Jedeme do severních Čech – 5. den/2. část – Lužické hory - Kamenický Šenov - cca 2 km dlouhá naučná stezka Okolí křížové cesty (pramen, skalní kaple, věže, vyhlídky), Horní Prysk - kostel sv. Petra a Pavla se samostatnou zvonicí
Pátek 17. 7. 2020 - odpoledne
Dopoledne jsme se prošli mezi skalními vyhlídkami. Po obědě nás lákají pískovcové sloupy, pod kterými parkujeme a kde jsme dokonce i spali a kde vede cca 2 km dlouhá naučná stezka Okolo křížové cesty. Začíná nedaleko parkoviště u koupaliště v Kamenickém Šenově.
Zajímavá je i historie jednotlivých objektů, které na této NS jsou. Až do těchto míst sahaly pozemky, které patřily k mlýnu rodiny Kreibichů, jejichž potomci zde žijí dodnes. Tento rod zde po r. 1500 založil první mlýn, později pilu a mlýn na drcení kůry. Dnes už nestojí ani mlýn, který postavili koncem 17. století – o ten samozřejmě r. 1945 přišli a r. 1961 byl zbourán. Zůstaly zde však skalní výklenky a vzpomínky na křížovou cestu se skalním Božím hrobem, který r. 1865 vybudovala rodina v klasicistním stylu. Tehdy byla jednotlivá zastavení namalována na plátně, které bylo upevněno v obloukových dřevěných rámech. Během roku byly uloženy v kapli Nejsvětější Trojice, kterou tato rodina r. 1846 postavila na silnici z České Kamenice do Kamenického Šenova (dnes už také neexistuje – byla zbourána r. 1974, aby byl získán materiál ke stavbě garáže). Obrazy byly vždy o velikonocích zavěšeny na stromy u skalního výklenku, kde byl umístěn na plechu namalovaný obraz Uložení Krista do hrobu.
R. 2008 byla zahájena obnova tohoto místa vztyčením dřevěného kříže na skále nad skalním výklenkem. R. 2011 vznikla i 2 km dlouhá naučná stezka, která spojuje křížovou cestu s dalšími zajímavostmi.
Stezka začíná dřevěnou vstupní branou u kruhového pavilonu. Jen o kousek dál je pramen Svatého Kříže, který byl obnoven r. 2009, a skalní Olivétská kaple, kde křížová cesta začíná. Dnes obrázky jednotlivých zastavení lemují cestu do kopce a končí u kaple Božího hrobu, která byla vytesána v nejmohutnější pískovcové skalní věži Šenovská jehla.
Cesta pokračuje okolo jeskyně dál, ale na skále šipka Vyhlídka nás žene po nenápadné, zato náročné cestičce vzhůru do skal až na vrchol Šenovské jehly. S takovým výstupem jsme nepočítali. Oba jdeme v sandálech, já bez hůlek, naštěstí koleno mám zabandážované. Tady jsme zjistili, že kdybychom šli po spodní cestě a skály zdola obešli, že bychom se sem dostali pohodlněji z druhé strany. Takhle to však bylo dobrodružnější. Je to tu skvělé, skály a vyhlídka, ze které se otevírají pohledy na okolní štíhlé pískovcové sloupy, ale také na část Kamenického Šenova a protější kopec Smrčník (586 m).
Pokračujeme již téměř po rovině s výhledem na ostatní skaliska i na samostatnou skalní věž Obelisk. Po chvíli zjišťujeme, že po NS jdeme v opačném směru. To způsobila ona šipka Vyhlídka. Někde u zastavení č. 8 se k nám zdola připojuje cesta, po které jsme mohli pohodlněji přijít – je však otázka, zda bychom věděli, že se máme vrátit zpátky na skály a na vyhlídku. Tady myslím šipka nebyla. Značení tu není zrovna nejlepší.
My pokračujeme opět do kopce, ale již lesní cestou. Když už to vypadá, že jsme skály opustili, objeví se před námi skalní kaple Nejsvětější trojice. U ní je lavička a vyhlídka na druhou část České Kamenice. Počasí nemáme ideální, moc toho nevidíme. Nějak se nám to zamlžuje.
Ještě chvilku stoupáme po úpatí kopce Stráž (451 m) a konečně klesáme prudkou, ale pohodlnou lesní cestou. V dálce vidíme zamlžený Zámecký vrch (aspoň si to myslíme, že je to on) a začíná pršet. Jsme rádi, že jsme NS prošli opačně – aspoň jsme si skály užili v suchu. K autu přicházíme pěšinou nad koupalištěm.
Těšili jsme se na poklidný večer, jenže vše je jinak. Na parkovišti přibyla asi 4 auta a jeden stan. To by tak hrozné nebylo, i když jsme se shodli na tom, že tu klid nebude. Když z aut začali vytahovat kabely a repráky, shodli jsme se na tom, že žádný techno slyšet večer a v noci nemusíme.
U zázračného pramene jsme doplnili zásoby vody a dali se na ústup. Zkoušeli jsme přejet do míst, kudy budeme zítra procházet, ale žádné z vytypovaných míst nevyšlo. Viděli jsme však spoustu pískovcových skal, nádherné roubené chalupy.
Dojeli jsme až do Horního Prysku, kde jsme objevili nádherný kostel sv. Petra a Pavla se samostatnou zděnou zvonicí. Velký barokní jednolodní kostel nechal postavit v letech 1718 – 1721 rod Kinských – o tom svědčí i jejich erb nad vstupním portálem. Zdálky ze silnice jsme zahlédli i ve skále vytesaný oltářík. Snažili jsme se k němu dostat blíž, ale nešlo to. Zase jsme objevili další ze zdejších krásných míst.
Nakonec se vracíme zpátky do České Kamenice. Když jsme se včera vraceli po modré do města, shodli jsme se na tom, že za Domovem pro seniory by se nechalo v největší nouzi přespat. Jedeme tam. Není to ideální, ale jde to. Jenže je už 8 hodin, teprve chystám večeři. Mám však problém. Běžně mne bolí pravé koleno, na to jsem si už skoro zvykla, teď se mi s plnou parádou ozvalo levé koleno. Při každém kroku trpím. Koleno mažu, čím se dá a doufám, že se tak projevuje avízovaná změna počasí. Večer v 10 hodin je 17 stupňů. Má se oteplovat. Uvidím ráno. Zatím mi nezbývá nic jiného, než jít spát a doufat. A to mi ještě Ota vyndal další klíště. Ta potvora mi vlezla na krku až do vlasů a tam si v klidu lebedila. Závěr dne se tedy moc nepovedl. Ale ostatní jsme si užili.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.792, 14.465)
Poslední aktualizace: 26.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kamenický Šenov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 5. den/2. část – Lužické hory - Kamenický Šenov - cca 2 km dlouhá naučná stezka Okolí křížové cesty (pramen, skalní kaple, věže, vyhlídky), Horní Prysk - kostel sv. Petra a Pavla se samostatnou zvonicí
Naučná stezka Okolí křížové cesty (Kamenický Šenov)
Chodník, naučná stezka
Roku 1846 byla u staré silnice mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí postavena kaple Nejsvětější Trojice. Kaple v r. 1974 zbořena a na místě zbořené kaple u silnice je nyní nízká kamenná mohyla s křížem. Napro…
0.4km
více »
Písková vyhlídka
Vyhlídka
Okolo Pískové vyhlídky vede modře značená cesta z Horního Prysku do Dolního Prysku. Z té pak odbočuje cesta k nevelkému skalnímu útvaru s vyhlídkovou plošinou na vrcholu. V okolí je několik hezkých vyhlídek, ale tato vyhlídka s vyvráceným zábradlím nemile překvapí. O vyhlídku se asi již nikdo nestará, protože okolní stromy přerostly vyhlídku a výhled je velice omezený pouze na …
0.4km
více »
Křížová cesta Kamenický Šenov
Poutní místo
Křížová cesta vznikla v roce 1865 u staré silnice z Kamenického Šenova do České Kamenice na úpatí vrchu Stráž. V roce 1891 byl vykácen les na tomto vrchu a kříž…
0.5km
více »
Skalní kaple Nejsvětější Trojice Kamenický Šenov
Kaple
Stráň nad koupalištěm v Kamenickém Šenově je poseta zajímavými pískovcovými skalami a skalními věžemi. V roce 1846 byla na skalnatém hřebínku vytesána do pískov…
0.6km
více »
Pramen Žába
Pramen
Na západním úpatí Šenovského vrchu vyvěrá pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch. Pramen sloužil až do 60. let minulého století. Byl post…
0.7km
více »
Vrch Stráž
Kopec
Zalesněný skalnatý vrch vybíhající z masivu Šenovského vrchu mezi Kamenickým Šenovem a Dolním Pryskem. V jižním svahu nad koupalištěm v Dolním Šenově jsou roztr…
0.8km
více »
Rozcestí Kamenický Šenov
Rozcestí
Turistické rozcestí na zrušeném nádraží a zrušeném železničním muzeu nás odkazuje do tří směrů. Zelená TZ nás vede v jednom směru do České Kamenice (4 km). V opačném směru nás zelená TZ nasměruje do Nového Boru (11,5 km). Žlutá TZ ve třetím směru nás nasměruje do Nového Oldřichova (3 km).
0.9km
více »
Palmeho sklářská stezka.
Trasy
Palmeho sklářská stezka seznamuje s historií města a výrobou skla v Kamenickém Šenově od roku 1886. Stezka je dlouhá 1,5 km a má 10 zastávek se skleněnými tabul…
0.9km
více »
Vesnička Prysk
Vesnice
Prysk je protáhlá, převážně rekreační ves, ležící v údolí Pryského potoka severně od Kamenického Šenova. Západnější Dolní Prysk je poprvé uváděn v roce 1382, východnější Horní Prysk je zmiňován…
1km
více »
Šenovský vrch
Kopec
Zalesněný čedičový kopec Českého středohoří mezi Kamenickým Šenovem a obcí Prysk. Od roku 1887 vede na vrchol cesta. Na holém vrcholu stával přístřešek. Do dnešní doby vrchol zarostl bukovými stromy. Ze silnice spojující Prácheň s obcí Prysk vede zeleně značená cesta do sedla pod vrcholem. Odtud pak vede pěšina strmým svahem na vrchol. Z vrcholu jsou částečné výhledy na Prácheň a Kamenický Šenov. Na východním svahu jsou staré pískovcové lomy, jižní a východní svah je pokryt kamennou sutí. U cesty vedou…
1.1km
více »
Riedelova jeskyně
Jeskyně
Riedelova jeskyně je rozlehlá uměle vytvořená podzemní prostora, jejíž vchod se nachází na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu přímo nad severním okrajem Dolního Prysku. jeskyně byl…
1.1km
více »
Střední vrch
Vrchol
Střední vrch (593 m) je výrazný čedičový kopec, ležící asi 1 km severovýchodně od Dolního Prysku. Z jeho vrcholu vyčnívá výrazný skalní suk, podle něhož se vrch někdy lidově nazýval Hranáč nebo Skála. Strmé rozekl…
1.1km
více »
Jeskyně Lipka
Jeskyně
V jihovýchodním svahu vrchu Lipka, u modře značené cesty vedoucí z Horního Prysku na vrchol Lipky, je jeskyně Lipka. Ve starém opuštěném lomu byla uměle vytvořená jeskyně, která sloužila k těžbě písku. Jeskyně byla 15 metrů dlouhá a 2 metry široká. Po zřícení stropu zůstala nižší šikmá chodba dlouhá asi 5 metrů. Vstup do této chodby je nebezpečný.
1.1km
více »
Kamenický Šenov
Vesnice
Kamenický Šenov leží v Severních Čechách, západním směrem od Děčína. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Českého středohoří a Lužickými horami. Kamenický Šenov je známé sklářské město,…
1.1km
více »
Sklářské muzeum-Kamenický Šenov
Muzeum
Kamenický Šenov má bohatou sklářskou historii, město je známé zejména výrobou rytého skla a lustrů. Obě tato tradiční řemesla se zde udržela dodnes a proslavila Kamenický Šenov po celém světě.To dokládá také i expozice zdejšího sklářského muzea. Původně městské muzeum bylo založeno v roce 1923.Sbírky se od roku 1968 nachází v rekonstruované klasicistní budově, která byla vždy…
1.6km
více »
Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
Muzeum
Zaměření - muzeum skla - Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově
Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní skl…
1.6km
více »
Panská skála (Varhany)
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
1.6km
více »
Ledové lezení u Kytlice
Tipy na výlet
Ledové lezení Kytlice se nachází nedaleko stejnojmenné vesničky Kytlice, naproti Pustému zámku. Nejbližší větší město je Česká Kamenice, kterou musíme projet…
1.7km
více »
Kamenický Šenov - Panská skála
Tipy na výlet
Panská skála je ojedinělý přírodní útvar nedaleko Kamenického Šenova na Českolipsku. Jedná se o skálu ve tvaru kamenných varhanů. panská skála je Národní přírodní památka. Přímo k areálu můžete přijet také autem, …
1.8km
více »
Panská skála Kamenický Šenov
Skalní útvar
Panská skála (německy: Herrnhausfelsen) je geologická lokalita, na které se nacházejí kamenné varhany, které vznikly sloupcovitou odlučností čediče při tuhnutí zemského magmatu. Současná podoba panské skály vznikl…
1.8km
více »
Panská skála-Varhany
Skalní útvar
Na okraji Práchně par metrů od hlavní silnice stojí nenápadný pahorek (595 m), který by však neměl ujít Vaší pozornosti. Je to čedičové těleso, které vzniklo jako součást rozsáhlé třetihorní sopečné činnosti v Čec…
2.5km
více »
Za Pyšnou princeznou na Panskou skálu
Tipy na výlet
O tom, že pohádka Pyšná princezna patří k našim nejkrásnějším a nejsledovanějším není žádných pochyb, každoroční vánoční svátky jsou toho dokladem. A právě na Panské skále, která je cílem výletu, byla v roce 1952 …
2.5km
více »
Kamenický hrad
Zřícenina
Hradní zřícenina Kamenický hrad stojí na zalesněném čedičovém Zámeckém vrchu (530 m) jihovýchodně od města Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji. Zachovaly se mohutné čedičové zdi hradního p…
2.5km
více »
Panská skála
Přírodní památka
Původně zde bylo asi 30m vysoké holé návrší strojicí křížů navrcholku, nazývané Kalvárie nebo Křížový vrch. Již před koncem 18.století naněm jeden zprácheňských sedláků lámal čedičové sloupy, které se používaly nadveřní…
2.5km
více »
Panská skála u Práchně
Skalní útvar
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vám doporučil návštěvu Panské skály u Práchně.Pokud Vám to nic neříká,vzpomeňte si na film Pyšná princezna a scénu,kdy se s králem Miroslavem ukrývá před královskou ga…
2.8km
více »
Zlatý vrch
Kopec
Čedičová kupa (657 m) východně od Lísky. Na východním a jižním úbočí kopce byla v 60. letech 20. století těžbou kamene (používaného pro jeho odolnost i při stavbě mořských hrází, například v Holandsku) odkryta vni…
3.3km
více »
Jehla
Kopec
Jehla (478 m) je dvouvrcholový čedičový kopec, vypínající se asi 1…
3.4km
více »
Česká Kamenice
Městečko
Česká Kamenice leží v Západních Čechách, východně od města Děčín. Město obklopují Lužické hory, České středohoří a severozápadním směrem se zvedají skalní útvary Česko-Saské Švýcarsko.…
3.8km
více »
Studenec
Kopec
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
4.3km
více »