Otaslavice - dolní hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Na skalnatém hřebenu nad vsí Otaslavice stávala od středověku dvojice hradů, vzdálená od sebe asi 80m. Na našem území je existence dvou samostatných hradních objektů, které byly v držení dvou panských rodů jevem naprosto nevídaným.
Otaslavice - dolní hrad.
Dolnootaslavský hrad stál na úzkém skalním ostrohu nad Městečkem Dolní Otaslavice a první písemná zpráva o něm je z roku 1377, kdy majiteli byli Puškové z Kunštátu a to jmenovitě Ješek Puška z Kunštátu. Hrad založili páni z Otaslavic. Na přelomu 14. a 15. století bylo zbudováno nové opevnění okolo již v té době stojícího raně gotického bergfritu. Puškové z Kunštátu se stali Husovými stoupenci. V roce 1424 byl hrad dobit a rozbořen katolickými vojsky Albrechta Rakouského při válečném tažení proti moravským husitům a již nikdy nebyl obnoven.
Z hradu se do dnešních dnů zachovala polovina válcové věže bergfritu asi roztržené střelným prachem. Na věži je patrná zachovalá část gotického okenního ostění s kamenným erbem pánů z Kunštátu, svědčící o úpravách, které Kunštáti provedli. Věž má průměr 11 m s vnitřní světlostí 3 m a lidově je nazývána „Hladomorna“, šířka zdí je 4 m.