Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Dalo by se říci malá, ale naše, tedy vlastně Lanškrounských. Miniaturní rozhledna, lépe řečeno jednosměrná vyhlídka zdobí vrch Kypuše, který se „vypíná“ nad jihozápadní částí břehů Lanškrounských rybníků, přesněji řečeno přímo nad Olšovým rybníkem. Rozhlednička byla vystavěna v roce 2015 v rámci péčo o výbavu městských lesů. Kypuše je v trase naučné stezky kolem místních rybníků, které jsou oblíbenou výletní a rekreační lokalitou (hlavně ten největší, zvaný Dlouhý).
Stavba je údajně inspirovaná podobnou věžičkou na Chlumu u Slatiňan. Stavbu tvoří masívní kamenná podezdívka a dřevěný krytý Ochoz. Železné schodiště má 22 schodů, Ochoz je ve výšce 4,3 m, celková výška je 8,6 m. Stavbu realizoval Miloš Nechanický z Poniklé u Jilemnice.
Náklady na výstavbu dosáhly asi 680 tis. Kč. Původně se uvažovalo o výstavbě vyšší stavby (35 m), šlo ale o dvě lokality, nakonec zvítězila vyšší Mariánská hora u Horní Čermné, takže ta Kypuše je vlastně malou náplastí na nerealizované dílo.
Výhled z rozhledničky je omezen pouze na výseč lesa, který tvoří průsek již nepoužívané sjezdovky. Nicméně při troše štěstí a nakonec i ze samotné sjezdovky můžeme objevit tři poměrně významné vrcholy.
Nejdominantněji působí Buková hora (956 m), která dává jménu celému masivu Bukovohorské hornatiny, tedy jižní části Orlických hor. Poněkud dále k severovýchodu najdeme protáhlý hřbet Suchého vrchu (995 m) což je nejvyšší hora hornatiny. Od Bukové hory vpravo (východněji) vylézá nejvyšší spatřený bod což nemůže být nic jiného než Jeřáb (1003 m), nejvyšší hora Hanušovické vrchoviny.
Již ne z rozhledny, ale popojdeme-li k severozápadu nad okraj sjezdovky na východě už částečně za stromy najdeme Lázek, svými 714 m nejvyšší bod Zábřežské vysočiny. Rozhledna je vcelku jednoduše přístupná nenáročným výstupem (žlutá TZ), otevřeno je permanentně, vstupné se neplatí.