Husovo náměstí v Ledči nad Sázavou
Malebné městečko Ledeč nad Sázavou leží v nadmořské výši 353 m a dnes je obýváno necelými pěti tisíci obyvateli. Sídlo tady vzniklo prý už roku 1181 (takže letos by město oslavilo od svého založení už 840 let!), ale v análech je zmiňpováno až LP 1257, kdy hrad a podhradní ves ve svém vlastnictví držel Vavřinec z Ledče. O něco později byla jeho náves rozšířena na protáhlý obdélníkový rynek s tržištěm a ve 14.století byla Ledeč povýšena na městečko. Jeho jméno je prý odvozeno buď od staročeského slůvka „ladina“, jež označovalo krajinu ležící ladem anebo od slova „léč“, které bylo synonymem pro líčení na zvěř v lese.
Na počátku minulého století se o velký rozmach místního hospodářského růstu a kultury přičinila výstavba železniční trati, po válce pak velká strojírenská fabrika, díky níž v Ledči vyrostla nová sídliště s byty i rodinnými domky.
Dnes se město rozkládá po obou březích Sázavy, přičemž tomu pravému vévodí na skále zbudovaný mohutný hrad. Na druhém břehu řeky se zase nachází historické jádro města s kostelem sv.Petra a Pavla a rozlehlým obdélníkovým náměstím, na němž si některé staré domy ve svém nitru dosud uchovávají původní gotickou a renesanční dispozici. Kromě měšťanských stavení se okolo rynku vypíná také několik dominantnějších budov, nechybí na něm restaurace ani obchody a jeho plochu zdobí parčíková úprava.
Husovo náměstí má tvar obdélníku o stranách 110 x 50 m a v západní části jeho plochu zdobí socha Mistra Jana z Husi, zrobená roku 1926 v nadživotní velikosti sochařem Rudolfem Kabešem z Tábora. Střed rynku krášlí kamenná kašna a východnímu konci dominuje barokní Mariánské sousoší z roku 1770. Tvoří je čtyřhranný sokl, po jehož obvodu jsou umístěny sochy sv.Jana Nepomuckého, sv.Václava, sv.Floriána a sv.Vojtěcha. Vlastní sloup je 11 metrů vysoký se soškami andílků a úplně nahoře trůní skulptura Panny Marie.
Z význačných starých budov oklopující rynek je nutno se zmínit o bývalé dívčí obecní pětitřídce uzavírající západní stranu náměsti, ale nacházející se v poněkud nesympatickém stavu, dále pak o honosné budově gymnázia s věžičkou vypínající se na jeho opačném konci (na místě staré radnice tu byl roku 1900 zbudován secesní hotel, který byl na gymnázium proměněn až po druhé světové válce), budově bývalého pivovaru a uprostřed náměstí na jeho jižní straně stojícím nápadně žlutém několikaposchoďovém objektu. Ten si nechal roku 1848 vystavit lékárník Jan Hlaváč, do roku 1960 pak sloužil Okresnímu soudu, poté základní škole a dnes v něm sídlí Městský úřad.
Asi nejhezčím stavením je měšťanský dům s psaníčky a renesančním arkýřem stojícím na noze, který patřil pekaři Josefu Uhlíři. Jenže ten je sice dobře viditelný z náměstí, ale ve skutečnosti stojí naproti restauraci U Řeky už v ulici Mlýnské.
Kromě historických objektů se dnes na Husově náměstí nachází také spousta obchodů a nechybí samozřejmě ani řada „osvěžoven“, jako třeba restaurace U Alenky, Sport bar Starwin, pivnice U Havla, bistro Zlatý drak a restaurace Kaskáda.