Jugoslávie
>pan ?tyle="font-size: ?mall;">Když ?e ?o ?ývalé ?Jugoslávie ?eště ?ezdilo na devizový příslib, třikrát jsme o něj žádali, než jsme jej dostali. A tak jsme konečně r. 1980 vyrazili na cesty.
Projeli jsme hezký kousek Jugoslávie a navíc v dubnu r. 1980 tam bylo zemětřesení a tak jsme viděli tu spoušť kterou napáchalo. Jeli jsme Škodou 110 a byli jsme tři. Já, manžel a dcera Jana, která měla po prázdninách nastoupit do 1. třídy. Naplánovali jsme si cestu na tři týdny a protože jsme měli v Jugošce kamaráda Slávka, který pracoval na dole v Prištině, tak nám zajistil pobyt v Bečiči.
Obrázky jsou smíšené - fotografie, propagační materiály a několik pohledů, které jsem si koupila, i když v tu dobu byly pro nás velmi drahé.
Jak probíhala naše cesta a kde jsme všude byli?
Jeli jsme přes Maďarsko a hranice jsme překročili v Letenye. Spali jsme většinou v horách v autě. Projeli jsme dlouhý okruh a vraceli jsme se přes Novi Sad.
Zahřeb
Město leží na břehu řeky Sávy. Druhé největší město Jugoslávie je kulturním i politickým centrem Chorvatska. Bylo založeno v 11. století. Za zmínku stojí gotický kostel sv. Štefana, biskupský palác ze 17. století a kamenná brána.
Karlovac
Město dostalo název po Karlovi Habsburském, který zde nechal v 16. století vybudovat pevnost proti Turkům. Na blízkém vršku stojí hrad Dubovac ze 14. století.
Plitvická jezera
Přírodní národní park je tvořen 16 většími a menšími jezery, které jsou spojeny 3 - 46 m vysokými vodopády. Největší a nejhlubší jezero je Kozjak, s krásně zelenomodrou vodou. Okolo jezer vede upravený chodník, můžete se svézt lodí i vláčkem. Natáčely se zde některé pasáže filmu Vinetou.
Split
Velký přístav, hospodářské, průmyslové a turistické centrum středního Jadranu. Město vzniklo okolo paláce, který dal v r. 284 - 305 n.l. postavit císař Dioklecián.
Co jsme navštívili: Diokleciánův palác s jeho sarkofágem, kostel sv. Trojice, prošli jsme město a podívali se do Akvária.
Dubrovník
Cestou podél moře jsme pokračovali dál. Koukali na moře a ostrovy a pak jsme nechali odstavené auto na kopci, na autostrádě a po 280 schodech jsme sešli do Dubrovníku.
Velice atraktivní město na úpatí vrchu Srdj. Bylo založeno r. 656 n.l., mělo značnou samostatnost a jeho největší rozkvět byl v 15. století.
Zajímavostí:
široké hradby, které město obklopují a procházka po nich trvá asi hodinu
padací most, kterým se vchází do starého města
gotický palác Sponza z 18. století
barokní chrám sv. Vlaha
gotický palác ze 16. století.
muzeum se sbírkou pokladů a cennými obrazy
Boka Kotorská
Přes Boku Kotorskou se přepravuje na trajektech. Ale my jsme si jeli autem kolem zálivu, šplhali jsme do kopců a kochali se nádhernou krajinou.
Budva
Starobylé městečko bylo založeno v 5 století. V dubnu r. 1980 zde bylo zemětřesení a tak jsme nacházeli popraskané cesty uličky a chodníky, přetrhané elektrické vedení, prasklé a polorozpadlé domy a uplně zborcený rozestavěný čtyřposchoďový hotel.
Do Budvy jsme se několikrát vraceli. V obchodě pro domácnost pracoval náš domácí a nám šli oči kolem. Zboží, které zde bylo, jsme u nás ještě neviděli a já jsem si koupila celou soupravu do koupelny (poličky, mýdlenku, háčky, držák na zubní kartáčky apod) v oranžové barvě. A měli zde nádherné obkládačky, s obrázky, ornamenty - a my jsme zrovna začínali stavět dům. Litovala jsem, že nemáme stěhovák.
Bečiči
Malá vesnička s nádhernou pláží. Krásné okolí a klid.
Bydleli jsme v soukromí, v chatce, u velice příjemného pána domácího a kamarád s manželkou bydleli v chatce druhé. Pan domácí se se Slávkem velice dobře znal, protože k němu jezdili už několik let a tak jsme se měli velmi dobře. Za to, že mu kluci posvařovali krb, nám připravil rybí hody a každý den, když přicházel z práce nám nosil čerstvé ryby a výborné domácí víno.
Chatky byly postaveny na zahrádce pod olivovníky, kolem byly vysoké keře ibišků a rododendronů a ráno v půl třetí nastartovaly cikády a jely až do večera. K moři jsme měli asi 300 m, ale chodili jsme na soukromou nuda pláž mezi kameny.
Svatý Štefan
Malý ostrov je spojený s pobřežím úzkým pásem země. Původně to byla rybářská osada. Dnes je městečko obehnané hradbami, uprostřed je kostel a kolem dokola úzkých uliček jsou exkluzivní hotely a domy celebrit z celého světa. Na ostrov se platí vstupné
Morača
Řeka Morača je významná řeka v Černé Hoře. Je dlouhá 112 km a pramení v Dinarských Alpách. V horách tvoří překrásný kaňon a pak se na rovině vlévá do Skadarského jezera.
Skadarské jezero
Leží na hranicích Černé Hory a Albánie. Do jezera ústí řeka Morača, která protéká horami úzkým kaňonem. Jezero je národním parkem, ptačí rezervací a jsou zde pelikáni. Část jezera je zarostlá lekníny, které kvetly. Bylo to nádherné.
Priština
Je hlavním městem Kosova a jeho hlavním obyvatelstvem jsou Albánci, Turci, Romové a Bosňané. Chtěli jsme navštívit muzeum, ale bohužel bylo zavřené. Tak jsme jen prošli město a jeli dál.
Kosovská Mitrovica
Pak jsme jeli na ubytovnu do Kosovské Mitrovice, kde je nedaleko důl Trepča, kde pracoval náš kamarád Slávek. Tam jsme pobyli dva dny a manžel se byl podívat i v dole. Odtud jsme pak přes Suboticu jeli domů.
Ve městě jsme byli se Slávkem nakoupit nějaké věci. Když jsme procházeli ulicemi, skoro nic jsme neviděli, protože domy jsou obehnany vysokými betonovými zdmi. Dochází zde totiž k etnickým střetům mezi Albánci a Srby a dokonce tu ještě existuje „krevní msta’. Jen hlavní ulice a náměstíčko je takové „normální“.