Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 14. den - rozhlednový - dopoledne: Vitčice - rozhledna; Dobrochov - vyhlídková plošina; Otaslavice - Dolní a Horní hrad; rozhledna Kopaninka
Úterý 26. 10. 2021 - dopoledne
Dnešní ráno je poměrně teplé, to znamená, že nemrzne. Svítí sluníčko, jasno však není. Má se to trochu zatáhnout, ale pršet nemá. V 10 hodin opouštíme Přerov. Chleba jsem byla koupit už včera, takže tím se zdržovat nemusíme. Zastavujeme se v nedalekých Moštěnicích, kde je možno si zdarma natočit místní výbornou kyselku. Ať nepijeme stále jen vodu.
Dnešní den je zaměřen na rozhledny. Na trase jich máme několik. Ota už se nemůže dočkat. Začínáme ve Vitčicích, kde je ta první. Stojí na odbočce ze silnice, která vede z Vitčic do Srbce. Nechá se až k ní dojet autem.
Místní obecní úřad ji tady nechal postavit na na konci roku 2001. Tato dřevěná trámová rozhledna Vitčice, je 8 metrů vysoká, na vyhlídkovou plošinu 6 metrů vedou dva žebříky celkem s 19 špryclemi. Výhled je půlkruhový, jsou vidět Chřiby, Vyškovsko a Drahanská vrchovina Rozhledna byla rekonstruována r. 2014 a 2018, takže se zdá, že tato dřevěná rozhledna nezanikne tak, jako řada ostatních.
Rozhledna má dvě patra, žebříky jsou poměrně strmé a šprycle daleko od sebe. To by vše ještě šlo, ale není se čeho chytit. To mi vadilo hlavně při výstupu na plošinu, která je jen uzounká, takže samozřejmě mám strach, abych se nezřítila zpátky. Ani ten sestup proto není o nic bezpečnější. Spousta lidí s tím určitě problémy nemá. Jen já jsem z toho neměla dobrý pocit. Samozřejmě, mohla jsem zůstat dole, jenže to bych nic neviděla.
Obzory však byly opět silně zamlžené, tentokrát nám počasí na rozhledny moc nepřeje.
Obzory však byly opět silně zamlžené, tentokrát nám počasí na rozhledny moc nepřeje.
Pokračujeme do Dobrochova. V září 2017 jsme byli u nedaleké dřevěné rozhledny Předina. R. 2018 nám tady postavili ocelovou vyhlídkovou plošinu, kterou chtěli místní oslavit 100. výročí vzniku Československa. Podle původního projektu mělo z obce až na vyhlídkovou plošinu vést 100 schodů - jak sami píšou, měly to být schody, které nás dovedly ke svobodě, k budoucnosti, ke hvězdám a současně představují výhled do dalšího století. Když to píšu teď, kdy se tvrdě válčí na Ukrajině, mám oči plné slz. Jen doufám, že se vše v dobré obrátí, zase bude všude mír a že to další století bude přece jen nakonec šťastné.
Vyhlídka je zajímavě řešená. Jen ty schody nevedou z obce. Schodišťová spirála s 27 pohodlnými schody navazuje na travnatou cestu na kopci a vine se okolo středového sloupu až na horní plošinu, která je ve výši 2,7 metru. Je vidět hlavně obec Dobrochov a okolní pole se 155 metrů vysokým vysílačem Českých radiokomunikací. U lesíka vlevo od vysílače je vidět i již zmiňovaná rozhledna Předina.
I k této rozhledně se nechá dojet autem. Je tady klid, líbí se nám tady. Jen řešíme, kudy dál. Průjezd Dobrochovem je zakázán, opravuje se vozovka. Jen nevíme, jak dlouhá je ta uzávěra. Ale protože před chvílí okolo nás jedno auto projelo, jedeme za ním a do vsi sjíždíme na jejím druhém konci. Odpoledne se už nepracuje, aspoň to tak vypadá, snad to projedeme. Po chvíli vidíme ještě pár dělníků, ale nechávají nás projet na hlavní silnici. Jsme rádi, vracet se a objíždět obec se nám nechce.
Projíždíme obcí Otaslavice, kde jsme zahlédli zbytky nějaké věže. Jsme zvědaví, zajíždíme tam, to musíme prozkoumat. Podle mapy tam mají být dokonce zříceniny dvou hradů Dolního a Horního.
Zdejší osídlení sahá až do pravěku. První písemná zpráva o obci je však až z r. 1278. Před r. 1330 se statek Otaslavice rozdělil na Horní Otaslavice (jižní část obce) a Dolní Otaslavice (severní část obce). V obou částech na vyvýšeném skalním úzkém ostrohu nad potokem Brodečka byly téměř vedle sebe hrady. Zdejší dvojhradí je ojedinělým typem hradů u nás, které prošly zcela odlišným historickým vývojem. Starší byl Horní hrad, byl vybudován kolem r. 1330, písemná zpráva o něm je z r. 1353. Zaujímal plochu asi pouhých 20 x 13 metrů. Byl zničen husity asi r. 1423, obnoven již nebyl nikdy. Od r. 1492 je již pustý. Z hradu se prakticky nic nedochovalo, na jeho místě je městská zástavba a zahrada. Na stavbu zahradní zídky byly použity části opevnění. V jednom z domů má být hradní studna a původní sklepení.
Dolní hrad stál asi o 80 metrů dál. Mezi oběma hrady byl asi 16 m široký příkop. Písemná zmínka o tomto hradu je až z r. 1377, r. 1400 byl opevněn. V té době byla postavena mohutná válcová obranná věž. R. 1424 byl dobit a k obnově již také nikdy nedošlo. Zachovalo se přibližně 12 metrů vysoké torzo věže s tloušťkou zdí 3 metry. V horní části věže, zvané také Hladomorna, je vidět část gotického okenního ostění a erb pánů z Kunštátu.
Autem se nechá dojet až skoro ke věži. Pěšky je to kousek. Zbytky hradní studny vidíme i kousek od věže. Hezký pohled je na obec Otaslavice. Samozřejmě jsme se zašli podívat i do místa, kde stál druhý hrad, odkud byl hezký výhled na druhou stranu - do údolí potoka Brdečka a do míst hradiště Kopaniny. Ani jsme se tady moc nezdrželi, ale zase jsme chytřejší - viděli jsme další český unikát.
Pokračujme dál na severozápad. V dálce vidíme zámek v Plumlově, kde jsme byli před 4 lety. Zdá se nám, že je nějaký světlejší, možná už opravili další kus. Ten mohutný zámek mne však stále přitahuje.
Zastavujeme až nedaleko u rozhledny Kopaninka, jen kousek za vojenským újezdem Březina. Právě ředitel Vojenských lesů již r. 2011 navrhoval zde postavit rozhlednu. Nějak se však vše zpozdilo, pak nebyly peníze. Nakonec se podařilo získat dotaci od Olomouckého krajského úřadu, přispělo i ministerstvo pro místní rozvoj a město Prostějov. Navíc si zájemci mohli koupit schod na rozhlednu. Stavba trvala od října 2016 do podzimu 2018 s pauzou v r. 2018, kdy opět chyběli finance. Nakonec mohla být ještě před koncem roku slavnostně otevřena.
Tato dřevěná rozhledna s kovovými prvky je 22 metrů vysoká. Na zastřešenou plošinu ve výši 18 metrů vede 83 točitých schodů. Shora je vidět Drahanská vrchovina, vojenský újezd Březina, Haná, Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Hostýnské vrchy, Beskydy, Javorníky, Malá Fatra, jaderná elektrárna v Dukovanech.
Parkoviště je jen kousek od rozhledny. Je tady šikovné místo, tady by se nám líbilo i přespat. Je však ještě brzy. Aspoň tady chystám oběd. Dala jsem vařit brambory a jdeme na rozhlednu. Je celoročně přístupná přes turniket po zaplacení 20,- Kč. Jenže dnes je rozbitý. Je tu upozornění, že vstup je volný - vstupné máme zaslat na tam uvedené č. účtu. Jako milovníci rozhleden požadovanou částku na účet určitě pošleme.
Jak jsme se dočetli, má být vidět daleko. My bohužel v dálce spíš jen tušíme nějaké kopečky.
Ota se na rozhledně vždycky kochá déle než já, já mezitím dodělala oběd. Přišel akorát, abychom se mohli spolu najíst.
Časově nám to vychází perfektně. Další zastávku máme naplánovanou v Kunštátě, kde potřebujeme být do čtyř hodin. Vypadá to, že to zvládneme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.388, 17.071)
Poslední aktualizace: 29.3.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Otaslavice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 14. den - rozhlednový - dopoledne: Vitčice - rozhledna; Dobrochov - vyhlídková plošina; Otaslavice - Dolní a Horní hrad; rozhledna Kopaninka
Na Obrovu nohu přes Sněhotice
Trasa
Na Obrovu nohu se můžeme dostat dvěma cestami z Otaslavic nebo přes obec Sněhotice. Z Otaslavic můžeme vyjet kolem kostela nebo cestou kolem koupaliště. Delší, ale pro cyklisty…
0.1km
více »
Revitalizová farní zahrada a barokní most s krytým schodištěm zvaným Pavláčka kostela v Otaslavicích
Kostel
Původní otaslavický kostel spolu s farou byl stejně jako horní hrad v Otaslavicích postaven v gotickém slohu okolo roku 1330. V 17. století byl Janem Žalkovským z Žalkovic přestavěn v…
0.2km
více »
Otaslavice - horní hrad
Zřícenina
Na skalnatém hřebenu nad vsí Otaslavice stávala od středověku dvojice hradů, vzdálená od sebe asi 80m. Na našem území je existence dvou samostatných hradních objektů, které byly v držení dvou panských rodů jevem nevídaným.
Ota…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Otaslavice - dolní hrad
Zřícenina
Na skalnatém hřebenu nad vsí Otaslavice stávala od středověku dvojice hradů, vzdálená od sebe asi 80m. Na našem území je existence dvou samostatných hradních objektů, které byly v držení dvou panských rodů jevem naprosto nevídaným.
Otaslavice - dolní hrad.
Dolnootaslavský hrad stál na úzkém skalním ostrohu nad Městečkem Dolní Otaslavice a první písemná zpráva o něm je z roku 1377, kdy majiteli byli Puškové z Kun…
0.3km
více »
Za hradními zříceninami a skálami do Otaslavic
Cestopisy
Po šestidenním bezzubí (při odjezdu na dovolenku do Nového Jičína mi ve vlaku praskla horní protéza) je hubní dutina opět plná kusadel a já se chystám na poslední výlet. Nejprve chci navštívit hanáckou dědinu…
0.4km
více »
Stíhací eso z Otaslavic
Pomník
Otaslavice obec vzdálená deset km od Prostějova je zajímavá nejen zbytky dvou středověkých hradů, zajímavým krytým kostelním schodištěm zvaným Pavláčka nebo původně gotickou farou, ale…
0.4km
více »
Otaslavice
Vesnice
Obec Otaslavice najdeme jižním směrem od města Prostějov a pod východními vrcholky Drahanské vrchoviny. Do roku 1950 byly Otaslavice katastrálně rozděleny na Dolní a Horní, dnes jsou spojeny jako jedna obec Otaslavice a mají 1280 obyvatel. Obcí protéká říčka Brodečka a u jižního okraje obce je u jejího toku vybudován Dolní rybník. Západním směrem od obce se rozprostírají…
0.4km
více »
Zimní výšlap na hradisko Obrova noha u Otaslavic
Tipy na výlet
O lokalitě Obrova noha jsem na turistice.cz, psal již dvakrát, jednou v sekci turistické cíle a podruhé v rubrice turistické trasy. Přesto se k Obrově noze vracím potřetí. Myslím si, že se…
1.1km
více »
Obrova noha
Kopec
Obrova noha je návrší u kopce U Chalupky (413m), které se nachází na Prostějovsku nedaleko Plumlova a Plumlovské vodní nádrže. Na výběžku Obrovy nohy se nalézá předhistorické opevnění sídliště z mladší a pozdní do…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Otaslavické skály alias Obrova noha
Skalní útvar
Hanácké Otaslavice, ležící na východním úpatí Drahanské vrchoviny se mohou pochlubit nejen u nás ojedinělým dvouhradím, ale také pozoruhodnými skalními útvary, vzdálenými jen necelé 2 km od obce. Na západ od…
1.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Studánka v přírodní rezervaci Blátka
Studánka
Mezi obcemi Vranovice a Vincencov na katastrálním území obce Kelčice - Vranovice nedaleko Prostějova, vpřírodní rezervaci Blátka se nalézá bezejmenný pramen se studánkou. Pramen vtéká do…
1.6km
více »
Lokalita Na skále v katastru obce Vranovice - Kelčice v péči Sagittaria Olomouc
Přírodní památka
V katastru obce Kelčice – Vranovice směrem na Vicencov se ve vzdálenosti 1 km od Vranovic se nachází přírodní lokalita zvaná Na skále. Jedná o místo v péči Sdružení pro ochranu přírody…
1.9km
více »
Soukromé muzeum Praga Piccolo pana Huberta Grmely v Dobrochově
Muzeum
V obci Dobrochov nedaleko Prostějova v blízkosti bývalého zájezdního hostince č.p. 33, zvaného „Fajka“ z roku 1726, který byl založen knížetem Ditrichsteinem, se nalézá soukromé muzeum…
2.1km
více »
Rozhledna Štátula, Dobrochov
Tipy na výlet
Na rozhlednu a také ke geometrickému středu Moravy! :-)
Autem, busem do Dobrochova, poté projít vesnicí, případně autem na konec vsi, kousek po silnici ( je to lepší ) nebo rovnou přes…
2.3km
více »
Dětkovice - kaplička pod Plánivou
Kaple
Tato málo známá kaplička se nachází mezi jabloňovými sady nad obcí Dětkovice, 7 km jižně od Prostějova pod kopcem Plánivá (312 m/m). Přístup k ní je pouze z obce Dětkovice po polní komunikaci, která začíná na severním konci obce. Kaplička byla postavena v letech cca 1411-14 a opravena v r.1759 a 2000. Je ve velmi dobrém technickém stavu. Vedle kapličky stojí nová lavička. Výhledy jsou na ob…
2.3km
více »
Venkovské původně barokní sídlo z let 1707 – 1709 v Brodku u Prostějova
Zámek
Stavebníkem barokního zámku z roku 1707 - 1709 v Brodku u Prostějova byl císařský dvorní rada Pavel Karel z Kleinburgu, zámek byl pozdějšími vlastníky několikrát přestavěn v…
2.4km
více »
Dobrochov
Tipy na výlet
Vesnice Dobrochov v okrese Prostějov.Dostanete se tam dobrým spojeným autobusem z Prostějova. Dobrochov je malou obcí na Hané pod 312 metrů vysokým kopcem Předina,který je uváděn jako střed Moravy.
První písemná …
2.5km
více »
Dobrochov - obec a rozhledna Předina (Štátula)
Tipy na výlet
Naše putování po rozhlednách mezi Plzní a Přerovem se pomalu končí. Snad už nám zbývá jen dřevěná rozhledna u Dobrochova. Dobrochov leží jen kousek od dálnice mezi Vyškovem a Prostějovem. Blíž je to do Prostějova - přibližně 11 km na sever.
První písemný záznam je z r. 1131 - olomoucký kostel zde měl jedno popluží. Majitelé obce se často měnili, v letech 1548 - 1848 byl Dobroc…
2.6km
více »
Hasičské muzeum v Brodku u Prostějova
Muzeum
Historie hasičské expozice v Brodku u Prostějova se traduje od roku 1983, kdy byla v požární zbrojnici vybudována „Síň tradic požární ochrany“, která byla z důvodů nedostatku místa dvakrát rozšiřována…
2.7km
více »
Zatopený kamenolom v Brodku u Prostějova
Vodní nádrž
V těsné blízkosti lokality nazývané "Nad Štiplou" na okraji Brodku u Prostějova, kde se nachází developerský projekt Vila Park leží zatopený žulový lom. Kamenolom je pro veřejnost uzavřený…
3.2km
více »
Myslejovice
Vesnice
Obec Myslejovice leží jihozápadním směrem od města Prostějov a pod vrcholky Drahanské vrchoviny. Součástí obce jsou osady Křenůvky a Kobylničky a společně mají 650 obyvatel. Od okrajových částí obce se zvedají z…
3.4km
více »
Rozhledna Štátule u Dobrochova
Rozhledna
Dřevěná 10 m vysoká rozhledna zvaná Štátula (spíše větší posed) se nachází na kopci Předina (312 m/m) nad obcí Dobrochov. Obec Dobrochov se nachází 12 km jižně Prostějova, vlevo od staré silnice z Prostějova do Brna, u rychlostní komunikace R 46 Olomouc - Brno (u Brodku u Prostějova). Další obce v okolí jsou Vranovice-Kelčice a Vřesovice. Místo je považováno za geometrický…
3.9km
více »
Štátule - Kelčice
Rozhledna
Dřevěná rozhledna nad obcí Kelčice (okr. Prostějov), postavená několika nadšenci z Kelčic. Stojí cca 200m od původního trianglu s plošinou. Údajně geometrický střed Moravy. V těsné blízkosti je vysílač Dobrochov. Výhled na Jeseníky, Drahanskou vrchovinu, Chřiby, Hostýnské vrchy. Přístup z Kelčic pěšky a na kole cca 3km, z Dobrochova 1km.
3.9km
více »
Předina
Kopec
Vrchol Předina (313 m.n.m.) se nachází na kopci východně od obce Dobrochov. Přímo na vrchol bohužel není přístup, jelikož se na něm nachází 155 metrů vysoký rozhlasový vysílač, místně nazývaný "Dobrochovský". Před oploceným areálem vysílače se nachází dřevěný kříž. Toto místo je považováno za geografický střed Moravy.Podle vrcholu Předina je pojmenován mikroregion Předina,…
4km
více »
Bývalá pískovna zvaná „Zmole
Důl, štola, šachta
Ve vzdálenosti 1,4 km za obcí Želeč v blízkosti rychlostní silnice R 46 z Vyškova do Prostějova se nachází pískovna místními obyvateli nazývána „Zmole“. Jedná se o pískový lom s ukončenou těžbou písku, řadu let ne…
4.4km
více »
Určice
Vesnice
Určice jsou velkou zemědělskou obcí se 1330 obyvateli a najdeme ji pod východními výběžky Drahanské vrchoviny, jižním směrem od města Prostějov. Západním a jižním směrem od obce se rozkládá rozlehlý les. V okolí obce byly vybudovány dvě zavlažovací nádrže a rybník. Určicemi pr…
4.6km
více »
Zatopený kamenolom v obci Hradčany - Kobeřice
Vodní nádrž
Jižním směrem od Prostějova leží obec Hradčany - Kobeřice, nad níž se nachází kopec Hůrka (277 m.n.m.), kde se v minulosti těžil kámen. Spodní část kamenolomu j…
4.7km
více »
Skalka
Vesnice
Obec Skalka, leží jižním směrem nedaleko Prostějova, je malou obcí s 250 obyvateli, zato je proslulá svými lázněmi. Byly postaveny v roce 1928 a jsou dodnes využívány pro své léčebné koupele a pitné kůry. Vyvěrají…
7.4km
více »
Prostějov
Město
Prostějov leží na Jižní Moravě, jižním směrem od Olomouce. Město se rozkládá u východního okraje Drahanské vrchoviny a na okraji úrodné oblasti nazývané Haná. Prostějov je znám svým oděvním průmyslem. Severním okr…
9.6km
více »