Loading...
Letošní dovolenou jsme strávili s manželem v Jeseníkách, jako místo ubytování jsme zvolili Zlaté Hory- kraj pokladů. Vyhledávaným cílem je ve Zlatých Horách replika středověké hornické osady - Zlatokopecký skanzen se zlatorudnými mlýny poháněnými vodou se zlatonosné říčky Olešnice. Zajímavé je i zdejší městské Muzeum, které lze navštívit, když zrovna počasí nepřeje, a to je v Jeseníkách opravdu nevyspytatelné. Jeden z našich výletů byl Jeseník - město pramenů a nádherně čistého vzduchu. Najdete zde relaxační pobyty a jedno z nejčistějších ovzduší. Jezdili se sem rekreovat pacienti s respiračními onemocněními z celé Evropy. Světoznámým léčitelem a zakladatelem vodoléčby byl Vincenz Priessnitz v letech 1799 - 1851, od té doby zde úspěšně pokračují proslulé klimatické Priessnitzovy léčebné lázně. Kombinace čerstvého horského vzduchu s malebnou přírodou, stovkami pramenů vytváří ideální podmínky pro letní i zimní dovolenou spojenou s pěší turistikou nebo výlety na kole.
Jeseník je poklidné lázeňské město s výstavným náměstím ukryté v malebném údolí řeky Bělé na úpatí Jeseníků. Zdejší gotická vodní tvrz s kamenným mostem stojící na Zámeckém náměstí byla od roku 1561 statkem vratislavského biskupství. V roce 1622 ve městě začaly proslulé čarodějnické procesy ve Slezsku. V roce 1849 se stalo město Jeseník sídlem okresu Jeseník. Od 90. let minulého století město začíná měnit svou podobu především v oblasti cestovního ruchu a lázeňství. Jednou z nejstarších budov na náměstí Masaryka je dům č.p. 166 pocházející z období z roku 1696. Dominanta náměstí je památkově chráněna - renesanční radnice, jejíž nynější podoba pochází z roku 1710. V 70. letech prošlo náměstí obnovou, bylo odstraněno mnoho starých domů, jejíž místo zaujaly domy panelové. Menší rekonstrukcí prošlo město i v letech 2009, 2010, kdy na severné straně přibyla kašna Vincenze Priessnitze s vodotrysky. Prostor kolem náměstí zdobí nová alej s lavičkami, prostranství pokryla žulová dlažba. Od roku 2017 stojí na jižní straně socha patrona českých zemí sv. Jana Nepomuckého. Další památkou města Jeseníku je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, stojí na Zámeckém náměstí, byl postaven v 19. století.
Předměstský dům dnešní Infocentrum, bývalá katovna čp. 176 z roku 1782 představzje pozdně barokní architekturu s rokokovou fasádou a valbovou střechou. Dnes se v domě pořádají zajímavé kulturní události. Pěkné procházky jsou parkem Smetanovy sady. V okolí měta najdete 18 pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a křížů. Pokud procházíte městským parkem ve Smetanových sadech, zaujme velký pomník Vincenze Priessnitze nebo Neuburský pramen. Pokud tudy pokračujete Křížovou cestou na vyhlídku na Křížovém vrchu, dojdete až k rozhledně Zlatý Chlum. Podél kraje lesoparku vyrostla vilová čtvrť - West End.
Kdo je milovníkem skal jako můj manžel, může se vydat na vyhlídku Čertovy kameny- sklaní útvar a zdejší cíl horolezců. Je to romantické místo s výhledem na horské hřebeny vysoký 40 metrů. Kdo se rád prochází pěšky, může se vydat Muzikantskou stezkou na promenádu, pěší stezka z města do lázní s pěknými výhledy do údolí řeky Bělé, na město Jeseník nebo cesta přes Českou Ves do polské nížiny je také vekým lákadlem. K zdejšímu lázeňskému životu patřily i taneční bály, koncerty vážné hudby a promenádní koncerty, které dodnes připomíná funkční hudební altán z roku 1860 naproti lázeňskému Sanatoriu Priessnitz. Místo kolonády, kterou se většina lázní chlubí ty jesenické mají lesní promenádu. Promenáda začíná u Vídeňské kavárny, vede kolem vrchu Koppe, kde i končí. Promenáda je zdobena pomníky, v pravé části promenády stojí kaple s mauzoleem V. Pressnitze.
Kdo přijede do města Jeseníku jen na výlet může okusit účinky vodoléčby v lázeňském Balneoparku. Je to vodní zahrada s protékajícím léčivým pramenem, kde si pod širým nebem vyzkoušíte Priessnitzovu lavičku, přírodní sprchu, koupel horních a dolních končetin, akupresuru, sluneční lázeň na dřevěných terasách. Priessnitzova metoda napomáhá snížení vysokého tlaku, stresu, únavy, posílení imunitnío systému, vymizení bolesti hlavy. Čarodějnická cyklotrasa vás provede horskými cestami Hrubého Jeseníku po místech spojených s čarodějnickými procesy na Jesenicku a Šumpersku, je dlouhá 138 km. Pěkným místem na výlet v Jeseníkách je například i Branná a hrad Kolštejn a spousta dalších pěkných míst.