Jedeme na Posázaví - 14. den – zhruba 13 km dlouhý výlet – vlak. zastávka Chřenovice–Podhradí - Chřenovice (zřícenina hradu a románský kostel sv. Václava s kamennou věží) – Budčice – Vlastějovice – vlak. zastávka Laziště
Pondělí 15. 6. 2020
V noci na koupališti v Nesměřicích pravděpodobně nepršelo a já se konečně vyspala. Ráno v osm svítilo sluníčko a vypadalo to na pěkný den. Ten jsme zahájili ranní koupelí. Ta nám bude chybět. Než se uvařil čaj, šla jsem chytat wifinu. Dnes skutečně pršet nemá, zítra až k večeru. Ale to se ještě může změnit, známe ty předpovědi.
Po slabší snídani vyrážíme. Ve Zruči nad Sázavou kupujeme něco sladkého, abychom neměli hned po snídani hlad, chleba a pečivo k obědu. Máme dost času, zajíždíme se podívat k nedaleké Vlastějovické studánce. Pro místní lidi je to prý poklad, jezdí sem však pro vodu i zdaleka. Je skutečně dobrá. Doplňujeme zásobu vody. I když se koupeme v přírodních zdrojích, rychle ubývá.
Na zastávce v Lazišti jsme skoro s hodinovým předstihem. V klidu si dáme snídaňový moučník, já zvládla vypít i ranní kávu. Čas utíkal docela rychle.
Vlak přijel přesně, bylo v něm pár lidí. Na zastávce Chřenovice - Podhradí vystupujeme. Před sebou vidíme vysoká skaliska. Mají tu být skalní masivy Central park a Bejbák. Na mapy.cz je k nim vyznačena cesta, jenže až pozdě jsem zjistila, že odbočuje ze silnice ještě před tratí. Asi nebyla ani moc nápadná. Za tratí sice vede pod skály také cesta, ale přes oplocený chatový areál. Nedá se nic dělat, víc toho neuvidím.
Po červené turistické značce odbočujeme ze silnice vlevo a začínáme ostře do kopce. Abychom se řádně rozdýchali, stoupáme po neznačené cestě ještě výš, kde jsou zbytky hradu Chřenovice. Ota tvrdí, že mu stačí to, co vidí z cesty, že si zatím přečte, co je tam psáno. Za chvíli na mne volá, že mám nahoru donést kámen, abych pomohla s opravou. Dělám, že neslyším a statečně šplhám vzhůru. Za chvíli koukám, že Ota šplhá za mnou. Kámen však také nenese. Necháváme to mladším. Nahoře je povídání o hradu. Je vidět, že se tu něco děje. Určitě se opravuje věž. Vchod do ní je uzamčen.
Tento původně strážní hrad byl založen před r. 1289 na ostrohu nad pravým břehem řeky Sázavy v místech soutoku s říčkou Jestřebnice. Od r. 1545 je uváděn jako pustý a od té doby postupně chátrá. Do dnešní doby se dochovaly zbytky hradebních zdí a 20 metrů vysoká válcová věž. Klenbami byla rozdělena na dvě patra. Původní klenutý vchod byl ve výšce 12 m. Vedla k němu pavlač z hradebního ochozu. Dnešní vchod byl vybourán r. 1860, kdy se pokoušeli ve věži najít poklad. Našli však jen lidské kosti, na nádvoří byly nalezeny podkovy, meč, šípy i hroty od šípů a perla velikosti lískového oříšku. Poklad byl objeven až r. 1904. Nádobka s pražskými groši tam byla uschována před r. 1419 - koncem vlády českého a římského krále Václava IV.. Pozůstatky hradu byly poškozeny při výstavbě tanečního parketu. Dnes je areál hradu zalesněn, okolo hradu je vidět hradní příkop. Ještě by mohla být přístupná věž. Snad se to někdy povede.
Cestou zpátky objevil Ota místečko se spoustou hříbků - praváků. Kam s nimi? Nakonec jsem obětovala svůj apartní zelený plátěný klobouček, který s sebou nosím proti dešti. Za chvíli už nestačí. Naštěstí Ota nosí v batohu šátek, děláme tak z klobouku raneček, jako když Honza šel do světa. Až na malou výjimku, kdy jsem našla ještě jednoho koloděje, tak naše houbařské umění skončilo.
Ještě kus stoupáme poměrně zarostlou pěšinou. Snad je na klíšťata v lese ještě zima. Konečně jsme na kopci a klesáme do Chřenovic. Jak se blížíme, vidíme v obci další kostel s kamennou románskou věží. To je neskutečné, co jich tady je.
Cesta vede přímo okolo tohoto kostela, dokonce se tady dozvídáme, komu je zasvěcený i něco o historii obce i kostela. Kostel sv. Václava byl postaven v letech 1134 – 1139. Při jeho opravě r. 1780 byla nalezena biskupská pečeť pravděpodobně Jana I., který právě v letech 1134 – 1139 světil zdejší relikvie. Pravděpodobně je to nejstarší stavba na Ledečsku.
U kostela byla vybudována i tvrz, předpokládá se, že dokonce dřív než kostel. Z ní vedla dřevěná pavlač do románské zvonice se sdruženými okny, která se stavěla již po r. 1100. Ve věži jsou malá okénka – střílny. Kolem r. 1300 byl pravděpodobně na původní románské apsidě postaven gotický presbytář.
Až do r. 1886 žila ves vlastním životem stranou veškerého dění. Cesta sem vedoucí byla špatná, v zimě a na jaře nesjízdná, v ostatní dobu rozježděná, jak se po ní sváželo dřevo, nebo rozšlapaná, kdy po ní rolníci hnali hovězí dobytek na dobytčí trhy. Využívala se i řeka, po které se do Prahy svážely vory.
Okolí kostela je pěkně upravené. Naproti je hospoda, kde točí Bernarda, samozřejmě, jen když je otevřeno. To bohužel dnes není. Ota zamáčkne slzu, Bernarda má moc rád. Zastavujeme o kousek dál u prodejny, že si koupíme nanuky. Ota si vymýšlí, který by nejraději. I tady má smůlu. Vietnamský prodavač už všechno mražené prodal. Prostě dnes občerstvení na cestě asi nebude.
Máme však co jíst i pít, hlady a žízní neumřeme. Po dalších 2,5 km přicházíme na vlakovou zastávku Chřenovice. Tady je lavička, využíváme ji a svačíme. Ani netušíme, že je to akorát. O pár set metrů dál je kemp U korfbalisty s restaurací Korfbalová škola. A je otevřeno. Ota dává Staropramen, já třebíčskou limonádu citronovou Zonku. Nikdy jsem ji nepila, ale nic jiného nemají. Překvapilo mne však, že je dobrá a vůbec není sladká.
Na chvíli jsme se přiblížili k Sázavě. Podle potoka Bába odbočujeme vpravo, abychom mohli vystoupat na kopec, který se nám připletl do cesty. Míjíme traktor, který skládá klády. Když si začnu říkat, že po těch deštích jsou cesty suché, dojdeme do místa, kde opak je pravdou. Uprostřed přes cestu teče potůček, cesta je od traktoru rozježděná. Ani po okraji nelze projít, aniž by se člověk nezmazal. Navíc já si dokážu zašpinit kalhoty i tam, kde všichni projdou čistí. Ota se odvážně vrhá do zablácených kopřiv, já tvrdím, že si stopnu traktor. Vždyť těch klád tam měl už jen pár.
Ani jsem nemusela stopovat. Jen mne tam traktorista viděl, už na mne mával, ať jdu na druhou stranu cesty, zastavoval a otevíral mi dveře. Že mne přes tu potopu převeze. Byl zlatý. Pro mne to byl další zážitek. Traktorem jsem snad v životě jela jen jednou.
To už přicházíme do obce Budčice. Scházíme k řece, kde je starý vodní mlýn s ještě funkčním zařízením a mlýnským kolem. Byl postaven r. 1893 na místě zrušeného hamru. V letech 1998 - 2008 bylo ve mlýně muzeum. Dnes slouží k bydlení. U řeky je jez a tábořiště se zavřeným kioskem.
Zdejší nádraží mineme, cesta nevede přímo okolo něj. Podle řeky a podle skal po málo frekventované silnici pokračujeme po červené TZ do Vlastějovic. Procházíme obcí se zbytkem zámku a po silnici podle Vlastějovické studánky jdeme podle řeky skoro až k autu.
Výlet byl bezvadný. Nepršelo, bylo příjemně, občas vše ochladil mírný větřík. A těch zážitků. Navíc jsem dnes těch skoro 13 km ušla zcela v pohodě. Možná i proto, že jsem si hned ráno zabandážovala koleno a tak jsem cestou netrpěla.
Zítra si chceme projít Stvořidla. Zajíždíme do Ledče nad Sázavou, abychom zjistili, kdy zítra jede vlak. Po pobytu v přírodě se nám tu zdají strašné zmatky. Naplánovala jsem, že pojedeme ze zastávky Horní Ledeč. Ta je však pěkně schovaná. Ze silnice vidět není, z parkoviště nejsou vidět ani koleje. Ota mi nevěří, že prudká cesta z kopce nás na zastávku dovede. Musím mu ukázat mapu v tabletu, aby mi uvěřil. Až na zastávce vidíme, že vlak sem přijíždí tunelem.
Blázinec ve městě se nám nelíbí, přemýšlíme o změně, že bychom nastoupili na zastávce Vilémovice. Chceme spát někde u Sázavy právě tímto směrem. Nedaleko je kemp. Tam bychom ráno mohli nechat auto a těch cca 0,5 km na zastávku dojít. Jenže to jsme netušili, že právě v těchto místech doslova chcípl pes. Nejdřív míjíme nějaký opuštěný chatový kemp s velkým parkovištěm. Když dojedeme k domnělému tábořišti s občerstvením, tak vidíme, že ani tady nic nefunguje. A to jsme u kempu Sluneční zátoka, kde skautský vedoucí a spisovatel J. Foglar tábořil se svými skauty a kde má být pamětní deska. Jenže tady bychom auto celý den zaparkované nenechali. Je to tu hrozně opuštěné.
Vracíme se na parkoviště u chatového kempu. Na noc tam bude fajn, ráno odjedeme do Ledče. Večer tu občas projede cyklista nebo projdou pejskaři, ale jinak je klid. Poslední sluneční paprsky využívám k osprchování částečně krytá autem, samozřejmě hned tu najednou projíždí spousta cyklistů. To Ota měl větší štěstí. Škoda, že Sázava je po deštích tak špinavá. To by byla koupačka.
Připravila jsem večeři, Ota mezitím nakrájel houby, já je podusila a zítra bude smaženice. Vše k tomu potřebné máme s sebou. Už se těšíme. Po výletu přes Stvořidla přijde k chuti.
Jsme na břehu Sázavy, ale moc se neochlazuje. V deset jdeme spát, ale do té doby jsme seděli venku. Konečně se to nechá bez zimních bund.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.708, 15.235)
Poslední aktualizace: 17.9.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Chřenovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme na Posázaví - 14. den – zhruba 13 km dlouhý výlet – vlak. zastávka Chřenovice–Podhradí - Chřenovice (zřícenina hradu a románský kostel sv. Václava s kamennou věží) – Budčice – Vlastějovice – vlak. zastávka Laziště
Řeka Sázava a tábořiště s kioskem U Vlka
Rady a tipy
Přírodní tábořiště a kiosek U Vlka. Podle deníčku se jedná o další místo, kde jsme byli, a dokonce tady nocovali, v roce 2002. Od pana vedoucího se dozvídáme, že tady tenkrát také byl. Ale nepamatuje si nás. My js…
2.1km
více »
Z Ledče do Světlé nad Sázavou přes Melechov
Trasa
Na další z letošních červnových výletů jsme vyrazili z Ledče nad Sázavou, která nás přivítala v sobotním dopoledni ještě poněkud neuklizeným náměstím po jakémsi zřejmě bujarém koncertu z předchozího večera. První …
2.5km
více »
Ledeč nad Sázavou - nádražní budova
Technická památka
Nádražní budova byla postavena souběžně s budováním železniční trati v roce 1903. Slavnostní zahájení Dopravy se uskutečnilo 24. září téhož roku. Objekt nádraží je sice postaven podle ty…
2.6km
více »
Ledeč nad Sázavou - Šeptouchov
Přírodní památka
Jde o přírodní lesopark o rozloze 15 ha. Zdejší pozemky v roce 1900 zakoupila ledečská obec a postupně zalesnila. V lesoparku byly zřízeny Lavičky a altány, vysázeny rododendrony a jiné …
2.8km
více »
Ledeč nad Sázavou - skály pod Šeptouchovem
Vyhlídka
Nacházejí se na severovýchodním svahu kopce Šeptouchov a kolmo spadájí do údolí Sázavy. Jde o dvě samostatná skaliska oddělená sedlem. Na vyšší, jehož vrchol se nachází 75 m nad hladinou…
2.8km
více »
Horním Posázavím z Ledče do Zruče – první část.
Cestopisy
Horním Posázavím z Ledče do Zruče – první část.
Z Ledče do Vlastějovic.
Dnes vyrážím na druhou etapu putování Posázavím, které jsem začal ve Světlé přes Stvořidla a skončil v Ledči nad Sázavou. Začínám tedy tam …
2.8km
více »
Ledeč nad Sázavou
Město
Ledeč nad Sázavou leží ve Východních Čechách, severním směrem od města Humpolec. Město se rozkládá v severozápadní části Českomoravské vysočiny. Jak název města napovídá městem protéká řeka Sázava…
3km
více »
Ledeč nad Sázavou - socha Mistra Jana Husa
Socha
Nachází se na západní straně hlavního Husova náměstí. Socha Jana Husa je zhotovena v nadživotní velikosti, kterou zde vytvořil z umělého kamene táborský sochař Rudolf Kubeš. Podnět k jejímu vzniku dal místní divadelní spolek "Tyl". Mistr Jan zde drží v pravé ruce otevřenou knihu s nápisem "Pravda vítězí". Socha byla slavnostně odhalena v květnu 1926.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.43 Střední Posázaví
3.1km
více »
Ledeč nad Sázavou - železniční viadukt
Most
Přetíná Pivovarské údolí a skládá se ze tří dílčích částí. Hlavní je kamenný dvojoblouk, kde jeden oblouk se pne nad hlavní silnicí a druhý pak nad potokem a příjezdovou cestou k bývalému…
3.2km
více »
Ledeč nad Sázavou - městská památková zóna
Městská část
Městská památková zóna se rozkládá na obou březích Sázavy. Předně je to na levém břehu hlavní Husovo náměstí s nejbližším okolím, které si uchovalo svoji původní gotickou a renesanční…
3.2km
více »
HLINSKO 21 - 4.Do Ledče nad Sázavou
Cestopisy
Nedělní ráno je ucházející a deštěm dnes meteorologové nehrozí, čemuž jsme moc rádi. Čeká nás totiž cesta do Posázaví a my, abychom toho více viděli, rozdělili výlet na dvě poloviny. V jeho první části chceme navš…
3.2km
více »
Řeka Sázava a Ledeč nad Sázavou
Městečko
Na 129 km řeky Sázavy se nachází město Ledeč nad Sázavou. Na řece tady na vodáky čekají dva jezy. První jez (km 129,3) je ještě před hlavním mostem ve městě. Šikmý jez vysoký jeden metr s propustí uprostřed je za …
3.2km
více »
Husovo náměstí v Ledči nad Sázavou
Náměstí
Malebné městečko Ledeč nad Sázavou leží v nadmořské výši 353 m a dnes je obýváno necelými pěti tisíci obyvateli. Sídlo tady vzniklo prý už roku 1181 (takže letos by město oslavilo od svého založení už 840 let!), a…
3.2km
více »
Ledeč - vyhlídková nábřeží
Vyhlídka
Za pěknými výhledy se nutně nemusíme šplhat někam na kopec, čehož příkladem je Ledeč nad Sázavou. Sídlo s asi pěti tisíci obyvateli je rozloženo ve svažitém terénu po obou stranách řeky Sázavy, přičemž se na je…
3.2km
více »
Historické město - Ledeč nad Sázavou
Město
Malebné historické město Ledeč nad Sázavou leží na obou březích Sázavy v krásném středním Posázaví. Návštěvníky překvapí romantická krajina a spousta kulturních památek města. Významná byla v Ledči stavba dráhy počátkem…
3.2km
více »
Jedeme na Posázaví - 16. den – městská památková zóna Ledeč nad Sázavou s hradem a vyhlídkou Šeptouchovská skála a pokus o návštěvu pivovarů Švihov a Miřetice
Cestopisy
Středa 17. 6. 2020
Večer na parkovišti u Sázavy se nám zdálo chladno, ale v noci mi bylo horko i pod tenkým spacákem. Ráno vstáváme dlouho, je zataženo, ale stále teplo. Nespěcháme, dáváme jen lehčí program. Hlavně si chceme projít Ledeč nad Sázavou.
Je to historické město, které se rozkládá na obou březích řeky Sázavy. Jeho historické jádro bylo r. 2003 vyhlášeno městskou pamá…
3.2km
více »
Ledeč nad Sázavou – děkanský kostel sv. Petra a Pavla
Chrám
Pěti a půl tisícové město Ledeč nad Sázavou se nachází v okrese Havlíčkův Brod a leží téměř ve středu Českomoravské vrchoviny. Poprvé je písemně zm…
3.3km
více »
Areál hradu v Ledči nad Sázavou
Hrad
Tahle opravdu nepřehlédnutelná dominanta města se vypíná ze skalnatého ostrohu nad historickým jádrem Ledče na protilehlém právém břehu řeky. Dle letopočtu svého založení je řazena mezi nejstarší šlechtická sídla …
3.3km
více »
Ledeč nad Sázavou - hrad
Hrad
Nachází se na pravém břehu Sázavy na výrazném skalnatém ostrohu, který je 100 m dlouhý a 80 m široký. Obepíná jej z jedné strany řeka Sázava a z druhé pak Olešenský potok. Původně zde…
3.3km
více »
Ledeč nad Sázavou
Zámek
Rozlehlý zámek je půvabnou dominantou města Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v kraji Vysočina. Zámek stojí na ostrohu nad pravým břehem řeky Sázavy u jejího soutoku s Olešenským potokem. V pří…
3.3km
více »
Ledeč nad Sázavou – Ledečský hrad
Hrad
Pět a půl tisícové město Ledeč nad Sázavou se nachází v okrese Havlíčkův Brod a leží téměř ve středu Českomoravské vrchoviny. Domi…
3.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Ledeč nad Sázavou - hradní most
Most
Jedná se o pozdně klasicistní objekt z roku1838, který na východní straně hradu překlenul pěti oblouky Hluboký hradní příkop o celkové délce 53 m a maximální výšce 13 m. Je natolik široký,…
3.3km
více »
Na hrad do Ledče nad Sázavou
Hrad
V hezkém místě na ostrohu nad pravým břehem Sázavy jsme navštívili Ledečský hrad, jeden z nejstarších šlechtických hradů v Ćechách. Původně gotický hrad, byl založený v první polovině 13. s…
3.3km
více »
Ledeč nad Sázavou - jeskyně
Jeskyně
V okolí Ledče ve zdejších pararulách se nachází několik různě velkých čoček krystalických vápenců, ve kterých se vytvořila řada krasových jevů. Souhrně bývají nazývány Ledečský kras.
Největší ledečská jeskyně byla objevena náhodně koncem dvacátých let minulého století za domkem pod šeptouchovskými skalami. Jeskyně má dvě souběžné klesající chodby, kde v hloubce 30 m se nachází 2 m hluboké jezírko o velikosti 2x6 m. Jelikož…
3.4km
více »
Ledeč nad Sázavou (hrad Ledeč)
Tipy na výlet
Hrad Ledeč, je dobře viditelný z celého města, nejlepší přístup je ze strany kde protéká řeka. Touto cestou přejdeme koleje, kde jezdí legendární posázavský pacifik. hrad Ledeč -nad řekou Sázavou se majestátně vyp…
3.6km
více »
Vodní mlýn na Sázavě - Budčice
Mlýn
Vodní mlýn v Budčicích (č.p.9) má do dnešních dnů dochované původní vybavení. Mlýnské kolo na spodní vodu bylo obnoveno v roce 1992. V objektu je také umístěna Kaplanova turbína pro výrobu elektrické energie.
Mlý…
4.4km
více »
Tasice
Vesnice
Asi největší chloubou Městečka Tasice je sklářská huť Jakub, která je jednou z nejstarších skláren ve střední Evropě. Založena byla totiž v roce 1796. Časem při ní vznikl sklářský skansen, hojně navšt…
5.5km
více »
Pěší výlet přes Stvořidla do Foglarovy Sluneční zátoky
Tipy na výlet
Vyrážíme z Dobrovítovy Lhoty po žluté turistické značce směr Stvořidla.
Asi po kilometru dorazíme do Stvořidel,
kde nesmí chybět krátká zastávka s občerstvením v místním penzionu Stvořidla - kiosek venku.
Pitný…
5.6km
více »
Foglarova Sluneční zátoka
Louka
Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara najdeme při trati posázavského pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Vystou…
5.6km
více »