Tetín - malá obec s velkou historií
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pokud hledáme místo "vonící" historií a navíc máme rádi přírodu, pak jsme na Tetíně správně... Obec leží z jedné strany obklopena lesy, z druhé strany nabízejíc úchvatný pohled na údolí řeky Berounky, jen asi dva kilometry od okresního města Berouna. Můžeme dojet autem až na místo, ale můžeme zvolit i jiné cesty: ti zdatnější a statečnější mohou vystoupit v Srbsku z vlaku a dát se národní rezervací Koda (která k Tetínu patří) a následně dále lesem, kde najdou kromě jiného třeba svislou Tobolskou jeskyni; dá se sem jít i z Berouna: prohlédnout si zbytky starých městských hradeb, přejít trať a poměrně prudkým kopcem dorazit přímo do vsi. V obou případech nás povede modrá turistická značka.
Za čím jedeme?
Tetín je poměrně malou obcí se svými asi sedmi či osmi stovkami obyvatel, ale nabízí skutečně přehršli zážitků: jsou zde tři kostely (v dobách dřívějších jich prý bylo dokonce pět), na návsi zámek, který na sebe upozorňuje co hodinu zvonkohrou, kouzelný starý hřbitov s výhledem na Berounku, zbytky gotického hradu, najdeme tu i ruiny zdí starodávného hradiště. V lesích kolem Tetína je spousta jeskyní, ne všechny však jsou přístupné; prohlédnout si je můžete na fotografiích v místním muzeu. V jedné z nich byl v r. 2006 nalezen unikátní poklad čítající přes 900 stříbrných mincí, zejména z německých ražeb.
Ze tří místních kostelů je nejstarším románský Kostel sv. Kateřiny, stojící v místě, kde byl velmi pravděpodobně kostel již za života kněžny Ludmily, babičky sv. Václava, kterou nechala právě na zdejším hradišti zavraždit po předchozích neshodách její snacha Drahomíra. Ač se někde uvádí, že tento kostel a hřbitůvek k němu patřící nejsou přístupné, ochotná průvodkyně nás sem vzala.
Druhým a zdejším největším kostelem je kostel sv. Ludmily postavený v barokním slohu v 17. století. Tady můžete vidět mensu s kamenem, na němž prý byla sv. Ludmila popravena.
Mým "favoritem" je ovšem kostel sv. Jana Nepomuckého, stojící uprostřed starého hřbitova s památnými hroby na konci vsi, před jehož zdí můžete z lavičky obdivovat fascinující pohled na Berounku hluboko pod vámi a výhled do okolí. Jde o stavbu původně ze 13. století, byla však několikrát přestavována. Na hřbitově je mj. pochován místní rodák, spisovatel Vácslav Vojáček. Před hřbitovem stojí vzácný votivní kříž.
Ještě dál za tímto kostelem a hřbitovem vás ukazatele dovedou ke zbytkům starého gotického hradu, kde se vám otevře opět pohled na zákruty Berounky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Protože jsme šli pěšky přes Srbsko, zastavili jsme se v hotelu a Restauraci U Berounky a skvěle se najedli... Za hezkého počasí lze sedět venku na terase přímo nad řekou, za počasí méně příznivého vás přivítá příjemný a čistý interiér.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Těžko říci, zda nádherné přírodní scenérie přebíjejí zážitky z historických památek, či je tomu naopak...
Ostatní informace
"Šílený sběratel" turistických známek si zakoupí dřevěné kolečko v místním muzeu. I mimo sezónu a oficiální otevírací dobu se lze domluvit na tel. číslech, uvedených na webových stránkách obce.
Kromě zanedbatelného vstupného v muzeu jsme nemuseli platit za vstup nikde, udělali jsme si tedy dobrovolné vstupné v kostelní kasičce:-)))