Posázaví /oblast Čerčany - Rataje nad Sázavou/
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyjíždíme autem z Brna, naším cílem jsou Čerčany. Cestou tam se zastavujeme v Českém Šternberku. Procestujeme část kolem řeky Sázavy od Čerčan do Ratají nad Sázavou. A sem tam zabrousíme od Sázavy kousek dál. Náše putování jsme si naplánovali na 4 dny. Naším cílem je toulat se kolem řeky Sázavy a poznávat různé památky v jejim okolí. Cestou zpět navšívíme Hrusice, Ondřejov a Komorní Hrádek.
Za čím jedeme?
Cestou se zastavujeme na hradě Český Šternberk. Hrad založen Zdeslavem z Divišova roku 1241, který přijal pak přídomek ze Šternberka. Hrad právě pojmenoval podle jejich rodového znamení zlaté osmihroté hvězdy stern - berg. Stojí na skalním ostrohu a je odtud krásný výhled na Sázavu. Pak se jedeme ubytovat do penzionu v Čerčanech. Večer projdeme Čerčany, zjistíme kde je nádraží, obchod a co se kde děje. Čerčany se nejvíce zviditelnili v době stavby železnice císaře Františka Josefa I. Praha - České Budějovice v 70.letech 19. století. Staly se významným železničním uzlem. S rozvojem trampování vznikly zde trampské osady např. Ztracená stopa. Čerčany byly bydlištěm či útočištěm řady významných osobností např. tramský spisovatel Bob Hurikán, herčka Iva Kačířková,kabaretiér Jiří Červený či Emil Artur Longen. Sídlí zde občanské sdružení Posázavský pacifik, které pořádá nostalgické jízdy Posázavím s parním či motorovým vlakem. Dominantou obce je kostel čs. církve husistské na návrší nad městečkem.
Další den jedeme vlakem podél Sázavy do Ratají nad Sázavou, zastávky. Šplháme do kopečka k zbytkům hradu Pirkštejna/fara/ a pak na náměstí a k zámku v Ratajích nad Sázavou. Občerstvíme se dobrými langoši na náměstí v restauraci a pokračujeme k zámku, kde je vidět, jak pokročila rekonstrukce.Odtud se vydáváme kolem zámku a hříště dále na zříceninu hradu Talmberku až do města Sázavy. Talmberk je zřícenina mezi zahrádkami a domy. Do Sázavy jdeme kvůli klášteru založeného sv. Prokopem - jde o zajímavé dílo, i když komplex nebyl dostavěn.Vidíme interiéry kostela sv. Prokopa s milostným obrazem, gotickou kapli P.Marie, venku prohlídneme severní zahradu se základy kostela a nedostavěný chrám P.Marie a sv. Jana Křtitele. Mohla by se tu vyučovat historie. Vstřebáváme informace cestou zpět vlakem do Čerčan
Další den jdeme na vycházku do obce Lštění, na kopeček Hradiště s kostelíkem sv. Klimenta, odtud pak na zříceninu hradu Dubá/Stará Dubá, Poddubí/ a na hlásku Zlenice a zpět do Čerčan. Klimentek je v místě slovanského hradiště, už slované si ho vyhlídli. Nedivíme se jim, je odtud krásný rozhled a příjemně. Je asi vedly jiné přednosti. Pak zde bylo od 11. století sídlo přemyslovské správy a Hradiště Lštění bylo jednou z pevností obklopující tehdejší přemyslovský státeček. Kostelík má snad románské základy, gotický portál byl objeven a nejpatrnější je barokní přestavba. Hrad Dubá vznikl zřejmě ve 13. století a byl sídlem pánů z Dubé a Zlenic. Na Zlenickém hradě/dnes už hlásce/ sídlil Ondřej z Dubé, nejvyšší sudí Českého království. Na Zlenické hlásce proběhla rozsáhlá záchrana díky místnmu občanskému sdružení.Zde je si třeba rozmyslet, kolik toho chcete ujít, protože Dubá leží na jiné straně Sázavy než Hláska Zlenice a musíme najít most. Dal se využít i přívoz, ale nevěděli jsme, zda je v provozu. Od Klimentku pře Dubou do Hvězdonic, kolem Sázavy na Hlásku až k mostu do Lštění je cca 15km. Pokud chcete trasu zkrátit, ta vynechat Dubou a zpět do Zlenic a po červené na Hlásku. Nebo vynechat Hlásku a na hrad Dubá a z Hvězdonic vlakem do Čerčan.
Poslední den vyjíždíme do Hrusic, pak ana hvězdárnu do Ondřejova a ke Komornímu Hrádku a domů. V Hrusících parkujeme na náměstíčku a vydáváme se k vile - Památku Josefa Lady na konci obce. Ladovy obrázky provázely naše dětství a působily na nás mile nebo vesele. Vzpomínáme a vracíme se do centra obce. Pak s ledňákem jdeme na vycházku k rybníčku, snad že potkáme Mikeše či uvídíme vodníka na vrbě sedět. Ani jedno se nepodařilo, tak ještě ke kostelíku. Starý kostelík se hřbitovem okolo je zasvěcen sv. Václavovi. Historický portál z červeného pískovce nás zaujal,je dílem mnichů ze Sázavy. Objeven byl náhodně, když do kostela uhodil blesk roku 1853, kdy praskla zeď kostela. Dále zastavujeme na náměsti v Ondřejově, původně Ondřejův dvůr za pánů z Dubé, pak trhové městečko. Dnes spíše ospalejší, zvláště slečny v cukrárně neměly pro trh ani za mák smyslu a pro slušnost také ne. Jdeme do kopečka ke hvězdárně s velkým parkem a nádhernými pohledy i do krajiny. Do hvězdárny se dnes nedostaneme, tak relaxujeme na louce a užíváme si nádherný den a výhled. Hvězdárnu založil roku 1898 J. Frič na vrchu Manda/vrch darovala Ondřejovu Manda z Vartenberka/ jako soukromou, pak ji věnoval Karlově univerzitě. Po druhé světové válce zde vzniká Astonomický ústav AV. Dnes se uvádí kopec Žalov, který byl pojmenován na památku Fričova bratra Žalovem. Zajímavé jsou secesní stavby arch. Fanty.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Český Šternberk, restaurace na hradě je nyní přebudována na kavárnu, občerstvení teď dole pod hradem v hotelu naproti
Ubytování penzion Alexandra Čerčany
Restaurace u penzionu v Čerčanech
Rataje nad Sázavou -Restaurace U Jindřicha,na náměstí - venkovská hospůdka s malým občerstvením langoše..
Sázava - Hostinec za vodou, zahrádka
Cukrárna Ondřejov, nedoporučujeme
Restaurace Ondřejov - Pizzeria Pietro
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Libil se nám hrad Šternberk, je zde plno zajímavých věcí a nádherný pohled dolů na Sázavu. Také se nám líbila cesta vlakem kolem řeky, odpočinek u řeky Sázavy v předměstí Sázavy. Moc se nám líbili všechny ty zříceniny, kostelíky. Nelíbila se nám cukrárna v Ondřejově, rozbitá silnice v Senohrabech a že není přístupná zahrada u Komorního Hrádku.
Škoda jen, že jsme nestihly toho více. Je tu krásně a mnoho míst k vidění i odpočinku např Mrač, Poříčí, Pyšely, Vysoká Lhota...............
Ostatní informace
Český Šternberk - vstupné 125Kč, studenti 85Kč, děti 65Kč a do 4 let zdarma
Klimentek - kostel sv. Klimenta na obcí Lštění, vstup jen v lichou neděli při mši
zřícenina hradu Dubá - zdarma
Zlenice - hláska - zdarma
Hvězdárna Ondřejov - pozor otevřeno jen so+ne, vstupné 60Kč, děti 20Kč.
Rataje nad Sázavou - Pirkštejn - nepřístupný, vlastní církev zámek, muzeum - vstupné 80Kč, děti 40Kč
Talmberk- "zahradní zřícenina", vstup zdarma
Sázava - klášter vstupné 70Kč, snížené 45Kč
Komorní Hrádek
Památník Josefa Lady Hrusice