Hrad Kyšperk
Máte rádi tajemno? A historii? Rádi se procházíte zříceninami hradů a sníte o zašlé slávě? Pojďte se mnou navštívit zříceninu hradu Kyšperk.
Hrad Kyšperk, dříve nazývaný též Geiersberg – česky "Supí hora", leží v ústeckém kraji nad Bohosudovem, který je součástí Města Krupky - to se rozkládá v kopcích nad Teplicemi v Krušnohoří.
Hrad byl založen asi roku 1319 z pověření Jana Lucemburského Otou z Bergova. Byl to strážní hrad, který střežil obchodní stezku přes Krušné hory, tzv. Srbskou cestu. Dlouhá léta byl v držení pražských biskupů.
Okolí hradu se stalo dějištěm vítězství husitských vojsk pod vedením Prokopa Holého, kdy zde bylo pobito 300 urozených lužických a saských bojovníků. Další osudy hradu jsou spojeny s husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Vřesovci o údržbu hradu pečovali do začátku 16. století, kdy jej prodali Janu Glacovi, který sídlil na tvrzi ve Starém Dvoře, kde už je jen malé torzo stávající tvrze) nedaleko Krupky. V roce l526 hrad Kyšperk vyhořel a nový majitel neměl chuti ani prostředků znovu hrad vybudovat. A tím také skončily dějiny hradu. Zachovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby a část obytné věže na předhradí.
Byl to značně rozsáhlý hrad tvořený trojdílnou dispozicí. V jedné zachovalejší části se můžete podívat do zbytků sklepních prostor – podzemí hradu, která patří k největším zajímavostem při návštěvě. Dá se vstoupit do dvou sklepních místností, stavěné z lomového kamene, spojené krátkou chodbičkou. Nebo můžete vyjít na vyhlídku ze skály.
Jedna část samostatného zdiva hradu připomíná při trošce fantazie ovečku. Další zajímavost je z kmene stromu vyobrazená příšera, snad jako dřívější BĚS hradu, částečně je to výtvor přírody …ale lidská ruka tomu trochu napomohla.
Hrad Kyšperk má taky, jako každý hrad, svoji pověst.
Každých 100 let se na hradě objeví přízraky šesti zakletých starců, čekajících na své vysvobození. Při té příležitosti se také hrad zjeví ve své bývalé slávě a lesku. Každý stařec sedí v samostatné komnatě u krbu a v sedmém sále jsou dva starci hostitelé, jeden z nich v šarlatovém plášti a druhý v bílém rouchu s krvavou skvrnou na prsou. Kdo by je chtěl vysvobodit, musí obřadným způsobem poděkovat za pohostinství. Dosud se tak nestalo a tak se oba starci změní v černé supy a vyletí oknem hradu a ten se s velkým rachotem změní v nynější ruiny.
Neměl byste někdo chuť je už konečně vysvobodit?
K hradu se dostanete od vlakové zastávky z Krupky asi 2 km po modré turistické značce. Zřícenina je volně přístupná.
Také na Komáří Víšku – vrcholný bod nad Krupkou, odkud jsou nádherné výhledy to není daleko - cca 5 km. My jsme se vydali úplně obráceným směrem, ne po turistické značce, ale prudkým kopcem nahoru. Pohled na Bohosudov při cestě, vystoupali jsme doslova s vyplazeným jazykem, což také dosvědčuje fotka mého psího průvodce. Ještě se oklepal a z hlavy má rotovací „káču“.
Byl to krásný výlet a kdo má rád historii a památky a dostane se poblíže těchto míst, navštivte tento hrad a určitě nebudete zklamáni.