Jedeme do severních Čech – 6. den – Lužické hory - cca 9 km dlouhý okruh přes nádherné čedičové útvary: Dolní Prysk – hrad Fredevald (Pustý zámek) s vyhlídkou na Břidličný vrch – vyhlídky Herdstein a Střední vrch – Prysk - Maixnerova stezka – Dolní Prysk
Sobota 18. 7. 2020
V noci mne koleno moc neomezovalo, ráno bolí o trochu méně než večer. Žádný zázrak to však není. Přesto doufám, že to rozhýbu. Přece nebudu sedět u auta a fňukat. Na celý den máme naplánovanou trasu dlouhou necelých 9 km. Když vynechám stoupání na vyhlídky, bude to ještě míň. Navíc cestou přecházíme silnici, tak by tam pro mne Ota mohl v nejhorším případě dojet autem.
Snídáme na tomto nepříliš pohostinném místě, je tu však klid. Už večer jsme si všimli, že na kopečku nad tímto parkovištěm je nějaký altánek. Sice mne to láká jít to prozkoumat, ale rozum velí koleno šetřit. Ota jde sám, bude mi o tom vyprávět a nafotí vše. Nahoru to není daleko, ale pěkně prudce do kopečka. Nahoře je na kamenné plošině kulatý zděný altánek. I když je to na mapě označeno jako vyhlídkové místo, výhledy se nekonají. Okolní stromy to neumožňují. Takže jsem ani o moc nepřišla.
Po snídani vyjíždíme, na skok se zastavujeme v Penny, dochází nám chleba. Kupuji ještě pro každého šáteček a koláček na svačinu.
Z parkoviště v Dolním Prysku vyrážím plná elánu. Obě kolena zavázaná, v ruce turistické hůlky. Když je třeba (to je většinou), tak mi nahrazují francouzské hole. Jejich pomocí se přitahuji do kopce a brzdím při klesání. Však už jsem taky jedny zničila.
Jdeme po modré na rozcestí Nad Riedlovou jeskyní. Po rovině jdu pomalu a snažím se přesvědčit, že levé koleno se pomalu rozhýbává. Naštěstí to pravé je relativně v pohodě. Za chvíli značka odbočuje ze silnice a cesta stoupá. Je to zvláštní, do kopce se mi jde dobře. V pravo vidíme vchod do Riedlovy jeskyně. Ta byla vytvořena v 1. pol. 20. století při těžbě pískovce. Je zhruba 50 metrů dlouhá, až 36 metrů široká a přes 2 metry vysoká. Klenbu podpírá 11 pilířů. Ze tří vchodů se dochoval jen jeden. Je vysoký cca 2 metry a je v něm mříž. Uvnitř bydlí několik druhů netopýrů.
K rozcestí Nad Riedlovou jeskyní přecházíme přes louku plnou částečně odkvetlých náprstníků. Když byly v plném květu, to musela být nádhera. I takhle se mi tu líbí.
Odtud máme v plánu dojít na zřícenina hradu Fredevald (Pustý zámek). Cesta není značená, jen šipka ukazuje směr - špatný. Po chvíli klesání se vracíme. Na druhý pokus jsme se už trefili – klesáme po správné cestě. Klesáme z mého pohledu dlouho a prudce. Ota už je v nedohlednu, já trpím a nadávám si. Pak jsem však přišla na to, jak se sunout, aby to bylo únosné. Ota čeká na silnici za tratí a za potokem. Tváří se silně nevrle. Ani on takové klesání nemá rád. Zvlášť když tuší, že ten kopec budeme zase muset vylézt nahoru. Raději si ani nestěžuji.
Je tu přechod přes trať, závory jsou stažené a zamčené. Trať přecházím i za normálních okolností nerada, dnes s o to větším respektem. Za silnicí je vidět čedičová skála, na ní mý být Pustý zámek. Vznikl pravděpodobně ve 14. století, ale od 50. let 15. století ho nikdo neudržoval a chátral.
Musíme jít ještě kousek do mírnějšího kopečka, ale moc toho vidět není. Čekala jsem lepší zříceninu. Cesta pokračuje po skalách vzhůru. Ota na mne ani nečeká a šplhá vzhůru – bez nadšení. Zříceniny nemusí a takové, kde nic není, už vůbec ne. Místo ke zřícenině jsme došli na nádhernou vyhlídku na Břidličný vrch – na čedičové útvary ve tvaru vějíře. Sloupy jsou až 25 metrů dlouhé o průměru až 2 metry. Všechno špatné je zapomenuto. Je to nádhera. Když jsme obrovské čedičové útvary viděli vloni na Islandu, žasli jsme nad tím, že ty čedičové sloupy nejsou jenom svislé, jako naše Panská skála, ale jak jsou pokroucené všemi směry. Přesně to teď vidíme tady. Je to fakt krása. Říčka Kamenice teče mezi těmito skalami – vyhloubila si zde hluboký kaňon. Radši nepřemýšlím, jak půjdu dolů a kochám se. I Ota je nadšen.
Nakonec jsem se dolů dostala - musela jsem, ale zdá se mi, že se to lepší. Vracíme se na silnici, přecházíme přes potok a přes trať. Za ní má vlevo podle trati vést cyklotrasa. Jdeme po pešunku podle trati, až pak vidíme nějakou pěšinku odbočovat vpravo a stoupat. Na kole bych tudy jet nechtěla, ale směr je dobrý. Cestou musím pozorovat modrou ťopku v tabletu na mapy.cz. Je to dost náročné, cest je tu spousta, někdy ťopka běží mezi nimi. Míjíme zajímavou skalní věž Herdstein, která se tu najednou objevila. A stoupáme a stoupáme. Už ani nevíme, zda vůbec jdeme po cestě. Směr však máme dobrý.
Najednou nahoře vidíme dům, či spíše střechu domu. Tam potřebujeme. Ve 30. letech 20. století tu stával hostinec. Dnes je to soukromá chalupa. Kousek od ní vlevo je na čedičovém vrchu vyhlídka – také s názvem Herdstein. Pod skálu Otu doprovázím, trochu něco vidím, ale dál si netroufám. Jsem ráda, že jakž takž bez problému jdu, ale nic se nesmí přehánět. Čeká nás ještě daleká cesta. Opět tady jsou čedičové sloupy různě pokroucené.
Na Otu čekám na pařezu. Vrací se spokojený. Výhledy se mu líbili. Dáváme první část svačiny a pokračujeme.
Chtěla jsem to opět zkrátit po neznačené cestě, ale její směr se mi nelíbí. Raději se vracíme a pokračujeme po modré. Slibuji, že už nebudu nic neznačeného vymýšlet. Po kousku skoro roviny zase už prudce stoupáme. Občas vidíme menší čedičové útvary, občas vzdálené kopce. Najednou je vlevo vedle nás něco obrovského - samozřejmě zase čediče. Jsme pod Středním vrchem. Šipka ukazuje, že o 100 metrů dál je na vrcholu vyhlídka. Když vidím, jak ta cesta vede do nebe, zamáčknu slzu a vzdávám to. Ota pokračuje sám vybaven foťákem. Já pomalu pokračuji dál - po modré klesám. Ale jen kousek. Nejdřív vidím odpočívadlo a pak čedičovou obrovskou skálu. Podobně vypadaly na Islandu stěny v jeskyni. To snad ani není možné, co máme u nás za nádheru, o které nevíme.
Studuji mapu, jsme na nejvyšším dnešním bodu, k autu to je 4 km, menší kus z kopečka a pak převážně po rovině. To už zvládnu.
Ota se strašně dlouho nevrací, skoro mám strach, zda někde nespadl. Vrací se za dlouho, ale opět nadšený. Výstup a samozřejmě i sestup byl náročný, nahoře byla čedičová planina s jedinečnými výhledy - na všechny strany, i do Německa. Dokonce je nahoře vše popsané. To už mi bylo jasné, že se nemohl vrátit dřív.
Ota se strašně dlouho nevrací, skoro mám strach, zda někde nespadl. Vrací se za dlouho, ale opět nadšený. Výstup a samozřejmě i sestup byl náročný, nahoře byla čedičová planina s jedinečnými výhledy - na všechny strany, i do Německa. Dokonce je nahoře vše popsané. To už mi bylo jasné, že se nemohl vrátit dřív.
Dáváme druhou část svačiny a společně klesáme. Jdu sice pomaleji, ale docela to zvládám. Najednou se ráz krajiny zcela změnil, čedič zmizel, jsou tu lesy a louky. I tohle je moc hezké. Na rozcestí U rybníčku opouštíme modrou a po neznačené cestě scházíme do Prysku. Domy jsou zde přilepené k pískovcové stěně nebo přímo v pískovci vyhloubené. Je to opět něco zajímavého.
Za silnicí přecházíme na naučnou Maixnerovu stezku. Spojuje Dolní a Horní Prysk. Byla pojmenována podle místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera. Vede směrem, kterým potřebujeme jít. Míjíme pískovcovou Sloní skálu s jeskyní. Někde má být Sloní pramen, ale ten jsme asi přehlédli. Stezka vede po rovině, jsou na ní různé venkovní cvičební pomůcky, ale také krásné dřevěné vyřezávané tabulky – někdy směrovky. Některé hlášky nemají chybu.
Vedle nás je ještě pískovcová skála Pryská věž a o kousek dál Písková vyhlídka. Je však vidět, že tady toho asi moc vidět nebude. Navíc Ota už nemá chuť tam zacházet. Ani se mu nedivím.
K autu jdeme nejkratší cestou, hlavně se nám nechce jít po hlavní silnici. NS odbočuje vpravo, my jdeme kousek rovně a po vedlejší silnici okolo Pryského pramene přicházíme na parkoviště.
Cesta nám trvala víc než 5 hodin, což je docela rekord na 9 km. Ale užili jsme si to, oba jsme spokojení. Jen máme obavy, zda nastartujeme. Nechali jsme chladící tašku v autozásuvce. Máme sice novou baterii, ale tím naším malým popojížděním se moc nedobíjí, navíc dobíjíme z autozásuvky mobil, tablet. No, dáváme jí zabrat.
Všechno dopadlo dobře. Auto se v pohodě nastartovalo a my popojíždíme jen 4 km na parkoviště ke koupališti, odkud jsme včera večer ujeli. Uvidíme, jak to tam bude dnes vypadat, aspoň se vykoupeme.
Dopadlo to dobře. Pár lidí je u vody, kam jdeme i my. Už se těšíme, sluníčko po páté ještě hřeje. Koupačka je bezvadná. Až potom jdu dělat oběd, i když spíš už večeři. Ota se těší na pivo. Já dávám jen birell, nevím, zda to koleno nebolí také následkem mé dny.
Chvíli to vypadalo, že bude pršet, lidi to však jen vyhnalo od vody. Tentokrát jsme tu sami a vypadá to, že tu bude zase klid. Konečně je i trochu teplo. V devět hodin je ještě 19 stupňů, na to nejsme zvyklí. Sedíme v křesílkách a je nám fajn.
Až teď se Ota přiznal, že když jsme ráno od modré klesali k silnici, měl chuť mne prý zabít. Ale když viděl ty vějířovité obrovské čedičové sloupy, tak byl rád, že ho kopec neodradil. Vyhlídka ze Středního vrchu - to prý byl zlatý hřeb dne. Na to snad prý nikdy nezapomene. Je tedy spokojen. Já mám pocit, že mi koleno bolí míň jak včera. Uvidím ráno.
Až teď se Ota přiznal, že když jsme ráno od modré klesali k silnici, měl chuť mne prý zabít. Ale když viděl ty vějířovité obrovské čedičové sloupy, tak byl rád, že ho kopec neodradil. Vyhlídka ze Středního vrchu - to prý byl zlatý hřeb dne. Na to snad prý nikdy nezapomene. Je tedy spokojen. Já mám pocit, že mi koleno bolí míň jak včera. Uvidím ráno.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.804, 14.458)
Poslední aktualizace: 27.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 6. den – Lužické hory - cca 9 km dlouhý okruh přes nádherné čedičové útvary: Dolní Prysk – hrad Fredevald (Pustý zámek) s vyhlídkou na Břidličný vrch – vyhlídky Herdstein a Střední vrch – Prysk - Maixnerova stezka – Dolní Prysk
Riedlova jeskyně
Jeskyně
Ve svahu Břidličného vrchu byla těžbou pískovce vytvořena umělá jeskyně. Těžba písku zde probíhala od roku 1900 až do roku 1940. Písek byl používán místními skl…
0.3km
více »
Riedelova jeskyně
Jeskyně
Riedelova jeskyně je rozlehlá uměle vytvořená podzemní prostora, jejíž vchod se nachází na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu přímo nad severním okrajem Dolního Prysku. jeskyně byl…
0.3km
více »
Ledové lezení u Kytlice
Tipy na výlet
Ledové lezení Kytlice se nachází nedaleko stejnojmenné vesničky Kytlice, naproti Pustému zámku. Nejbližší větší město je Česká Kamenice, kterou musíme projet…
0.4km
více »
Turistická známka č. 2348 - Hrad Fredevald
Turistická známka
Na vrcholku skály spatříte zbytky hradu Fredevaldu nazývaného také Pustý zámek, založeného v 2. polovině 14. století. Hrad, představující menší šlechtický hrad, zajišťoval ochranu vzdálenějších partií panství a zájmů kamenické vrchnosti. Uvidíte dochovanou patrnou obvodovou zeď dolního hradu a dobře čitelný půdorys. K …
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrad Fredevald, Pustý zámek
Zřícenina
Na vysoké skále asi 3 km od České Kamenice se nachází zřícenina hradu Fredevald. Kopec Pustý zámek na kterém se zřícenina nachází je od poloviny 60. let chráněnou oblastí díky horizontálnímu uspořádání znělcových sloupců. Nedaleké Varhany v Kamenickém Šeno…
0.5km
více »
Vrch Stráž
Kopec
Zalesněný skalnatý vrch vybíhající z masivu Šenovského vrchu mezi Kamenickým Šenovem a Dolním Pryskem. V jižním svahu nad koupalištěm v Dolním Šenově jsou roztr…
0.7km
více »
Skalní kaple Nejsvětější Trojice Kamenický Šenov
Kaple
Stráň nad koupalištěm v Kamenickém Šenově je poseta zajímavými pískovcovými skalami a skalními věžemi. V roce 1846 byla na skalnatém hřebínku vytesána do pískov…
0.8km
více »
Křížová cesta Kamenický Šenov
Poutní místo
Křížová cesta vznikla v roce 1865 u staré silnice z Kamenického Šenova do České Kamenice na úpatí vrchu Stráž. V roce 1891 byl vykácen les na tomto vrchu a kříž…
0.9km
více »
Jedeme do severních Čech – 5. den/2. část – Lužické hory - Kamenický Šenov - cca 2 km dlouhá naučná stezka Okolí křížové cesty (pramen, skalní kaple, věže, vyhlídky), Horní Prysk - kostel sv. Petra a Pavla se samostatnou zvonicí
Cestopisy
Pátek 17. 7. 2020 - odpoledne
Dopoledne jsme se prošli mezi skalními vyhlídkami. Po obědě nás lákají pískovcové sloupy, pod kterými parkujeme a kde jsme dokonce i spali a kde vede cca 2 km dlouhá naučná stezka Okolo křížové…
1km
více »
Naučná stezka Okolí křížové cesty (Kamenický Šenov)
Chodník, naučná stezka
Roku 1846 byla u staré silnice mezi Kamenickým Šenovem a Českou Kamenicí postavena kaple Nejsvětější Trojice. Kaple v r. 1974 zbořena a na místě zbořené kaple u silnice je nyní nízká kamenná mohyla s křížem. Napro…
1km
více »
Fuchsova vila
Dům, budova
Opuštěná vila patřila majiteli místních papíren Ignatzovi Fuchsovi. Ten koupil v roce 1867 starou Astenovu papírnu, která se dostala do finančních potíží. Provedl rozsáhlou modernizaci a zavedl výrobu papíru z cel…
1.1km
více »
Pustý zámek
Zajímavost
Strmý znělcový skalní Ostroh (504 m) v kaňonovitém údolí řeky Kamenice. Při stavbě silnice a železnice tu byla odlámáním skály odhalena vnitřní struktura tohoto vulkanického suku s té…
1.1km
více »
Fredevald
Zřícenina
Na skalním ostrohu se dochovaly sporé zříceniny hradu Fredevaldu, který zřejmě postavili Michalovici ve 13. století k ochraně obchodní stezky směřující údolím Kamenice do Žitavy. Hrad také sloužil ke správě vých…
1.2km
více »
Střední vrch
Vrchol
Střední vrch (593 m) je výrazný čedičový kopec, ležící asi 1 km severovýchodně od Dolního Prysku. Z jeho vrcholu vyčnívá výrazný skalní suk, podle něhož se vrch někdy lidově nazýval Hranáč nebo Skála. Strmé rozekl…
1.2km
více »
Hrnčíř
Skalní útvar
Na samém okraji Horní Kamenice stojí těsně u železniční trati pověstmi opředená skála Hrnčíř. Tato osamělá pískovcová skála ve tvaru kužele, zužujícího se směrem dolů, byla při stavbě železnice úmyslně zachována. Z jejího vrcholku, dostupného však pouze lezecky, je pěkný výhled do okolí. U cesty na úpatí skály stojí zašlá výklenková kaplička.
1.4km
více »
Horní Kamenice
Vesnice
Horní Kamenice plynule navazuje na východní okraj České Kamenice. Vznikla z okrajové částí původní vsi Kamenice, jejíž střední část byla ve 2. polovině 13. století povýšena na m…
1.5km
více »
Zámecký vrch
Kopec
Zámecký vrch (530 m) je výrazný zalesněný čedičový kužel, ležící asi 1,5 km jihovýchodně od České Kamenice. Na jeho příkrých svazích jsou místy suťová pole a četné izolované čedičové skály s patrn…
1.9km
více »
Vesnička Prysk
Vesnice
Prysk je protáhlá, převážně rekreační ves, ležící v údolí Pryského potoka severně od Kamenického Šenova. Západnější Dolní Prysk je poprvé uváděn v roce 1382, východnější Horní Prysk je zmiňován…
1.9km
více »
Česká Kamenice - Kamenický hrad
Tipy na výlet
Jedeme do České Kamenice autem,vlakem nebo autobusem.Z náměstí nebo z nádraží po zelené turistické značce na Kamenický hrad. Jedná se o zříceninu s rozhlednou ve věži. Občerstvení a ubytování je možné v České Kame…
2km
více »
Kamenický hrad
Zřícenina
Hradní zřícenina Kamenický hrad stojí na zalesněném čedičovém Zámeckém vrchu (530 m) jihovýchodně od města Česká Kamenice na Děčínsku v Ústeckém kraji. Zachovaly se mohutné čedičové zdi hradního p…
2.2km
více »
Zlatý vrch
Kopec
Čedičová kupa (657 m) východně od Lísky. Na východním a jižním úbočí kopce byla v 60. letech 20. století těžbou kamene (používaného pro jeho odolnost i při stavbě mořských hrází, například v Holandsku) odkryta vni…
2.2km
více »
Jehla
Kopec
Jehla (478 m) je dvouvrcholový čedičový kopec, vypínající se asi 1…
2.3km
více »
Kamenický Šenov
Vesnice
Kamenický Šenov leží v Severních Čechách, západním směrem od Děčína. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Českého středohoří a Lužickými horami. Kamenický Šenov je známé sklářské město,…
2.3km
více »
Studenec
Rozhledna
Na rozhlednu na Studenec se dostanete z obce Líska,na konci obce je parkoviště pro auta,je tu i posezení v altánku,potom jdeme mezi domky do kopce,přes louku k lesu,pak jdeme 1 km vzhůru do kopce,cesta kamenitá je…
2.4km
více »
Bratrský oltář
Památník
Na severovýchodním svahu Jehly je v závěru zalesněné boční strže ukrytý Bratrský oltář. Na malé plošince, přístupné po kamenných schodech, jsou v pískovcových skalách vytesané rámy a výklenky pro obrazy Křížové ce…
2.4km
více »
Panská skála (Varhany)
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
2.7km
více »
Česká Kamenice
Městečko
Česká Kamenice leží v Západních Čechách, východně od města Děčín. Město obklopují Lužické hory, České středohoří a severozápadním směrem se zvedají skalní útvary Česko-Saské Švýcarsko.…
3km
více »
Studenec
Kopec
Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a…
3.1km
více »
Rozhledna Studenec
Tipy na výlet
Výlet začneme v obci Líska, která se nachází zhruba 3 km od České Kamenice. Dopravit se do ní můžeme buď autobusem (jezdí tudy linka Děčín-Rumburk (Varnsdorf) a to zhruba každé dvě hodiny), popř. můžeme dorazit os…
3.3km
více »