Loading...
Během uplynulého období (myšleno jednoho týdne) jsem absolvoval pár výletů, ve 2/3 většině dokonce v doprovodu vlastní manželky. V úterý, tedy 3.7.2012, jsme zvolili přejezd (autem, pochopitelně, Martina kolo zase až tak moc nemusí) Červenohorského sedla s tím, že se konečně podíváme na Biskupskou kupu. Jedná se o kamennou rozhlednu z r. 1898 (původní dřevěná z r. 1890 "padla za vlast") na stejnojmenném kopečku ve výšce téměř900 m.n.m. Vstupné je za 20,- Kč (děti polovic a většina Čechů prý stejně žebrá o slevu), kolik stojí jakýsi nedůstojně teplý lahváč nevím, ale za perfektně vychlazenou protekční Plzeň chtěl provozovatel 35,- Kč, což jsme mu rádi dali. Tuto rozhlednu postavil (nechal postavit) Moravskoslezský sudetský horský spolek (MSSGV) k 50. výročí panování císaře Františka Josefa I.
Zajímavostí Biskupské kupy jako hory je fakt, že už od středověku se jedná o horu hraniční. Nejprve rozdělovala biskupství olomoucké a vratislavské, později panství Habsburků a Hohenzollernů a v současné době Českou republiku a Polsko. A také okresy Jeseník a Bruntál.
Na rozhledně je nejstarší poštovna na Moravě (na místě nám tvrdili, že v celé ČR - neb je o pár dní starší než ta na Sněžce - ale tuto informaci potvrzenu nemám), pro sběratele razítek je jistě zajímavé to, že jich zde mají na výběr asi 50 kusů (a každé jiné). Počasí bylo celkem OK, jenom při výhledu z rozhledny vadil silný opar. Těch pár fotek, co jsem dal na internet, jsem musel v počítači mírně "přitmavit", aby to nevypadalo jako při exkurzi do mlékárenského závodu ...
Po krátké turistice v nedalekém okolí rozhledny (např. Heegerova vyhlídka) jsme sjeli zpět do údolí, abychom si ještě prošli centrum hornického městečka Zlaté Hory. Město a jeho okolí má turistům určitě co nabídnout, za zmínku stojí např. Zlatorudné mlýny, poutní kostel Panny Marie Pomocné nebo místní muzeum. My jsme se tentokrát spokojili jen s návštěvou farního kostela Nanebevzetí Panny Marie (interiéry tradičně jen přes mříž) a turistického informačního centra (dost nepochopitelně ukrytého mimo hlavní třídu).
A poté jsme se vydali zpět do Jeseníku, nejmladšího okresního města v ČR. Chtěli jsme navštívit muzeum ve Vodní tvrze, kde se nachází i expozice věnovaná čarodejnickým procesům na Jesenicku. Podle nějakého hodnocení za rok 2011 skončila tato výstavka na 2. místě, těsně za MG Brno, tak jsme chtěli porovnat (tedy Martininým okem, protože já "doma" ještě nebyl) jejich "produkci" s tou šumperskou. Určitě je zajímavá, zejména promítání filmu na vodní mlhu, ale také relativně drahá. Za 3 místnosti ve sklepení tvrze mi těch 70,- Kč v tomto kraji přijde dost (v Šumperku je to cca za polovinu). A fotit se nesmí vůbec. Tak nás mohl hřát alespoň fakt, že paní průvodkyně do expozice skvěle zapadla a - nic ve zlém, byla naprosto v poho - kdyby ji viděl takovej Jindra Bublíků (tedy Heinrich Franz Boblig von Edelstadt) nebo někdo z jeho kolegů, tak mají hned jasný kousek.
A potom už k domovu. Vzhledem k zatahující se obloze a dunění hromu za kopcem jsme vzdali i původně plánovaný výšlap na Vřesovku a zajeli si raději na jiný vrchol (tedy Spitze), a to na oběd do postřelmovské Špice ...
psáno v červenci 2012
Další fotografie naleznete na:
http://markyz63.rajce.idnes.cz/Biskupska_kupa_a_Jesenicko_07_2012