Loading...
Ráno vyrážíme pěšky z Čerčan na nedaleký vršek Hradiště nad obcí Lštění s kostelíkem sv. Klimentka, okolní dominanta s pěkným výhledem. Kostelík s gotickým portálem stojí na místě slovanského hradiště. Hradiště užívali také Slavníkovci, po nich Přemyslovci. Hradiště Lštění bylo jednou z pevnostní obklopující malé přemyslovské území/Mělník, Stará Boleslav,Lštění, Libušín, Tetín a Budeč/. Po krásné procházce a pěkné vyhlídce se vracíme zpět do Čerčan. Odpoledne vyrážíme na výlet autem do Ondřejova na hvězdárnu. Zastavujeme v obci Ondřejov a jdeme na kopeček Žalov ke hvězdárně, přicházíme krásným parkem a prvně vidíme starou hvězdárnu z červených cihliček – celý komplex/založil Jan Frič/ a pak se dostáváme ke stříbrné nové hvězdárně. Zpět se vracíme jinou stranou parku a odpočíváme na louce s krásným výhledem do údolí a naprotější kopečky.
Prohlídka se bohužel koná jen soboty a neděle, tak jsme ochuzeni. Zpět spěcháme, abychom zastihly otevřenou místní cukrárnu, kde jsme bohužel s mladými prodavačkami neměly příjemnou zkušenost. Odtud jsme raději na kávu zašly kousek dál do pěkného prostředí na venkovním posezení. Pak jsme se vydaly zpět jinou cestou, neboť jsme nechtěly absolvovat šílenou cestu přes Senohraby po hrozných dírách v silnici. Navíc nás zaujal opravených zámek naprotějším kopci. Tak jedem a přijíždíme a zastavujeme u krásně opraveného zámečku s kaplí. Komorní Hrádek a hrneme se na prohlídku alespoň okolí a parku, ale zastavuje nás armáda. Vstup jedině jako vojáci, a tak jsme zklamáni. Prý můžeme jít k armádě a přijet se školit sem např. angličtinu. Jedině nás těší, že je tak pěkně opraven, ale pro koho? Zjišťujeme o zámku více. Komorní Hrádek vznikl jako strážní hrádek pro střežení cesty, vybudovaný rodem Benešoviců. Pak byli majitelé bratři Čajchanovi a nazýval se Čajchanův Hrádek. Pak se hrádku zmocnil loupeživý rytíř Zúl z Ostředku a kvůli loupežení král Václav IV. poslal na hrad výpravu, která hrad dobyla a při dobývání byl rozbořen a z Čajchanova Hrádku zbyly rozvaliny. Nový hrad, zvaný Veselí, vystavěl vyšehradský purkrabí Racek Kobyla z Dvojic. Pak se dostal do rukou Kostků a byl nazývám Kostkův Hrádek. Později se dostal do držení Jaroslavovi ze Šelmberka, který zastával úřad nejvyššího komorníka Českého království, odtud zřejmě název Komorní Hrádek. Pak byl roku 1553 prodán Valdštejnům, Janu z Valdštejna – vybudoval z něho raně renesanční zámek. Valdštejnové ho drželi až do roku 1733. Majitelem se stal Jan Adolf Metch, provedl zde rokokové a klasicistní úpravy. Dnes je v majetku Ministerstva obrany. Mrzí nás, že jsme se nemohli nakouknout alespoň do parku a obejí zámek z venku. Nezbývá než se vrátit zase do Čerčan. Po návratu se těšíme na společnou večeři v naší Restauraci, kde jsme ještě nebyly. Posezení moc pěkné, plné vzpomínek a různých starých drobností, tak je se nač dívat. Obsluha byla příjemná a jídlo velmi dobré.
Později jsem se dověděla, že se dá do zámku Komorní Hrádek podívat, tak dvakrát v roce. K vidění je barokní kaple, modrý salon, rytířský sál, herna, zelený a zlatý salon. Prohlídka trvá 60 minut, vstup je zdarma. V roce 2015 bude prohlídka 14. září.