Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Bystřice nad Úhlavou je obec, která se nachází severně od města Nýrska, v širokém údolí řeky Úhlavy. V poslední době se často psalo o zdejším zámku, který byl dokonce v minulých letech přístupný veřejnosti. Bohužel, dnes je opět pro veřejnost uzavřen a má se údajně opravovat. Protože v obci samotné je jistě více zajímavých památek, bylo rozhodnuto se tam podívat. Navíc je nad vsí kopec s kaplí, ze kterého je údajně mimořádný rozhled do okolí. Rádi cestujeme vlakem a tak jsme jej využili i pro tento výlet. Ze Sušice jedeme do Klatov a tady přestupujeme na rychlík do Železné Rudy – Alžbětína. Vystupujeme v Nýrsku a dále jdeme již po svých.
Od nádraží se vydáváme najít naučnou stezku. Tu nacházíme na okraji Nýrska u řeky Úhlavy. Jdeme po proudu řeky a poté pokračujeme cestou při silnici do Bystřice. Tam je to kolem jednoho kilometru. Následuje ulice středem obce. Míjíme zajímavé stavení s původním číslem. Opodál roste stará lípa a po pravé straně je opravená sýpka. O něco dál ulice odbočuje vpravo. Scházíme po několika schůdcích na pěšinu, která nás vede kolem náhonu do bývalého parku. Po několika minutách se nám otevírá pohled na zámek. Tato západní strana je postavena na skále a je v hrozném stavu. Snad to nespadne. Ze schodiště na severní straně zbyl jen vchod, ostatní část je zřícená. V těchto místech je přes náhon hezký obloukový most. Pokračujeme po stezce k silnici a po ní odbočujeme vpravo.
Po krátkém stoupání se objevuje zeď kolem zámku a ze svahu nad silnicí máme možnost se na část zámku podívat. Je částečně opraven, především střechy, což je nejdůležitější. O něco výše je vstupní brána v podobě novogotické věže. Nad vchodem je zeď nižší a tak vidíme i další díl zámecké budovy. Při silnici je šest kamenných podstavců. Podle průvodce zde mají stát sochy světců. Kde jsou, jsme se nedozvěděli. Jdeme dál po ulici a přibližně po padesáti metrech odbočujeme na cestu vlevo, která stoupá ke kapli nad námi. S přibývající výškou se nám stále více odkrývá zámek a je vidět do okolí. Kaple Nejsvětější Trojice se starou lípou a několika lavičkami nás vybízí k odpočinku. Výhled je odtud skutečně výjimečný. Na severu je velká část Klatovska o něco dále k západu je vidět hřeben Chudenické vrchoviny s nejvyšší Doubravou. Všerubská vrchovina na SZ nám představuje Orlovickou horu a Jezvinec. Na západě se zvedá pohoří Hoher – Bogen. K JZ a k západu je vidět město Nýrsko a značná část Šumavy, které dominují oba Ostré. Na východě je západní část Svatoborské vrchoviny a osada Starý Láz. Je to nečekané a pohádkové.
Ani se nám odsud nechce, tak ještě poslední fotka a začínáme sestupovat k Bystřici. Na okraji obce je hezký křížek a opodál domov pro osoby se zdravotním postižením. Od roku 1859 to byl ústav kongregace řádu Chudých školských sester. Těm byl v roce 1948 komunisty zabaven. Součástí areálu je kaple sv. Karla Boromejského. Přicházíme do středu obce. Je tady jedno hezké stavení s barokním štítem, kaplička a pomník Antonína rytíře Randy. Teplota je skoro u třicítky a tak pro cestu zpátky volíme stezku kolem řeky. Tady jsou břehy řeky porostlé vysokými stromy, jedná se většinou o olše. Díky jim jdeme stále v příjemném stínu až do Nýrska. Zacházíme do informačního centra a k naší lítosti se dozvídáme, že jediná hospoda, kde se tady vaří, je až na druhém konci města. Do odjezdu vlaku nám zbývá asi půlhodinka, tak se vracíme na nádraží.
Něco k snědku a dobré pivko jsme si dali až na nádraží v Klatovech. Bufet toho nabízí docela dost, ale nás zlákala známá hoštická sekaná. Té se nedá odolat. Jinak o ubytování v Nýrsku by neměla být nouze. Známý je zdejší kemp a koupaliště.
Výlet se nám líbil i přesto, že zámek je nepřístupný. Pohled od kaple nad Bystřicí se jen tak někde nevidí. Jen toho tepla bylo trochu moc.
Ušli jsme jen tři až čtyři kilometry. Jde se většinou po rovině, jediné prudší stoupání je ke kapli. Stezka je sice značena, ale moc jsme ji nevyužili. Je nutné mít s sebou alespoň pití. V Bystřici žádný obchod není. Místo je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Pokud se jede autem lze parkovat na návsi, nedaleko zámku. Jinak vlaky tudy jezdí o víkendech každé dvě hodiny.