Loading...
Na Slovensku nejsou jenom hory a termální koupele, které Češi často a rádi navštěvují. Je tu i řada významných kulturních památek, někdy neprávem opomíjených.
Jednou z nich je i národní kulturní památka – opevněný benediktinský klášter v Hronském Beňadiku. Nachází se v průlomovém údolí Hronu mezi pohoříčkem Pohronský Inovec a Šťiavnickými vrchy nedaleko Zlatých Moravců v místech zvaných „Slovenská brána“. Pojďte či pojeďte se s námi podívat na jedinečnou kulturní památku, která pamatuje doby slávy, útisku, ponížení i znovuvzkříšení.
Benediktinský klášter v Hrokém Beňadiku vznikl na starším osídlení, které podle nejnovějších archeologických průzkumů sahá až do doby neolitu. I v době halštatské a Velké Moravy tu našli lidé obživu a stejnojmenná obec se rozvíjela v závislosti na benediktinském opatství. První písemná zmínka o klášteru je již z r. 1075, kdy je uváděn jako „ ecclesia Sancti Benedikti“. Opatství o něco dříve založil vojvoda a pozdější král Gejza I. Klášteru daroval velkou část majetku patřící tehdejší Tekovské župě. V pozdějších letech patřilo opatství i ostřihomské kapitule.
Pod současným trojlodním gotickým kostelem sv. Benedikta postaveném v letech 1346-1375 byly při restauračních pracích prováděných v 19. stol. objeveny základy původní románské baziliky z roku 1075. Protože byla vybudována na dosti exponovaném místě – skalním ostrohu pod nímž se spojovaly historické cesty z Nitry a jižního Slovenska a pokračovaly dále přes Zvolen směrem k hornickým městům, byla několikrát spolu s klášterem vypálena a znovu obnovována. Před hrozbou tureckého vpádu na počátku 17. stol. byla provedena fortifikace, která se v podstatě dochovala až do dnešních dnů.
Hradby kolem celého areálu tvoří téměř dokonalou kružnici přerušenou pouze na východní straně směrem ke strategické cestě podél Hronu dělostřeleckou baštou. Dělostřeleckou baštou byla opatřena i jižní strana areálu a dotvářela tak obraz renesanční pevnosti.
Benediktini však nemysleli pouze na boj či obranu ale i na věci duchovní. Jejich heslo „Ora et labora“ přeloženo do češtiny: Modli se a pracuj tu docházelo k naplnění. Duchovním potřebám sloužil nejen klášterní kostel ale i kaplička Boží krve. V ní je uložena relikvie v podobě šátku Veroniky s kapkou krve Ježíše Krista, který daroval papež Pavel II. králi Mayášovi Korvínovi. Ten uznal Hronský Beňadik za jediné důstojné místo pro uchování této vzácné památky a dodnes je každý pátek po mši uctívána. K meditacím sloužil mnichům i Rajský dvůr a křížová chodba. Jižní křídlo postavené kolem r. 1152 dodnes obývají příslušníci řehole Pallotínov.
Není bez zajímavosti, že tu na přelomu 11. a 12. stol vznikl tzv. Nitranský evangeliář, patřící mezi unikátní rukopisné památky Slovenska.
Ostatně podle přiložených fotografií zjistíte, že návštěva této slovenské národní Kulturní památky stojí opravdu, ale opravdu za to.
Text i foto: Ing. Rostislav Novák