Loading...

Jižní Moravou stále na jih aneb putování z Rajhradu do Mikulova i Laa a ještě kousek k tomu, část II.

Cestopisy

Za slunečného počasí jsme ráno opustili sympatický Drnholec, který nás překvapil velmi příjemně, naladil vysoce pozitivně a stal se ihned naším oblíbencem, a začali pomalu přemýšlet, copak si pro nás asi nachystaly Hrušovany nad Jevišovkou (městečko, 3.000 obyv.). A zpětně můžeme přiznat, že to byl jeden z vrcholů naší cesty. Možná neočekávané až překvapující, ale kdo byl někdy zvídavým hochem (nebo dívkou) hltajícím Foglarovky, jistě pochopí …

Po příjmu ranních tekutin jsme zavítali k pozdně baroknímu kostelu sv. Štěpána. Tato stavba pochází z roku 1758 a pod jeho podobou je podepsán arch. Josef Emanuel Fischer z Erlachu (syn slavného Johanna Bernharda). A poté jsme již dorazili ke zdejšímu klasicistně - empírovému zámku (ten byl ovšem postaven již koncem 17. století na místě někdejší vodní tvrze), resp. k tomu co z něj zůstalo. A do toho, co zůstalo, se dalo bez problémů vstoupit, čemuž jsme, pochopitelně, neodolali a vydali se řádně šmejdit.

Díky naší iniciativě jsme ze zdevastované trojkřídlé a dvoupatrové stavby viděli nejen vstupní portikus na toskánských sloupech, ale i vstupní dvoranu, zámecké chodby, přízemní klenby při pohledu v I. patře nebo „cimrmanovský“ optimistický porevoluční váleček střídaný poválečnou, samostatně českou, freskou. Maximální spokojenost, ale i tak nastal brzy čas pokračovat v cestě.

Foto: markyz63

Hrušovany byly – alespoň na chvíli – naší poslední zastávkou na jihomoravském území. Tou další totiž bylo až nevelké rakouské město Laa an der Thaya, kde někteří z nás už jednou – těsně po „sametu“ – byli. Tenkrát to ale bylo jen na otočku a po památkách se zase až tak moc nekoukalo. Což ovšem byla evidentní chyba, protože vodně - lázeňské Laa je záležitostí vpravdě historickou.

A tak jsme postupně viděli starý pivovar z 18. století, jehož hlavní budova pochází z r. 1847 (právo várečné bylo Laa uděleno r. 1454), komplex městského hospicu s mnoha stopami původní gotiky (zejména v kapli, barokně upravené v 17. stol.), novou radnici z r. 1899 (trošku nám připomněla Liberec), renesanční pranýř z r. 1575, starou radnici (goticko – renesanční stavba s románskými základy v podobě rekonstrukce z 19. stol.), barokní, mariánský, morový sloup z r. 1680, farní kostel sv. Víta (pozdně románská trojlodní bazilika s cenným barokním mobiliářem, kterou stavebně upravil v 17. stol. veleslavný Johann Bernhard Fischer von Erlach) nebo až rokokově zdobný sloup Nejsvětější Trojice, který některá díla tohoto architekta silně připomíná.

Foto: markyz63

Opomenout nelze ani farní dvůr s románským jádrem a zejména zdejší hrad. Ve 12. století se ještě jednalo o tvrz, jejíž přestavba ve středověký hrad byla zahájena o století později a dokončena roku 1413. Dominantní věž zvaná máselnice pochází rovněž z 15. století. Vnitřní palác dnes ovšem vidíme v podobě z období okolo roku 1800. Zejména díky zmíněné oválné věži a hradbám s cimbuřím se jedná o velmi zajímavou a fotogenickou záležitost.

Vhledem k velikosti Laa se jedná o počet památek až neuvěřitelný (a to jsme, pochopitelně, neviděli všechny. Na závěr jsme si nechali už jen tzv. Protaženou věž (Reckturm), což je součást městského opevnění z 13. století. A poté již následovala zahraniční projížďka, v jejímž závěru nás přivítalo – už opět náš (dá se říct, že skutečně – vždyť na starostu, kterého jsme jim ze Šumperka dlouhodobě zapůjčili, zde stále s láskou vzpomínají) sedmitisícové město Mikulov „krčící se“ pod vrškem zvaným Svatý kopeček. A tady je té renesance již na první pohled dost a dost.

V Mikulově jsme se tentokrát nijak zvlášť nezdrželi a zastavili jsme se krátce jen u některých zdejších pamětihodností, jejichž výběr byl skutečně namátkový. Zvolili jsme Horní (Starou) synagogu se základy z 15. stol., proboštský kostel sv. Václava (trojlodní stavba s dominantní renesanční věží s ochozem), Lengelacherův morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1724, sgrafitový dům „U Rytířů“ s výzdobou z 16. století a Ditrichštejnskou hrobku, což je sice Kochova stavba z poloviny 19. století, ale průčelí J.B. Fischera z Erlachu vzniklo již v r. 1700. Sochařská výzdoba průčelí je dílem vídeňského sochaře Josepha Käsmanna z poloviny 19. stol.).

K monumentálnímu zámku arch. G.A. Oedtla a gotické věži Kozí hrádek jsme jen krátce pohlédli a pokračovali dál. A přesto, že závěr naší cesty tvořila místa, nabízející – alespoň v některých případech – památky světové úrovně, už jsme se nikde moc nezdržovali (možná i proto, že počasí už dávno ztratilo přívlastek luxusní). Platilo to také pro Valtice s jejich pozoruhodným barokním zámeckým komplexem z počátku 18. století (arch. J.B. Fischer von Erlach a D. Martinelli) ... a nic na tom nezměnil ani fakt, že toto liechtensteinské sídlo bylo již dávno zařazeno mezi památky UNESCO.

Kromě zámeckého nádvoří a parku nebo zastávky u konventu milosrdných bratří (r. 1605) s kostelem sv. Augustina (r. 1671) a sousoším Kalvárie (r. 1760) jsme už nic víc nestihli. No a potom nás již čekal skutečný závěr, tedy pětitisícová Poštorná (součást Břeclavi s Weinbrennerovým neogotickým kostelem Navštívení Panny Marie z let 1895 až 1898) a po ní pětadvacetitisícové město Břeclav (renesanční arkádový zámek Jana mladšího ze Žerotína v podobě dané pseudogotickou přístavbou z počátku 19. stol. a židovská synagoga v podobě úprav arch. M. Fleischera z roku 1888). Tady jsme následně nasedli na „ocelového oře“ a vydali se zpět na daleký sever.

Závěrečná poznámka: I když jsme mnohá z těchto míst následně znovu – mnohdy i opakovaně - navštívili a nafotili, nechávám ve fotogalerii k oběma dílům cestopisu pouze skeny „dobových“ fotografií 9 x 13 cm. Přijde mi to autentické, vždyť můj „digitální věk“ měl přijít až o 1,5 roku později.

Poslední aktualizace: 5.9.2021
Jižní Moravou stále na jih aneb putování z Rajhradu do Mikulova i Laa a ještě kousek k tomu, část II. na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jižní Moravou stále na jih aneb putování z Rajhradu do Mikulova i Laa a ještě kousek k tomu, část II.

Mikulov - Kozí hrádek
Mikulov - Kozí hrádek
Vyhlídka
Nachází se na skalnatém vrcholu výrazné vápencové vyvýšeniny zvané Kozí vrch, který leží uprostřed města, severovýchodně od historického…
0.1km
více »
Vinařská NEJ - Obří lis a sud na víno
Vinařská NEJ - Obří lis a sud na víno
Tipy na výlet
Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně z…
0.1km
více »
Mikulov
Mikulov
Město
Mikulov leží na Jižní Moravě, západním směrem od města…
0.1km
více »
Centrem města Mikulova
Centrem města Mikulova
Město
Západně od Břeclavi v těsném sousedství státní hranice s Rakouskem jsme…
0.1km
více »
Mikulov - židovský hřbitov
Mikulov - židovský hřbitov
Hřbitov
Nachází se na severovýchodním okraji města. Patří mezi naše nejzachovalejší židovské hřbitovy a rozlohou je i největší na Moravě (nachází se zde přes…
0.2km
více »
HOTEL GALANT MIKULOV
HOTEL GALANT MIKULOV
Vinařský cíl
Hotel Galant Mikulov se nachází v blízkosti samotného h…
0.2km
více »
Kozí Hrádek
Kozí Hrádek
Zřícenina
Objekt zbudovaný v Mikulově jako dělostřelecká věž s ochozem v 15. stolet…
0.2km
více »
Židovský hřbitov v Mikulově
Židovský hřbitov v Mikulově
Fotogalerie
Obrazová galerie zobrazuje jeden z největších židovských hřbitovů…
0.2km
více »
Mikulov - Židovská obřadní síň
Mikulov - Židovská obřadní síň
Kaple
Nachází se pod Kozím hrádkem při vstupu na místní židovský hřbitov. Byla postavena podle projektu významného vídeňského architekta Maxe Fleisc…
0.2km
více »
Kozí hrádek Mikulov
Kozí hrádek Mikulov
Tipy na výlet
Historické město Mikulov najdeme v malebném kraji jižní Moravy kde vedle památek je spousta jiných lákadel od krás přírody až k…
0.2km
více »
Mesto Mikulov - židovský cintorín
Mesto Mikulov - židovský cintorín
Hřbitov
Mesto Mikulov v minulosti svojou strategickou obchodnou polohou m…
0.2km
více »
Mikulov - Turistické informační centrum
Mikulov - Turistické informační centrum
Infocentrum
Informační centrum se nachází v historické části města, v přízemí objek…
0.3km
více »
Mikulov - Galerie Závodný
Mikulov - Galerie Závodný
Dům, budova
Galerie Závodný uzavírá zástavbu malebného náměstí v Mikulově. Je…
0.3km
více »
Mikulov - kostel sv. Václava
Mikulov - kostel sv. Václava
Kostel
Nejstarším objektem zde byla pozdně románská svatyně (připomínaná roku 1173), která byla husity v roce 1426 vypálena. Dnešní kostel budován od 80.…
0.3km
více »
Mikulov - město a zámek  2007
Mikulov - město a zámek 2007
Tipy na výlet
   Půvabné jihomoravské městečko Mikulov s cenným historickým jádre…
0.3km
více »
Mikulov - Čertův kámen
Mikulov - Čertův kámen
Skalní útvar
Nachází se na okraji města uprostřed rozlehlého areálu Amfiteátru, kde se pořádají různé mikulovské slavnosti. Jde o výrazný…
0.3km
více »
Mikulov - Správa CHKO Pálava
Mikulov - Správa CHKO Pálava
Měšťanský dům
Nachází se v horní části hlavního mikulovského náměstí a patří mezi nejkrásnější zdejší měsťanské domy. Původně gotický dům byl přestavěn v roce 1730…
0.3km
více »
Mikulov - městská věž
Mikulov - městská věž
Ostatní
Tato honosná hranolová věž se čtvery mohutnými hodinami, se nachází při jižní části presbytáře kostela sv. Václava. Vyhlídková část má renesanční ochoz…
0.3km
více »
Mikulov - radnice
Mikulov - radnice
Radnice
Původně se jednalo o Ditrichštenský pivovar, v němž se přestalo va…
0.3km
více »
Mikulov - bývalá židovská banka
Mikulov - bývalá židovská banka
Dům, budova
Objekt se nachází v historickém jádru města na horním - Kostelním…
0.3km
více »
Mikulov-Kozí Hrádek
Mikulov-Kozí Hrádek
Tipy na výlet
Vyjdeme si z města Mikulov trošku do výšky...ale fakt jenom trošk…
0.4km
více »
Mikulov - Dietrichsteinská hrobka
Mikulov - Dietrichsteinská hrobka
Kostel
Nachází se v historickém jádru města ve střední části náměstí. Původní loretánský kostel sv. Anny byl po požáru v roce 1784 přebudován později …
0.4km
více »
Mikulov - Sousoší Nejsvětější Trojice
Mikulov - Sousoší Nejsvětější Trojice
Socha
Nachází se uprostřed horní části náměstí a oživuje jeho prostor. Toto monumentální barokní sousoší s plastikami z let 1723-25, patří k vrcholným dílům…
0.4km
více »
Mikulov - zámecká brána
Mikulov - zámecká brána
Zajímavost
Byla postavena v letech 1723-27 v době poslední velké rekonstrukc…
0.4km
více »
Mikulov - městská památková rezervace
Mikulov - městská památková rezervace
Městská část
Patří mezi naše nejvýznamnější a nejzachovalejší historická města…
0.5km
více »
Město Mikulov a jeho památky
Město Mikulov a jeho památky
Tipy na výlet
Mikulov, město, které vzniklo na počátku 12. století, se při naší dovolené…
0.5km
více »
Svatý Kopeček u Mikulova vyhlídkový
Svatý Kopeček u Mikulova vyhlídkový
Vyhlídka
   Poslední výběžek Pálavy v bezprostřední blízkosti Mikulova - Svatý…
0.6km
více »
MIKULOV - Svatý Kopeček, Židovský hřbitov, Kozí Hrádek, vápencový LOM a Zaječí
MIKULOV - Svatý Kopeček, Židovský hřbitov, Kozí Hrádek, vápencový LOM a Zaječí
Cestopisy
  I když počasí nepřálo... sluníčko nevykouklo a mléčná obloha…
0.6km
více »
Svatý Kopeček u Mikulova
Svatý Kopeček u Mikulova
Hora
Svatý kopeček u Mikulova je tvořen stupň…
0.6km
více »
Jeskyně Na Turoldu
Jeskyně Na Turoldu
Jeskyně
Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města …
0.7km
více »
zavřít reklamu