Historickým centrem Přerova
V mírně zvlněné krajině v jižní části Hané jsme navštívili Přerov - město na řece Bečvě. Je druhým největším městem v Olomouckém kraji. Historické jádro města Přerova je od roku 1992 městskou památkovou zónou, najdete v něm šedesát pět nemovitých kulturních památek. Na místě slovanského hradiště byl ve 2. polovině 13. století vybudován hrad s velkou okrouhlou věží, poničen za husitských válek, v 90. letech 15. století přestavěný Pernštejny pozdně goticky. Po polovině 16. století získal podobu renesančního zámku, začátkem 17. století ho upravil a rozšířil Karel starší ze Žerotína. Od roku 1795 byl zámek majetkem Magnisů, kteří ho po roce 1821 částečně upravili klasicistně. V 19. století byl objekt využíván už jen jako kanceláře, úřednické byty a škola. Roku 1918 jej koupilo město, v letech 1928 - 1930 dalo budovu upravit pro muzejní účely.
Dnešní návštěvníci si v něm mohou prohlédnout Muzeum Komenského. Zámek v Přerově je 4 křídlá budova kromě severní strany. Vidíme zde na západě třípatrovou okrouhlou věž. Věž byla roku 1997 zvýšena a nově zastřešena , a tak se stala novou dominantou města. Do zámku lze vstoupit od východu po kamenném mostě přes příkop do brány s pozdně renesančním portálem z let 1610 - 1612. Jednoduché fasády člení sdružená renesanční okna, místy jsou odkryté gotické architektonické články. Na místě bývalého severního příkopu stojí klasicistní konírna. V západní části jižního paláce se dochovala bývalá kaple zaklenutá křížovou klenbou s pernštejnským znakem.
Místnosti v přízemí, zčásti i v prvním patře mají renesanční klenby, panský pokoj nad vstupní branou z doby po roce 1610 krásnou štukovou výzdobu. Na nádvoří je pískovcová skulptura orla z roku 1773.
Zámek najdete na okraji náměstí, které tvoří střed starého města. Obklopuje ho 34 měšťanských domů, z nichž 11 je pozdně gotických z konce 15. století, upravených renesančně. Jsou chráněny jako kulturní památky. Nejvzácnější je Karvinský dům čp. 31 se zdobeným renesančním vstupním portálem z roku 1570 a síťovou gotickou klenbou v přízemí. Dům čp. 10 - bývalá radnice vznikla přestavbou objektu, po požáru roku 1815 byla obnovena, pak znovu roku 1868. V blízkosti náměstí pod městem lze vidět dochovaný úsek městských hradeb s 10 baštami a fortnou. Architektonicky významnou budovou je Městský dům na náměstí T. G. Masaryka čp. 148 v novorenesančním slohu s prvky secese s bohatou štukovou výzdobou. Z moderní zástavby je jedna z nejcenějších vila Jindřicha Lančíka v Máchově ulici. Další významniu stavbou moderní architektury je restaurace Michalov z konce 19. století stojící ve stejnojmenném parku, budova dílen SPS strojní, budova okresního úřadu, sokolovna, atd.
Nejstarší přerovskou svatyní je původně hradní kostel sv. Jiří, z poloviny 11. století Farní kostel sv. Vavřince raně gotický. Po roce 1256 - 1524 přestavěn, 1642 vyhořel, 1716 přestavěn barokně. Před kostelem stojí kaple Bolestné Panny Marie. Kostel sv. Michala roku 1718 zbořen a za čtyři roky byl znovu vybudován. Po polovině 19. století vznikl klášter Školských sester. Českobratrský evangelický kostel je zajímavá moderní stavba s novoklasicistními prvky z let 1907 - 08. Kostel sv. Cyrila a Metoděje vznikl novorománskou přestavbou židovské synagogy 1898. Na hradbě při výpadové cestě k Bečvě je umístěna plastika představující nejstarší pohled na Přerov. Morový sloup před zámkem se sochou sv. Rocha je barokní z roku 1717.
Přerov je rozdělen na 13 městských částí. Muzeum v prostorách zámku představuje řadu expozic z oblasti mineralogie, entologie, dokumenty k životu a dílu J. A. Komenského, význam J. Blahoslava a českých bratří, historii odboje, atd. Ve sklepení je umístěna archeologická sbírka, v jedné části si prohlédnete expozici o rekonstrukci hradu černé kuchyně z ranného novověku 16. - 17. století. Lze navštívit i válcovou zámeckou věž a prohlédnput si Přerov z výšky. V parku Michalov je celoročně přístupná ornitologická stanice Ornius se stálou expozicí. Kulturním společenským centrem Přerova je Městský dům nám. T. G. Masaryka. Konají se tu divadelní představení, koncerty a splečenské akce. Kulturní zařízení doplňuje kino Hvězda, tři galerie, Domeček uměleckých řemesel, působící zdejší Loutkové divadlo Sokol, hvězdárna Přerov, pěvecké soubory, atd. Z akcí, které možno v Přerově navštívit jsou známé : Tradiční novoroční výstup na Čekyňský kopec, Přerovská padesátka - dálkový pochod, Hody, hody, doprovody - velikonoční jarmark, v zámku a podzámčí, folklorní festival a spousta dalších.