Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice
Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice (07/2016)
Kaňon Mrtvice (Kanjon Mrtvice) má specifickou tajuplnou atmosféru. Řeka Mrtvica sice vypadá jako mnohé balkánské modrozelené říčky obklopené vápencovými horami, ale něco je tady jinak. Už ta podivná vegetace jakoby odněkud z pralesa a ten těžký dusný vzduch. No a pak ta úžasná vysekaná stezka ve skále!
Kaňon řeky Mrtvice se nachází v okrese Kolašin, v pomyslném středu Černé Hory, u silnice č. 2/E80 (Kolašin – Podgorica) v horském masívu Moračke planine. Ze severu je to 6,5 km od Monastýru Morača, známého pravoslavného kláštera. Ve směru od jihu asi 40 km od hlavního města Podgorica.
Kolem hlavní silnice teče řeka Morača. Mrtvica je přítok Morače, do které se vlévá u obce Međurečje přímo u silnice. Međurečje (na některých mapách také Međuriječje) není klasickou vesnicí, ale jsou to spíše roztroušené domky po okolí, takže si při jízdě ani nevšimnete, že už obcí projíždíte.
Ubytovali jsme se v Međurečje v kempu Kod Pera, který je přímo u silnice nad soutokem Mrtvice a Morači. Jiná možnost kempování tu ani nebyla. Nevím, zda použít přímo slovo kemp, možná kemp po balkánském způsobu. U silnice stojí dva staré domy a vedle nich budka jako bufet, majitel nabízí louku za domy pro kempování. Přibrzdili jsme a už vyběhl z posezení před domem. Tito lidé vydrží posedávat celé dny u silnice a čekat. Řekli jsme mu, že se nejprve porozhlédneme co a jak. Pak jsme se stejně vrátili, protože už byl večer a bylo třeba někde postavit stan na jednu noc.
Tentokrát poslal dceru, která nám anglicky sdělila, že noc stojí 5 Eur za vše (stan, 2 osoby, auto) a hned vybrala peníze. Pak nás dovedla ke koupelně, postavené jako přístřešek k domu. Otevřela dveře se slovy "bathroom", uviděli jsme obkladačky, sprchový kout, WC, vše vypadalo dobře.
Na louce byl už postavený jeden malý stan. Pak jsme zjistili, že je tam jen tak, jako reklama. Výborný nápad, protože si hned ze silnice všimnete, že by tam mohl být kemp. Vedle stanu bylo malé rozviklané posezení se stříškou a hadice, ze které vytékala voda do dřevěného korýtka. Od posezení bylo vidět kousek údolí s řekou.
Postavili jsme stan a šli do bathroom. Tam jsme zjistili, že ve sprše neteče voda, netekla ani v umyvadle, zato na podlaze bylo jezero. Jak byly trubky různě napojené - nenapojené, voda netekla, kam měla, ale stříkala z nějakého otvoru ve zdi přímo na zem. Nějak jsme se pod tím otvorem ve studené vodě umyli a říkali si, že kdo nebyl na Balkáně, nikdy nepochopí jejich mentalitu. Vlastně ji nepochopí, ani když tu byl jen na dovolené.
Ráno jsme se sbalili, nikoho jsme neviděli, abychom si postěžovali na bathroom, a tak jsme odjeli na průzkum kaňonu. První 4 km od Međurečje se jde spíše loukami, ještě se nejdná o pravý kaňon, postupně je ale řeka více a více zařezaná ve skalách. Největší hloubka kaňonu je 1,1 km. Kaňon pak končí u vesnice Velje Duboko. Trasa kaňonem od Međurečje do Velje Duboko by měla být dlouhá asi 12 km, tedy tam a zpět 24 km.
Na celou trasu nemáme čas, odpoledne se musíme přesunout do kempu v pohoří Durmitor, kde chceme strávit následující 4 noci. Rozhodujeme se, že si zkrátíme trasu o první 4-kilometrový úsek a začneme až v opravdovém kaňonu. Místo, kam se dá přijet autem, zaparkovat a napojit se na trasu v kaňonu, se hledá velmi obtížně. Proto připojuji do fotogalerie mapku, ze které by to mělo být aspoň trochu patrné.
Příjezd je po úzké silnici směrem na Mrtvo Duboko. Za odbočkou z hlavní silnice jsou dokonce i nějaké cedule. Cesta vede podél Mrtvice z jižní strany, ale řeka z ní vidět není. Projede se kolem malinkého hřbitova, jsou tam snad jen 4 hroby, pak kolem skupinky asi 3 chalup, z nichž jednu obývá zřejmě nějaký hodně zvláštní člověk. Vybudoval tady zcela nepochopitelně kolem cesty dlouhou kamennou zeď a zasadil tu alej z bříz.
Námi hledané místo, ze kterého chceme vycházet, je od sjezdu z hlavní silnice asi 5 km. K jeho nalezení nám pomohla navigace Sygic v mobilu. Je ke stažení zdarma a funguje i bez připojení na internet. Ukáže vám, ve kterém místě se nacházíte, bez ní bychom to asi nenašli. Červená turistická značka tam na kameni na zemi sice byla, ale z auta ji nemáte šanci uvidět. Trasa byla zarostená vegetací, takže z cesty vůbec žádný náznak.
Necháváme tedy auto na kraji úzké cesty, nikde nikdo, a vydáváme se dolů do kaňonu. Nejprve je třeba se trochu prodrat křovím, ale pak už se jde dobře. Chce to pevnou obuv, přece jen jsou místa, kde se jde po kamenech. Nejprve narazíme na pofiderní mostek ze tří dřevěných kuláčů přes nějakou roklinku a pak už dorazíme ke starému dřevěnému mostu přes řeku Mrtvici. Jsme přímo u řeky. Její modrozelená barva je nádherná. Dřevěný most také nezklame.
Od mostu vyšplháme na severní stranu řeky, tady se připojuje stezka od Međurečje (námi vynechaný 4 km úsek), a my jdeme po stezce směrem na západ do kaňonu. Na zemi nebo na skalách jsou občas červené turistické značky. Kolem pěšiny je nataženo plastové potrubí. Někdo si takto ke své chalupě přivádí vodu z hor.
První úsek vede lesem, a to neobyčejným lesem, řekla bych pralesem. Jsou tu zvláštní pokroucené stromy obalené mechem a břečťanem, tmavo, vlhko, jako kulisa pro tajemnou pohádku. Opravdu zvláštní. Je to dáno speciálním klimatem tohoto kaňonu, do kterého se dostává nějakým způsobem teplé a vlhké proudění od moře, přestože moře je ještě hodně vzdáleno. Proto i ta vyšší teplota, než by tu v horách člověk čekal.
Za lesem se už jde kaňonem kolem vody. Scenérie je nádherná. Bílé vápencové balvany a kolem se prodírá řeka. Jaké to tu musí být na jaře, když v horách taje! Příkré skalní stěny. Stezka je místy zasekaná ve skále, ale ještě pořád to není ta hlavní atrakce kaňonu – úsek vystřílený dynamitem přímo do kolmé stěny.
Procházíme kolem červené cedule Mrtvičke grede (Stěny Mrtvice), která ukazuje k protějšímu břehu na kolmé stěny kaňonu. A už vidíme tu avizovanou atrakci. Stezka byla vybudována v roce 1973 za Jugoslávie a díky ní byl zprůchodněn jinak neschůdný úsek kaňonu. Zářez do skály má výšku něco přes dva metry a je široký 1 – 2 metry. Vypadá opravdu působivě. Mapa Kaňon Mrtvice - zářez ve skále
Projdeme zářezem a jdeme dál, na chvíli odpočineme u chladivých tůněk, které řeka v některých úsecích vytváří. Je horko, spíše dusno, ale voda v řece je úplně ledová. Pokud bychom pokračovali dál, dojdeme až do vesnice Velje Duboko, kde stezka končí. Ke konci trasy má být brod, tzn. není tam žádný most. My se vracíme zpět k autu, znovu projdeme ve skále vystřílenou cestou a tajemným lesem. Prý se tu hojně vyskytují zmije růžkaté, my jsme naštěstí žádnou nezahlédli. A za celou dobu jsme nepotkali ani živáčka.
Kromě tlusté ropuchy, žabek namočených v tůňkách a pestrobarevných motýlů, nikde nikdo. Zřejmě to nebude nejhojněji navštěvovaná oblast. Pro nás dobře, pro ty, kdo toto zvláštní místo neviděli, zase špatně.
Co jsme ale bohužel neviděli ani my, je Most knjaza Danila, postavený knězem Danilem II Petrovičem v roce 1858 na památku jeho matce. Nachází se na tom prvním úseku řeky Mrtvice od obce Međurečje, který jsme vynechali. Mělo by se jednat o krásný starý kamenný most nad řekou Mrtvicí. Jde k němu sejít z cesty, kterou jsme ke kaňonu přijeli a také pěšky po druhé straně řeky od Međurečje. Chtěli jsme k němu sejít, ale bohužel nás vyhnala bouřka.
Podrobná turistická mapa oblasti neexistuje. Pokud najdete výchozí body ke vstupu do kaňonu, tak na zbytek ji ani nepotřebujete. V kaňonu je jen jedna stezka a ta je jasná. Kaňon Mrtvice určitě doporučuji navštívit, je to prostě něco jiného, než co známe. A pokud možno v klidu na celý den. Zanechá ve vás dojem.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny díly z naší cesty do Černé Hory:
- Černá Hora (1): Seznámení s Černou Horou, itinerář cesty
- Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice
- Černá Hora (3): Durmitor a kaňon řeky Tary
- Černá Hora (4): Skadarské jezero, Lovčen, Boka Kotorská
Naše články z cesty do Bosny a Hercegoviny:
- Bosna a Hercegovina (1): Mostar, Počitelj, Blagaj - vyvěračka řeky Buny
- Bosna a Hercegovina (2): Jajce, historické vodní mlýny Mlinčići
Naše články z cest do Chorvatska:
- Chorvatsko - pohoří Velebit (1): Veliki Zavižan
- Chorvatsko - pohoří Velebit (2): Velika Paklenica - Aniča kuk
- Chorvatsko - pohoří Velebit (3): Mali Alan - Tulove grede
- Chorvatsko: Dinara (Sinjal) - výstup na nejvyšší horu Chorvatska
- Chorvatsko: Národní park Krka a město Knin
- Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera, mlýny Slunj - Raztoke
- Chorvatsko: ostrov Mljet
- Chorvatsko. ostrovy Lošinj, Cres, Susak
- Chorvatsko: Národní park Risnjak
Naše články z cesty do Severní Makedonie:
- Severní Makedonie (1): Autem po Severní Makedonii - Ochrid, Mavrovo, Kokino, Stobi a další místa
- Severní Makedonie (2): Golem (Velký) Korab - výstup na nejvyšší horu Severní Makedonie