Loading...

Jak nahradit přechod Krkonoš městským parkem, zámeckým muzeem a barokním malířem (zmoklý Přerov, Bystřice pod Hostýnem a Šternberk)

Cestopisy

Pojmeme-li název tohoto cestopisu jako otázku, je odpověď poměrně snadná a jasná: pokud to vůbec jde, jde to jen hodně těžko. Ale občas k takové situaci dojít může a nějaké řešení se prostě najít musí. I když naše nejvyšší hory nahradí rovina a lanovku na Sněžku třeba připomínka napoleonských válek.

My jsme měli třídenní přechod Krkonoš naplánovaný na konec září, ale vzhledem k tomu, že se v našich řadách objevil jakýsi zvláštní moribundus, odjeli naši přátelé nakonec sami a my pak na počátku října řešili nějaký náhradní – a méně náročný - program. Možnosti byly docela omezené, už jen tím, že krkonošskou variantu polojasno až zataženo nahradil déšť. Relativně mírný, ale o to vytrvalejší ...

Nakonec jsme se rozhodli pro wellness v Přerově s tím, že pokud nám bude počasí alespoň trošku nakloněno, vydáme se po delším čase opět na Hostýn nebo do ZOO Lešná a jejího okolí. Bohužel nebylo …

Čtvrteční odpoledne i večer jsme tedy trávili přesunem mezi prostory wellness a restaurace s tím, že pátek by už snad mělo být lépe. To ale brzy popřeli i naši meteorologové a nakonec se jednalo o zřejmě nejdeštivější den celého týdne. Jako náhradní řešení jsme tedy zvolili výlet do Bystřice pod Hostýnem. Toto osmitisícové město Zlínského kraje (a Kroměřížského okresu) své nezpochybnitelné půvaby jistě má a za škaredého počasí se dá – alespoň na nějaký čas – ukrýt v prostorách zdejšího zámku, kde sídlí mj. Městské muzeum a městské informační centrum, které je současně pokladnou prodávající vstupenky do zámku.

Zakoupili jsme si tedy muzejní prohlídkový okruh a vydali se do města, protože prohlídka s průvodcem nám začínala za více než hodinu. Tradiční „nakouknutí přes mříž“ do útrob kostela sv. Jiljí z konce I. poloviny 18. století (jeho současná podoba je díky úpravám po požárech o století mladší), pohled do kamenných tváří světců v jeho okolí a dál směr „starý“ hřbitov. Ten se nacházel v letech 1595 až 1885 v místech, kde dnes najdeme kapli sv. Vavřince z roku 1760 a připomínku úmrtí vojáků od Slavkova, kteří ve zdejším lazaretu zemřeli na epidemii břišního tyfu. Jim patří památník a „napoleonský“ smírčí kříž, na jehož ramenou jsou uvedeny letopočty 1805 a 1980 (všechny informační prameny sice tvrdí, že je tam vytesáno 1900, ale my starší si ještě dobře pamatujeme, jak byli příslušníci PS VB a armádní politručky při časovém znamení v rádiu upozorňováni, že osmička vypadá jako sněhulák). Zajímavé jsou křížové (náhrobní) kameny zasazené do závěru kaple i poslední dochovaný náhrobek ze starého hřbitova.

A potom jsme se vrátili na zámek. Nově otevřený loudonovský (nebo – chcete-li - laudonovský) zámecký okruh jsme si nechali na příště a vrhli se na klasické muzeum, zde s výkladem průvodce. V několika místnostech jsme si prohlédli keramiku 18. a 19. století, předměty připomínající bystřické řemeslnické cechy a zdejšího slavného rodáka, spisovatele, překladatele, pedagoga a sběratele umění Františka Táborského, který je považován i za zakladatele muzea. Nechybí zde ani „napoleonská armádní síň tradic“, sondy do freskové výzdoby zámku (třeba se někdy ještě obnoví), ale to asi nejzajímavější je k vidění v I. patře. Zde se jednak nachází velký slavnostní sál s freskovou výzdobou, která má vyvolávat atmosféru antického Egypta (dnes se zde hlavně pořádají koncerty a konají svatební obřady), a expozice ohýbaného nábytku, která je oslavou umění designerů a zaměstnanců firmy Thonet.

Muzeum v Bystřici p.H. rozhodně stojí za návštěvu a i průvodce je zde přínosem. Přesto si neodpustím upozornění na dvě – alespoň pro mě těžko pochopitelná - negativa. Kvůli ochraně značky Thonet se v expozici ohýbaných židlí a křesel vůbec nesmí fotografovat (a průvodce to hlídá zrakem ostřížím), přitom na stránkách muzea ty fotografie normálně jsou. No a zámecký park je veřejnosti rovnou znepřístupněn, přesto, že se svého času jednalo o jeden z nejkrásnějších parků na celé Moravě. Údajně se zde totiž skladuje nějaký zdravotní materiál. Při kvalitě našich ministrů zdravotnictví v uplynulém desetiletí je to ovšem zcela nepřekvapující …

Páteční deštivé odpoledne jsme již trávili ve více než čtyřicetitisícovém Přerově a jeho většinu jsme „zasvětili“ městskému parku Michalov, na který mě ve vířivce upozornily přerovské krásky a který zrovna slaví 120 let od svého založení (původně jsem špatně rozuměl a přemýšlel, proč si Přerov pro jméno parku vybral zrovna tuto třetinu legendárního hokejového útoku Michajlov – Petrov – Charlamov). Počasí sice procházkám moc nepřálo (však jsme také potkali jen pár pejskařek a školky), ale tento park za vidění opravdu stojí. Chvílemi totiž připomíná zahrady francouzských zámků, chvílemi lázeňské kolonády. A to jsme si ještě cestou k němu přidali pohyb na balanční lávce a krátkou návštěvu ornitologické stanice.

Městský park Michalov byl založený z iniciativy okrašlovacího spolku a jeho předsedy Leopolda Riedla v roce 1904, kdy vznikl na ploše 20,5 ha – podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera - postupnou přeměnou bývalého bažinatého lužního lesa (již v 17. století se prý tento les jmenoval podle svého tehdejšího majitele Michalov). Dnes je to příjemné relaxační místo s množstvím barevných scenérii, pískovými cestami, fontánou, restaurací, dětským hřištěm, sochami a bustami i hudebním altánem. Park se nachází mezi řekou Bečvou a lesem Žebračkou, majetkem města se pozemkově stal v roce 1870 a od roku 1992 je památkově chráněný. Rozsáhlá rekonstrukce parku byla dokončena v roce 2004 i roku 2017 a dnes jím prochází naučná stezka Přerovským luhem.

Pobyt v parku, který je také významnou mykologickou lokalitou, by byl za jiného počasí velmi příjemnou záležitostí, ale takto nás déšť opět zahnal pod střechu našeho přechodného bydliště. A ani tady už nám vše nevyšlo na jedničku. Díky tomu, že jsme páteční wellness museli neplánovaně zkrátit (když vám do sauny opakovaně napochoduje obutý a kompletně oblečený Vietkong a blbě čumí, tak vás to prostě poměrně rychle přestane bavit), jsme ovšem byli sbaleni poměrně rychle a v sobotu ráno tak mohli vyrazit dříve. Všechno zlé je nakonec k něčemu dobré, protože silnice naším směrem byly rafinovaně uzavřeny a déšť odmítal uposlechnout pokynů našich meteorologů a místo aby rychle ustával, postupně sílil.

S jistou časovou prodlevou a ztrátou v zásobách PHM jsme nakonec do třináctitisícového Šternberka, který byl dopředu naplánovanou zastávkou, dorazili. Sice z opačné strany, ale povedlo se. Vzápětí jsme zjistili, že se oproti informacím na internetu platí za parkování o hodinu déle a 2x tolik, ale to nás v naší drahé zemi už ani nijak zvláště nezaskočilo. Rychle jsme vyrazili k baroknímu komplexu někdejšího augustiniánského kláštera, nejstaršího na Moravě. Tady už jsme na prohlídce několikrát byli, takže tentokrát byla naším cílem pouze výstava Jan Kryštof Handke: Malíř Šternberského kláštera. Ta je konána v roce, kdy uplyne 330 let od narození a 250 let od úmrtí tohoto významného moravského barokního malíře.

Dodnes se zachovalo přes 300 jeho obrazů a nástěnných maleb, přičemž největší počet vytvořil právě pro augustiniánský klášter ve Šternberku. Na výstavu jsme se těšili, jenom nás docela zaskočily rozdíly mezi internetovou prezentací a skutečností. Podle internetu jsme měli navštívit šest sálů, kterým mělo dominovat zejména gigantické Nesení kříže (2 x 4 m). Ve skutečnosti jsme viděli 3 nebo 4 menší místnosti a v nich obrazy, které by se daly v některých případech považovat za miniatury. Neplatil ani slibovaný volný vstup, což ale nám vadilo ze všeho nejméně.

K vidění by mělo být celkem 28 zapůjčených obrazů (nepočítali jsme je), pocházejících mj. z olomouckých muzeí a kostelů v okolí Šternberka. Jedná se údajně o největší výstavu Handkeho obrazů, která u nás kdy proběhla a možnost ji vidět končí dne 31. října 2024. S tím, že mi zde stál celou dobu za zády „dráb“ (naštěstí velmi sympatický a komunikativní) a hlídal, abych si náhodou něco nevyfotil, jsem se celkem bez problémů smířil, ale i tak na nás celá výstava působila velmi rozporuplně (nám chybějící obrazy prý byly k vidění v rámci kompletní prohlídky kláštera). Což neznamená, že bychom této návštěvy nějak litovali.

Na závěr ještě musím zmínit tradičně úspěšnou činnost našich silničářů, kteří jako každý rok na poslední chvíli – a za nejhoršího počasí – vyhazují do vzduchu (či lépe řečeno do země) přidělené peníze. Cestu do Přerova nám „zpříjemnila“ objížďka po uzounké polní asfaltce přes Sobáčov, kterou navíc oživila blokace cesty zemědělskou technikou nachystanou k převozu cukrové řepy. Při návratu jsme se zase v Olomouci a jejím okolí zcela marně pokoušeli nějak najet na směr ke Šternberku, což nás také stálo nějaký ten čas i peníze. V tomto případě ani „jedna ruka netleská“ ...

(psáno koncem září L.P. 2024)

Poslední aktualizace: 26.12.2024
Jak nahradit přechod Krkonoš městským parkem, zámeckým muzeem a barokním malířem (zmoklý Přerov, Bystřice pod Hostýnem a Šternberk) na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jak nahradit přechod Krkonoš městským parkem, zámeckým muzeem a barokním malířem (zmoklý Přerov, Bystřice pod Hostýnem a Šternberk)

Velká laguna u Bečvy
Velká laguna u Bečvy
Odpočinkové místo
hodnoceni 10/10
Moc příjemné místo s přírodním koupalištěm, dětským hřištěm, množstvím laviček a odpočinkových míst, discgolfem, skyparkem, venkovní…
0.1km
více »
Přírodní betlém v areálu Střední školy zemědělské v Přerově
Přírodní betlém v areálu Střední školy zemědělské v Přerově
Zajímavost
Stalo se již tradicí, že ve dnech adventu žáci a učitelé Střední školy zemědělské v Přerově v areálu svého jezdeckého oddílu připravují pro žáky a…
0.4km
více »
Lávka u tenisu
Lávka u tenisu
Most
Lávka postavená v Přerově nejvýše proti proudu Bečvy. Původně určená pro …
0.5km
více »
Přerov – pomník Mistra Jana Husa
Přerov – pomník Mistra Jana Husa
Pomník
hodnoceni 10/10
Přerovský Husův pomník je svým způsobem kuriozitou, protože se v tomto…
0.8km
více »
Přerov - městský park Michalov
Přerov - městský park Michalov
Odpočinkové místo
Městský park Michalov v Přerově najdeme cestou ze starého města k ř…
0.8km
více »
Do městského parku Michalov v Přerově
Do městského parku Michalov v Přerově
Přírodní park
hodnoceni 10/10
Pokud se vydáte do Přerova, pěkným místem k procházce je městský park…
0.9km
více »
Poznáváme Slovensko – 27. - 29. den: Přerov – Vavřinecké hody (historický průvod) a park Michalov
Poznáváme Slovensko – 27. - 29. den: Přerov – Vavřinecké hody (historický průvod) a park Michalov
Cestopisy
Neděle 13. 8. 2023 V autě se mi fakt spalo perfektně. Celou noc j…
0.9km
více »
Okruh Přerovem - 2.část
Okruh Přerovem - 2.část
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Dobře najedení jsme hned po obědě vyrazili dál. Naše kroky vedly napříč…
1km
více »
Žebračka - národní přírodní rezervace
Žebračka - národní přírodní rezervace
Přírodní památka
hodnoceni 10/10
Nachází se na severovýchodním okraji města Přerova a představuje unikátní zbytek původně rozlehlých lužních lesů údolní nivy Bečvy. Leží v nadmořské…
1.2km
více »
Přerov - město na Hané
Přerov - město na Hané
Město
hodnoceni 6/10
Je to již více jak 30 let co jsem v Přerově působil jako student Střední…
1.3km
více »
Přerovské Žerotínovo náměstí
Přerovské Žerotínovo náměstí
Náměstí
hodnoceni 10/10
Jedná se o poměrně velký obdélníkový rynek o stranách 100 x 40 metrů,…
1.4km
více »
Přerov - hradby, socha Neptuna
Přerov - hradby, socha Neptuna
Socha
hodnoceni 8/10
Hradby města Přerov a pod nimi socha Neptuna.  Hradby obklopují Ho…
1.4km
více »
Přerov-zámek a ORNIS
Přerov-zámek a ORNIS
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Při našich toulkách po Olomouckém kraji jsme také navštívili měst…
1.4km
více »
Z Plzně opět na Moravu - nejen přes rozhledny a minipivovary
Z Plzně opět na Moravu - nejen přes rozhledny a minipivovary
Cestopisy
Protože se nám při podzimní dovolené zalíbilo navštěvovat na trase rozhledny a zpestřovat si to ochutnáváním piv z minipivovarů, tak…
1.4km
více »
Okruh Přerovem - 1.část
Okruh Přerovem - 1.část
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Loňský říjen se mimořádně vyvedl a my využili každou sobotu k nějakému výletu. Na jeden dvojvýlet jsme ale museli zvolit neděli: cí…
1.4km
více »
Přerovský pomník Jana Blahoslava
Přerovský pomník Jana Blahoslava
Památník
hodnoceni 10/10
Jan Blahoslav byl biskup Jednoty bratrské a tehdejší významný myslitel, k…
1.4km
více »
Přerov – kaple sv. Jiří
Přerov – kaple sv. Jiří
Kaple
hodnoceni 8/10
Kaple či kostelík sv. Jiří je s největší pravděpodobností nejstarší…
1.4km
více »
Přerovské Horní náměstí
Přerovské Horní náměstí
Náměstí
hodnoceni 10/10
Jak už jeho název napovídá, nachází se na výšině. V tomto případě na pah…
1.4km
více »
Přerovské městské opevnění
Přerovské městské opevnění
Hradby
hodnoceni 10/10
Středověké hradby zbudované z lomového kamene – travertinu, vznikly v dr…
1.4km
více »
Přerov
Přerov
Zámek
hodnoceni 9/10
Renesanční zámek s nápadnou válcovou věží se nachází v Přerově v Olomouck…
1.4km
více »
Přerov – Horní náměstí, hradby a zámek (Horní Město)
Přerov – Horní náměstí, hradby a zámek (Horní Město)
Náměstí
hodnoceni 9/10
Téměř padesátitisícové město Přerov, ležící na řece Bečvě v Olomouckém kraji, bývá mnohými vnímáno převážně jako město nevábné, nezajímavé,…
1.4km
více »
Přes rozhledny (i minipivovary) na prodloužený víkend do Přerova
Přes rozhledny (i minipivovary) na prodloužený víkend do Přerova
Cestopisy
Je před námi prodloužený víkend. Ota má v sobotu v Přerově školní sraz po mnoha a mnoha letech. Hlásí ještě pěkné počasí, tak …
1.5km
více »
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum Komenského v Přerově
Muzeum
hodnoceni 9/10
Toto muzeum se nachází v Přerovském renesančním zámku. Bylo založeno roku 1888. Jeho součástí jsou hrad Helfštýn a Ornitologická…
1.5km
více »
Návštěva zámku v Přerově
Návštěva zámku v Přerově
Zámek
hodnoceni 8/10
   Je polovina března 2005, při pohledu přes okenní tabuli to vypadá na první Jarní den. Proto se ny výlet oblékáme jen nalehko, to jsme ale ne…
1.5km
více »
Historickým centrem Přerova
Historickým centrem Přerova
Město
hodnoceni 10/10
V mírně zvlněné krajině v jižní části Hané jsme navštívili Přerov - město…
1.5km
více »
Přerov - historické centrum, zámek, hradby
Přerov - historické centrum, zámek, hradby
Městská část
hodnoceni 9/10
Přerov leží v 22 km jihovýchodně od Olomouce na řece Bečvě, přibližně 210…
1.5km
více »
Náměstí T.G. Masaryka
Náměstí T.G. Masaryka
Městská část
hodnoceni 8/10
Náměstí T.G.M. je pro Přerov hlavním náměstím. V jeho blízkosti se nacház…
1.6km
více »
Okruh Přerovem - 3.část
Okruh Přerovem - 3.část
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Po opětovném přejítí Bečvy přes lávku u loděnice jsme prošli pod opravenými městskými hradbami až na jejich konec, za nimi nakoukli…
1.6km
více »
Přerov
Přerov
Město
hodnoceni 7/10
Přerov leží na Severní Moravě, jihovýchodním směrem od města Olomouc. Měs…
1.7km
více »
Marný hrdina František Rasch
Marný hrdina František Rasch
Pomník
Domnívám se, že lidstvo ve svých dějinách nikdy nezažilo větší kolektivní šok, než byl začátek první světové války. Vždyť kdy naposl…
1.9km
více »
zavřít reklamu