Loading...

České Švýcarsko a Český Ráj.

Cestopisy

První zastavení na našem putování bylo v Kryštofově Údolí u Liberce http://www.krystofovoudoli.cz/. Je to zajímavá vesnička, plná stylových roubenek s břidlicovými střechami a štíty. Zajímavostí je funkční orloj s pohyblivými figurami, který vytvořil místní občan pan Chaloupka ve staré trafostanici a dnes je jedním z místních lákadel pro turisty. Naproti orloji je hospoda U Kryštofa je expozice lidových betlémů. Za hospodou na kopečku je dřevěný kostelík sv. Kryštofa z roku 1686, ke kterému se jde přes starý kamenný most s novou sochou sv. Jana Nepomuckého. Vystřídalo se jich zde několik, ale byly několikrát zničeny nebo ukradeny. Snad ta poslední vydrží. Necelé 2 km od orloje na jih je další stavební památka a to železniční kamenný viadukt v obci Novina, která je částí Kryštofova Údolí. Viadukt je v oblouku 198 m dlouhý 30 m vysoký a podpírá jej 14 sloupů. Měli jsme možnost jej vidět v několika českých i zahraničních filmech. Kousek po trati zpět na Liberec je Malý Novinský viadukt s 10 sloupy, 127 m dlouhý a 17 m vysoký.

Další zastávka na naší cestě byla v Kamenickém Šenově – Práchni, kde je známá Panská skála, která se objevila v pohádce Pyšná princezna. http://panska-skala.ceskehory.cz/ Je známá také jako čedičové varhany a je tvořena čedičovými sloupy 12 m vysokými, které vznikly tuhnutím magmatu vytékajícího ze zlomu při nárazu africké a evropské litosférické desky před 30 milióny let. Čedič se vyznačuje sloupcovitou odlučností a je mimořádně pevný, proto byl již v 18. století těžen, ale naštěstí se těžba podařila zastavit a Panská skála se stala nejstarším chráněným geologickým útvarem u nás. V nedaleké Lísce se nachází další chráněný čedičový útvar Zlatý vrch, kde jsou sloupce vysoké kolem 30 m. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%BD_vrch Odtud to byl jen skok do Chřibské, kde jsme byli ubytováni v hotelu Permon. http://www.bajtlich.regin.cz/

Druhý den byl věnován Národnímu parku České Švýcarsko a hlavně Pravčické bráně, http://www.pbrana.cz/ , což je další národní přírodní památka na naší cestě a také nejvyšší pískovcový skalní oblouk v Evropě s rozpětím 26,5 m a výškou 16 m. Výchozí bod pěší trasy byl u hotelu Mezní Louka. Odtud vede červená turistická značka kolem skalních útvarů až k Sokolímu hnízdu pod Pravčickou bránou 5,5 km. Sokolí hnízdo je výletní zámeček v alpském stylu vybudovaný v roce 1881. V 1. patře je muzeum Českého Švýcarska a v přízemí stylová restaurace. V okolí je několik pěkných vyhlídek. Cesta k bráně, Sokolímu hnízdu a na vyhlídky je dnes zpoplatněna. Od Pravčické brány vede do Hřenska červená značka po cestě, která byla kdysi dlážděná čedičovými kameny a je dlouhá 3,6 km. Po posílení v Hřensku se vydáváme do soutěsek na řece Kamenici. http://www.hrensko.cz/inpage/informace/ Nejprve jdeme po žluté značce do Tiché (Edmundovy) soutěsky 1,8 km k přístavišti lodiček. Dál se pěšky nedá jít. Plujeme proti proudu asi 900 m a pak opět pokračujeme 1,5 km po žluté k dalšímu přístavišti v Divoké soutěsce, kde plujeme jen poloviční trasu než v Tiché. Po výstupu je to jen 2,8 km po žluté a modré značce na Mezní Louku k parkovišti.

Z Mezní Louky jedeme 26 km pod rozhlednu na Jedlové 774 m n. m., dominantě Lužických hor. http://rozhledny.webzdarma.cz/jedlova.htm Auto necháváme na parkovišti a šlapeme asi 1,2 km k restauraci a rozhledně z roku 1891. Při obhlídce okolí z rozhledny nás zaujal nedaleký vršek se zříceninou hradu Tolštejn, http://www.hrady.cz/?OID=309 kam jsme se také vydali. Kromě vyhlídky, zde mají vynikající černé pivo Kocour.

Pak jsme se vrátili do hotelu Permon, kde jsme ještě před večeří stihli procházku k nedalekému lesnímu divadlu.

3. den Cestou z Chřibské na další místo ubytování jsme navštívili skalní hrad Sloup http://hradsloup.cz/vitejte/, který je celý vytesán v pískovcové skále, kde jsme mohli vyslechnou i krátkou hudební produkci. Dále jsme se podívali na místní lesní divadlo a pak pokračovali na jihovýchod na zámek Zákupy http://zamekzakupy.cz/. Po prohlídce zámku jsme jeli do Lomnice nad Popelkou na vrch Tábor, kde jsme se ubytovali v penzionu Tábor. http://www.partners-catering.cz/ Nejprve jsme si prohlédli právě rekonstruovaný kostel Proměnění Páně, dále 2 km od penzionu po modré značce polorozpadlou kamennou rozhlednu Allainovu věž, ze které není žádný rozhled, protože nahoru nejsou schody a navíc jsou kolem vysoké stromy.

4. den Dopoledne vyrážíme na 22 km vzdálenou Pecku u Nové Paky. Nejprve si dáme na náměstí oběd v restauraci hotelu Koruna a pak míříme na hrad. http://www.hradpecka.cz/ . Po prohlídce hradu jsme se přesunuli do Nové Paky, prohledli si město v dešti a pak se schovali před deštěm do muzea s klenotnicí místních polodrahokamů a paleontologických sbírek. V horním patře se také nachází expozice českého spiritismu. http://www.muzeum.cz/cz/klenotnice/

5. den Od rána prší. Vydáváme se do Jičína na krytý bazén a čekáme, že přestane pršet. Po obědě U dělové koule přestává pršet a tak se vydáváme na prohlídku města. http://www.jicin.org/ Nemůžeme vynechat vyhlídku z Valdické brány a jejího okolí. Po té se vydáváme na severovýchodní okraj města kde je ve čtvrti Sedličky Valdštejnská lodžie a Libosad. Přes silnici se dostaneme na vršek Zebín, kde je kaplička sv. Máří Magdaleny. Po návratu ze Zebína začíná opět pršet a tak se vracíme na vrch Tábor.

6. den Cesta na nejvyšší a nejznámější horu Českého ráje Kozákov 744 m n. m., který je tvořen čedičem, melafyrem a pískovcem. Můžeme zde nalézt celou řadu polodrahokamů, které jsou k vidění v novopacké klenotnici nebo také ve výzdobě stěn Kaple Svatého kříže na Karlštejně. Na vrcholu je rozhledna, ze které je výhled po celém Českém ráji. Pod vrcholem Kozákova je Votrubcův lom, kde si od pana Votrubce můžete půjčit kladívka a vyhledat si svůj polodrahokam. Nám se podařilo nalézt zelenobílošedý melafyr, který nám pan Votrubec rozřízl a vybrousil.

Pak jsme pokračovali do Klokočí a z parkoviště do Klokočských skal, http://www.cesky-raj.info/dr-cs/687-klokocske-skaly.html , jednoho z menších skalních měst. Přes Klokočské průchody jsme došli až k jeskyni Postojna a pak k penzionu Na Klokočských skalách a dále po žluté značce na okraj skalního města s výhledem do Českého ráje a na Kozákov. Po okraji skal jsme došli až ke zřícenině skalního hradu Rotštejn, kde byly ukázky středověkých potravin a pečiva. http://www.cesky-raj.info/dr-cs/1338-zricenina-hradu-rotstejn.html. Z hradu jsme sestoupili do Klokočí k cyklistické hospůdce s výborným pivem Rohozec.

Odtud jsme popojeli do Bozkova, kde jsme navštívili Bozkovské dolomitové jeskyně. http://www.bozkovske-jeskyne.cz/. Jsou to jediné přístupné jeskyně na severu Čech s největším podzemním jezerem u nás. Po prohlídce jeskyní jsme z podzemí vystoupali na věž kostela Navštívení Panny Marie s rozhledy po okolí. Pak jsme zašli pojíst do Dřevěnky a pak se vraceli do Lomnice nad Popelkou a na vrch Tábor, kde jsme konečně za jasného počasí vyšli na Tichánkovu rozhlednu. http://rozhledny.webzdarma.cz/tb.htm

7. den Při cestě k domovu navštěvujeme Potštejn, kde dole v obci je zámek, nově zrekonstruovaný soukromými majiteli a od roku 2006 zpřístupněn veřejnosti. My jsme se vydali na kopec ke zřícenině gotického hradu založeného r. 1295 rodem Drslaviců. K hradu se váže pověst o pokladu na jejímž základě Alois Jirásek napsal román Poklad jímž se nechal inspirovat Zdeněk Troška a natočil film Poklad hraběte Chamaré. Děti určitě uvítají, že zde chovají stádo kamerunských koz.

Pokračujeme dále na Moravu a krátce zastavujeme v Jablonném nad Orlicí a pokračujeme dále s odbočkou na Červenovodském sedle na Suchý vrch. Zde vystoupáme na rozhlednu, http://www.suchak.cz/rozhledna-suchy-vrch, projdeme se po okolí a tentokrát z časových důvodů vynecháme dělostřeleckou tvrz Boudu. http://www.boudamuseum.com/kudyknam.php a ujíždíme bez zastávky domů.

Poslední aktualizace: 28.3.2014
České Švýcarsko a Český Ráj. na mapě
Autor: Magdon
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí České Švýcarsko a Český Ráj.

Vrch Tábor - Tichánkova rozhledna
Vrch Tábor - Tichánkova rozhledna
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je vrch Tábor, který je součástí Ještědsko - kozákovského hřbetu a pomyslně tak odděluje Český ráj od Podkrkonoší a…
0.1km
více »
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 5. den - dopoledne: Zebín; Železnice - městská památková zóna; Chlum - Tichánkova rozhledna na Táboře, kostel Proměnění Páně, křížová cesta a cca 4 km dlouhý okruh přes rozhlednu Alainova věž
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 5. den - dopoledne: Zebín; Železnice - městská památková zóna; Chlum - Tichánkova rozhledna na Táboře, kostel Proměnění Páně, křížová cesta a cca 4 km dlouhý okruh přes rozhlednu Alainova věž
Cestopisy
Neděle 17. 10. 2021 - dopoledne Tentokrát jsem spala perfektně. K ránu…
0.1km
více »
turistické rozcestí Tábor - u rozhledny
turistické rozcestí Tábor - u rozhledny
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na vrchu Tábor nedaleko Tichánkovy…
0.1km
více »
Vrch Tábor - Tichánkova rozhledna
Vrch Tábor - Tichánkova rozhledna
Rozhledna
Při příjezdu, nebo příchodu, k vrcholu Tábora nás zaujmou tři objekty, kostel Proměnění páně, křížová cesta a Tichánkova rozhledna.…
0.1km
více »
Tábor - sezonní Informační středisko Mikroregionu Tábor
Tábor - sezonní Informační středisko Mikroregionu Tábor
Infocentrum
Sezónní informační středisko na hoře Tábor nabízí veškeré informace o…
0.1km
více »
Kostel Proměnění Páně (Lomnice nad Popelkou)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kostel Proměnění Páně (Lomnice nad Popelkou)
Kostel
Na hoře Tábor, dříve nazývané Chlum byla již ve druhé polovině 14. století…
0.2km
více »
Vrch Tábor - křížová cesta
Vrch Tábor - křížová cesta
Tipy na výlet
Vrch Tábor je zajímavou dominantou v okolí Českého ráje, na který…
0.2km
více »
Rozcestí - Tábor-penzion, rozhledna
Rozcestí - Tábor-penzion, rozhledna
Rozcestí
Vrcholem Tábora prochází dvě červené TZ. Zlatá stezka Českého ráje vás ve východním směru nasměruje přes Kumburk do Nové Paky a pak…
0.2km
více »
Lomnicko
Lomnicko
Rozhledna
Místo odkud lze vyrazit je město Lomnice nad Popelkou. Nejstarší zmínku najdeme v…
0.2km
více »
Křížová cesta na Tábor
Křížová cesta na Tábor
Poutní místo
Severní stranu vrchu Tábor nad Lomnicí nad Popelkou doplňuje Křížová cesta, která byla vybudována v roce 1898 mezi poutním kostelem…
0.2km
více »
Výlet na vrch Tábor a zříceniny hradů Kumburk a Bradlec
Výlet na vrch Tábor a zříceniny hradů Kumburk a Bradlec
Tipy na výlet
Výchozím místem pro motorizované turisty může být vrch Tábor, kde lze i pohodlně zaparkovat. Dalším možným výchozím místem je…
0.3km
více »
Turistická známka č. 2347 - Rozhledna Alainova věž
Turistická známka č. 2347 - Rozhledna Alainova věž
Turistická známka
Věž byla vybudována v roce 1862 stavitelem Pruvotem v novogotickém stylu. Pojmenována byla po Allainovi, knížet…
0.9km
více »
Allainova věž
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Allainova věž
Drobné památky
  Půjdete-li po modře značené cestě od Peklovsi na vrch Tábor, překvapí vás v lese zajímavá stavba, kterou by zde těžko někdo čekal. Třináctimetrov…
0.9km
více »
Na koloběžce k pramenům.
Na koloběžce k pramenům.
Cestopisy
Je sobotní odpoledne 4.října 2014. Po nějakém čase opět naskakuji na…
1km
více »
Lomnice nad Popelkou: Oborský rybník
Lomnice nad Popelkou: Oborský rybník
Fotogalerie
Oborský rybník nedaleko Rohanského loveckého zámečku a křížové…
1.2km
více »
Od Allainovy věže na zříceninu hradu Kozlov
Od Allainovy věže na zříceninu hradu Kozlov
Tipy na výlet
Jedeme výletit do Českého ráje. Tentokráte chceme poznat rozhlednu…
1.2km
více »
Turistické rozcestí Lomnice nad Popelkou, U obory
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Turistické rozcestí Lomnice nad Popelkou, U obory
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na místní silnici z Lomnice nad Popelkou na Chlum a Tábor. Procházejí tudy tyto značené trasy: červená SV směrem - Lomnice…
1.3km
více »
Ploužnice
Ploužnice
Vesnice
Ploužnice - ves na severovýchodním svahu vrchu Tábor (678m) připomínaná roku 1608. Díky své poloze je obec východiskem k vrchu Tábor…
1.3km
více »
K Prameništi Cidliny
K Prameništi Cidliny
Tipy na výlet
Řeka Cidlina pramení na západním svahu hory Tábor. Jako hlavní pramen je…
1.3km
více »
Vrch Tábor v Českém Ráji
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrch Tábor v Českém Ráji
Kopec
Vrch Tánor Chcete-li si prodloužit zimu v Českém…
1.4km
více »
Jezírko pod Táborem
Jezírko pod Táborem
Jezírko
Jezírko pod Táborem se nachází v nadmořské výšce 500 m na jihozápadním…
1.4km
více »
Lomnice nad Popelkou - Tábor - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Lomnice nad Popelkou - Tábor - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Trasa
Jedná se o jednu z těch docela "profláknutých" tras, oblíbených…
1.9km
více »
Lomnice nad Popelkou - morový sloup
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lomnice nad Popelkou - morový sloup
Pomník
Jednou z dominant centra Husova náměstí je 9,51m vysoký Morový sloup. Postaven byl z vděku, že v roce 1913 „Bůh městečko Lomnici…
2.3km
více »
Lomnice nad Popelkou
Lomnice nad Popelkou
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme Směřujeme do města, které se nachází na rozhraní Českého…
2.4km
více »
Lomnice nad Popelkou - zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lomnice nad Popelkou - zámek
Zámek
Zámek v Lomnici nad Popelkou byl postaven Valdštejny v 16. století v…
2.5km
více »
Lomnice nad Popelkou - skokanský mostík s rozhladňou
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lomnice nad Popelkou - skokanský mostík s rozhladňou
Ski areál
Lomnice nad Popelkou - skokanský mostík s rozhladňou - nachádza…
2.9km
více »
Bradlec
Bradlec
Zřícenina
Zřícenina hradu Bradlec stojí na čedičovém suku (557 m)…
3.9km
více »
Kumburk - zřícenina hradu Kumburk
Kumburk - zřícenina hradu Kumburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Kumburk stojí na výrazné osamělé homoli jihovýchodně od…
5.7km
více »
Prachovské skály
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak…
7.7km
více »
zavřít reklamu