Jedeme do našich severních hor - 33. den: Orlické hory - cca 10 km dlouhá trasa: Jiráskova hřebenová cesta - Olešnice v Orlických horách - rozhledna Vrchmezí - prameniště Bělé - Polomský kopec - přírodní rezervace Bukačka - Šerlich (Masarykova chata)
Neděle 12. 9.2021
V noci jsme opět nechali otevřené okno, bylo teplo, ale už si zvykáme. Spalo se dobře. V noci foukal silný vítr, do rána se uklidnil. Je teplo, ale mlha. Nic není vidět. I když šli chlapi spát dlouho, všichni se po půl osmé scházíme na snídani.
Než jsme se nasnídali, počasí se zlepšilo, hlavně se mlha zvedla. Držíme se včerejšího plánu. Cíl je rozhledna Vrchmezí. Autobus do Olešnice v Orlických horách má odjíždět v 10,20 hod., rádi bychom chtěli jet ještě o kousek dál. Ota večer kamarády zblbnul, že o kus dál je pivovar Agent s výborným pivem. Jdeme na nedalekou zastávku, kde zjišťujeme, že žádný autobus tam v 10,20 není napsán. Na velkém parkovišti však stojí několik cyklobusů, na jednom problikává Olešnice. Číslo linky není uvedeno ani na autobusu. Tak snad se tam dostaneme.
V autobuse se domlouváme, že chceme do pivovaru a kde bychom měli vystoupit. Řidič nám slibuje, že nám u pivovaru zastaví, i když tam zastávka není. Během jízdy nám však jeho kamarád vyhledal, že pivovar má v neděli zavřeno. Je fajn, že to víme, ušetřili jsme si tak kus cesty po silnici.
Vystupujeme tedy v Olešnici. Jenže ani tady se nám nedaří. Je tu pěkný mechanický betlém, o kterém jsme básnili, jenže infocentrum otvírá dnes až ve 13 hodin, betlém má mít otevřeno jen v pondělí a ve středu.
Chlapi aspoň chtějí využít získaný čas a zajít na pivo. Jedna hospoda má dovolenou, ale hospůdka U Anděla to zachránila. Točí tam Krakonoše a Letohradského jelena. Jenže se asi moc nevěnují čištění trubek nebo sudy špatně skladují. Chlapi i Ota pivo kritizují. Krakonoš se nechá normálně pít a jelen je výborný.
Odcházíme dle plánu po červené - po Jiráskově hřebenové cestě, která je hlavní dálkovou hřebenovou cestou Orlických hor a nejstarší značenou stezkou v Orlických horách. Měří celkem 170 km a vede z Broumova přes Hronov, Náchod, údolím Metuje do Olešnice v Orlických horách a přes Šerlich, Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička až k Zemské bráně a Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch do Litomyšle. Vyznačena byla r. 1921 k 70. narozeninám Aloise Jiráska, který si tuto oblast oblíbil a píše o ní i ve svých románech. Stezka spojuje ty nejkrásnější partie Orlických hor.
My dnes projdeme jen 10 km, takže pohodička i při stoupání 550 m.
Přes obec je to fakt skoro rovina, jsou tu hezké roubenky. V závěru už obcí stoupáme, z rozcestí Klimšák stoupání pokračuje. Na rozcestí nad Olešnicí se naposledy rozhlížíme po okolních kopečkách. Výhledy jsou zajímavé, i když zamlžené. Dokonce vidíme i rozhlednu Feistův kopec, kde jsme vloni byli. Tady se noříme do lesa a stoupáme dál až na vrchol Ostružník (982 m), kde jsou dvě nižší skaliska s pěknými výhledy.
Následuje krátké klesání a o to delší a prudší stoupání po kamenité cestě. Nebere to konce. Tady jsme se pěkně roztrhali. každý si jde rychlostí podle sebe. Kupodivu nejdu úplně poslední, i když by mi to nevadilo. Vím, že se vždy někde sejdeme. Konečně jsme na rovné a pohodlné cestě, kousek po vrstevnici jdeme na rozcestí Vrchmezí.
Samotný vrchol s rozcestím Vrchmezí - Orlica, vrchol (1084 m) je jen o kousek výš. Je to 5. nejvyšší hora Orlických hor a dokonce nejvyšší hora polské části hor. Leží na evropském rozvodí mezi Baltským mořem a Severním. Pravděpodobně tady někde stála dřevěná rozhledna - první naše vyhlídková stavba v Orlických horách. Tady ještě na našem území je od r. 2012 pomník významných návštěvníků Vrchmezí - třístranný jehlan. Na jedné straně je připomenuta návštěva Josefa II. - císaře Svaté říše římské a krále českého a uherského r. 1779, na druhé straně je vzpomínka na Johna Quincy Adamse, amerického velvyslance v Prusku a pozdějšího prezidenta USA r. 1800. Třetí strana je věnována Fryderyku Chopinovi, polskému hudebnímu skladateli, který zde byl r. 1826.
R. 1882 byla na tehdejší německé straně (dnes polské) postavena horská Rübartschova chata s hostincem a rozhlednou vysokou 28 metrů. R. 1946 to tady vše vyhořelo a nebylo obnoveno. Postavení nové rozhledny iniciovala polská strana na svém území, ale co nejblíž hranici - v místech, kde se setkávají naše i polské turistické trasy. Slavnostně otevřena veřejnosti byla 19. října 2020. Z vrcholu k ní značená cesta nevede, je tu ale celá řada pěšinek a snad všechny končí u rozhledny, která je současně i pozorovacím místem pro protipožární účely.
Rozhledna Vrchmezí je celodřevěná stavba 25,5 metrů vysoká, betonové pilíře jsou obloženy místní břidlicí, která byla použita i na původní chatě. Pod rozhlednou je možnost posezení, dokonce jedna část je upravena jako malý dřevěný domeček na betonové podezdívce, kde se nechá ukrýt před nepřízní počasí. Místnost prosvětlují okénka. Pohodlné schodiště se 106 schody vede přes dvě odpočinkové plošiny na zastřešenou vyhlídku ve výšce 17,7 metru, odkud je výhled na Orlické hory, Králický Sněžník a do Polska na Bystřické a Stolové hory, oblast lázeňských měst a Kladskou kotlinu). Za velmi příznivých povětrnostních podmínek jsou vidět Krkonoše a Sněžka. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
I když jsem dorazila skoro jako poslední, rovnou stoupám na rozhlednu - dokud jsem rozpohybovaná a rozdýchaná. Výhledy jsou poměrně slušné. Až po návratu odpočívám a dávám si svačinu. Už nepospícháme. Nejhorší máme za sebou, čeká nás už jen lehce zvlněná cesta v délce 5 km.
Pokračujeme po červené, po Jiráskově hřebenovce. Míjíme odbočku k prameništi říčky Bělé. Cesta je podmáčená. Jenže to jsem celá já, chci se tam jít podívat, i když vím, že tam toho moc neuvidím. Spěchám, abych chlapi pak dohonila, jenže to byla ta chyba. Zakopla jsem o ukrytý kořen a pěkně se tam svalila. Dál jsem raději už nešla. Chlapy jsem dohonila, ale pěkně zablácená.
Míjíme Polomský kopec (1050 m) s částečnou vyhlídkou. Na rozcestí Polomské sedlo se k nám zprava připojila naučná stezka Okolím Deštného. Celá měří 17 km a na 8 informačních tabulí jsou informace o místní přírodě, zdejším opevnění, historii nebo turistice.
Cesta nás vede přes národní přírodní rezervaci Bukačka, kde je starý horský les s převahou buků a smrků. V tomto drsném podnebí na hřebeni hor stromy nedorůstají do obvyklých výšek, jsou zakrslé a různě pokroucené. Jsou zde i vlhké a sušší louky s pestrým druhovým složením rostlin, díky tomu se tu také říká, že je to Botanická zahrada Orlických hor.
Je docela hezky i když se to zatahuje. Ještě jsme se posadili na polské straně, kde je spousta sjezdovek a lanovky, ale také slušné výhledy. Okolo 16. hodiny přicházíme na chatu. Chlapi jdou na pivo, já do sprchy a také si vyprat kalhoty, abych zítra měla v čem jít na výlet. Dnes to byla fakt pohodička i přes ten kousek krkolomného stoupání.
Zbytek odpoledne se tráví různě. Někdo odpadl a spí, někdo si dal kávu, pivo. Na večeři jdeme už v půl 6. Chlapi zůstávají po večeři věrni pivu, já zkouším víno. Mají Merlota. Je skutečně dobrý, ale jedna sklenka mi stačí. Současně plánujeme, kam půjdeme zítra. Má být docela hezky, tak si to trochu konečně prodloužíme.
Dnes hospoda zavírá v 8, ale to nám nevadí, stejně bychom déle nevydrželi. Včerejší mejdan a dnešní horské sluníčko udělalo své. V 8 se rozcházíme. Zítra nás čeká 18 km, tak ať se na to vyspíme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.353, 16.362)
Poslední aktualizace: 1.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Duszniki-Zdrój
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 33. den: Orlické hory - cca 10 km dlouhá trasa: Jiráskova hřebenová cesta - Olešnice v Orlických horách - rozhledna Vrchmezí - prameniště Bělé - Polomský kopec - přírodní rezervace Bukačka - Šerlich (Masarykova chata)
Vrchmezí
Vrchol
Nejvyšší vrchol na státní hranice s Polskem. Do 17. století byl nazýván Humeničnej. Na polské straně stávala dříve Rybářova (Rübatschova) chata. Pan Rybář ve svých vzpomínkách uvádí, že jeho rodina pocházela ze Strakonic. Spolu s dalšími protestantskými rodinami kdysi opustila českou zemi, přijala poněmčené jméno. Až on, potomek české rodiny se usadil na hranicích původní vlasti. Svým známým se chlubíval starou českou kr…
0.3km
více »
Polomský kopec (r)
Vrchol
Rozcestí se nachází na křižovatce lesních cest na pokraji lesa. Je ve výšce cca 1040 metrů nad mořem. Červená značka zde vede na vrchol Vrchmezí, na druhou stranu se po červené dostane Na…
0.3km
více »
rozhledna na Vrchmezí
Rozhledna
Na Vrchmezí, nejsevernější orlickohorské tisícovce a nejvyšším vrcholu polské části Orlických hor (přes vrchol a hřeben totiž prochází státní hranice) byla v polovině prosince 2020 zpřístupněna nová rozhledna.Rozhledna vznikla z iniciativy polské strany na polské straně vrcholu (v místech zaniklého výletního hostince, vyhořelého krátce po 2. světové válce).Jedná se o celodřevěn…
0.4km
více »
Orlické hory
Tipy na výlet
Do Obce Deštné v Orlických horách jsou dostupné dvě silnice z Dobrušky nebo Rychnova. Kromě místních autobusových linek jsou i spoje do Hradce Kr. či Prahy. Autobusem v létě lze cyklobusem dojet až na vrchol Šerli…
1.3km
více »
Nad Ruským údolím ( západní roz.)
Rozcestí
Rozcestí turistických tras. Je umístěno v lese na lesní cestě. Rozcestí jsou ve skutečnosti dvě. Jsou od sebe vzdáleny cca 500 metrů. Od Západního rozcestí vede modrá turistická značka do vesnice Olešnice, z se po…
1.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bukačka rezervace
Rezervace
Bukačka je přírodní rezervace, nejvýznamnější maloplošné chráněné území v Orl. horách. Leží ve výšce 1000 m na hlavním hřebeni v katastru Sedloňov na ploše 50,74 ha. Zřízena v roce 1954. Rezervaci tvoří pozůstatek…
2km
více »
Pohodová procházka s dětmi od Šerlišského Mlýnu na Šerlich a zpět
Trasy
Trasa má délku cca 8km, výchozím bodem je parkoviště u Šerlišského Mlýna. Odsud jdete po modré dále po cestě, kterou jste přijeli. Stoupání je mírné až na Polomské sedlo. Zde se připojíte na Jiráskovu cestu (červená) a pokračujete podél hranice na Masarykovu chatu. Od ní je pěkný výhled. Doporučujeme návštěvu vyhlídkového místa. Od chaty dále po modré (kousek je velmi prudké kl…
2.5km
více »
Šerlišský Mlýn
Rozcestí
Šeršliský mlýn je rozcestí značených turistických tras. Je zde také hotel. Významná křižovatka turistických tras je umístěná mezi Městečkem Deštná a hlavním hřebenem Orlických hor. Lokalita…
2.5km
více »
Jedeme do našich severních hor - 35. den: Orlické hory: Masarykova chata - Šerlišský mlýn - rozhledna Velká Deštná
Cestopisy
Úterý 14. 9. 2021
Ti chlapi vypadají čilejší než já a to jsem spala nejdéle. Jsem ráda, že už včera jsem s…
2.5km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Horská chata, skiareál a snowpark Čihalka
Ski areál
V roce 2003 byl u horské chaty Čihalka v Olešnici v Orl. h. rekonstruován lyžařský areál. K dispozici je 240 m dlouhá sjezdovka s teleskopickým vlekem o převýšení 60 m v nadmořské výšce 750-810 m. n. m. Areál je zasněžován a upravován rolbou. …
2.8km
více »
Dovolená v Deštném - Výstup na Šerlich
Cestopisy
Brzo ráno mě probudil déšť. To bylo opravdu nemilé. Hned druhý den naši dovolené v horské chatě Kukačka, nacházející se nad Deštném v Orlických horách, nás počasí nemile překvapilo. Na spánek nebylo ani pomyšlení,…
3.3km
více »
Od Šerlichu na Panské pole
Trasy
Po nějaké době se zase vyskytla příležitost vydat se do nejvyšší části Orlických hor, tedy Deštenské hornatiny na běžkách. Samozřejmě že opět šlo o zájezd CK Praděd ze Zábřeha. Pravidelně se jezdí ze Šerlichu na j…
3.3km
více »
Tentokrát do Rokytnice (přejezd Orlických hor 2019)
Trasy
Nezaujatý čtenář by si řekl, když už jedete jednu trasu potřetí během několika (přesněji 4) let, nic zvláštního už vás nepřekvapí. Nicméně omyl se klidně projeví. Přiznám se, že hlavní hřeben Orlických hor už mám na běžkách projetý vícekrát, takže když jsem dostal pozvánku CK Praděd k dalšímu ročníku přejezdu ze Šerlichu na Panské Pole (tedy tak říkajíc k Haničce), nijak zvlášt…
3.3km
více »
Masarykova chata
Chata
Nevýrazný vrch (1027 m) v hlavním hřebenu Orlických hor při cestě Al. Jiráska. Borovice kleč a limba zde byly vysazeny uměle při stavbě turistické chaty. Na horské hřebenové louce je několik rekreačních chalup a…
3.4km
více »
Orlické hory: túra Šerlich - Velká Deštná - Vrchmezí - Šerlich.
Trasy
Tuto hřebenovou túru začínáme na parkovišti u Šelichu. Po červené turistické značce jdeme přes malou Deštnou a okolo krásné nové útulny na Velkou Deštnou. Z nově postavené rozhledny obdivujeme panorama Orlických hor, Stolové hory v Polsku i Králický Sněžník. Pak se vracíme na zpět a okolo Masarykovy chaty stoupáme na Šerlich. Stále po červené jdeme pohodlnou cestou na Polomský kopec a na Vrchmezí. Tady je cílem krásná rozhledna, stojící přímo na česko-polské hranici. I zde nás potěší parádní výhledy. …
3.4km
více »
Sedloňov vesnice
Vesnice
Malá horská obec ležící na úpatí Sedloňovského vrchu, v nadmořské výšce kolem 560 m. První zmínka pochází z roku 1542, kdy je v opočenských zápisech připomínán místní kostelík Všech svatých. Název obce je podle …
3.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Šerlich
Turistické destinace
Šerlich leží na hlavním hřebenu Orlických hor a díky Masarykově chatě postavené v roce 1925 KČT z Hradce Králové je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Orlických horách.
Šerlich leží na hřebenové Jiráskově cestě…
3.6km
více »
Přejezd Orlických hor 22, dvě rozhledny a jedna kaple
Trasy
Po třech letech opět Orličky. Vlastně se dá říci že po nějakých sedmi letech, kdy jsme v různě pozměněných sestavách vyrazili směr Šerlich je z těchto zájezdů už taková malá tradice. Ačkoliv ne vždy se poštěstilo,…
3.6km
více »
Šerlich - Zieleniec - Topielisko/Czarne Bagno - Vrchmezí - Šerlich
Trasa
Asi před měsícem (začátek září 2014) jsem jel z Orlického Záhoří přes Šerlich a všiml jsem si podezřelého stavebního ruchu proti parkovišti na Šerlišském sedle. To mě zaujalo, že by tam Polá…
3.7km
více »
Šerlich - Luisino Údolí - Jedlová - Deštné
Trasa
Bývaly doby, kdy dostat se na Šerlich veřejnou Dopravou bylo takřka nemožné. Dnes je naštěstí všechno jinak (i když jak se to vezme, zase tam byl klid) a o víkendech se na Šerlichu sjíždějí …
3.8km
více »
Olešnice v Orlických horách
Vesnice
Pohraniční obec ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. První zmínky o ní jsou již z roku 1369 ve zbraslavkském urbáři. V 15. století zde byla objevena ložiska železné rudy. Kolem roku 1570, se vznikem …
4.3km
více »
Polskem kolem Olešnice
Trasa
Olešnice v Orlických horách je jedním z míst, kam se pravidelně a rádi vracíme. Nejen proto, že je tady od jara do podzimu klid a v zimě zázemí pro lyžování a že je Olešnice výchozím bodem p…
4.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Alfa Resort
Odpočinkové místo
*27.6.2019 - V současné době v hotelovém komplexu dochází k rekonstrukci. Hotel s přátelskou atmosférou dotvářenou nádhernou okolní přírodou, která dokonale naplňuje představu o průzračném vzduchu, lesním tich…
4.4km
více »
Olešnice - Deštné aneb pod hřebenem Orlických hor
Trasa
Orlické hory zdaleka nejsou jen hlavní hřeben od Vrchmezí po Zemskou bránu, jak bývají občas prezentovány. Krásná místa jsou k vidění i pod hřebenem. Jsou ale pochopitelně mnohem méně navště…
4.4km
více »
Olešnice v Orl. horách - Lewin Klodzki a zpět
Trasy
Jestli mě něco opravdu potěšilo po otevření hranic v rámci EU, tak to je spolupráce sousedních turistických organizací, které postupně propojují turistickým značením zajímavá místa příhranič…
4.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Deštné - kostel sv. Maří Magdaleny
Kostel
Deštné v Orlických horách není jen střediskem zimních sportů. V centru obce se nalézá barokní kostel, který byl postaven v letech 1720 - 26 dle projektu J. B. Santiniho. Jedná se jednolodní stavbu s dvěma hranolov…
5.1km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Deštné v Orlických horách - skiareál
Ski areál
I když je Deštné pomyslným turistickým centrem, jeho atmosféra je spíše klidná a příjemná. Nečekejte zde masy zahraničních turistů ani předražené ceny služeb. Nad vším se zde snáší příjem…
5.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Velká Deštná
Vrchol
Velká Deštná je se svou nadmořskou výškou (1 115 m) nejvyšším bodem Orlických hor. Z malé vyhlídkové věže je při dobré viditelnosti možno pozorovat na severozápadě Sněžku a další výrazné …
6.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Luisino Údolí
Osada
Horská víska (876 m) Pod Velkou Deštnou. Připomíná se roku 1828 jako dřevorubecká osada, patřící původně k obci Jedlová. Za svůj název vděčí tehdejšímu vlastníku solnického panství Antonínu Slivkovi, rytíři ze Sli…
7.3km
více »