Cca 7 km dlouhý okruh po NS Šipín, přes hradiště, zříceninu hradu Gutštejn a zázračnou studánku
Pátek 4. 6. 2021
U potoka - u 2. zastavení NS se spalo nádherně. Byl tady klid, silnice je vysoko nad námi, klády tlumí veškerý ruch. Dokonce ani moc velká zima nebyla. Vstávali jsme v 8, nebylo úplně jasno, ale bylo už teplo. Přímo jsme si to užívali. V plánu máme poměrně krátký výlet, není potřeba pospíchat.
Chceme si projít okružní NS Šipín. Měří skoro 7 km. Využívá značení turistických cest. Je to však samé nahoru a dolů. Je na ní 7 zastavení s informacemi o zdejším osídlení i o přírodních zajímavostech. Určitě se dozvíme spoustu zajímavostí.
Začátek trasy je nedaleko u Dudákovského mlýna na silnici z Okrouhlého Hradiště do Rozněvic. My začínáme na 2. zastavení, kam jsme včera dojeli, kde jsme spali a kde necháváme auto. Je vidět, že je to tady nově upravené, vysazené mladé stromky. Zdá se, že nový je zde i most přes potok Hadovka. Toto 2. zastavení je věnováno hlavně vodě (nedaleko je soutok s Úterským potokem) a všemu, co v ní žije a okolo roste.
Po červené přecházíme přes most a mírně stoupáme proti proudu potoka. Zpočátku to tady vypadá jako lesní pohřebiště, jak Ota prohlásil. Těžilo se zde dřevo, ale ještě tady zbylo spousta odřezků, špalíků, kůry a větví. Brzy to však opouštíme a jdeme pohodlnou širokou lesní cestou zaseknutou ve svahu. Vlevo občas mezi stromy zahlédneme zajímavé skály, pod námi vpravo si bublá potok. Do toho zpívají ptáci. Jinak je tu nádherný klid. Je vidět, že je všední den, nikoho nepotkáváme.
Na rozcestí U Starého mostu se dozvídáme informace o lese a proč je pro nás les tak důležitý. Původní starý most je o kousek dál nahrazen lávkou ze dvou klád a tenkým zábradlím. Samozřejmě se to docela pěkně houpe. Odvážní a zdatní jedinci se mohou od mostu vydat do strmého kopce. Budou u hradu asi rychleji. Určitě pohodlněji vede ke hradu žlutá turistická značka. Na rozcestníku jsme si to samozřejmě nepřečetli, takže v určitém okamžiku jsme už měli pocit, že sice jdeme pohodlnou cestou vzhůru, ale jinam, než jsme chtěli. Naštěstí po chvíli se cesta stáčí a skutečně vede ke zřícenině. Už jsme tady byli oba vícekrát, to však nic nemění na tom, že se sem rádi podíváme. Dokonce i Ota, který zříceniny moc nemusí. Jenže tady je docela na co koukat. Jen ho mrzí, že zdejší věž je stále ještě nepřístupná, i když se tvrdí, že se hrad opravuje.
Tento středověký hrad Gutštejn byl na skalnatém ostrohu nad Hadovkou postaven poč. 14. století. První písemná zmínka o něm je z r. 1319. O 100 let později - r. 1422 ho obléhal Jan Žižka a dobyl jej. Rod Gutštejnů zde žil až do 16. století - pak jim nestačil, svoje panství přestěhovali do Bezdružic a hrad zůstal opuštěn. Rod Gutštejnů vymřel až r. 1747. Do dnešní doby se zachovala věž, zdi parkánu, v kamenných až 150 cm silných stěnách jsou vidět střílny i okna.
Od hradu se vracíme po stejné trase k rozcestí U Starého mostu. Dál se pokračuje po žluté, stále ještě do kopce, tentokrát už do poměrně prudkého. Na téměř nejvyšším bodě je zastavení č. 5 - Brána Bezemínského hradiště - jsme na jihozápadním okraji. Je to jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách o rozloze 4 ha. Jižně od hradiště bylo mohylové pohřebiště Bezemín z 8 - 9. století.
Jdeme po bývalém hradišti - po vrcholu kopce. Z vyhlídkové plošiny je vidět Vlčí horu, v lese je vidět i věž Gutštejna a lze tušit, že tam někde je i údolí Hadovky. O kus dál jsme na protějším svahu zahlédli kostel sv. Barbory v Šipíně.
Na nejvyšším dnešním bodu je 6. zastavení NS - nachází se na jihovýchodním valu zmiňovaného slovanského hradiště. Z této strany byl po obvodu hradiště vyhlouben příkop hluboký 2 metry - díky vykopané zemině tak vznikly až 4 metry vysoké valy, které byla zpevňované kamennými bloky, trámy a palisádami. Byly široké 3,5 metru, stále je ještě vidět tyto valy v délce víc jak 1 km. Na severovýchodě bylo hradiště chráněno přírodními strmými až 75 metrů vysokými srázy nad údolím Úterského potoka. Na severu a západě jsou srázy údolí Hadovky.
Prudce klesáme k Úterskému potoku. Přecházíme ho po lávce z klád a samozřejmě nekoukáme na značky. Pokračujeme po pohodlné cestě vlevo podél potoka. Vlevo za potokem vidíme jednu ze zřícenin zdejších mlýnů. Nejdřív nás překvapuje, že tu není žádné povídání o tomto mlýně, až po chvilce zjišťujeme, že tu není ani značka. Vracíme se k lávce, abychom zjistili, že značená cesta pokračuje od lávky do strmého kopce. I na tomto ostrohu nad soutokem Úterského potoka a Hadovky bylo hradiště Šipín. Ze tří stran - severní, západní a jižní jsou strmé skalnaté srázy. Na přístupové cestě, po které jsme přišli, byl 40 - 45 metrů dlouhý až 14 metrů široký příkop s valem. Podle archeologických nálezů zde bylo středověké osídlení v době od poč. 10. století do 2. pol. 13. století. Po nějakou dobu byla obě zdejší hradiště (Bezemínské a Šipínské) osídlena současně. Na Šipíně pak bylo správní centrum Přemyslovců. R. 1352 tady byl postaven kostel sv.Barbory. Původně gotický kostel byl r. 1709 přestavěn v pozdně barokním slohu. Byla zde postavena fara, r. 1788 škola, která byla později upravena na hájovnu. R. 1893 byla postavena nová škola. Stával tu i hostinec - ten se bohužel nedochoval. Bylo by to příjemné, kdyby zde bylo nějaké občerstvení.
Od 2. pol. 18. století do 50. let 20. století se Šipín stal vyhledávaným poutním místem se zázračnou Svatou studánkou. Ta se nachází o kousek níž při silnici a také při červeně značené turistické trase. Tam je i roubená kaple Panny Marie, kterou nahradil r. 1892 kníže Konstantin z Löwensteinu starší zde stojící kapličku. Roubené budky po stranách mají chránit prameny. Studánka je přístupná pouze v té levé budce.
Od 2. pol. 18. století do 50. let 20. století se Šipín stal vyhledávaným poutním místem se zázračnou Svatou studánkou. Ta se nachází o kousek níž při silnici a také při červeně značené turistické trase. Tam je i roubená kaple Panny Marie, kterou nahradil r. 1892 kníže Konstantin z Löwensteinu starší zde stojící kapličku. Roubené budky po stranách mají chránit prameny. Studánka je přístupná pouze v té levé budce.
Od kostela z rozcestí Šipín vede červeně značená asi 150 metrů dlouhá cesta k vyhlídce s vyhlídkovým altánem, odkud prý je vidět soutok Úterského potoka s Hadovkou. Původně jsem se na vyhlídku těšila, ale když jsme viděli, že po cestě vysokou travou nikdo nechodí, tak jsme se tam také nevydali. Navíc nevím, jak mezi hustými stromy by mohl být vidět nějaký soutok.
Scházíme po červené k silnici a pokračujeme dolů okolo roubené kapličky. Po silnici - jinak to bohužel nejde. Dole u Úterského potoka jsou vlevo i vpravo bunkry, které jsou součástí obranného systému zv. „Plzeňské čáry“ a pro nás poslední zastavení, i když ve skutečnosti je první. Tam jsou zapsány informace týkající se těchto řopíků.
Scházíme po červené k silnici a pokračujeme dolů okolo roubené kapličky. Po silnici - jinak to bohužel nejde. Dole u Úterského potoka jsou vlevo i vpravo bunkry, které jsou součástí obranného systému zv. „Plzeňské čáry“ a pro nás poslední zastavení, i když ve skutečnosti je první. Tam jsou zapsány informace týkající se těchto řopíků.
Už nám zbývá jen jedna zatáčka a rozcestí Dudákovský Mlýn. Jsme na nejnižším dnešním bodu. Vpravo v lese jsou nyní nepřístupné zbytky původně velkého mlýna. Kromě mlýna s mlýnicí a obytné budovy tu stála ještě menší budova pilnice a v rohu další hospodářská budova. Součástí osady býval i zbrojní hamr. Dnes je objekt v soukromém vlastnictví a prý se opravuje.
To už jsme u cesty, po které scházíme dolů k Hadovce a k autu. Kde je soutok, to jen tušíme. Byl to perfektní výlet. Jen na Gutštejně jsme potkali jedny mladé lidi a u kostela sv. Barbory na Šipíně skupinku cyklistů, kteří sháněli hospůdku. Jinak jsme všude byli sami. I to počasí bylo fajn, sluníčko svítilo a pěkně hřálo, ale protože většina cesty je lesem, bylo příjemně. Až u auta jsme zjistili, že na sluníčku je přes třicet. Mělo to jen jediný háček. Včera jsme chleba nesehnali, netušili jsme, že Šipín není vesnička a že tam chleba také nedostaneme. Takže bez svačiny, trochu hladoví, odjíždíme domů, kde na nás v lednici čeká oběd.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.857, 13.033)
Poslední aktualizace: 7.6.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Konstantinovy Lázně
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Cca 7 km dlouhý okruh po NS Šipín, přes hradiště, zříceninu hradu Gutštejn a zázračnou studánku
Šipín
Osada
Osada Šipín s poutním kostelem má čtyři čísla (faru, školu, myslivnu a kostel). Šipín byl vlastním farským okrskem aklidným památným poutním místem, které pro jeho idylickou polohu rádi…
0.5km
více »
Romantická zřícenina hradu Gutštejn u Konstantinových Lázní
Zřícenina
V okolí městečka Konstantinovy Lázně se nachází několik zřícenin hradů, mezi nimiž má nezanedbatelné místo Gutštejn. Říká se, že se jedná o jednu z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Po jeho návštěvě s tí…
1.3km
více »
Zřícenina hradu Gutštejn
Tipy na výlet
Jedeme z Bečova nad Teplou přes Konstantinovy Lázně na Gutštejn jedeme se podívat na zříceninu hradu Gutštejn jeli jsme na otočku, občerstvení s sebou Tento hrad jsme kdysi objevili náhodou, ale neměli jsme fotky,…
1.4km
více »
Romantická zřícenina hradu Gutštejn
Zřícenina
V krásné přírodě Konstantinolázeňska najdeme hned několik historických památek a zajímavostí. Jednou z nich je také zřícenina hradu Gutštejn. Nalezneme ji na malém návrší nad říčkou Hadovkou. Z gotického hradu, o němž známe první zmínku z roku 1319, zbylo několik zdí, věž a do skály vytesaný sklep.Dochovalé zdi jsou opravené, okolí je udržované a návštěva je vhodná jak pro turi…
1.4km
více »
Gutštejn
Zřícenina
Gutštejn je jednou z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás. Zřícenina hradu Gutštejn stojí na zalesněné výšině nad údolím potoka Hadovky poblíž Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Dispozic…
1.5km
více »
naučná stezka Šipín
Trasa
Původně jsme měli v plánu jen návštěvu Gutštejna, ale informační panel u hradu nás láká na procházku po naučné stezce Šipín. Stezka nás vede vzhůru lesem navrch nad údolí, kde se nám otevírá krásný výhled na nedal…
1.5km
více »
Cca 6 km dlouhý okruh: Konstantinovy Lázně-část Poloučany - větší část naučné stezky Hradišťský vrch, Panna Marie ve skále - Poloučany
Cestopisy
V sobotu jsme měli v Poloučanech grilovací akci s kamarády. V noci byla hrozná zima (teplota klesla ke 3 stupňům), ale ráno to vypadalo docela dobře, svítilo sluníčko a tak jsme vyrazili aspoň na poměrně krátkou p…
2.8km
více »
Zřícenina hradu Falkenštejn
Tipy na výlet
Výlet doporučuji všem kteří jedou na dovolenou, výkend či výlet do Konstantinových Lázní. Nachází se cca 7km od Konstantinek po silnici II/201 směr Plzeň, Karlovy Vary u samoty Starý Mlýn. Odbočíme tam hned od pra…
3.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Panenka Marie ve skalách
Kaple
Panenka ve skále je klidné poutní místo zvoucí k rozjímání. Nachází se na severním úpatí Hradišťského vrchu. Dřevěné schodiště Vás dovede až k sošce Panenky Marie. Sošku zde měli umístit před mnoha lety vděční r…
3.1km
více »
Konstantinovy Lázně - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na …
3.9km
více »
Konstantinovy Lázně
Lázně
Konstantinovy Lázně jsou jedním z nejklidnějších lázeňských míst v České Republice. Už v 16. století byl nalezen Sirný pramen v močálech severně od dnešních lázní, ale historie se oficiálně datuje do let pozdějšíc…
4km
více »
Obrázky z Konstantinových Lázní – Park pro radost
Park
V letech 2006 až 2009 byl na okraji centra Konstantinových Lázní vybudován park s názvem „Park pro radost“.
Jedná se o příjemné místo, jehož součástí je asi 500 metrů mlatových chodníků, lavičky, odpadkové koše, d…
4.1km
více »
Obrázky z Konstantinových Lázní – Restaurace V pohodě
Rady a tipy
Tato restaurace se nachází v centru městečka Konstantinovy Lázně na ulici Lázeňská. Vybrali jsme si ji náhodou ze třech nedaleko sebe otevřených podniků a byla to volba více než šťastná. Co dodat, „V pohodě“ jsme …
4.2km
více »
Z Konstantinových Lázní přes Hradišťský vrch
Tipy na výlet
Vyráželi jsme v sobotu dopoledne, teplota se právě šplhala přes třicítku, ale v autě s otevřenými okénky to až tak nevadilo. Trasa Rakovník, Kralovice, Manětín, Konstantinovy Lázně. Dorazili jsme kolem půl druhé, …
4.3km
více »
Kaple Panny Marie Lourdské
Kaple
Kapli Panny Marie Lourdské najdeme na kraji lázeňského parku před lázeňským domem Prusík. Mariánskou kapli na malé vyvýšenině při příjezdové cestě k hlavní lázeňské budově nachala postavit okolo r. 1900 žena Dr.…
4.4km
více »
Západočeské Konstantinky
Městečko
Konstantinovy Lázně jsou malé, klidné lázeňské městečko ležící v neporušené přírodě v Plzeňském kraji na Tachovsku. Nachází se v hornaté zalesněné krajině, ležící daleko od průmyslových měst a mimo frekventované s…
4.4km
více »
Okolo Gutštejna - na kole či pěšky
Trasa
Trasu lze absolvovat pěšky nebo na kole, je nenáročná a obsahuje zajímavosti jako výhledy, hrad, romantické údolí potoka.Jdeme-li pěšky, musíme se smířit s dvěma úseky po silnici. Na kole je trasa zábavnější, jedinými místy, kdy možná sesedneme, je sestup z Hradišťského kopce do Okrouhlého Hradiště, krátký sestup z Gutštejna k potoku a výstup na Falkenštejn.Začneme v…
4.4km
více »
Konstantinovy Lázně
Tipy na výlet
Okolí Konstantinových Lázní,vyrážíme po značených turistických a cyklistických trasách.Cílů je nepřeberné množství. Hrady,zámky,přírodní památky.Namátkou lze jmenovat Gutštejn,Bezdružice,Krasíkov,klášter Teplá či …
4.4km
více »
Obrázky z Konstantinových Lázní
Městečko
V půlce listopadu již mají Konstantinovy Lázně hlubokou zimní půlnoc. Je to sice příjemné místo, ale v neděli měly obě kavárny v centru zavřeno stejně jako potraviny. Kam zajít na dobrou kávičku a zákusek nám nepo…
4.4km
více »
Obrázky z Konstantinových Lázní – Kostel Panny Marie Lurdské
Kostel
Kostel Panny Marie Lurdské byl v Konstantinových Lázních postaven v letech 1898–1900. V té době vznikl jako lurdská kaple na žádost Sofie Pankratzové, manželky uhelného magnáta a poslance říšského sněmu Dr. Franze…
4.4km
více »
Konstantinovy Lázně a výlety po okolí
Tipy na výlet
Konstantinovy Lázně jsou vyhlášené lázně na rehabilitace po operacích srdce a pohybového aparátu. Tam nakonec skončil po výměně chlopně i můj partner. Víme, že je to hezká obec, nemáme to tam z Plzně daleko, ale p…
4.6km
více »
Lázeňský park
Ostatní
První lázeňská budova byla u sirnatého pramene postavena v roce 1803. V roce 1837 lázně koupil majitel panství Konstantin z Lövensteinu, podle kterého se lázně od roku 1900 jmenují Konstantinovy (dříve Nová Ves-…
4.6km
více »
Trpísty
Zámek
Popis loklaity
Patrový barokní zámek je perlou vsi Trpísty na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zámek má bohatě zdobené fasády. Cenné je zámecké průčelí s bohatě profilovaným a zdobeným…
4.6km
více »
Okruh kolem Konstantinových lázní
Trasa
Trasa je pěší, my ji dali na kole a koloběžce. Na kole to bylo hodně obtížné, protože některé úseky, které nevedly po silnici, jsou značeny jako turistická trasa, vedou docela velký kus kolem řeky po skalách, kolo…
4.8km
více »
Konstantinovy Lázně a okolí
Městečko
Konstantinovy Lázně náleží do Plzeňského kraje a určitě by se daly označit za jednu z jeho perel. Pokud je mi známo, tak by to měly být jediné lázně na území tohoto kraje. Městečko má asi jeden tisíc obyvatel a tu…
5.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Švamberk (Krasíkov)
Zřícenina
Zřícenina významného hradu Krasíkov, nazývaného také Švamberk, stojí na výrazném kopci západně od Konstantinových Lázní na Tachovsku v Plzeňském kraji. Z kdysi mohutného hradu se zachovala…
7.2km
více »
Úterý
Městečko
Úterý leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Plzeň. Městečko se rozkládá ve východní části Tepelské vrchoviny a v údolí tvořeném Úterským potokem. Úterý je bývalé hornické městečko. Od okrajových…
9km
více »
Stříbro
Město
Stříbro leží v Západních Čechách, západním směrem od Plzně. Město je z jihovýchodní strany obtékáno řekou Mží. Ve městě je továrna na výrobu hudebních nástrojů nesoucí značku Amati. Severovýchodním smě…
12km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Buben
Zřícenina
Zřícenina hradu Buben stojí na skalnatém ostrohu nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže na Plzeňsku. Dispozice hradu byla dvojdílná. Hradní jádro obíhal parkán s obdélnou baštou. Obytná věž zanikla. Z hradu se…
14.6km
více »