Island Reykjavík - Harpa, Hallgrímskirkja, Hófđi, Perlan a nevelryby
Protože opět padaly trakaře, paní průvodkyně přehodnotila plánovaný program. Vyrazili jsme do nejsevernějšího hlavního města na světě (v rámci Evropy i nejzápadnějšího), rozlohou velkého asi jako naše matička Praha.
Reykjavík se nachází na JZ ostrova, na pobřeží zálivu Faxaflói. V celé aglomeraci Reykjavíku žije asi 200 000 obyvatel, což jsou téměř 2/3 veškeré populace Islandu.
Reykjavík se nachází na JZ ostrova, na pobřeží zálivu Faxaflói. V celé aglomeraci Reykjavíku žije asi 200 000 obyvatel, což jsou téměř 2/3 veškeré populace Islandu.
Občas se v Reykjavíku zatřese zem a hodně zde prší (více než polovinu dní v roce). Déšť byl opravdu vlezlý a protivný, vůbec nás nebavil. V zimě je tady tepleji, než v naší vlasti. Místní nemusí odklízet sníh z chodníků, protože je mají vyhřívané horkou vodou z geotermálních pramenů. Toutéž vodou je vytápěna většina domácností.
Již v jednom z předchozích článků jsem zmínila zakladatele města (a prvního trvalého norského obyvatele Islandu), vikinga Ingólfa Arnarssona. Tento muž vyhodil dva stěžně z paluby své lodi, když v roce 874 připlouval k pevnině a rozhodl, že se usadí tam, kde budou nalezeny. Protože okolí už kdysi obklopovaly gejzíry a termální prameny a pěkně to tam čoudilo, osadě dal jméno Reykjavík (v překladu „kouřící zátoka“).
V roce 1226 byl na ostrůvku Videy založen Augustiniánský klášter, v roce 1786 získal Reykjavík (tenkrát s necelou dvoustovkou obyvatel) městská práva a od roku 1845 zde začal pravidelně zasedat Althing, islandský parlament, který se sem přesunul z parku Thingvellir. Od roku 1904 se stal Reykjavík sídlem vlády a v roce 1944 hlavním městem. Nyní žije turistikou, rybolovem, zpracováním vlny a konzervárenským průmyslem.
Vyjeli jsme na vrchol nejvyššího (uměle zalesněného) reykjavického kopečku Öskjuhlíð (61 m.n.m.). Hlavnímu městu odtud vévodí vodárna Perlan. Tvoří ji šest zásobníků s vodou o teplotě kolem 80 °C, shromažďovanou z několika podzemních vrtů. Prameny vyhřívají Reykjavík desítky let. Na nádržích byla umístěna konstrukce ze skla a oceli. Stavba, navržená Ingimundurem Sveinssonem, byla otevřena roku 1991. V této z nejpozoruhodnějších budov Reykjavíku jsou obchody, bary, otáčivá restaurace, zimní zahrada… a od roku 2017 i Muzeum Perlan – Zázraky Islandu, které patří mezi největší výstavní projekty.
Vyběhli jsme do kavárny. Jídelnímu lístku jsme se zdaleka vyhnuli. Vedlo odtud několik výstupů na vyhlídku, obkružující skleněnou kupoli. Panoramatický výhled na Reykjavík, oceán, hory, sopky, ledovec či geotermální oblasti se však nekonal. Sprostý vítr a boční déšť nás velmi brzy zahnal zpět do tepla.
Před budovou jsme se vyfotili se sochami postaviček hrajících na hudební nástroje, a pak jsme ujížděli k nepřehlédnutelné dominantě města, luteránskému kostelu Hallgrímskirkja se 74,5 m vysokou věží. Elegantní budova modernistického svatostánku, pojmenovaná po Hallgrímuru Pétrussonovi, nejznámějším islandském žalmistovi, byla v roce 1937 navržena G. Samuelssonem. Připomíná proudy čedičových lávových svahů, nacházejících se v islandské krajině. Architekta motivovaly skalní sloupy, obklopující vodopád Svartifoss. Betonová konstrukce se začala stavět v roce 1945 a dokončena byla v roce 1986. Hallgrímskirkja se probojovala do první dvacítky architektonicky nejzajímavějších staveb Evropy.
Letmo jsme pozdravili Leifura Eiríkssona, pod kterým mokl a klepal se zimou novomanželský pár. Impozantní socha, stojící před katedrálou, byla darem Spojených států k tisícímu výročí založení místního parlamentu Althing. Norský viking byl patrně prvním Evropanem, který položil nohu na severoamerický kontinent. Stalo se tak 500 let před příchodem Kryštofa Kolumba. Z vyhlídkové plošiny nejvyššího islandského chrámu bylo možné si prohlédnout uplakané město. Raději jsme se však běželi schovat a ohřát pod jeho střechu.
Letmo jsme pozdravili Leifura Eiríkssona, pod kterým mokl a klepal se zimou novomanželský pár. Impozantní socha, stojící před katedrálou, byla darem Spojených států k tisícímu výročí založení místního parlamentu Althing. Norský viking byl patrně prvním Evropanem, který položil nohu na severoamerický kontinent. Stalo se tak 500 let před příchodem Kryštofa Kolumba. Z vyhlídkové plošiny nejvyššího islandského chrámu bylo možné si prohlédnout uplakané město. Raději jsme se však běželi schovat a ohřát pod jeho střechu.
Výrazným prvkem vzdušného a jednoduchého interiéru byly obří varhany (15 m/ 25 t/ 5275 píšťal). Od průvodkyně jsme se dozvěděli, že kromě bohoslužeb se v Hallgrímskirkja pořádají veřejné varhanní koncerty.
Zastavili jsme pak u vily Hófđi, která byla v roce 1986 v době studené války (mezi státy západními a tehdejším Sovětským svazem) dějištěm klíčových jednání mezi R. Reaganem a M. Gorbačovem. Na kratičkou chvíli jsme opustili dostavník a proběhli se k osamělému secesnímu domu, postavenému v roce 1909 na břehu Atlantiku.
Následující zastavení proběhlo na nábřeží blízko přístavu (na silnici Sæbraut), kde jsme si nafotili ladné křivky lodi z nerezové oceli, stojící na podložce z leštěné žuly. Sun Voyager (Solfar) byla vytvořena J. Gunnarem Árnasonem k 200. výročí založení Reykjavíku. V roce 1986 vyhrál se svým návrhem soutěž, ale slavnostního odhalení (v roce 1990) se už nedožil. Není to loď vikinská, jak by se dalo předpokládat,ale loď snů („Sluneční cestovatel“), která symbolizuje slib nového neobjeveného území, naděje pokroku a svobody… Vztahuje se ke zvláštnímu mýtu o vzniku Islandu.
Vyrazili jsme pak do centra. Město bylo čisté, nepřelidněné a vzdušné, stejně jako města skandinávská. Jukli jsme do betonové budovy radnice (z roku 1992), nacházející se na břehu jezírka Tjörnin. Uvnitř modernistického sídla jsme si prohlédli obrovskou plastickou mapu Islandu.
Pokračovali jsme pak k symbolu hlavního města Islandu.
Pokračovali jsme pak k symbolu hlavního města Islandu.
Budova, která se probojovala do první dvacítky architektonicky nejzajímavějších staveb Evropy, se jmenuje Harpa. Je domovem symfonického orchestru, hostí mnoho festivalů, nabízí nejlepší možnosti koncertů a konferencí v severní Evropě a získala řadu cen. Její interiér jsme ocenili též, stal se nám dalším příjemným útočištěm v nepřízni počasí. Harpa byla společně s dánsko-islandským umělcem Olafurem Elíassonem navržena dánskou firmou Henning Larsen Architects a islandskou kanceláří Batteríið Architects. Budova je součástí rozsáhlého plánu na rozvoj přístavu v Reykjavíku - projektu „Východní přístav“. Stavební proces začal v roce 2007. V roce 2008 nastala obrovská finanční krize, padly všechny důležité banky a zhroutila se islandská koruna. Hrozil bankrot. Práce na Koncertním a konferenčním centru byly na podzim téhož roku zastaveny.
Ekonomická krize byla motivací ke vstupu do Unie a přijetí eura. V roce 2009 Island podal přihlášku do EU. V roce 2013 volby vyhrály politické strany, které se ke vstoupení do EU stavěly negativně. V roce 2015 vládní strany přihlášku ke členství stáhly.
Ale ještě chvíli do Harpy o pár roků zpět.
Vypadalo to, že budova bude připomínkou finanční havárie pro léta následující, ale v roce 2009 byla výstavba obnovena. Harpa byla otevřena v květnu 2011. Od té doby ji navštívily miliony hostů. Ocelová konstrukce je obložena geometricky tvarovanými různobarevnými skly ve tvaru čedičových krystalů. Na základě změn počasí a světla se mění odrazivost, průhlednost i barva fasády. Z mého pohledu tato moderní stavba velmi vkusně zapadla do prostředí reykjavického přístavu.
Do Reykjavíku jsme se vrátili ještě v den našeho odjezdu do ČR. Uvěřili jsme, že zdejší oceánské proudy vytvářejí vynikající podmínky pro pozorování velryb a nechali se ukecat na výlet. Naskotačili jsme do plavidla společnosti ELDING, oblékli si pevné rudé kombinézy, abychom přežili ve vichoru a vyrazili na prohlídku fascinujících tvorů do jejich přirozeného prostředí.
Ještě než jsme vypluli na volné moře, prohlédli jsme si ze starého přístavu budovu Harpy a místní výškové domy. Stevardka nám pak nabídla pytlíky na blinkání a přislíbila volňáska na další plavbu (samozřejmě bez letenky) s datem expirace 7/2019, ale pouze v případě, když nyní ve vodě neuvidíme ani živáčka.
Velryby vůbec neměly chuť na povel vykukovat nad hladinu. Další jízdu zdarma, nabídnutou společností, zrušilo pár veselých živáčků delfínků. Úžasné letecko-plavecké kreace nám v Atlantiku předvedli i papuchalkové.
Projížďka na širém móři za hříšnou částku by mohla být trpce humornou tečkou za poznávacím zájezdem. Vrátím se však ještě v posledním článku o pár hodin (posledního dne pobytu) zpět. Navštívili jsme Zlatý okruh, zahrnující jedny z nejkrásnějších islandských klenotů.
Články související:
1.den: Grábrók, Reykholt, Deildartunguhver, Hraunfossar, Glymur
2.den: Skógasafn - muzeum Skógar, Katla Geopark – přírodní rezervace Dyrhólaey
2. den: Mýrdalsjökull, Skógafoss, Seljalandsfoss, Eyjafjalljokull Erupts Visitor Centre
3. den: Landmannalaugar (Duhové hory) a také o místních konících, ovečkách a o zeleni
4. den: Vestmannaeyjar (Vestmanské ostrovy) - "ostrovy západních mužů“5. den: Geopark Reykjanes - Modrá laguna, Gunnuhver, Seltún Krýsavík
6. a 7.den: Reykjavík - Harpa, Hallgrímskirkja, Hófđi, Perlan a nevelryby7. den: Zlatý okruh – Geysir, Gullfoss, NP Þingvellir a také Skálholt
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(64.127, -21.817)
Poslední aktualizace: 10.11.2024
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Island Reykjavík - Harpa, Hallgrímskirkja, Hófđi, Perlan a nevelryby
Reykjavík - Zahrada matčina
Socha
Reykjavík - Matčina zahrada. I když je název zahrada, jedná se o malou plochu s parčíkem a sochou matky s dítětem. Nekultivované místo bylo součástí panského sídla na travnatém poli, rozšířeno r. 1950. Socha matky s dítětem je dílem sochařky Níny Saemundsson, která zde byla instalována na Skálholt Sping v r. 1930. Byla to první socha ženy a první veřejná …
0.4km
více »
Island (6): Jihozápad (hlavní město Reykjavík, poloostrov Reykjanes - geotermální oblasti Krýsuvík a Gunnuhver)
Zajímavost
Island (6): Jihozápad (Reykjavík, poloostrov Reykjanes - Krýsuvík, Grindavík, Gunnuhver) (07/2017)
Poloostrov Reykjanes vybíhá do oceánu na jihozápadě Islandu. Seznámíte se s ním hned po pří…
3.1km
více »
Náštěva sopky Laki na Islandu
Cestopisy
V roce 2009 jsme trávili společně s přítelkyní léto na Islandu. Jelikož jsme byli v té době oba dva studenti, rozhodli jsme se šetřit náklady na cestu tak, že po ostrově budeme jezdit…
4km
více »
Reykjavík - Capital-inn hotel
Hlavní město
Reykjavík - zde jsme měli ubytování se snídaní na tři noci v hotelu Capital-inn. Nachází se nedaleko nákupního centra Kringlan a vyhlídky Perlan, na pláž je to 15-25 minut pěší chůze. Hotel nabízí Wi-fi, …
4km
více »
Island pod stanem (14) - Zlatý trojúhelník a Rejkjavík
Cestopisy
20.6. úterýPři probuzení v 7h slyšíme jak venku poměrně vydatně prší a tak komunikujeme přes stanové plachty a budíček odkládáme o hodinu. V polospánku za bubnování kapek deště na stanovou p…
4km
více »
Reykjavík - hřbitov Fossvogskirkjugardur
Hřbitov
Vracíme se v pozdních večerních hodinách (asi 22.30) z procházky z pláže v Reykjavíku do hotelu a cestou míjíme hřbitov. Otevřenou brankou vcházíme dovnitř. Hned u vchodu je tab…
4.4km
více »
Island - Reykjavík - vila Hödfi
Dům, budova
Reykjavík - vila Hödfi, zde se psaly dějiny světa. Při poznávání hlavního města Islandu jsme se dostali k bílému dřevěnému domu, stojícímu na břehu moře. Původně, v r. 1909, byla s…
4.6km
více »
Reykjavík - pomník Einara Benediktssona
Pomník
V Reykjavíku na travnaté ploše u vily Hödfi stojí pomník Einara Benediktssona od sochaře Ásmunda Sveinssona. Einar Benediktsson (31.10.1864 - 21.1.1940) byl známým básníkem, překladatelem, spisovatelem, novinářem a advokátem. Právě jako advokát se významnou měrou zasloužil o nezávislost Islandu. Je znám jako překladatel děl amerických a an…
4.6km
více »
Dům Höfði - místo setkání Reagana a Gorbačova
Dům, budova
Dům Höfði (Hofdi house) se nachází na severním pobřeží Reykjavíku a byl postaven roku 1909.Dům byl původně postaven pro francouzského konzula. V 40. a 50. letech 20. století byl domovem britského velvyslanectví. V…
4.6km
více »
Island - Reykjavík - Perlan
Dům, budova
Reykjavík Perlan (česky perla) - na nejvyšším a zalesněném kopci Öskjuhlío v Reykjavíku stojí dvě bývalé kruhové nádrže na horkou vodu. Horká voda je do …
4.8km
více »
Reykjavík
Hlavní město
Reykjavik je nejen hlavní město je to i významný přistav v zálivu Faxaflói na jihozápadě ostrova. Je to nejseverněji položené hlavní město na světě. I proto se vý…
5.3km
více »
Island - Reykjavík - Hallgrímskirkja
Chrám
Hallgrímskirkja v hlavním městě Islandu je dominantou města. Je to novodobý betonový luteránský kostel s netradiční 75 m vysokou věží, jehož průčelí má trochu podobu varhan. Jeho interiér je skomně zařízen, až na varhany…
5.3km
více »
Hallgrímskirkja - dominanta Reykjavíku
Kostel
Hallgrímskirkja je jedna z nejznámějších památek na Islandu a nachází se v centru Reykjavíku. Tento farní kostel luteránské církve je 74,5 metrů vysoký a patří mezi nejvyšší budovy ve městě. Do jeho věže je možné za cenu 8eur vyjet výtahem a díky jeho poloze na vyvýšeném místě si prohlédnout celé město a okolí z výšky.Kostel byl pojmenován podle islandského básníka a duchovního…
5.4km
více »
Socha objevitele Leifa Erikssona
Socha
Socha se nachází před kostelem Hallgrímskirkja v Reykjavíku. Na tomto místě však stála dříve než tento kostel a to již v roce 1930. Autorem sochy je Alexander Stirling Calder. Socha byla dar Spojených států amerických ku příležitosti tisícilétého výročí založení Althingu (národního parlamentu na Islandu).Leif Erikson (cca 970-80 až asi 1020) byl vikingský objevitel, který patrn…
5.4km
více »
Reykjavík - geotermální pláž Nauthólsvík
Pláž
Reykjavík - geotermální pláž Nauthólsvík. Večer, po návratu do hotelu, malé očistě a malém občerstvení, se kolem deváté hodiny vydáváme podél pobřeží na procházku na místní geotermální pláž. Průvodce nám říká, že se tam můžeme vykoupat v bazénech s horkou vodou, tak si ber…
5.5km
více »
Island - Reykjavík - Capture the Blue
Socha
Nad pláží Nauthólsvík je malý parčík, kde je umístěno deset monumentálních plastik z bílého mramoru a modrého skla od norské malířsky a grafičky Torild Storvik Malmedal (nar. 31…
5.5km
více »
Jak jsme cestovali po Islandu
Cestopisy
V následujícím textu jsou popsány pouze zážitky z cesty. Popisy lokalit a výstupů na Heklu a Hvannadalshnúkur jsou uvedeny v článku v časopisu: Turistika a Hory, číslo 11-12 (1997). Jedn…
5.7km
více »
Islandské národní divadlo
Dům, budova
Divadlo se nachází na ulici Hverfisgata blízko centra Reykjavíku. Divadlo bylo otevřené 20. dubna 1950 a je samozřejmě jednou z hlavních kulturních institucí země. Dnes má divadlo pět samostatných scén: Hlavní scé…
5.7km
více »
Reykjavík - Volcano show u Villiho Knudsena
Zajímavost
V Reykjavíku jsme zašli k islandské legendě Villimu Knudsenovi na filmové představení pod názvem Volcano show. Geolog a veřejnost vytvořili kreativní místo v červené garáži známé jako Red Rock Cinema. Spolu s otcem us…
5.8km
více »
Reykjavík - kostel Fríkirkjan
Kostel
Bílozelený luteránský kostel Fríkirkjan v centru Reykjavíku se nachází na břehu malebného jezera Tjörnin. R. 1899 byla založena společnost na jeho výstavbu. Byl vybudován v r. 1902 a v…
6km
více »
Reykjavík - jezero Tjörnin
Jezero
První den na Islandu jsme dělali prohlídku pamětihodhostí a zajímavých míst v hlavním městě Reykjavíku. Při pěší procházce jsme se dostali v centru města k malému jezeru Tjörnin (v překladu rybník). Poblíž jezera se…
6.1km
více »
Alþingishúsið (sídlo islandského parlamentu)
Dům, budova
Budova byla postavena v letech 1880-1881 a podle plánů dánského architekta Ferdinanda Meldahla. V budově také sídlila Islandská národní knihovna, Národní galerie a Islandská univerzita. Do roku 1973 zde úřadoval p…
6.1km
více »
Pomník Jóna Sigurðssona
Socha
Socha se nachází na náměstí Austurvollur.Jón Sigurðsson (1811-1879) je považován za otce moderního islandského národa. Jako politik a předseda islandského parlamentu stál v čele islandského hnutí za nezávislost a zasloužil se o to, že Dánsko dalo Islandu roku 1874 autonomii ve vnitřních záležitostech. Den Sigurðssonova narození je dnes na Islandu státním svátkem.
6.1km
více »
Island - Reykjavík - Dómkirkjan
Kostel
Dómkirkjan je kostel evangelické luteránské církve v hlavním městě Islandu v Reykjavíku na ulici Laerkjergata. Vybudován byl v letech 1787-1796 podle architekta Andrease Kirkerepa. V letech 1847-48 byla budova kostela zvětšena v post-klasicistním stylu podle architektonického plánu královského mistra z Kodaně A. Winstrupa. Renovován byl v letech 1999-2000. V interi…
6.1km
více »
Reykjavík - pomník Ingibjörg H. Bjarnason
Pomník
Pomník Ingibjörg H. Bjarnason (14.12.1867 - 30.10.1941) islandské političky, sufražetky, učitelky a gymnastky byl v Reykjavíku nedaleko parlamentu odhalen ke 100. výročí volebního práva žen (2015). Byla vůbec první ženou, která zasedala v Althingu - parlamentu Islandu. Narodila se v malé rybářské osadě Thingeyri a později se přestěhovala do Reykjav…
6.1km
více »
Reykjavík – hlavní město Islandu
Tipy na výlet
Máme před sebou poslední den naší dovolené a prohlídku hlavního města tohoto ostrovního státu, které leží na jihozápadním pobřeží na jižním břehu zálivu Faxaflói, při ústí řeky Elliðaár. Je obklopeno mnoha dalšími…
6.2km
více »
Vodopád Skógafoss, jižní Island
Vodopád
Vodopád Skógafoss je jedním z nejznámějších vodopádů, které se na Islandu nachází. Je situován do oblasti jižního Islandu poblíž města Skogár a taktéž nedaleko oceánu. Na jeho úpatí začíná j…
10.7km
více »
Island - Hvalfjórdur, podmořský tunel
Zajímavost
Jedeme od skanzenu Glaumbaer do Modré laguny a abychom si zkrátili cestu využíváme průjezd placeným podmořským tunelem přes Hvalfjórdur, který spojuje město Arkaves s hlavním městem Reykjavíkem. Byl otevřen 1.7.199…
19.4km
více »
Island - Hengilssvaedid
Rekreační oblast
Projíždíme oblastí Hengil (Hengilssvaedid), která je ideální oblastí pro rekreaci po celý rok. Nabízí nejen nádherné krajinné scenérie, geotermální území s horkými prameny a krátery, ale také divokou vegetaci, řeky, jezera a Hory. Společnost Reykjavík Energy usiluje již od r. 1991 o značení zajímavých turistických…
24.3km
více »