Jedeme do severních Čech – 7. den – Lužické hory – výlet cca 6 km dlouhý po části NS Okolím Studence: Líska – jedinečné čedičové sloupy Zlatý vrch – vyhlídka Stříbrný vrch – rozhledna Studenec – Líska a její podstávkové domy
Neděle 19. 7. 2020
V noci sprchlo, bylo i teplo, vstáváme do slunečného dne. Ten zahajujeme ranní koupačkou, dokud tam nikdo není. Kolena potřebují rozhýbat, i když vím, že studená voda není to nejvhodnější. Ani plavky nepotřebujeme.
Po snídani odjíždíme na parkoviště Líska, odkud se nechá vyrazit dvěma směry. My jsme odtud naplánovali asi 7,5 km dlouhý okruh s odbočkou na rozhlednu Studenec. Jenže v infocentru jsme zjistili, že na druhou stranu se nechá dojít na Zlatý vrch s velkými čedičovými varhany. Oboje dohromady by to bylo 10 km, to bych mohla zvládnout.
Začínáme cestou na Zlatý vrch. O kousek dál je ještě vyhlídka. Není to daleko jen něco přes km a jen trochu do kopce. Vede tam i naučná stezka Okolím Studence. Její celý okruh je 19 km dlouhý, vede dokonce i na zříceninu Fredevald, kde jsme byli včera. Ani dnes ji celou neprojdeme.
Cestou míjíme zbytky staveb, které byly součástí lomu. Ten zde byl vybudován kolem r. 1870. Vylámané čedičové sloupy až 6 metrů dlouhé se vyvážely do Nizozemí, kde se používaly při stavbě mořských hrází. Těžba byla ukončena r. 1940, ale před válkou obnovena a pokračovala i po válce. I když byl vrch r. 1964 vyhlášen chráněným přírodním výtvorem, později národní přírodní památkou, pokračovala těžba až do 27. listopadu 1973, kdy byla odkryta dnes viditelná lomová stěna, kterou tvoří až 30 metrů vysoké sloupce olivinického čediče. Jsou až 2,5 x delší než snad nejznámější na Panské skále.
Tušili jsme, co uvidíme, ale když jsme přišli na plošinku a zahlédli je, žasli jsme. A to jsme netušili, že je to jen začátek. Jak jdeme dál, vidíme čím dál tím větší plochu. Kam se na to hrabe zmiňovaná Panská skála. Je to trochu do oblouku, obcházíme to a nemůžeme se nabažit. Je to skutečný unikát. Masiv se skládá ze tří částí. Vrchní, tzv. čepice je tvořena sklovitým olivinickým čedičem, nepravidelné sloupce tuhly rychleji. Pod čepicí jsou dlouhé sloupy olivinického čediče, které vznikly v prostředí s pomalým ochlazováním magmatu. Podložní část v severní části lomu tvoří nefelinický bazanit, což je vyvřelá hornina. To jsem se tam dočetla.
Asi o půl km dál je vyhlídka na čedičovém Stříbrném vrchu. Kousek jdeme po NS, odbočka k ní však značená není. Jdeme podle ťopky v mapy.cz téměř po neviditelné cestičce k dalším čedičovým skalám, výrazně menším, ale také zajímavým. I tady se těžil čedič, jsou tu však vidět jen sloupy krátké a nedokonalé. Z plošiny, na kterou jsme došli, se však otevírají hezké výhledy. Je vidět pěšinku, která vede i nahoru na skálu. Já, stále obě kolena zavázaná, lezu nahoru. Hlavně proto, že to tak vysoko není. Výhledy jsou ještě větší a hlavně vidím vrchol skal zblízka. Už to je zážitek. Otu to neláká, ten si to užil včera, když šplhal na Střední vrch.
Po stejné cestě se vracíme skoro až k parkovišti. NS jen kousek před ním odbočuje vpravo k rozhledně Studenec. Zpočátku je to jen trochu do kopce, ale z rozcestí Sedlo Pod Studencem vede ještě 0,5 km dlouhá odbočka k rozhledně do skutečně prudkého kopce. Nevím, které koleno víc šetřit. Nakonec to vzdávám to. Nahoru bych to ještě zvládla, ale dolů bych to zase protrpěla. Docházím k názoru, že si kolena potřebují odpočinout.
Ota převzal foťák a já se pomalu vracím zpátky na rozcestí. Studenec (736 m) je další čedičový vrch, čedičové sloupy tu však nejsou. Historie rozhleden na tomto vrchu sahá až do r. 1854, kdy zde majitel panství kníže Kinský postavil dřevěnou vyhlídkovou věž. Pro špatný stav však musela být r. 1865 stržena. R. 1888 zde Horský spolek pro České Švýcarsko se souhlasem hraběte nechal postavit tuto kovovou rozhlednu. Je to tedy jedna z našich nejstarších rozhleden. Je 16,2 metrů vysoká a na vyhlídkovou plošinu ve výši 15 m je nutno vystoupat 93 schodů. R. 1890 byla čedičem vydlážděna cesta na vrchol. R. 1893 kníže Kinský u rozhledny postavil chatu. Bylo to tedy dokonalé. Byla zde možnost výhledů, občerstvení i přespání. Během války byla rozhledna využita jako strážní věž, vojáci bydleli v chatě, ale turisté k rozhledně mohli. V pol. 20. století chata vyhořela a již nebyla obnovena. Neudržovaná věž chátrala a výstup na vyhlídkový ochoz začal být nebezpečný. Dokonce měla být r. 1996 stržena. Naštěstí těsně před zahájením demolice byla věž prohlášena za technickou památku a zbourání bylo pozastaveno. Nebyly však vyjasněny majetkové vztahy, rozhlednu ani nyni nikdo neopravoval.
Až na poč. r. 2007 nově založené Občanské sdružení Studený a Lipnice se do toho, jak se říká, obulo. Byla vyhlášena veřejná sbírka, prodávali se jednotlivé schody, byla možnost posílat dárcovské SMSky. Rozhledna byla rozebrána a snesena, některé díly použity, některé byly vytvořeny nové a pak vše nahoře bylo zase pospojováno. Slavnostní otevření opravené rozhledny bylo 21. června 2009. Je volně přístupná. Měly by být vidět Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd, Bezděz, České Středohoří, Krušné hory. Ota se stále nevrací, sluníčko zalézá, v dálce to bouří. Přichází spokojen, že si může odškrtnout další rozhlednu. Nahoře je i mapa okolí, ale skvělým výhledům brání řada vzrostlých stromů. To prý včera ze Středního vrchu toho bylo vidět víc.
Až na poč. r. 2007 nově založené Občanské sdružení Studený a Lipnice se do toho, jak se říká, obulo. Byla vyhlášena veřejná sbírka, prodávali se jednotlivé schody, byla možnost posílat dárcovské SMSky. Rozhledna byla rozebrána a snesena, některé díly použity, některé byly vytvořeny nové a pak vše nahoře bylo zase pospojováno. Slavnostní otevření opravené rozhledny bylo 21. června 2009. Je volně přístupná. Měly by být vidět Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd, Bezděz, České Středohoří, Krušné hory. Ota se stále nevrací, sluníčko zalézá, v dálce to bouří. Přichází spokojen, že si může odškrtnout další rozhlednu. Nahoře je i mapa okolí, ale skvělým výhledům brání řada vzrostlých stromů. To prý včera ze Středního vrchu toho bylo vidět víc.
Na odpoledne hlásí déšť i přívalové srážky. Ota potvrdil, že se sem něco sežene. Ani jednomu z nás se v tomto nejistém počasí nechce jít dalších 5 km okolo vrchu. Vracíme se. Stále jsme v Lužických horách, kde se nám líbí čím dál víc. Já ještě procházím po modré obcí Líska, chci vyfotit nádherné zdejší domy s podsádkou. Je jich tu skutečně hodně a většina jsou krásně opravené. Ota mne vyzvedává na konci obce kousek před hlavní silnicí.
Už cestou k autu jsme se shodli na tom, že se vrátíme do Kamenického Šenova ke koupališti. Nic lepšího nenajdeme a koupání po horkém dni uvítáme.
Do vody jdeme hned, resp. chceme jít hned. Vracíme se od branky, Ota má na noze klíště. Než stačím říct, že je to vyrovnané, nacházím na ruce také jedno. Naštěstí tohle je hodně malinké.
Po operačních zákrocích se jdeme konečně vykoupat. V dálce bouří, nad námi se to černá, tak ať to stihneme před bouřkou. Voda se mi zdá studenější než ráno. Je to však úžasné osvěžení. Pak rychle chystám oběd. Dokonce spadlo i pár kapek. Deště si však asi užijí jinde. Ota po pozdním obědě jde do nedalekého výčepu na pivo. Zásoby docházejí. Já nemám chuť ani na pivo, ani na procházku. Dávám odpolední siestu. Při bouřce lidi odjeli, teď zase jiní přijíždí, ale stále se tu honí černé mraky.
Večer se blíží, je poměrně teplo, ale tím, že sluníčko nesvítí a trochu to protahuje, pocitově je chladněji. Místo aby mne to probralo, začíná se mi chtít spát. Dnes asi odpadnu hodně brzy.
Po večeři dopíjíme poslední petku piva ALE z litoměřické Labutě. Zatím neprší, lidi odešli, je tu bezvadný klid. Musíme si to ještě užít. Kde budeme spát zítra? Kdo ví.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.818, 14.450)
Poslední aktualizace: 27.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Česká Kamenice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 7. den – Lužické hory – výlet cca 6 km dlouhý po části NS Okolím Studence: Líska – jedinečné čedičové sloupy Zlatý vrch – vyhlídka Stříbrný vrch – rozhledna Studenec – Líska a její podstávkové domy
Na Studenec a Zlatý vrch
Trasy
Studenec a okolí
Krásný výlet s výhledem na Lužické hory a České středohoří. Autem nebo autobusem se dopravíme do obce Líska, odkud nás červená značka dovede na vrchol Studence s nově opravenou kovovou rozhlednou.…
0.2km
více »
Na toulky do Českého Švýcarska
Cestopisy
Jak začít popis naší expediční cesty po Českém Švýcarsku ? Nu přeci výletem na Pravčickou bránu ! Ale to bychom předbíhali : pro výlety v našem nejromantičtějším národním parku musíte mít dobrou výchozí základnu s…
0.2km
více »
Studenec
Rozhledna
Na rozhlednu na Studenec se dostanete z obce Líska,na konci obce je parkoviště pro auta,je tu i posezení v altánku,potom jdeme mezi domky do kopce,přes louku k lesu,pak jdeme 1 km vzhůru do kopce,cesta kamenitá je…
0.3km
více »
Líska
Vesnice
Líska je protáhlá rekreační ves, ležící ve strmém údolí Líseckého potoka na jižním a jihovýchodním svahu Studence asi 3,5 km severovýchodně od České Kamenice. Osada vznikla asi v polovině…
0.6km
více »
Lipnický vrch
Kopec
Lipnický vrch (549 m) leží asi 3 km severovýchodně od České Kamenice nad silničkou, spojující Kunratice s Lískou. Tvoří jej čedičová kupa, z jejíhož temene vystupuje k severovýchodu výrazný…
0.9km
více »
Studenec
Kopec
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
0.9km
více »
Rozhledna Studenec
Tipy na výlet
Výlet začneme v obci Líska, která se nachází zhruba 3 km od České Kamenice. Dopravit se do ní můžeme buď autobusem (jezdí tudy linka Děčín-Rumburk (Varnsdorf) a to zhruba každé dvě hodiny), popř. můžeme dorazit os…
1km
více »
Břidličný vrch - Hrnčíř
Vrchol
Břidličný vrch (499 m) je protáhlý zalesněný hřbet, ležící asi 1,5 km východně od Horní Kamenice mezi údolími Pryského potoka a Kamenice. Tvoří jej znělcové těleso, jehož součástí byl kdysi…
1.1km
více »
Zlatý vrch
Kopec
Čedičová kupa (657 m) východně od Lísky. Na východním a jižním úbočí kopce byla v 60. letech 20. století těžbou kamene (používaného pro jeho odolnost i při stavbě mořských hrází, například v Holandsku) odkryta vni…
1.1km
více »
Pustý zámek
Zajímavost
Strmý znělcový skalní Ostroh (504 m) v kaňonovitém údolí řeky Kamenice. Při stavbě silnice a železnice tu byla odlámáním skály odhalena vnitřní struktura tohoto vulkanického suku s té…
1.4km
více »
Bratrské oltáře
Poutní místo
Bratrské oltáře jsou poutním místem u České Kamenice.Najdete je kousek od sbíhají se žluté a modré turistické značky, na severovýchodě kopce Jehla se stejnojmennou vyhlídkou.První zmínky o poutním místě jsou z 16…
1.5km
více »
Hrnčíř
Skalní útvar
Na samém okraji Horní Kamenice stojí těsně u železniční trati pověstmi opředená skála Hrnčíř. Tato osamělá pískovcová skála ve tvaru kužele, zužujícího se směrem dolů, byla při stavbě železnice úmyslně zachována. Z jejího vrcholku, dostupného však pouze lezecky, je pěkný výhled do okolí. U cesty na úpatí skály stojí zašlá výklenková kaplička.
1.5km
více »
Fredevald
Zřícenina
Na skalním ostrohu se dochovaly sporé zříceniny hradu Fredevaldu, který zřejmě postavili Michalovici ve 13. století k ochraně obchodní stezky směřující údolím Kamenice do Žitavy. Hrad také sloužil ke správě vých…
1.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Fredevald, Pustý zámek
Zřícenina
Na vysoké skále asi 3 km od České Kamenice se nachází zřícenina hradu Fredevald. Kopec Pustý zámek na kterém se zřícenina nachází je od poloviny 60. let chráněnou oblastí díky horizontálnímu uspořádání znělcových sloupců. Nedaleké Varhany v Kamenickém Šeno…
1.8km
více »
Kunratice u Č. Kamenice
Vesnice
Mezi Českou Kamenicí a Chřibskou leží menší obec Kunratice. Jak je v této oblasti obvyklé, je tvořena skupinou domů podél silnice a dalších stavení rozhozených po stráních. Název Kunratice vznikl až v roce 1945 počešt…
1.8km
více »
Ledové lezení u Kytlice
Tipy na výlet
Ledové lezení Kytlice se nachází nedaleko stejnojmenné vesničky Kytlice, naproti Pustému zámku. Nejbližší větší město je Česká Kamenice, kterou musíme projet…
1.9km
více »
Jedeme do severních Čech – 6. den – Lužické hory - cca 9 km dlouhý okruh přes nádherné čedičové útvary: Dolní Prysk – hrad Fredevald (Pustý zámek) s vyhlídkou na Břidličný vrch – vyhlídky Herdstein a Střední vrch – Prysk - Maixnerova stezka – Dolní Prysk
Cestopisy
Sobota 18. 7. 2020
V noci mne koleno moc neomezovalo, ráno bolí o trochu méně než večer. Žádný zázrak to však není. Přesto doufám, že to rozhýbu. Přece nebudu sedět u auta a fňukat. Na celý den máme naplánovanou t…
1.9km
více »
Bratrský oltář
Památník
Na severovýchodním svahu Jehly je v závěru zalesněné boční strže ukrytý Bratrský oltář. Na malé plošince, přístupné po kamenných schodech, jsou v pískovcových skalách vytesané rámy a výklenky pro obrazy Křížové ce…
2.1km
více »
Jehla
Kopec
Jehla (478 m) je dvouvrcholový čedičový kopec, vypínající se asi 1…
2.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bratrský oltář
Kaple
Bratrský oltář s křížovou cestou se nachází asi 2 kilometry od České Kamenice. U výklenků vytesaných ve skále se podle místní legendy scházeli v letech 1515-1614 katolíci, když zdejší panství ovládala protestantská šlechta. Po bitvě na Bílé hoře se situace otočila a scházeli se zde evangelíci. V 19. století zde bylo hojně navštěvované poutní místo. V roce 1887 přibyla bohatá…
2.3km
více »
Za Měsíčnicí vytrvalou - přírodní památka Líska
Tipy na výlet
Náš výlet začal na parkovišťátku na koci obce Líska nedaleko České Kamenice.Po červené TZ jsme vyrazili směrem na Zlatý vrch(zajímavá sloupcovitá odlučnost čediče) a křížový Buk.Míjíme rozcestník s možností výstup…
2.4km
více »
Riedelova jeskyně
Jeskyně
Riedelova jeskyně je rozlehlá uměle vytvořená podzemní prostora, jejíž vchod se nachází na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu přímo nad severním okrajem Dolního Prysku. jeskyně byl…
2.6km
více »
Česko - Saské Švýcarsko -(Česká Kamenice - Jetřichovice - Mariinina vyhlídka - Malá Pravčická brána)
Trasa
Česká Kamenice - Jetřichovice - Mariina vyhlídka - Šauštejn - Malá Pravčická brána Do České Kamenice jsem se vydal vlakem z Rumburka,je též možné dorazit na místo ze směru Děčín. Napojil jsem se na zelenou turisti…
2.9km
více »
Střední vrch
Vrchol
Střední vrch (593 m) je výrazný čedičový kopec, ležící asi 1 km severovýchodně od Dolního Prysku. Z jeho vrcholu vyčnívá výrazný skalní suk, podle něhož se vrch někdy lidově nazýval Hranáč nebo Skála. Strmé rozekl…
3.1km
více »
Rozhledna na Studenci
Rozhledna
Rozhledna Studenec stojí na stejnojmenném vrchu Studenec(736 m.n.m.), který je zároveň přírodní rezervací, u České Kamenice. Rozhledna Studenec je druhou nejstarší kovovou rozhlednou v Čr. Znovu otevřena byla v r…
3.3km
více »
Česká Kamenice
Městečko
Česká Kamenice leží v Západních Čechách, východně od města Děčín. Město obklopují Lužické hory, České středohoří a severozápadním směrem se zvedají skalní útvary Česko-Saské Švýcarsko.…
3.4km
více »
Kamenický hrad
Zřícenina
Hradní zřícenina Kamenický hrad stojí na zalesněném čedičovém Zámeckém vrchu (530 m) jihovýchodně od města Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji. Zachovaly se mohutné čedičové zdi hradního p…
3.5km
více »
Jetřichovice
Vesnice
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy.
Původně …
5.1km
více »
Panská skála (Varhany)
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
5.1km
více »