Loading...

DofE expedice v okolí Lovosic

Cestopisy

Naše putování za dobrodružstvím a krásami přírody

Není čas, není žádná výmluva! Právě naopak je více než zdravé občas vyrazit do přírody a uvolnit mysl, která normálně pracuje 24hod denně. Nechce se vám taková výprava plánovat? Proč byste ji také plánovali, když jsme to už udělali za vás…

Jsme skupina mladých lidí, které nadchl program zvaný DofE (pokud neznáš, určitě mrkni na stránky www.dofe.cz) a v rámci něho bychom se s vámi chtěli podělit o naši pečlivě naplánovanou ostrou expedici s různými tipy míst, které navštívit a kterým se naopak vyhnout, kterou jsme podnikli do Českého středohoří. Budeme převelice rádi, když této možnosti využijete a naplno si užijete krásný slunečný víkend. 

Ideální pro středně zkušené ‚výletníky‘… Následující text bude deníkem z našeho putování, ale zároveň průvodcem po trase.

Den č. 1:

Píše se pátek 11.10. a skupiny studentů po celé republice vybíhají z ještě teplých postelí s obrovskými těžkými batohy na nádraží, aby nasedli do vlaku a vydali se s víceméně neznámými lidmi na cestu za dobrodružstvím. Noví lidé, nové prostředí, pro některé dokonce první stanování…nebudeme vás dále napínat a rovnou vám prozradíme, že všichni jsme ve zdraví přežili. (Předem se ale - alespoň psychicky - připravte na kopce, které jsou v Českém středohoří doslova na každém rohu.)

Už jenom dostat se z nádraží v Lovosicích, kam jsme nakonec přijeli podle plánu v 10 hod, bylo poměrně dobrodružné. Ovšem po průzkumu veřejného mínění místních domorodců jsme se nakonec z tohoto bludiště vymotali a vyrazili vstříc našemu prvnímu kopci na této výpravě – Lovoši, který nás už z pěkné dálky s nadhledem pozoroval. Bojovali jsme statečně a dlouho asi jako Prušané a Rakušáci na tomtéž místě 1. října roku 1756 v bitvě u Lovosic, která byla součástí sedmileté války (památník padlých můžete navštívit v Lovosicích) a nakonec jsme kopec zdolali. Nahoře jsme byli po právu odměněni krásnými výhledy a ještě teplým obědem od maminky. (Pokud byste měli zájem o nějakou limonádu nebo pivo, doporučujeme počkat do 15hod, kdy otvírá místní chata.)

Do nížin jsme sházeli druhou stranou po příjemné široké cestě. Na půli cesty jsme se ještě zastavili na vyhlídce u Panenských kamenů, kde jsme se úplnou náhodou potkali s druhou půlkou naší skupiny ‚Dofáků‘, kteří tam v okolí hledali kešky a dokonce úspěšně (pokud jste tím zaujatí, ověřili jsme si, že jich je v okolí vícero). Naše cesty ale vedly jinými směry, a tak jsme se opět rozdělili.

Pokračujíce dále po modré nás potkalo nemálo dalších zajímavostí jako například přenádherný RANCH Pod Lovošem, který nás na chvíli přenesl na Divoký západ nebo bezhlavá soška, kaplička a velice důmyslně schovaná zřícenina v Oparnu (věřte cedulím!). Na té se nám moc líbilo a dokonce jsme objevili i podzemí, které se nám zdálo v případě deště ideální na přespání (- nocleh byl ale domluvený jinde a my jsme tak pokračovali dál v naší objevné cestě).

Náš další cíl se upínal k obci Chotiměř, kde jsme měli v úmyslu nabrat docházející vodu. To se nám podařilo u jedné velmi hodné chotiměřické paní. (Stav studánek vyznačených na mapě není ideální a některé jsme třeba vůbec nenašli, takže neváhejte o vodu někoho poprosit.) Pak jsme vyrazili na poslední úsek cesty k našemu nocležišti ještě s jednou zastávkou s výhledem na majestátnou Milešovku. Zázemí na přespání to bylo dobré, jelikož jsme stanovali (samozřejmě po domluvě se starostou) přímo u rybníku a nedaleko Rybářské bašty v Milešově, která nám velice ochotně doplnila zásoby vody, když bylo potřeba. (Jedinou nevýhodou bylo vzdálenost od nedaleké silnice, a tak nás občas rušily kolemjedoucí auta.) Nakonec jsme ale ušli pohodových 16km, se kterými jsme byli docela spokojeni.

Den č. 2:

Důležité ponaučení hned brzy po ránu: „U rybníku bývá rosa mnohonásobně větší než všude jinde – nenechávejte si venku věci, kterým by mohlo vadit, kdyby zmokly.“ Do příště poučení jsme se vydali dál po naší trase.

Ještě v Milešově jsme pak viděli Kostel sv. Antonína Paduánského (po celém světě uznávaný mnich), ve kterém jsme nebyli, ale zdálky vypadal hezky. A snad poprvé a naposled jsme se vyhnuli kopcům v Českém středohoří, když jsme prošli přesně mezi Ostrým a Medvědickým vrchem a ani na jeden nelezli. To jsme si ovšem bohatě vynahradili na Lipské hoře, která nám opravdu dala zabrat (pokud byste se někdo necítili na výstup, je možné počkat dole a třeba pohlídat ostatním batohy, jelikož se stejnou cestou zase vrací zpátky). Každopádně pocit po vylezení na vrchol vše bohatě vynahradil a my jsme si připadali jak ptáci, kteří brzy vzlétnou do dáli – výhled byl zkrátka nádherný.

Přehled jsme měli o všem, co se kde šustne, i když jsme ho hned záhy ztratili. Značená červená nám najednou zmizela a my jsme se vydali napospas hustému lesu a náhodě (proto věnujte větší pozornost značené trase v obci Lhota!). Někdo říká, že ‚náhoda je blbec‘, pro nás byla spíše štěstím, protože nejenže jsme po nějaké době značku nalezli, ale dokonce jsme zahlédli krásného osmeráka běžícího mezi stromy. Po tomto překvapení se nám už ale začalo stýskat po výhledech, a tak jsme vyrazili po trochu zdlouhavější cestě po silnici na zříceninu hrádku Oltářík.

Toto místo rozhodně nedoporučujeme k přespání, jelikož hora to byla velká a foukalo tam opravdu hodně - stan by tam patrně, byť přikolíkovaný, vydržel nejdéle deset vteřin. Zřícenina to byla působením času trochu minimalistická, ale přesto se nám líbila – jak by ne, když jsme se vydali po tzv. Zlaté stezce Zemi hradů.

Tentokrát jsme se po slezení dolů nikam nezatoulali, bezpečně prošli Děkovkou, v Chrastné ve studni nabrali vodu a unavení, ale spokojení došli do Vlastislavi k rybníku pod zámkem a zříceninou hradu Skalka (pokud budete mít chvilku, určitě tyto stavby navštivte). Uvařili jsme si výbornou večeři a při svitu měsíčku pozorovali nutrii, která si jen tak mimochodem plavala v rybníku tam a zpátky – bylo nám dobře.

Den č. 3:

Hlavně zvesela! Na imaginárních hodinách malá ručička ukazuje na pětku a my se pomalu probouzíme. Venku je tma, že by se dala krájet a zima skoro jako na severním pólu. Ven ze stanu se vůbec nikomu nechce, ale po nějaké době vyrážíme opět na cestu.

Po cestě vzbouzíme celé vesnice – psi jsou po ránu zvlášť nevrlí. To se nám později mstí, protože když vás v pět ráno vzbudí psí štěkot a pak vás obtěžuje skupinka lidí s větším počtem lahví, než rukou, nijak vás to nepotěší. A proto jestli jen trochu můžete, vyrazte raději později, než chvíli po šesté hodině ranní, abyste se vyhnuli těmto nepříjemnostem.

I když byl třetí den ve volnějším a především rozespalejším tempu, zvládli jsme vylézt na nádhernou a poměrně zachovalou zříceninu Košťálov a poslední kopec na našem putování – Ovčín. Tam jsme měli dokonce výhled na Lovosice, které se nám ale zdály až neuvěřitelně daleko. Přesto jsme do nich nakonec se zdravím došli.

Když už jsme si mysleli, že máme vše za sebou, vynořili se zpoza rohu naši hodnotitelé, kteří nás zaúkolovali najít ve městě rozhlednu (samozřejmě pouze za pomoci mapy, ve které stavba pochopitelně nebyla). My jsme se ale nevzdali, využili našich bohatých zkušeností a dostali se k malé architektonicky zajímavé rozhledně na břehu Labe. I natolik včas, že jsme dokonce stihli odjet plánovaným vlakem zpět domů.

Závěr: Vyrážejte do přírody, kdy to jen jde, a to nejlépe s kamarády! Užijete si spoustu skvělých zážitků a poznáte se ze zcela jiné stránky, než ve městě za počítačem. Bůhví, jak dlouho tuto možnost ještě budeme mít.

Poslední aktualizace: 31.10.2019
DofE expedice v okolí Lovosic na mapě
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí DofE expedice v okolí Lovosic

Lovosice
Lovosice
Městečko
Lovosice leží v Západních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Labem.…
0.5km
více »
Kostel sv. Václava, mučedníka v Lovosicích
Kostel sv. Václava, mučedníka v Lovosicích
Kostel
Zdejší kostel byl farním již počátkem 14. století, což dokazuje popis…
0.5km
více »
Rozhledna U Zámečku,Lovosice
Rozhledna U Zámečku,Lovosice
Tipy na výlet
Pěkná rozhledna stojí na okraji města Lovosice, na břehu Labe u výletní…
0.5km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Lovosice
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Lovosice
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
0.6km
více »
zasněžený České středohoří
zasněžený České středohoří
Tipy na výlet
Výlet začneme v Lovosicích, ve městě se moc nezdržujema a vydáváme se od…
0.6km
více »
Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny
Lovosice – rozhledna U Zámečku, lesopark Osmička a pravidelná akce Putování za víny
Tipy na výlet
Když jsme plánovali výlety v Českém středohoří, skoro náhodou jsem zjistila, že v té době, kdy tam budeme, se koná pravidelná akce P…
0.6km
více »
Turistická známka č. 2195 - Město Lovosice
Turistická známka č. 2195 - Město Lovosice
Turistická známka
Lovosice leží na levém břehu řeky Labe na severním konci Polabské nížiny a na jižním úpatí Českého středohoří. …
0.6km
více »
Hrad Rohov
Hrad Rohov
Tipy na výlet
Na Hrad Ronov se vydáme vlakem z Lovosic směrem na Českou Lípu.Jedeme…
0.6km
více »
Lovosice - Lovoš - Opárno - Malé Žernoseky a zpět
Lovosice - Lovoš - Opárno - Malé Žernoseky a zpět
Trasa
Na náš sobotní výlet na Lovoš vyrážíme v sobotu odpoledne z Lovosic po…
0.8km
více »
Kaple Panny Marie Einsiedelské v Lovosicích.
Kaple Panny Marie Einsiedelské v Lovosicích.
Kaple
Nedaleko od Lovosic se uskutečnila 1. října 1756 první bitva sedmileté války. Střetly se zde dvě evropské mocnosti 18. století. Pruský král Fridrich II. Veliký zaútočil se svými…
0.9km
více »
Pomník padlým v bitvě u Lovosic 1756.
Pomník padlým v bitvě u Lovosic 1756.
Pomník
Nedaleko od Lovosic se uskutečnila 1. října 1756 první bitva sedmileté války. Pruský král Fridrich II. Veliký zaútočil se svými 28 000 vojáky vedených polním maršálem Radicattim…
0.9km
více »
Rozhledna U Zámečku v Lovosicích.
Rozhledna U Zámečku v Lovosicích.
Rozhledna
Na břehu Labe v Lovosicích stávala od roku 1865 výletní restaurace podobná malému zámečku. Před restaurací byl uměle vybudovaný kopec, který v sobě skrýval dvoupodlažní budovu…
1km
více »
Židovský hřbitov v Lovosicích.
Židovský hřbitov v Lovosicích.
Hřbitov
Počátek místní židovské obce v Lovosicích je uváděn od …
1.1km
více »
Přívoz Lovosice / Píšťany
Přívoz Lovosice / Píšťany
Zajímavost
Přívoz spojuje město Lovosice s obcí Píšťany. Přívoz lze využít jako…
1.1km
více »
Památník návštěvy císaře Josefa II.
Památník návštěvy císaře Josefa II.
Památník
V obci Lhotka nad Labem, která sousedí s Lovosicemi, byla nedávno zrekonstruována kulturní památka - památník návštěvy císaře Josefa II. Památník vybudovaný v roce 1768…
1.6km
více »
Plavba lodí z Píšťanského jezera po Labi ke hradu Střekov a zpět....
Plavba lodí z Píšťanského jezera po Labi ke hradu Střekov a zpět....
Cestopisy
Vyrazila jsem na výlet po Labi se syny z Píšťanského jezera po Labi až ke Střekovu. Starší syn pro mě přijel vozem a dovezl mě k jez…
2km
více »
Z Malých Žernosek do oparenského údolí
Z Malých Žernosek do oparenského údolí
Cestopisy
Z Malých Žernosek do oparenského údolí…..               Vyjeli jsme z Teplic do Malých Žernosek a pokračovali dál k oparenskému…
2.6km
více »
Lovoš
Lovoš
Hora
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice…
2.8km
více »
Lovoš
Lovoš
Tipy na výlet
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika…
3km
více »
Lovoš
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lovoš
Přírodní památka
Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš…
3km
více »
zavřít reklamu