 km: Beroun - stezka sv. Ludmily - NS Tetínské vyhlídky - Tetín a jeho tři kostely - Tetínské vodopády - zbytky úzkorozchodné malodráhy - pivovar Berounský medvěd
Okruh cca 10 km: Beroun - stezka sv. Ludmily - NS Tetínské vyhlídky - Tetín a jeho tři kostely - Tetínské vodopády - zbytky úzkorozchodné malodráhy - pivovar Berounský medvěd
Cestopisy
Zatím jsme stále nezahájili letní autosezónu. Zdá se nám, že je v…
4km
více »
Tetín - malá obec s velkou historií
Tetín - malá obec s velkou historií
Tipy na výlet
Pokud hledáme místo "vonící" historií a navíc máme rádi přírodu, …
4km
více »
Tetín nad Berounkou
Tetín nad Berounkou
Vyhlídka
Výhled na údolí řeky Berounky z Tetínských Vyhlídek, v obci církevní…
4km
více »
Beroun
Beroun
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Berou…
4.6km
více »
Městská rozhledna – město Beroun jako na dlani
Městská rozhledna – město Beroun jako na dlani
Tipy na výlet
Městská rozhledna se na Městské Hoře tyčí již od roku 1936. Pokud se…
4.7km
více »
zavřít reklamu