Jedeme znovu na severovýchod - 34. den - cca 18 km dlouhý výlet: Rybník - NS Údolím Skuhrovského potoka - Srnovská nádrž - PP Třebovské stěny - Skuhrov - Česká Třebová (rotunda sv. Kateřiny) - Rybník
Neděle 11. 7. 2021
Spalo se nádherně. V osm vstáváme, je příjemně i na sluníčku. Palec s puchýřem, který mám již od čtvrtka, vypadá hrozně, snad ještě hůř, vůbec se to nelepší. A to jsem toho včera tak moc nenachodila. No to jsem zvědavá, jak to zvládnu. Jediná bota, ve které mohu jít, jsou městské sandály, ani v těch turistických chodit nemohu. Doufám, že se cestou nerozpadnou a že večer nebudu mít těch puchýřů ještě víc.
Po snídani odjíždíme do obce Rybník, odkud vyrážíme po smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka. Ta po 8 km končí v obci Skuhrov. Informační tabule seznamují s historií krajiny, zde rostoucími rostlinami a žijícími ptáky i rybami, dočtete se o zdejší geologii i pramenech apod. Tabule jsou doplněné o další zajímavosti, např. čichárium, dendrofon, hmatová cestička a houpačky. Budete ji tedy vnímat všemi smysly.
Po snídani odjíždíme do obce Rybník, odkud vyrážíme po smyslově naučné stezce Údolím Skuhrovského potoka. Ta po 8 km končí v obci Skuhrov. Informační tabule seznamují s historií krajiny, zde rostoucími rostlinami a žijícími ptáky i rybami, dočtete se o zdejší geologii i pramenech apod. Tabule jsou doplněné o další zajímavosti, např. čichárium, dendrofon, hmatová cestička a houpačky. Budete ji tedy vnímat všemi smysly.
Cesta je pohodlná, vede samozřejmě podél Skuhrovského potoka, převážně hezkým lesem, takže ve stínu, kde bylo skutečně příjemně. Míjíme Srnovskou nádrž. Její první sypaná hráz vznikla již na poč. 50. let 20. století, ale v červenci roku 1958 se protrhla. Až v květnu roku 1997 došlo k její opravě.
Kousek za nádrží u přístřešku na louce najednou vidíme upravené ohniště, u kterého je totem. Původně je stavěli zejména severoameričtí Indiáni. Od nich tuto symboliku převzaly i naše trampské osady, které je začaly stavět po r. 1930. Některé ještě teď stojí u zdejších chat. Tento totem tady v údolí byl zhotoven r. 2000 a je vysoký 16,5 metru.
V těchto místech NS spolu se žlutou turistickou trasou opouští zpevněnou cestu a my stoupáme již méně pohodlnou, částečně zarostlou cestou do kopce. Kdesi nad námi je chalupa se štítem pivovaru Bernard, ale nezdá se, že by teď dopoledne bylo otevřeno. Ani se nesnažíme se tam jít podívat.
Cestou míjíme zajímavé opukové skály - asi kvůli nim tam NS vedla. Zase se vracíme k potoku do údolí. Podle mapy.cz tady má být hodně pramenů a studánek. Některé jsou vyschlé, ale některé pěkně tečou a jsou upravené. Nejvíc nás zaujaly prameny Bukovka a Karlova studánka. Jsou tady hrnečky - určitě to jsou pitné prameny. Vodu ochutnáváme a doplňujeme si ji do lahví na cestu.
U těchto pramenů odbočuje cesta vpravo. Opouštíme potok a pokračujeme do kopce Mločím dolem. Podél cesty je spousta zralých jahod. To je dobrota. Ota dokonce našel jednoho hříbka.
Cesta vede na okraji přírodní rezervace Třeboňské stěny. Je to prudký svah s opukovými a pískovcovými skalami, kde rostou převážně bučiny, doplněné vzácnými druhy rostlin. Zajít sem - to bylo hlavně Otovo přání, nakonec nás to trochu zklamalo. Ten místy až kolmý sráz dolů vidíme, ale z cesty skály skoro vidět nejsou, ani když se Ota jde podívat hodně na kraj. Až mám strach, že se to s ním utrhne. Jen chvilkami vidíme menší skalky.
Téměř na konci NS je vyhlídka do Lanškrounské kotliny, dokonce i s panoramatickým obrázkem. Výhled je zamlžený, ale poměrně daleký.
NS končí na okraji obce Skuhrov, která byla dříve samostatnou německou obcí. Až po válce se sem stěhovali Češi. První kostel tady stál již ve 13. století. Ten současný barokní kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven r. 1740. Na zdejších zahradách opět vidíme mohutné opukové skály.
My tady přecházíme na modrou turistickou trasu, po které se vracíme. Až sem se mi šlo dobře, většinou jsme šli po asfaltu nebo po jinak rovném povrchu. Normálně mám raději lesní cesty, ale teď v tom mém neturistickém obutí mi to vyhovovalo. Přesto se mi jeden pásek na botě rozpáral, že jsem to spravovala spínacím špendlíkem.
I když jsme nedaleko České Třebové, autobus tam jezdí jen ve všední den. Dnes bychom se dostali do Ústí nad Orlicí, jak dál, to nikdo neví. No snad to dojdu zpátky, hlavně aby to boty ještě vydržely.
Cesta je však výrazně horší, střídavě kamenná, pak zase travnatá, že jsem většinu cesty musela koukat pod nohy, abych stoupala na rovinu. V opačném případě mi noha sklouzla z boty do stran a hrozilo mi její zvrknutí. To by mi tak scházelo. Však jsem si nadávala, že už jsem dost stará na to, abych měla rozum a nedělala takové výlety v nevhodných botách.
Občas jdeme podle potoka Hluboček. Na rozcestí U Floriána je pravděpodobně otevřené stejnojmenné občerstvení, ale vypadá to nějak soukromě, tak se tam ani nezastavujeme.
Do České Třebové už to máme kousek. Prohlídku města na dnešek neplánujeme. Bylo by to na delší dobu. Zastavujeme se jen u rotundy sv. Kateřiny, okolo které vede naše turistická trasa. Je to jediná románská stavba, která se dochovala ve východních Čechách. Byla postavena v 1. pol. 13. století. Byla však často opravována a přestavována. Od 16. století má polodřevěnou zvonici.
Do České Třebové už to máme kousek. Prohlídku města na dnešek neplánujeme. Bylo by to na delší dobu. Zastavujeme se jen u rotundy sv. Kateřiny, okolo které vede naše turistická trasa. Je to jediná románská stavba, která se dochovala ve východních Čechách. Byla postavena v 1. pol. 13. století. Byla však často opravována a přestavována. Od 16. století má polodřevěnou zvonici.
Původně jsme chtěli zajít do pivovaru Faltus. Ota ho zná, ale tohle pivo mu moc nechutná, navíc nemáme ani moc velkou žízeň. Pivo si dáme až v cíli, tj. na Kozlovském kopci, kde dnes zase přespíme. Zítra chceme vyrazit do Kozlova k chaloupce Maxe Švabinského. Tak to budeme mít kousek. Tady se už cítíme skoro jako doma.
K autu jsem kupodivu došla se zdravýma nohama a dokonce bez odřenin a dalších puchýřů. Ten původní mi konečně prasknul, tak už to snad bude dobré. Ani jsem nebyla moc zničená, protože žádné velké převýšení jsme nemuseli překonávat. Jen jsem byla ráda, že se mohu přezout do pantoflí. Jediné, co nám chybí je šikovný potok. Třebovka ve městě byla nějaká kalná a nic lepšího k dispozici nebylo.
Vyjeli jsme opět k rozhledně. Dnes je ještě otevřená. Nahoru se však nechystáme, tam jsme byli vloni. Naštěstí naše místečko je volné. Zaparkovali jsme a jdeme na pivo do nedaleké chaty Maxe Švabinského, hlavně Ota. Já si dala na žízeň birella a výborný zmrzlinový pohár. Po té dnešní túře si ho zasloužím.
Najednou vidíme, že se sem něco žene. Kouknutím na přepověď počasí zjišťujeme, že pršet má většinou noci. Uvidíme. Rozhledna na nás snad nespadne, nic jiného tu není. Snad nás to ani nespláchne do údolí.
Je neděle večer, všichni odjeli, je tu nádherný klid, možná i tím, že je zataženo a hlásí bouřky a lijáky. Můžeme se zde tedy krásně osprchovat. Vodu ještě máme. S prvními kapkami sedáme do auta, večeříme a dopíjíme naše poslední pivo z pivovaru U Černého medvěda. Ještě pořádně nezačalo pršet a už přestává. Zataženo je však pořádně .
Když jdu spát zvedá se silný vítr, ale stále neprší. Ota ještě poslouchá rádio, spát se mu nechce. Jen já jsem najednou nějaká zničená.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.922, 16.519)
Poslední aktualizace: 21.11.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ostrov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 34. den - cca 18 km dlouhý výlet: Rybník - NS Údolím Skuhrovského potoka - Srnovská nádrž - PP Třebovské stěny - Skuhrov - Česká Třebová (rotunda sv. Kateřiny) - Rybník
Třebovské stěny
Přírodní památka
Třebovské stěny se táhnou se jako součást Hřebečovského hřbetu od zříceniny hradu Lanšperk až k obci Damníkov. Nejvyššího bodu zde dosahují kótou Palice (613 m). Zdejší skalní útvary…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Ostrov
Rozcestí
Nachází se v severozápadní části obce Ostrov na hlavní komunikaci u autobusové zastávky. Prochází tudy dálková červeně značená turistická cesta. Jedním směrem vede na Jabkenice, Mariánskou…
2km
více »
Turistické rozcestí Skuhrov
Rozcestí
Nachází se v horní části obce při hlavní silnici z Lanškrouna do Ústí nad Orlicí. Prochází tudy modře a žlutě značená turistická cesta. Modrá vede jedním směrem k Horákově kapli, na…
2.4km
více »
Turistické rozcestí Třebovské stěny
Rozcestí
Nachází se na vrcholovém hřebeni v oblasti Třebovských stěn. Prochází tudy modře a žlutě značená turistická cesta. Modrá vede jedním směrem pod skalami k tábořišti V Myšinách, dále k Horákově kapli, na Lanšperk a do Ústí nad Orlicí. Opačným směrem pak pokračuje na Skuhrov a do České Třebové. Žlutá značka vede do Horního Houžovce, prochází obcí Knapovec a končí v Ústí nad Orlicí. Opačně pak spolu s…
3.2km
více »
Lanškrounské rybníky - Eduardův pramen
Pramen
Jedná se o vydatný pramen pitné vody, který je zde znám odedávna. Vyvěrá ze země ve zdejším lesním celku Obora v údolí Ostrovského potoka poblíž hráze dnešního Slunečného rybníka. Původně…
3.7km
více »
Hláska na Kypuši, nebo nad sjezdovkou
Rozhledna
Dalo by se říci malá, ale naše, tedy vlastně Lanškrounských. Miniaturní rozhledna, lépe řečeno jednosměrná vyhlídka zdobí vrch Kypuše, který se „vypíná“ nad jihozápadní částí břehů Lanškrounských rybníků, přesněji…
3.9km
více »
Turistické rozcestí Vrchol sjezdovky-vyhlídková věž Hláska
Rozcestí
Nachází se ve vrcholové části zalesněného hřebene zvaného Kypuše, který se vypíná nad Lanškrounskými rybníky, přímo pak nad jedním z nich a to rybníkem Olšovým. Prochází tudy žlutě značená…
3.9km
více »
Památky obce Rudoltice u Lanškrouna
Kostel
Dominantou obce Rudoltice nedaleko Lanškrouna je empírový Kostel Sv. Petra a Pavla.
Vybudován byl na počátku 19. století, v letech 1804-1809, a to na místě staršího, dřevěného kostela, doloženého již v 15. stolet…
4.2km
více »
Rudoltice
Vesnice
Rudoltice jsou velkou a protáhlou obcí s 1250 obyvateli a najdeme ji v podhůří Orlických hor, jihozápadním směrem nedaleko města Lanškroun a jihovýchodním směrem od Ústí nad Orlicí. Obec se rozkládá podél toku ř…
4.5km
více »
Lanškrounské rybníky
Přírodní park
Lanškrounské rybníky tvoří rybniční soustavu, táhnoucí se na severozápad od Lanškrouna k jihovýchodnímu konci obce Ostrov. Nejstarší zpráva o počátcích lanškrounského rybníkářství z roku…
4.8km
více »
Od vlaku k vlaku - Z Rudoltic přes Nový zámek do Lanškrouna
Trasy
Trasa dnešní nenáročné vycházky začíná na nádraží v Rudolticích, které se nacházejí těsně za historickou zemskou hranici na české straně, proto jsou v Čechách. Od nádraží se dáme místní …
4.8km
více »
Zámeček u Rudoltic
Zámek
Kam a jak jedeme?
Na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi do dálky svítí tozro zámku Lichtenštejnů.
V současné době je zde přístupná zámecká věž a rozsáhlá sklepení.
Cena vstupného:
Otevírací doba:
od 28.4. do 30.9.2012
středa: 14:00 - 18:00
sobota, neděle, svátek: 10:00 - 18:00
4.9km
více »
Lanškrounský vodní svět
Tipy na výlet
K Rybníkům a městu jsme se vypravili při naší dovolené na Vysočině. Ve středu města na hlavním náměstí jsme dobře poobědvali a odtud po prohlídce centra na hlavním náměstí jdeme k Pivovarskému nám…
5km
více »
Procházka k Lanškrounským rybníkům
Tipy na výlet
Po dobrém obědě a krátké polední siestě opuštíme hlavní lanškrounské náměstí, s plnými bříšky scházíme na Pivovarské náměstí a odtud po značce směr Rybníky. Kromě mnoha památek má Lanškroun ještě jeden mimořádně…
5.1km
více »
Chalupa U kostelíčka - Česká Třebová
Dům, budova
Starobylá spolková chalupa, stojící pod rotundou sv. Kateřiny, postavená v 19. století v České Třebové je místem setkávání při zdejší tradiční Jabkancové pouti. Pokud chcete prožít pěkný listopadový den na svátek …
5.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Česká Třebová – rotunda sv. Kateřiny
Rotunda
Na stopu románské rotundy v České Třebové mě přivedly různé výstavy v šumperském Vlastivědném muzeu. Tato památka je zde totiž prezentována jako – od mého rodného města - nejblíže se…
5.3km
více »
Procházka Českou Třebovou
Tipy na výlet
Dnes chceme navštívit obě Třebové a hrad Cimburk u Městečka Trnávka. Svůj výlet začínáme ve městě Česká Třebová, na jehož nádražní perony vystupujeme po 2 hodinové cestě Zlínským expresem. Z…
5.5km
více »
Na vlakovém nádraží v České Třebové
Ostatní
Už jste navštívili vlakové nádraží v České Třebové, ve městě, které je důležitou železniční křižovatkou v ČR ? Chcete li vidět neobvyklou fontánu s globusem, navštivte Českou…
5.6km
více »
Cesta za krásami České Třebové a jejího okolí
Cestopisy
Východočeské město Česká Třebová bylo - a velmi často ještě stále i je – pro mnoho turistů a cestovatelů jen velkou železniční stanicí, doplněnou několika činžáky u rychlíkové trati (já to…
5.6km
více »
Česká Třebová – Staré náměstí
Náměstí
Historické centrum České Třebové bylo roku 1995 prohlášeno Městskou památkovou zónou. Skutečným středem historického jádra tohoto východočeského města je Staré náměstí, vkusně…
5.6km
více »
Česká Třebová - městská památková zóna
Místní část
Městská památková zóna v České Třebová byla vyhlášena v roce 1995 o výměře 12,8 ha. Jejím středem je Staré náměstí, kde stojí renesanční Stará radnice z roku 1547, s reliéfní deskou s…
5.6km
více »
Česká Třebová
Město
Česká Třebová leží v Pardubickém kraji, severně od města Svitavy. Město je důležitou železniční křižovatkou. V České Třebové je největší vlakové seřadiště v České republice. Na západ i na východ jsou kolem města…
5.7km
více »
Procházka Lanškrounem
Tipy na výlet
Dnes je "zlatá neděle". V obchodech právě vrcholí předvánoční mumraj a hodní páni obchodníci lákají lid na akční ceny produktů, zaokrouhlovaných na "baťovské" numero a u těch nejdrobnějších, označených cenou …
6.5km
více »
Procházka městem Lanškrounem
Město
Při naší dovolené na Vysočině jsme navštívili město Lanškroun, kde jsme naši procházku začali prohlídkou hlavního čtvercového náměstí. Uprostřed hned zaujme renesanční radnice z let 1581 - 1…
6.6km
více »
Lanšperk
Zřícenina
Malebné zříceniny hradu Lanšperk se nachází na okraji stejnojmenné vsi v Pardubickém kraji, nedaleko města Ústí nad Orlicí. Lanšperk stojí na strmém kopci nad údolím řeky Tiché Orlice. Hrad…
9.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Minirozhledna na hradě Lanšperk
Rozhledna
Na hradě Lanšperk je nyní vybudovaná minirozhlednička, která nabízí krásný výhled do údolí Tiché Orlice, na Orlické hory a na obec Lanšperk.
Jedná se o železnou konstrukci, smontovanou z lešenářských trubek. Vyhl…
9.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Andrlův Chlum
Rozhledna
Obecný popis
Vystupující Rozhlednu Andrlův Chlum můžeme spatřit nad jihozápadní částí města Ústí nad Orlicí, v pardubickém kraji. Stojí v nadmořské výšce 559,3 m. Výška rozhledny je 49,4 metrů. Jediná vyhlídková plošina se nachází ve výšce 34,6 metrů. Vede k ní 183 schodů.
Příjezd k rozhledně je ze silnice č.14 Vamberk - Česká Třebová, odbočka v Ústí nad Orlicí vpravo na silnici č.360 na Řetůvku a po cca 1 km odbočka vlev…
11.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Litomyšl
Zámek
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
15.5km
více »
Litomyšl
Město
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
15.9km
více »