Cca 17 km dlouhý výlet: Nýrsko žst. - zřícenina hradu Pajrek - vrch Hraničář - vodní Nádrž Nýrsko - Nýrsko žst.
Když jsme doma relaxovali mezi hlídáním dvou skupin vnoučat, ozvali se kamarádi a vytáhli nás na výlet. To je prý nejlepší relaxace. Souhlasili jsme s nimi i proto, že jsme se už dlouho neviděli.
Sraz jsme měli na vlakové zastávce v Plzni a společně jsme jeli do Nýrska. Tato pohraniční osada byla založena na stezce do Bavorska někdy pravděpodobně ve 12. století, i když 1. písemná zpráva je až z r. 1327 - tehdy zde byla opevněná osada, kde se vybíralo clo. Centrem této osady byl kostel - stál na mírném kopečku, okolo kterého obtékala řeka. Dnes v těch místech stojí farní kostel sv. Tomáše, původně gotický s přistavěnou barokní kaplí Panny Marie.
Kamarád, který trasu vymyslel, tady byl na vojně a tak při cestě městem vzpomínal, jak to tam vypadalo před mnoha a mnoha lety. Některé památky byly zbourány - dokonce pamatoval kostel Čtrnácti svatých pomocníků na náměstí, který tam stál až do r. 1973. Přesto se tady najdou zajímavé objekty. A to jsme šli jen po hlavní silnici jižním směrem, později okolo řeky Úhlavy.
Kamarád, který trasu vymyslel, tady byl na vojně a tak při cestě městem vzpomínal, jak to tam vypadalo před mnoha a mnoha lety. Některé památky byly zbourány - dokonce pamatoval kostel Čtrnácti svatých pomocníků na náměstí, který tam stál až do r. 1973. Přesto se tady najdou zajímavé objekty. A to jsme šli jen po hlavní silnici jižním směrem, později okolo řeky Úhlavy.
Nejvíc mne přitahovala bílá, hezky opravená budova s raně barokním štítem, bývalý vrchnostenský hostinec, který byl postaven r. 1684. Od r. 1895 v budově byla továrna na prádlo Joss a Löwenstein. Dům vystřídal několik majitelů a prošel mnoha stavebními úpravami. Poslední celková rekonstrukce proběhla v letech 2004 - 2006. Nyní tam má sídlo Městská knihovna Nýrsko.
Chlapci samozřejmě dostali žízeň a chtěli se na další cestu někde posilnit. Jenže v pondělí dopoledne v půl desáté mají všechny hospody ještě zavřeno. Naděje jim svitla v Kulturním domě téměř na konci města. Otvírali sice až v 10 hodin, ale když viděli partu lidí, bylo jim jasné, že by z toho nějaká tržba mohla být. Nakonec si chlapci dali pivo a když oficiálně otevřeli, tak řada z nich i oběd.
Odpočinutí z namáhavé jízdy vlakem a po procházce městem jsme se konečně vydali ven z města. Samozřejmě padaly hlasy, jestli vůbec musíme na výlet, zda tu nezůstaneme do odpoledne. Jenže jsme turisté a tak vyrážíme.
Ještě ve městě míjíme budovy firmy Okula. Sem se tehdy výroba brýlové optiky přestěhovala r. 1895 z Vídně. Jenže sortiment výroby se za ta léta významně rozšířil. V 50. letech 20. století se začalo se vstřikováním plastů. Vyrábí se zde i plastové výrobky pro elektrotechnický průmysl, interiérové i exteriérové díly pro automobilový průmysl, ale i drobné plastové obaly a uzávěry pro farmaceutické společnosti. Jsou samozřejmě věrni i tradiční, i když zmodernizované výrobě plastových obrouček. Je možno si je zde v jejich podnikové prodejně zakoupit.
To už pokračujeme dál z města po modré a současně po naučné stezce Nýrsko. Jdeme podle Úslavy, která má nezvykle velké množství vody. Na okraji města míjíme lesní divadlo z r. 1935. Tehdy zde stála převážně dřevěná budova - dvě boční rohové stěny se nechali odsunout a tím zvětšit jeviště. Součástí některých scén byla skála za jevištěm. Okolo je nyní vysoká kamenná zeď, takže toho moc nevidíme. Divadlo mělo i propadliště. Vešlo se tam až 1480 diváků. Po 2. světové válce byly ve městě dva ochotnické soubory, dokonce v představení Maryši jako hosté účinkovali herci Národního divadla Jaroslav Vojta, Stela Májová a Zdeněk Štěpánek. V 70. letech 20. století se však přestalo využívat a začalo chátrat. R. 2008 se začalo s rekonstrukcí a r. 2009 tady byla obnovena divadelní činnost.
Řeka uhnula vlevo, naše značená cesta o kousek dál směřuje vpravo do kopce. Míjíme pamětní kámen, který připomíná ptačí rezervaci z doby první republiky. Snad důvodem jejího zřízení byla zima 1928/1929, kdy zde ptáci hladověli.
Stoupáme vzhůru, občas se nám otevírají zajímavé výhledy. Naučná stezka se v lese různě dělí a křižuje. Odbočujeme po ní vpravo a vlevo a jsme nahoře - u zříceniny hradu Pajrek (617 m). Byl postaven v 1. pol. 14. století na nejvyšším bodu táhlého zalesněného návrší, aby chránil starou zemskou stezku. Na západě a východě byly ve skále vytesány příkopy a ze získaného materiálu byly navršené valy. Hrad byl r. 1472 dobyt a vypálen. R. 1504 se uvádí již jako pustý. V současné době je vidět zbytky čtyřhranné věže a obytného stavení a příkop. Je to však hodně zarostlé. Jsou odtud hezké výhledy směrem na vodní nádrž Nýrsko.
Pokračujeme po modré dál přes rozcestí Suchý kámen. Cestou míjíme několik chátrajících budov a chatek, kde snad býval letní tábor. Přicházíme na vrch Hraničář (833 m). Samozřejmě netuším, proč sem jdeme - patrně abychom si vyšlápli na zdejší nejvyšší kopec. Chlapi samozřejmě ví, že tady bývala příhradová věž - vojenská pozorovací hláska. Vždyť hranice nejsou daleko. Vzpomínají, jak to tady tehdy vypadalo. Dnes tu už jsou jenom betonové kotvící patky staré věže, zbytky betonových sloupů, základová deska nové věže, na které stojí dřevěný přístřešek pro turisty. V místech, kde stával domek obsluhy, již roste les. Ani výhled tu moc není, jen z jednoho místa je vidět kus Šumavského hřebene a Velký Ostrý.
Vracíme se na rozcestí Křižovatka pod Hraničářem a vydáváme se po neznačené cestě vpravo z kopce. Obcházíme z východu vrch Hraničář a po jeho svahu na dalším neznačeném rozcestí odbočujeme zase vlevo. Chceme se dostat k vodní nádrži, kam shora značená cesta nevede. Přicházíme na další neznačené rozcestí. Tady křižujeme cyklotrasu, zleva přišla žlutá turistická trasa a my po ní odbočujeme vpravo a opět klesáme.
Na rozcestí Na lesní louce se dostáváme na silnici, po které odbočujeme vlevo, stále po žluté. Přicházíme na 30 metrů vysokou a 320 metrů dlouhou hráz vodní nádrže Nýrsko. Byla vybudována na Úhlavě v letech 1965–1969. Hlavním důvodem bylo zadržování vody pro následný pravidelný průtok v řece pro plzeňskou úpravnu vody.
V letech 1980–1986 byla ještě vybudována úpravna vody v Milencích, kam přitéká voda z této vodní nádrže a která zásobuje pitnou vodou Klatovsko a Domažlicko. R. 1996 byly tady na obě spodní výpusti nainstalovány turbíny - voda z nádrže se tedy využívá i pro výrobu elektrické energie. Vypadá to tady hezky, také i proto, že se zde zvedají šumavské kopečky.
Zůstáváme věrni žluté turistické značce. Za hrází se stáčíme vlevo a směřujeme zpátky do Nýrska. Ve Staré Lhotě přecházíme Úhlavu a dál už musíme po silnici. Naštěstí tady moc velký provoz není. Chvilkami se to zatahuje, pak zase svítí sluníčko. Ale naštěstí neprší a ani není moc velké vedro.
Přicházíme do míst, kde jsme odbočovali na Pajrek, takže tady to už známe.
Chlapi zůstali věrni i hospůdce v Kulturním domě, tentokrát už sedíme venku. Někdo dává i jídlo. Je půl páté, než dojedeme domů, byl by hlad. Výlet byl perfektní, ani to převýšení 400 metrů nebylo tak hrozné. Je vidět, že i chlapci stárnou. Vždycky vyrazili plni elánu a do kopce mi utekli. Ale nikdy mi neutekli daleko. Vždycky na mne někde počkali, ani mi nedali, že se courám. Jsou to prostě prima kamarádi. Jenže dneska jsem jim téměř stačila i do toho kopce. Až v posledním úseku mi utekli. Jak ucítili pivo, byli pryč. Ale to už jsem věděla, kde je najdu.
Na nádraží už jsme šli zase společně. Až v Plzni jsme se rozutekli každý svým směrem.
Na nádraží už jsme šli zase společně. Až v Plzni jsme se rozutekli každý svým směrem.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.277, 13.137)
Poslední aktualizace: 3.12.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Nýrsko
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Cca 17 km dlouhý výlet: Nýrsko žst. - zřícenina hradu Pajrek - vrch Hraničář - vodní Nádrž Nýrsko - Nýrsko žst.
Nýrsko - malý vyhlídkový okruh
Tipy na výlet
Nýrsko – malý vyhlídkový okruh
Krásná trasa malého vyhlídkového okruhu u Nýrska vede od Informačního centra po zelené turistické značce ke zřícenině hradu Pajrek, dále pak po vlastním značení k vyhlídc…
0.4km
více »
Pajrek
Zřícenina
Zřícenina hradu Pajrek stojí na konci táhlého hřebene nedaleko Nýrska na Klatovsku v Plzeňském kraji. Pajrek patřil mezi hrady s jednoduchým půdorysem, jeho jádrem byla mohutná hranolová věž, která plnila obytnou …
0.5km
více »
Obrázky ze Šumavy – kámen dotyku v Nýrsku
Zajímavost
Kámen doteku se v Nýrsku nachází nedaleko místního koupaliště u cesty pro pěší a cyklostezky na břehu kanálu (potůčku) z řeky Úhlavy.
Jedná se o hladký opracovaný kámen, který vybízí k pohlazení, posezení, zamyšle…
0.7km
více »
Nýrsko ( město)
Město
Nýrsko leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od města Klatovy. Město se rozkládá u západního okraje Šumavy a u toku řeky Úhlavy. Město je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. Od jižního kraje města se zve…
1.5km
více »
Toulky kolem Nýrska
Tipy na výlet
Nýrsko je původní pohraniční osada, která vznikla při brodu přes řeku Úhlavu na staré obchodní stezce spojující Čechy a Bavorsko. První písemná zmínka o obci je z roku 1327. Nýrsko leží v západní části Š…
1.6km
více »
Rozhledna Bolfánek
Tipy na výlet
Vydáváme se autem z Kdyně u Domažlic do Chudenic Historie: Na vrchu Zďáru (587 m) u Chudenic stávala kaplička svatého Wolfganga (jméno později počeštěno na Bolfánek). Pověst uvádí, že když se vracel řezenský biskup Wolfgang z Prahy, kde na přání knížete Boleslava II. vysvětil v r. 973 prvního českého biskupa Dětmara, přenocoval tu v jeskyňce pod skalou. Nedaleko byla studánka…
2.2km
více »
Turistická známka č. 2221 - Muzeum šumavského pivovarnictví - Tvrz Dešenice
Turistická známka
Muzeum šumavského pivovarnictví bylo otevřeno v červenci 2015 a vzniklo ve zrekonstruované tvrzi v Dešenicích. Kromě cenných artefaktů spojených s výrobou a pitím piva si v novém muzeu návštěvníci prohlédnou třeba i přesnou kopii šenku z počátku minulého století. Za pozornost ale stojí i samotná budova rozlehlé dešenic…
2.4km
více »
Obrázky ze Šumavy – městys Dešenice
Městys
Městys Dešenice, který se nachází v nadmořské výšce 505 metrů na samém okraji Šumavy pod vrchem Prenetem, žije okolo 700 obyvatel.
Zajímavá místa a objekty se najdou všude, jenom v době naší návštěvy byla doba k…
2.4km
více »
Jan Nepomucký v městysu Dešenice
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak přesně před 623 lety, 20. března 1393.
Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následn…
2.4km
více »
Dešenice
Tvrz
Tvrz se nachází v obci Dešenice na Klatovsku v Plzeňském kraji. Tvrz tvoří rozsáhlý komplex budov, v jádru gotických ze 14. století, s Velkou čtyřhrannou třípatrovou věží. Tvrz není veřejnosti přístupná.
Historie…
2.4km
více »
Bystřice nad Úhlavou
Zámek
Pseudobarokní zámek se nachází ve vsi Bystřice nad Úhlavou na Klatovsku v Plzeňském kraji. Dvoupatrová zámecká budova má obdélníkový půdorys, střední rizalit a boční křídlo. Před zámkem je vstupní…
2.9km
více »
Výlet do Bystřice nad Úhlavou.
Tipy na výlet
Bystřice nad Úhlavou je obec, která se nachází severně od města Nýrska, v širokém údolí řeky Úhlavy. V poslední době se často psalo o zdejším zámku, který byl dokonce v minulých letech…
3km
více »
Zámek v Bystřici nad Úhlavou.
Zámek
V místě, kde se dnes nachází zámek, stála původně tvrz. O té je první písemná zmínka v roce 1339. Zřejmě se jednalo o částečně dřevěnou stavbu. Ta byla v roce 1440 přestavěna v gotickém…
3km
více »
Bystřice nad Úhlavou, kaple Nejsvětější Trojice.
Kaple
Poutní kapli Nejsvětější Trojice v Bystřici nad Úhlavou jistě nikdo nepřehlédne. Nachází se na návrší východně nad obcí. Na vrchol je možné vyjít polní cestou od zámku nebo kolem ústavu pro…
3km
více »
Pomník Aloise rytíře Randy v Bystřici nad Úhlavou.
Pomník
Profesor JUDR. Antonín rytíř Randa je nejvýznamnějším rodákem obce. Narodil se 8. 7. 1834 a zemřel 6. 10. 1914 v Dobřichovicích. Od roku 2006 jej připomíná pomník na návsi nedaleko zámku. Pomník je proveden v černém a šedém granitu. Je vysoký 3,7 metrů a jeho autorem je výtvarník Václav Fiala. Na pomníku jsou popsány základní údaje o této významné právnické osobnosti. Nedaleko pomníku je menší kaplička a přes ulici stavení …
3km
více »
Nýrsko - přehrada
Přehrada
Přehrada Nýrsko byla postavena na toku řeky Úhlavy asi 4 km jižně od Nýrska a 19 km jihozápadně od Klatov.
Za hrází vzniklo jezero o maximálním objemu 21 mil. metrů krychlových. S…
3km
více »
Nýrská přehrada a zřícenina hradu Pajrek
Tipy na výlet
Pěšky vyrážíme po silnici č. 190 z města Nýrsko, která nás dovede pod hráz Nýrské přehrady. A následně se napojujeme na turistickou trasu, která nás lesem dovede ke zřícenině Pajrek. Lze …
3.3km
více »
Obrázky ze Šumavy – Vodní nádrž Nýrsko
Vodní nádrž
Přehradní nádrž Nýrsko byla vybudována v letech 1964 až 1969 jižně od města Nýrsko v údolí řeky Úhlavy.
Vodní nádrž slouží především jako zdroj pitné vody pro Klatovsko a Domažlicko, proto je zde koupání a ostatní vodní rekreační činnost zakázána.
Kromě Úhlavy dodávají nádrži své vody také Svinský a Zelenský potok. Další její funkcí je také částečná ochrana před povodněmi.
…
3.4km
více »
Turistika za krásou vodních hladin a toků? Jednoznačně!
Tipy a novinky
Milujete klidnou vodní hladinu? Dokážete se do ní dívat dlouhé hodiny? Nebo si číst, relaxovat a poslouchat, jak to ve vodě a kolem ní všelijak šustí a žije? Př…
4.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Skalní jezírko u Pocinovic
Jezírko
Malebné skalní jezírko najdeme v oblasti Jezvického lesa, jež se rozkládá jihozápadním směrem od obce Pocinovice v Chodsku. V oblasti lesa se v minulosti těžila železná ruda a jezírko vzniklo zatopeních bývalého…
6km
více »
Hamry
Osada
Osada při řece Úhlavě, o níž je první zmínka v roce 1429. Původně zde bylo několik dvorců náležejících ke Královskému hvozdu. Díky výskytu a zpracování železné rudy, která se v okolí …
6.5km
více »
Prenet
Kopec
Nejnižší ze tří vrcholů na trase červené značky ve směru od Železné Rudy směrem na Klatovy (Pancíř, Můstek, Prenet) se zvedá do výšky 1.071 m asi 10 km severoseverozápadně od Železné Rudy…
6.5km
více »
Jezvinec
Kopec
Jezvinec ( 739 m.n.m.) je nejvýše položené místo Všerubské vrchoviny, které se zvedá severozápad…
6.7km
více »
Ostrý
Vrchol
Vrch na státní hranici s Německem dosahuje 1293 m n. m., leží 8 km západně od Hojsovy Stráže.
Ostrý je zdaleka nápadný, má morfologicky výrazný tvar - dvojhrotý holý vrchol, rozdělený hlubokým sedlem. Nižší vrchol (1241 m n. m.) leží na bavorské straně, vyšším vrcholem prochází státní hranice.
Dříve byl též zván Ossa, Jezerní hora, Prsa Matky Boží a sedlo Vlčí propast.…
8.8km
více »
Klenová hrad a zámek
Zřícenina
Na Klenové, asi 13 km od města Klatovy, najdeme nejen rozsáhlou zříceninu středověkého hradu, ale i novogotický zámek, ve kterém je expozice moderního umění nejen významných, ale i začínajících umělců a …
9km
více »
Klenová
Hrad
Hrad a zámek Klenová se nachází na Klatovsku v…
9.2km
více »
Bílá strž
Rezervace
Romantické údolí středního toku Bílého potoka (jeden z toků napájejících údolní nádrž Nýrsko) s jediným vodopádem na Šumavě, vysokým téměř 14 m, leží asi 4 km jižně od Hojsovy Stráže a asi 10 km severozápadně od Ž…
9.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Černé jezero
Jezero
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m).
Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
11.5km
více »
Špičák
Hora
Známý vrchol Železnorudska ve vypíná do výšky 1.202 m nad stejnojmennou rekreační obcí asi 4 km severně od Železné Rudy.
Na svazích Špičáku byl vybudován rozlehlý lyžařský areál, který nabízí na celé řadě různor…
12.8km
více »