Královéhradecký kraj – 17. den – okruh cca 11 km: Olešnice – rybník Špinka – Řešetova Lhota - Studnický mlýn - Studnice (kostel sv. Jana Nepomuckého, tvrz) – Bakov (Hospoda na Bakově)
Pátek 1. 9. 2023
V noci v autě klesla teplota dokonce pod 10 stupňů. Už jsme zažili i ranní venkovní mrazíky, takže zima nám nebyla a spalo se dobře. Jen večer jsem nemohla chvíli usnout, ale pak už to bylo fajn.
Vstáváme v 9 hodin, svítí sluníčko, ale jasno není. Včera odpoledne jsme zvládli vše vlhké bezvadně usušit. Dnes se pouštím do generálního úklidu. Deky i karimatky stěhujeme ven. Jak pršelo, dělala jsem snídaně a vlastně i vařila vzadu v autě a všude jsou drobky. Převlékám karimatky i polštáře, jen peřiny nechávám. Pod těmi jsme spali párkrát. Bereme si i čisté ručníky. Už je nejvyšší čas. Přerovnávám i potraviny tak, aby bylo dostupné, co víc potřebuji.
Sluníčko s námi laškuje, jen občas vykoukne z mraků. I teplo vypadá jinak. V 11 hodin je jen 17 stupňů. Na posezení to není, ale to zatím v plánu na dnešek nemáme.
V poledne dáváme k obědu včera uvařenou houbovou omáčku a hned po umyti nádobí jdeme na trochu delší procházku. Počasí se trochu lepší, tak snad bude už hezky.
Začínáme tam, kudy jsme se včera vraceli. Procházíme okolo vysílače, po silničce procházíme jižní částí Olešnice, abychom se setkali s modrou značkou, která vede od nádraží. Po ní jdeme k rybníku Špinka. Cestou je ohromné množství ostružin, ale překvapuje mne, že tady vůbec nejsou ještě zralé. Možná je to nějaká pozdější odrůda. Vždyť i na horách jsme je už jedli.
Jak jsme se včera dozvěděli, je tento rybník oblíbeným rekreačním centrem. Je tady kemp s možností postavit si tu stany, ale také se ubytovat v chatkách, maringotkách či karavanech. A také je tady spousta chat. Dokonce tam visel inzerát, že tu někdo koupí chatu nebo pozemek. Ale nás tahle oblast moc nenadchla. A to tam nyní na konci prázdnin byl klid.
Na rozcestí Špinka – kiosek míjíme občerstvení, jenže podle cedule má otvírat až v 16 hodin. Ota tam smutně kouká, až si ho pán všiml a zve ho dál, pokud chce pivo. To uvítal. Po obědě si pivo nedal, doufal, že tu bude otevřeno.
Já se jdu podívat ke kempu a k rybníku. Tu a tam tu někdo ještě v maringotce bydlí, ale zdá se mi to tady nějaké neudržované.
Místo aby se oteplilo, tak se zatahuje a ochlazuje, že už zase vytahujeme bundy. Pokračujeme dál po modré a okolo rybníka. Na rozcestí Špinka – hráz přecházíme silnici a po modré pokračujeme po pěšině mezi chatami. Hned za poslední chatou ztrácíme značku. Ta má vést lesem, podle mapy by tu měla být ještě neznačená cesta, která vede zpočátku po okraji lesa. Vidíme však jedinou cestu, a ta vede přes louku vzhůru k lesu.
Místo aby se oteplilo, tak se zatahuje a ochlazuje, že už zase vytahujeme bundy. Pokračujeme dál po modré a okolo rybníka. Na rozcestí Špinka – hráz přecházíme silnici a po modré pokračujeme po pěšině mezi chatami. Hned za poslední chatou ztrácíme značku. Ta má vést lesem, podle mapy by tu měla být ještě neznačená cesta, která vede zpočátku po okraji lesa. Vidíme však jedinou cestu, a ta vede přes louku vzhůru k lesu.
Koukám do mapy. Nahoře u lesa by měla být cesta, která nás dovede také tam, kam potřebujeme. Značku tedy nehledáme a šplháme kousek k lesu. Nahoře skutečně vede cesta. Dáváme se po ní vlevo a za chvíli pod námi vidíme tu naši značenou trasu. Je to široká cesta – asi proto, že se k té modré ještě připojila zelená a také cyklotrasa. My ji po pohodlné lesní cestě kopírujeme skoro až k silnici, kde se cesty spojují.
Přecházíme silnici a teď už bez dalších problémů pokračujeme po modré. Podcházíme pod železniční tratí a stále mírně klesáme. Procházíme Řešetovou Lhotou. I když jdeme skoro centrem, tak se zdá, že jsou všichni lidé ještě v práci. Kousek od rybníka vidíme hospůdku, ale i tam je nějaký klid. Ani se tam nejdeme podívat.
Pokračujeme pohodlnou pěšinou podle Olešnice okolo rybníčku, kde stojí Studnický mlýn nebo také Kinclův mlýn po jednom z majitelů. První zmínky o něm jsou ze 17. století. V té době to byl vrchnostenský mlýn, mlynář ho měl jen pronajatý. Sloužil až do r. 1939. Dnes už nemá vodní kolo a je v soukromém vlastnictví a zavřený.
Přecházíme silnici a stále po modré jdeme do Studnice. Tady je obchod. Potřebujeme koupit chleba. A protože tady všude mají obchod Vietnamci, tak doufáme, že i tady a že v pátek odpoledne ho ještě budou mít. Jsme však mile překvapeni. Dokonce 2x. Obchod nepatři Vietnamcům, ale sympatické paní. A ta má chleba. Ne moc, ale ještě si můžeme vybírat. K tomu má i sladkou tečku. Tak to je paráda.
Studnice je hezká obec. První písemná zmínka o ní je z r. 1447. Uprostřed obce bývala studna s pramenitou vodou. Je tu několik hezky opravených zjevně starých domů. Uprostřed obce je kostel sv. Jana Nepomuckého, drobná barokní jednolodní stavba bez věže. Tato původně domácí kaple pánů na Studnicích byla postavena pravděpodobně koncem 17. století – r. 1696 tady již stála. Byla několikrát přestavována. R. 1764 byla zvýšena i prodloužena. Při pohledu od dveří je vidět, že loď je úzká – je dlouhá 8,5 m a široká 4,4 m.
Od kostela vede úzká pěšina k bývalé kamenné tvrzi. První zmínka o ní je z r. 1447. R. 1683 bylo přistavěno dřevěné patro s věžičkou, které bylo zbouráno, když v letech 1789 – 91 byla tvrz upravena na faru. Od r. 1950 nebyla používána a chátrala. R. 1975 ji koupila soukromá majitelka a tvrz zrekonstruovala. Chtěla jí vrátit její původní vzhled. Od r. 1998 ji vlastní obec a je v ní sídlo obecního úřadu a knihovna s internetem. V půdních prostorách jsou prostory pro zájmovou činnost.
Na křižovatce je barokní socha sv. Josefa s Ježíškem z 2. pol. 18. století. Obec opouštíme po cyklostezce na sever. Ani jsme si při silnici vlevo nevšimli hezky opraveného kostela Církve československé husitské.
Přecházíme potok Olešnice, kde míjíme pravděpodobně bývalý mlýn. Do hospůdky to máme něco přes kilometr trochu do kopečka stále po cyklostezce. Dnes by po dovolené měla otevřít, tak snad nás nezklame. Venku se zase zatahuje, tak jsme zvědavi, zda do hospody dojdeme před deštěm.
Vyšlo to perfektně, stačili jsme to. Hospůdka v Bakově je ve staré roubence, která 20 let chátrala. Po rok trvající rekonstrukci byla 28. 6. 2002 otevřena. Mimo jiné opravili dřevěný trámový strop, klenby i kamenné, místy odkryté zdivo. Tady jsme objevili letáček: v době od 31. 8. do 3. 9. budou v různých místech nedaleko od sebe vypouštěny balony v rámci akce Letní fiesta horkovzdušných balonů. Takže včera to začalo startem z Ratibořic. To jsme tedy skutečně měli štěstí. Možná, že je ještě někdy uvidíme.
Dáváme točené - mají jen jejich speciál 12 a pšenici a pak ještě Radegasta. Já si dávám ještě fazolky na slanině. Dnes mne honí mlsná. Ale večeřet budeme u auta. Jídla máme dost. Pro jistotu si kupujeme s sebou jednu sedmičku, abychom měli večeři čím zapít.
Dlouho se tu teď nezdržujeme, i Ota už má hlad. Zatím neprší, ale dle předpovědi má pršet v době od 20 do 22 hodin. To je asi za 2,5 hodiny. Tak se necháme překvapit. K autu už máme jen asi 0,5 km do mírného kopečka. V této severní části obce jsou další pěkné, hezky udržované roubenky.
V 17,30 hodin měly startovat balony z Nového Města nad Metují. To jsme opouštěli hospodu. Když jsme dorazili k autu, balony vidíme, ale dnes jsou daleko, že ani nefotím. Zase jich je přes 20, ale asi jsme neviděli ty první. Dnes nevidíme ani ten Bakovský půllitr. Při tom večeříme. Ještě chystám svačinu na zítra. Už jsme definitivně rozhodnuti – projdeme si Babiččino údolí. Ať už je počasí, jaké chce. Předpověď je však docela příznivá.
Zatím neprší, i ten vítr ustal. Nakonec jsme se rozhodli, že koupené pivo do zítřka v lednici vydrží. Jdeme na točené - musíme podpořit místní pivo. Je tam příjemné prostředí i personál. Odpoledne jsme si však všimli, že většina hostů pije Radegasta. Ten také občas pijeme, ale teď jim musíme ukázat, že i místní pivo je dobré. Ještě si sebou beru petku na vodu. Nějak nám ta voda už zase ubývá.
K autu se vracíme před 8, je zataženo, ale zatím stále neprší, vítr stále nefouká. Dokonce se zdá, že se oteplilo. Přendaváme věci v autě dopředu raději teď, kdyby jim ta předpověď vyšla.
Po 9. hodině jdeme spát, v autě je 16,5 stupně. Peřinu ruším, ale nechávám ji na dosah. Ještě jsme neusnuli, přehnala se krátká malá přeháňka, za chvíli druhá a pak to spustilo. Při tom usínáme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.422, 16.089)
Poslední aktualizace: 13.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Studnice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 17. den – okruh cca 11 km: Olešnice – rybník Špinka – Řešetova Lhota - Studnický mlýn - Studnice (kostel sv. Jana Nepomuckého, tvrz) – Bakov (Hospoda na Bakově)
Studnice
Tvrz
Popis objektu:
Studnice leží 6 km západně od Náchoda.
Budova bývalé tvrze je zrekonstruována a svou podobou již panské sídlo nepřipomíná. V současnosti je bývalá tvrz v majetku obce Studnice a je v ní umístěn…
0.1km
více »
Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Studnici
Kostel
Nedaleko Náchoda se nacházející obec Studnice je poprvé sice zmíněna již v roce 1447, kdy je v náchodské knize gruntovní uváděn Jan Straka z Nedabylic na Studnicích. Kaple se zde však objevila až o 2 století později. Jednalo se o domácí kapli pánů na Studnicích, která tu stála roku 1696 a patřila ke kostelu v Malé Skalici. Jejím budovatelem byl Zikmund Leopold Schmidl ze Schmid…
0.2km
více »
Okolím Babiččina údolí
Trasa
Babiččino údolí je notoricky známé a oblíbené mezi turisty. Neméně krásné a navíc mnohem klidnější je jeho okolí, kam vás tato trasa zavede. Protože se jedná o okružní trasu, je nástup na…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Studnice - kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel
Zajímavou barokní sakrální stavbu z konce 17. století můžeme najít v obci Studnice, ležící v náchodském okrese a Královéhradeckém kraji. Zdejší kostel sv. Jana Nepomuckého stojí na obecní návsi a běžný návštěvník …
0.2km
více »
Turistické rozcestí Starkoč
Rozcestí
Turistický rozcestník je umístěn před nádražím ve Starkoči. Procházejí tudy tyto značené trasy:
modrá SV směrem - Lhotecký Dvůr, Kramolna
modrá Z směrem - Dubenská obora, Rozkoš, Česká Skalice
zelená JV směrem - Vysokov, Václavice, Dobenín, Přibyslav, Peklo
zelená z směrem - Zblov, Zlíč, Ratibořice (Babiččino údolí), Bílý most, Vestec, Větrník
1.2km
více »
Ostrá voda (Třtice u Babiččina údolí)
Minerální pramen
V louce vyvěrající vydatný pramen železité minerální vody. Má svoji velice specifickou chuť a je tak hojně navštěvován nejen obyvateli blýzkých obcí, ale i turisty přijíždějícími do Babiččina údolí. Pro svůj vysoký obsah železa není vhodný pro kojence.
Pramen je od devadesátých let minulého století zastřešen, jsou zde lavičky pro odpočinek a od silnice ze Třtice do Žernova je k němu vybudován pohodlný chodník (viz foto)…
1.2km
více »
Po stopách bojů z roku 1866 – Starkoč
Cestopisy
Po stopách bojů z roku 1866 – Starkoč
TJ Sokol Starkoč pořádá každoročně turistický pochod místy bojů v prusko – rakouské válce na Náchodsku v roce 1866. Je určen široké veřejnosti a z daleka přišedší mají mož…
1.2km
více »
Starkočské mašinky
Zajímavost
Velice rádi jezdíme na naše výlety vlakem. Naší nejoblíbenější oblastí je Kladské pomezí a tam je vlakové spojení z Hradce Králové (naše startovací místo) přímo ideální. Ať už pak jedeme něk…
1.4km
více »
Zlíč
Místní část
Obec Zlíč je místní částí města Česká Skalice a najdeme ji severním směrem od města. U západního okraje obce se říčka Olešnice protékající obcí vlévá do řeky Úpy. Západním směrem od Zlíče je turisticky vyhledávaná…
1.8km
více »
Dubno - Spící lev, pomník bitvy r. 1866
Pomník
Monumentální pomník Spící lev se nachází na okraji Přírodní rezervace Dubno. Pomník je věnován obětem bitvy r. 1866 Prusko-Rakouské války u České Skalice, poručíku Adolfu Studničkovi od 77. pěšího pluku a setníku …
2.2km
více »
Přírodní rezervace Dubno
Tipy na výlet
Cíl naší cesty, resp. zřejmě zastávka při cestě do Babiččina údolí je Přírodní rezervace Dubno, která se nachází cca 2,5 km východně od centra České Skalice. Rezervace, která je tvořena přirozeným lužním lesem pr…
2.2km
více »
Babiččino údolí
Tipy na výlet
Přibližně na půli cesty mezi Dvorem Králové nad Labem a Náchodem se nachází obec Česká Skalice, kde se nachází státní zámek Ratibořice a Babiččino údolí, autobusem se dostanete do stanice Zlíč cca 1,5km, a vlakem …
2.4km
více »
Úpa v Babiččině údolí
Řeka
Babiččino údolí.
Tok řeky Úpy dotváří jedinečnou a romantickou atmosféru Babiččina údolí. Od jezu Zlíč vede na levém břehu proti proudu řeky upravená stezka, která je označena zelenou turistickou značkou. Výlet z…
2.4km
více »
Rudrův mlýn a Vodní mandl
Dům, budova
Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové. Rudrův (Ludrův) mlýn je Kamennou budovou jejíž ne…
2.4km
více »
Ratibořice - Babiččino údolí
Tipy na výlet
Místo kam se vydáme je všeobecně známé, je jím malebné Babiččino údolí a ratibořický zámek, které se nachází cca 3km severně od České Skalice na Náchodsku v lokalitě, které se říká Kraj Boženy Němcové. Představova…
2.4km
více »
Naučná stezka Babiččino údolí aneb jak to bylo doopravdy
Tipy na výlet
Vypravili jsme se do Babiččina údolí, do míst, která tak pěkně popsala Božena Němcová ve svém románu, a která jsou i známá z televizního zpracování románu.…
2.5km
více »
Ratibořice - rozcestí
Rozcestí
Ratibořice - rozcestí je křižovatkou turistických tras a výchozí místo k návštěvě Babiččina údolí. Nedaleko rozcestí je Panský hostinec a v jeho blízkosti najdme sousoší Babička s dětmi. Od rozcestí se můžeme vy…
2.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Babiččino údolí - Pomník Babička s vnoučaty
Pomník
Mezi symboly Babiččina údolí patří pomník, resp. sousoší Babička s vnoučaty. Základní kámen pomníku byl, za účasti spisovatele Aloise Jiráska, položen u příležitosti 100 výročí narození Boženy Němcové dne 25.7.192…
2.5km
více »
Ratibořice a Babiččino údolí
Chodník, naučná stezka
Babiččino údolí se zámkem Ratibořice zná u nás asi každé dítě školou povinné. I když kdo ví, jak dnes probíhá výuka a jaké znalosti dětem zůstávají v hlavě. Malebné Babiččino údolí, jímž protéká říčka Úpa, tady vš…
2.5km
více »
Ratibořice
Zámek
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
2.7km
více »
Královéhradecký kraj – 18. den - odpoledne: část NS Po stopách erbu zlatého třmene-Babiččino údolí-trasa 11,5 km: Slatinský mlýn-Zlámané vodopády-Pohodelská lávka–Ratibořice (Staré Bělidlo, Rudrův mlýn, start balonů)-Česká Skalice (vojenský hřbitov)
Cestopisy
Sobota 2. 9. 2023 - odpoledne
Po obědě u rozcestí Slatinský mlýn pokračujeme dál po červené. Podcházíme silniční most a pokračujeme po červené a naučné stezce Po stopách erbu zlatého třmene…
2.8km
více »
Staré bělidlo - Panská prádelna
Dům, budova
Mezi nejznámější místo Babiččina údolí patří Staré Bělidlo, roubená chalupa, kterou v roce 1797 postavil mlynář Antonín Rudr u mlýnského náhonu v blízkosti Viktorčina splavu. V roce 1842 syn mlynáře Rudra mlýn i S…
2.9km
více »
Babiččino údolí
Památník
Údolí známé a pojmenované podle díla Boženy Němcové Babička – jehož děj je sem umístěn.
v údolí řeky Úpy v okrese Náchod nedaleko zámku v Ratibořicích.
Babiččiným údolím bylo poprvé nazváno roku 1878 a to spisov…
2.9km
více »
Babiččino údolí
Zajímavost
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice.
Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Viktorčin splav
Jez
Viktorčin splav je dalším symbolem děje, který známe z filmu a knížky Babička. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodit zpívat ukolébavky. Současný splav již není ten…
3.1km
více »
Rýzmburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Rýzmburk se nachází v půvabném údolí řeky Úpy nedaleko Žernova na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Z hradu se do dnešních dnů dochovaly pouze zbytky podsklepené brány, hradeb a valeně klenutýc…
3.5km
více »
Česká Skalice
Městečko
Česká Skalice leží v Královehradeckém kraji, severovýchodně od Hradce Králové. Městem prochází železniční trať vedoucí z Hradce Králové přes Českou Skalici a dále do Náchoda. Město je postaveno na …
4.3km
více »
Náchod (město)
Město
Náchod leží v Severních Čechách, severozápadním směrem od města Hradec Králové v sousedství hranice s Polskem. Město se rozkládá na okraji Orlických hor a od okrajových částí města se rozprostírají…
5km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Náchod (zámek)
Zámek
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
5.2km
více »