Bretaní po vlastní ose - část 2. - La Roche-aux-Fées
Dolmen La Roche-aux-Fées
Dolmen (z bretonského "dol" = stůl a "men" = kámen, tedy "kamenný stůl“) je prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl. Dolmeny jsou dochovány v různých částech světa a v především v západní Evropě. Vznikaly od neolitu po dobu bronzovou.
La Roche-aux-Fées (anglicky: The Fairies' Rock, česky něco jako „Kámen víl“) je neolitický průchodový hrob - dolmen - umístěný u obce Essé mezi městečky Janzé a Retiers ve francouzském departementu Ille-et-Vilaine v Bretani. Stojí přímo u silničky z Essé do La Roché (GPS: 47°56'11.481"N, 1°24'17.319"W).
Jeho jméno pochází z legendy, která tvrdí, že kameny zde byly umístěny vílami. Dolmen je vytvořen z více než čtyřiceti kamenů, které tvoří chodbu čtyřikrát delší než širokou. Její osa severozápad-jihovýchod je směrována vchodem na východ slunce v zimním slunovratu.
La Roche-aux-Fées je jedním z nejslavnějších a největších neolitických dolmenů v Bretani. Skládá se z průchodu kamenných bloků, přes něž jsou položeny střešní kameny. Je dlouhý asi 20 metrů a je zde 48 kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží okolo 45 tun. Interiér je rozdělen do dvou samostatných komor. Původní struktura byla pravděpodobně pokryta hromadou kamenů a zeminy.
Z Vitré je to k dolmenu kousek (30 km), takže přijíždíme celkem brzy. Před devátou hodinou. A to je velmi dobře, vřele doporučuji. Ranní návštěvy vyhlédnutých míst se od této chvíle pokusíme praktikovat zbytek celého výletu. Nikdo tu totiž zatím není. Přilehlé parkoviště zeje prázdnotou a místní muzeum (zároveň také informační centrum, prodejna suvenýrů a kdoví co ještě) věnované dolmenu je ještě zavřené. Ticho a klid. Přicházíme k dolmenu. Už z dálky je patrné, že to není žádný drobeček. Ale až když vcházíme do jedné z komor a dotýkáme se jednotlivých balvanů, vidíme a cítíme o jak obrovské šutráky jde. O pohřebním účelu dolmenů si myslíme své, ale ať už to sloužilo k čemukoli, je obdivuhodné, že něco takového někdo dokázal postavit. Prolezli jsme celý dolmen několikrát tam a zpátky, ale nejlepší bylo sednout si vedle něj a jen tak ho pozorovat. Někdo s těmi balvany před šesti tisíci lety hýbal, vztyčoval je a kladl na sebe. Jestliže byl i zakrytý, musel to být kopec jako hrom. Nechce se nám s ním rozloučit, ale přicházejí první turisté. Ticho a klid je fuč a na parkovišti zastavují autobusy s celými výpravami. Mizíme…
Teď už nás čeká Carnac...
Bretaní po vlastní ose:
Bretaní po vlastní ose - část 1. - úvod a cesta
Bretaní po vlastní ose - část 2. - La Roche-aux-Fées
Bretaní po vlastní ose - část 3. - Brocéliandský les
Bretaní po vlastní ose - část 4. - Alignements du Ménec
Dolmeny de Mané-Kerioned
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: www.siloto.cz