TURISTIKU PODPORUJÍ
61 588 turistů a cestovatelů
112 494 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 401 904,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Krkonoše
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj – 9. den: Krkonoše–okruh cca 15 km: Prkenný důl–Vrchy-Sněžné domky-Dvorský les–NS Rýchory–Rýchorská bouda(pivovar Hendrych)–Kutná-vyhlídka(býv. Maxova bouda)-Rýchorský kříž s útulnou–chata Hubertus–Prkenný důl

Cestopisy

Na parkovišti skiareálu Arrakis - Prkenný důl
Na parkovišti skiareálu Arrakis - Prkenný důl  •  Fotografie (59)  • Foto: jircak
Foto: jircak

Čtvrtek 24. 8. 2023
V noci se skutečně spalo perfektně, k ránu klesla teplota dokonce pod 13 stupňů. Vstáváme v 8 hodin. Čeká nás poměrně delší výlet. Jestli bude nějaká chata otevřená, tak ať se nevracíme moc pozdě. Je jasno, ve stínu je ještě 16 stupňů, ale nefouká to, v mikinách je nám fajn.

Naše nocležiště u vlakové zastávky Královec dnes definitivně opouštíme. Ještě si na cestu trháme špendlíky, kterých je tady v okolí hodně - jsou tu červené i žluté. Nakonec odjíždíme stejně až v 10 hodin. Jako včera máme i dnes připravený výlet, který jsme vytvořili pospojováním různých zajímavých míst. Nejedeme daleko. Parkujeme na jižním okraji Žacléře – na parkovišti skiareálu Arrakis - Prkenný důl.

Parkoviště (565 m) opouštíme jižním směrem po silnici, ale také po cyklostezce – po tzv. Vernířovické cestě. Je 22 stupňů, takže je příjemně. Silnice po necelém kilometru uhýbá k několika chatám, dál už auta nesmí. Nás čeká nějakých 6 – 7 km stoupání, ale není to nic hrozného, dokonce po cestě nemusím jít cik cak. Takže poměrně pohoda.
Převážně jdeme lesem, trochu to fouká, takže to nemá chybu. Občas se otevírají i hezké výhledy, a to nejen na Královecký Špičák. Ten je tak nápadný a je snad vidět odevšad.
Procházíme místy, kde již r. 1541 bývala obec Vernířovice. Po 2. světové válce bylo obyvatelstvo vysídleno a domy srovnány se zemí. Dnes už tu jsou jen vidět občasné hromady kamení a pár ovocných stromů. A také 6. zastavení Žacléřské naučné stezky Po stopách J. A. Komenského, jejíž větší část jsme si prošli včera.

Už jsme došli na cyklorozcestí Vrchy (700 m), kudy prochází červená turistická značka. My po ní odbočujeme vpravo. Procházíme linií bývalého pěchotního opevnění. Některé bunkry vidíme v lese. Přímo okolo pěchotního srubu T-S 82 "V končinách" vede naše cesta. Ten je z nich největší. Byl vybudován r. 1938 v rámci prvorepublikové pohraniční obrané linie. Protitankový zvon se do konce r. 1938 nepodařilo nainstalovat, nebyly osazeny ani dva pancéřové zvony pro lehký kulomet. V září 1938 byl objekt vyzbrojen aspoň dostatkem munice a posádkou, která byla odhodlaná bránit republiku. Zemní práce byly dokončeny až r. 1948.
Na rozcestí Pod Dvorským lesem odbočujeme po žluté téměř po rovině na odbočku na vyhlídku na Sněžné domky. Je to zajímavost, ale také místo s nádhernou a dalekou vyhlídkou. Když jsme přišli na začátek paseky, zůstali jsme skoro s němým úžasem stát. Ota se ještě zmohl na výkřik To je nádhera. Došli jsme ještě na konec paseky, abychom si to vše mohli krásně prohlédnout.
Jsme na severovýchodním svahu vrchu Dvorský les (přes jeho vrchol budeme za chvíli přecházet), ale v závětří za hřebenem Rýchor. Díky tomuto sklonu sem slunce svítí hodně dlouho. Proto byly domky při stavbě natočeny k východu. Přesto tady bylo vždy velké množství sněhu, které vydrželo do pozdního jara. Však také brambory sázeli do sotva rozmrzlé země a dobývali je mnohokrát zpod první sněhové pokrývky.  Lidé využívali zdejšího podnebí, kdy zem málo vysychala. Mohli tu pěstovat obilí, dokonce snad prý i pšenici, ale chovali i dobytek, kozy a prasata. 
První zmínka o zdejších čtyřech Sněžných domkách je z r. 1785. R. 1771 byly císařskou komisí očíslovány - byl jim přiděleno č. 37, 38, 39 a 40. Dne 8. srpna 1915 po úmyslně založeném požáru shořela chalupa č. 37. Ta byla ještě obnovena. Sousední chalupa č. 38, která shořela 8. srpna 1920, když do ní uhodil blesk, už obnovena nebyla. Dřevěná chalupa č. 39 shořela 12. července 1924 a zde bydlící vdova s jedenácti dětmi zůstala bez střechy nad hlavou. Ale už tehdy žili hodní lidé. Díky veřejné sbírce se mohli ještě téhož roku nastěhovat do nové chalupy. Tato chalupa nakonec zanikla r. 1960. Dnes tu tedy stojí dvě chaloupky, které byly v 70. letech 20. století vyjmuty z bytového fondu a slouží jen k soukromé rekreaci.
Kochali jsme se dlouho, ani se nám nechtělo odejít. Tohle je snad skutečně ráj na zemi. Kousek od cesty má být prý snadno dostupný Amortův pramen. Neříkám, že tam není, my ho však neviděli, ale ani jsme ho moc nehledali. Jen jsme se rozhlíželi.
Celou tuto nádheru trochu kazí vzpomínka na zmařené životy. Za 2. světové války r. 1941 se zde stalo letecké neštěstí. Tři německá transportní letadla Ju-52 zde při sněhové vánici chtěla nouzové přistát, jenže se jim to nepodařilo a skončila v lese. Jedno z letadel vybuchlo a čtyři členové posádky zahynuli.

Vracíme se zpátky na rozcestí Pod Dvorským lesem, abychom pokračovali po červené, po které jsme sem přišli. Tady – po žluté a po červené vede 5 km dlouhá okružní naučná stezka Rýchory. Je na ní 10 informačních panelů a seznamuje s historií osídlení zdejších hor, se zde vybudovanými bunkry, ale také se zdejší nádhernou přírodou a jejími zajímavostmi.
Mohli bychom projít po žluté, tam, kam potřebujeme, ale my chceme přejít Dvorský les. Je to jednak vrchol (1036 m), ale také přírodní zajímavost. Jednou ze zvláštností jsou pokroucené staré buky. To není čistě přírodní zajímavost, ale způsobil to dobytek, který se tady v 19. století pásl. Jednak mladé stromky okusoval, ale také si do nich lehal, sešlapával je. Své samozřejmě udělala i nadmořská výška, vítr, sníh a námrazy. Les připomíná spíš prales. Nijak se neupravuje. Jen v místech, kde se les přirozeně neomlazuje, proběhnou občasné výsadby.
Stoupáme touto zajímavou krajinou. Vrchol je velká náhorní plošina a opět moc hezká. Jsou tu různé paloučky, borůvčí, vřesoviště. I tady se nám moc líbí. I tuto plošinu nakonec musíme opustit, opouštíme i nejvyšší dnešní bod a klesáme na rozcestí Kutná - Rýchory. Tady se prý kutal (těžil) vápenec a pálil se na vápno.

Víme, že k Rýchorské boudě to máme kousek, ale tady nás potěšila cedule, že chata má otevřeno denně od 10 do 17 hodin. Máme půl druhé, takže je to perfektní čas na oběd.
Tato horská chata byla dána do provozu r. 1930 jako moderní pohostinské zařízení. R. 1946 ji získal Klub českých turistů v Praze, r. 1950 pražské sokolské družstvo Vzlet. Od r. 1976 ji vlastní správa KRNAP a po rekonstrukci 1979 zde zřídila Krkonošské středisko ekologické výchovy. Pravděpodobně další rekonstrukce proběhla v letech 1980 – 1985 a r. 1986 zde svoji činnost zahájilo Výchovně vzdělávací středisko státní ochrany přírody. Stále se zde nabízí výukové ekologické programy, školy v přírodě, dětské tábory, přednášky, exkurze po KRNAPu s průvodcem i lyžařské kurzy a je zde možná celá řada dalších aktivit. Kromě toho se lze tady ubytovat a také najíst. To poslední nás samozřejmě potěšilo nejvíc, také proto, když jsme viděli, že tady točí pivo pivovaru Hendrych z Vrchlabí. Zvlášť když na reklamní tabuli s otevírací dobou inzerovali pivo Krakonoš z Trutnova. Teď zjišťuji, že pivo Hendrych jsme již několikrát pili, že jsme 2x byli ve Vrchlabí, ale ani jednou jsme do tohoto pivovaru nezajeli. No to je tedy ostuda. A to pivo ve svém rodinném pivovaru vaří již od r. 2012.
Jsme poměrně vysoko, konkurence tu není žádná, tak se nemůžeme divit, že jídlo je cca za 250,- Kč. Nakonec jsme si uvědomili, že to vlastně není zase tak moc, vždyť tyto ceny jsou často i ve městech. Ota si dal bramborový knedlík plněný uzeným s červeným zelím, já měla kuře na čerstvé paprice s bramborovou kaší. Oboje bylo vynikající. Já měla tolik masa, že jsem to sotva snědla. Oběd zapíjíme Henrychem 11. To je úžasná dobrota. Vzhledem k tomu, že nás čeká už jen klesání, dávám si i já půllitr. Ota samozřejmě zatuploval.
U výdejního okénka měli hezky vypadající borůvkové mufiny. Chtěla jsem si ho koupit, dozvěděla jsem se, že si ho mohu vzít, ze zbyly od snídaně. Tak to bylo příjemné překvapení. Bylo jich tam hodně, vzali jsme si s Otou po jednom jako sladkou tečku na závěr. I ty byly moc dobré.

Nespěcháme, užíváme si vše, vč výhledů. Ještě kousek pokračujeme přes vrchol Kutná (1002 m) po naučné stezce Rýchory, která sem s námi odbočila. Tato odbočka končí na vyhlídce s názvem Vyhlídka u Rýchorské boudy, ve skutečnosti je vyhlídka na zbytku nejstarší zdejší chaty – Maxovy boudy, která tu byla postavena r. 1892. Původně to byl výstavní pavilon na Zemské jubilejní průmyslové výstavě v Praze, která se konala r. 1891 a kterou majitel vystavující firmy průmyslník Max Hirsch věnoval rakouskému Krkonošskému spolku. Objekt po 2. světové válce zchátral a jeho základy byly využity k vybudování této vyhlídky, odkud lze při jasném počasí vidět panorama východních Krkonoš.

Vracíme se na rozcestí Kutná – Rýchory a po zelené klesáme. Jen chvilku se zastavujeme na rozcestí Rýchorský kříž, kde je kovový barokní kříž z r. 1804, který dal tomuto rozcestí své jméno. Tak je pojmenované i zdejší sedlo. Je tady i útulna, i když na první pohled vypadá jako pěkný bytelný krmelec.
My pokračujeme po zelené na rozcestí Vízov - chata Hubertus, která by měla být otevřená. Nějaká chata je kousek od rozcestí, ale žádná z chat na mapě, ani ve skutečnosti není označená jako chata, podle které je pojmenováno rozcestí. Tu nejbližší si jdu vyfotit, ale nic nenasvědčuje tomu, že je to ona zmiňovaná chata, ani že by měla být otevřená. Ani nám to nevadí. Jsme najedeni, ani žízeň nemáme.
Na rozcestí je další kovový Röhrichtův kříž, tj. kříž zvoníka Röhrichta. Nechal ho zde postavit na přelomu 19. a 20. století pan Röhricht, majitel nedalekého hospodářství a domu se zvoničkou. Každý den zvonil klekání, zvonil i v případě nebezpečí ohně a při úmrtí. Zvuk zvonku prý bylo slyšet až na Sněžné domky.
Zdejší louky jsou opět nádherné. Rozcestí opouštíme po modré, opět z kopečka. Klesáme na rozcestí Ozon, kde má být hotel. Na místě, kde byl tento horský hotel r. 1930 postaven, vyhořel r. 1917 mlýn a r. 1928 obytný dům. Jenže dlouho si majitel svůj hotel neužíval. Přesný důvod, proč byl hotel dán do exekuce jasný není. Buď to měla na svědomí světová hospodářská krize, možná mu nevyšly jeho podnikatelské záměry. V březnu 1934 zánovní hotel koupil trutnovský pivovar.
Dnes horskou chatu Ozon vlastní Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje a nabízí zde ubytování i stravování. Zda je restaurace pro veřejnost, to bohužel nevím. Když jsme tudy procházeli, přivítala nás cedule ZAVŘENO. To mne mrzelo. Zajímal mne interier této velké staré chaty. Pivo bychom si už stejně nedali, za necelou půlhodinu Ota sedne za volant.
Teď už nás čeká klesání údolím Sněžného potoka po silnici až k autu. Jen kousek pod chatou ještě míjíme kamenný kříž, který zde nechal postavit Wilhelm Anders r. 1891.

Výlet se nám moc líbil, krajina byla skutečně nádherná. Jen mne překvapuje, že na trase jsme byli téměř sami. Jen na Rýchorské chatě bylo pár lidí. A to je počasí na výlet úplně perfektní a jsou vlastně ještě prázdniny.
Odjíždíme přes Prkenný Důl k rybníčku, kde jsme se v pondělí koupali. Máme to kousek a těšíme se na příjemnou koupel. Mysleli jsme si, že bychom u něj mohli i přespat, i když je to hned u silnice. Zrovna na koupání to dnes není, přesto tady parkuje spousta aut a vše nasvědčuje tomu, že tam bude hodně dlouho živo. Jdeme se aspoň vykoupat, to po dnešní túře vítáme. Voda je studená, ale je to fajn.

V mapě hledáme náhradní místo na spaní. Nabízí se možnost pokračovat do nedalekého Křenova. Na cyklorozcestí Malý Křenov odbočuje vpravo cyklostezka. Tam někde by to možná šlo, pokud tam není zákaz vjezdu.
Vypadá to dobře, vjet se tam nechá. Cesta je všelijaká, ale zdá se, že tudy auta jezdí. Když dle mapy končí dvoučárková cesta a mění se na čárkovanou, přijíždíme na úžasnou planinu. Nic lepšího jsme si nemohli přát. To je naprosto ideální místo. Jen nevím, proč jsem to nevyfotila. Možná i proto, že jsem měla ještě spoustu práce.
Nejdřív jdeme večeřet a pak se spolu pouštíme do likvidace dnes nasbíraných hub. Konečně jich máme hodně. Máme babky i klouzky, poddubáky, ale i pravé hřiby a křemenáče. Ty pěkně velké a tvrdé schovávám - zítra udělám řízky z hub, v lednici určitě vydrží. Ty ostatní krájíme na sušení. Za předním oknem na sluníčku to schne dobře. Včerejší houby jsou už suché.

Konečně spíme na místě, kde je nádherný klid, kde nás vůbec nic neruší. Večer tady projel jen jeden cyklista. Je to tedy krásný závěr bezvadného dne. Už se však těšíme na zítřek a doufáme, že i ten se nám povede. Chystáme se zase trochu do skal. Až do 8 hodin sedíme venku, ale jak teplota klesá k 20 stupňům, už začíná být chladno. Navíc padá rosa, vše rychle vlhne. Stěhujeme se do auta.
Program na ČR 2 je zajímavý až do 10 hodin, jdeme tedy spát později, než je naším zvykem. Teplota i v autě klesla pod 19 stupňů. Je jasno, bude se zase dobře spát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.660, 15.850)
Poslední aktualizace: 2.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žacléř

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,4km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 9. den: Krkonoše–okruh cca 15 km: Prkenný důl–Vrchy-Sněžné domky-Dvorský les–NS Rýchory–Rýchorská bouda(pivovar Hendrych)–Kutná-vyhlídka(býv. Maxova bouda)-Rýchorský kříž s útulnou–chata Hubertus–Prkenný důl

Kutná na hřebenu Rýchor v proměnách času (Maxova bouda – vyhlídková terasa – rozhledna)
Kutná na hřebenu Rýchor v proměnách času (Maxova bouda – vyhlídková terasa – rozhledna)
Bouda
Přímo na hřebeni Rýchor nestála do roku 1892 žádná stavba. Ve druhé polovině 19. století, s rozvojem turistiky v Krkonoších, se začalo přemýšlet, jak zatraktivnit vrchol Rýchor a přilákat návštěvníky. Od rok…
0.1km
více »
Maxova bouda (vyhlídka)
Maxova bouda (vyhlídka)
Vyhlídka
Dnes již neexistující Maxova bouda byla postavena kolem r. 1930 nedaleko Rýchorské boudy. Bouda zanikla po r. 1945, dnes je na jejím místě vyhlídka s rozhledy na Studniční horu, Sněžku, Svorovou horu, Lysečiny. K …
0.2km
více »
Na Rýchorské boudě všechno mečí a bečí!
Na Rýchorské boudě všechno mečí a bečí!
Tipy na výlet
Na Rýchorskou boudu z Horního Maršova po žluté, ze Svobody nad Úpou po zelené, z Mladých BUků po modré, ze Žacléře po modré či zelené Přijďte se za námi podívat! Je nás tu asi 30 – převážně mámy s prckama. Paseme …
0.2km
více »
Rýchorská studánka a Maxův potok
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rýchorská studánka a Maxův potok
Studánka
Vydáte-li se od Rýchorské boudy po zelené turistické značce směrem na Slunečnou stráň, dojdete po 200 metrech za mírného klesání k Rýchorské studánce. Vyvěrá ve svahovém prameništi Pod Kutnou v nadmořské výšce 967…
0.3km
více »
Turistické rozcestí Kutná - Rýchory
Turistické rozcestí Kutná - Rýchory
Rozcestí
Turistické rozcestí leží v lese pod vrcholem Kutné, nedaleko Rýchorské Boudy. Procházejí tudy tyto značené trasy: červená SV směrem - Rýchorský kříž, Roh hranic, Horní Albeřice, Lysečinské …
0.4km
více »
Rýchorská květnice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rýchorská květnice
Rezervace
Část lučních porostů na severním svahu Rýchor byla v roce 1960 vyhlášena botanickou rezervací nazvanou Rýchorská květnice. Svahová slatina v nadmořské výšce 940 až 1.000 metrů vyhovuje charakteristickým slatinným …
0.6km
více »
Turistické rozcestí Rýchorský kříž
Turistické rozcestí Rýchorský kříž
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na okraji lesa u Rýchorského kříže. Procházejí tudy tyto značené trasy:   červená S směrem - Horní Albeřice, Lysečinské boudy, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Svorová hora, Sněžka   červená JZ směrem - Kutná - Rýchory, Dvorský les, Stachelberg, Trutnov zelená SV směrem - Vízov, Bílý kříž, Žacléř a Bernartice nebo Prkenný Důl, Stachelberg, Horní Staré Město zelená JZ směrem - Rýchorská Bo…
0.7km
více »
Krkonoše  -  Výlet Svoboda nad Úpou-Rýchory-Stachelberg-Trutnov
Krkonoše - Výlet Svoboda nad Úpou-Rýchory-Stachelberg-Trutnov
Přírodní park
     Výlet na Rýchory začína v horskom a rekreačnom meste Svoboda nad Úpou, ktoré je na sútoku Úpy a Jánkeho potoka. Mesto má približne 2500 obyvateľov a patrí k nemu i bývalá čast obce Horní Maršov. Po zelenej zn…
0.9km
více »
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory
Pevnost, opevnění
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory Po červené turistické značce mezi tur. rozcestníky Kutná a Pod Dvorským lesem se táhne pás lehkého opevnění, nejlepší cesta…
1.1km
více »
Sněžné Domky a jejich historie
Sněžné Domky a jejich historie
Osada
Sněžné Domky bývala skupina čtyř horských bud na Rýchorách, na severovýchodním svahu Dvorského vrchu (1.033 m n. m.). Na obdélníkové luční enklávě vymezené vrstevnicemi 945 m n. m., respektive 1.000 m n. m., se do…
1.4km
více »
Dvorský les
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dvorský les
Kopec
Dvorský les je zalesněný kopec ve II.zóně KRNAP v lokalitě zvané Rýchory. Místo se nachází mezi Žacléří a Svobodou nad Úpou. Je tak současně označeno i místo na červené tur. značce vedoucí ze severozápadu od Rýcho…
1.7km
více »
Turistické rozcestí Roh hranic
Turistické rozcestí Roh hranic
Rozcestí
Turistické rozcestí leží v lese Rýchorského hřbetu v místě, kde českopolská hranice opravdu tvoří roh. Procházejí tudy tyto značené trasy: červená S směrem - Horní Albeřice, Lysečinské Boudy, Cestník, Malá Úpa, Pomezní Boudy, Svorová hora, Sněžka červená J směrem - Rýchorský kříž, Kutná, Dvorský les, Stachelberg, Trutnov modrá JV směrem - Vízov, chata Ozón, Žacléř, Růžový Palouček, Královec, Královecký Špičák, Bernar…
1.8km
více »
Vízovský kříž, výhledy
Vízovský kříž, výhledy
Vyhlídka
Nad osadou Vízov u kříže je rozcestí modré a zelené značky. Je zde otevřená krajina a díky tomu i velice hezký výhled jednak směrem k Žacléři a Trutnovu, hlavně však do polského vnitrozemí a…
2km
více »
Na Sněžku přes Roh hranic
Na Sněžku přes Roh hranic
Trasa
Trasa začíná a končí v obci Horní Maršov, odkud vede přes Rýchorskou boudu na Roh hranic a dále podél státní hranice až na Sněžku. Ze Sněžky pak přes Růžohorky a Spálený Mlýn zpět do Maršova.  Trasu lze pojmout j…
2km
více »
Horní Maršov - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Horní Maršov - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Novogotický farní kostel nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1895-98 dle projektu arch. Josefa Schultze, který byl i projektantem budov Národního muzea a Rudolfina v Praze. Kostel se nachází cca uprostřed obce při hlavní silnici ve směru Trutnov - Pec pod Sněžkou a je výraznou dominantou obce.
2.1km
více »
Horní Maršov
Horní Maršov
Vesnice
Horní Maršov leží v Severních Čechách, západně od města Vrchlabí. Městečko se rozkládá pod vrcholky kopců Krkonoš. Horní Maršov leží mezi dvěma krkonošskými lyžařskými středisky a to mezi Jánskými lázněmi a Pecí p…
2.1km
více »
Malý Maršovský okruh přes Cestník
Malý Maršovský okruh přes Cestník
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, rád bych Vás pozval na túru krásnou krkonošskou přírodou.Vyrážíme z Bertholdova náměstí v Horním Maršově, kam se dostanete autobusem od Trutnova nebo od Pece pod Sněžkou.Od ro…
2.1km
více »
Horní Maršov - Lysečinské boudy - Rýchory - Svoboda nad Úpou
Horní Maršov - Lysečinské boudy - Rýchory - Svoboda nad Úpou
Trasa
I v Krkonoších se najde dost tras klidných, kde se nechodí v průvodu, kde si užíváte krásu přírody a kde jste rádi, když nějakého toho človíčka potkáte. Taková je (s výjimkou Rýchorské boudy…
2.2km
více »
Horská chata Ozon v Rýchorách
Horská chata Ozon v Rýchorách
Chata
Horská chata Ozon se nachází v dolní části osady Rýchory v nadmořské výšce 679 metrů. Je usazena v údolí Vizovského potoka, z jihozápadu svíraného Dvorským  vrchem a ze severovýchodu Žacléřským hřbetem. Z centra Ž…
2.3km
více »
Lysečinská jehla
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lysečinská jehla
Skalní útvar
Na samém konci Dolních Lysečin,v blízkosti soutoku Lysečinského a Albeřického potoka,  stojí zajímavá přírodní památka – tzv. Lysečinská skalní jehla. Dlouho byla známá i pod názvem převzatým z němčiny jako Latenštejn. Stojí na skalnatém hřbítku, nad který se vypíná do výšky cca 8 metrů. Tento skalní útvar vznikl selektivním zvětráváním okolních vápenců. V Krkonoších se jedná o jev zcela ojedinělý. Pokud byste chtěli v…
2.4km
více »
Velký okruh kolem Horního Maršova
Velký okruh kolem Horního Maršova
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás pozvu na velký okruh kolem Horního Maršova v Krkonoších.Do Horního Maršova se dostanete nejlépe autobusem  z měst a obcí na trase Praha -Pec pod Sněžkou/Praha,Hra…
2.4km
více »
Žacléřský hřbet
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Žacléřský hřbet
Hřeben
Žacléřský hřbet je nejvýchodnějším masivem Krkonošského národního parku. Na jihozápad od něj, přes údolí Vizovského a Sněžného potoka, se  zvedá souběžný hřeben Rýchor. Na druhé straně jeho severovýchodní svah, zv…
2.6km
více »
Výstup na Sněžku.
Výstup na Sněžku.
Trasa
Rozhodli jsme se, že si uděláme pohodový Jarní víkend v Krkonoších. Ubytovali jsme se v penzionu Vinoř v Dolních Lysečinách. Počasí není nic moc, ale během dne se má zlepšovat, tak uvidíme. Vyrážíme po modré turis…
2.7km
více »
Horní Maršov  - informační centrum Veselý výlet
Horní Maršov - informační centrum Veselý výlet
Infocentrum
Informační centrum Horního Maršova, kde návštěvník najde vše potřebné, se nachází v Temném Dole čp. 46 po pravé straně silnice směřující do Velké Úpy a Pece pod Sněžkou. V infocentru je možno pořídit turistickou z…
3.2km
více »
Aichelburg
Aichelburg
Zřícenina
Romantická zřícenina hradu Aichelburg se nachází ve východní části Krkonoš nedaleko Horního Maršova na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Do dnešních dnů se dochovala věž, zčásti zasypaný sklep, venkovní schodiš…
4.3km
více »
Pevnost Stachelberg
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pevnost Stachelberg
Ostatní
Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna. V j…
4.9km
více »
Janské Lázně
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Janské Lázně
Lázně
Janské Lázně leží v Severních Čechách, východním směrem od města Vrchlabí. Jak název města napovídá jedná se o lázeňské podhorské město. Janské lázně se rozkládají pod vrcholky Krkonoš. Město je nejenom vyhledáv…
5.8km
více »
Černá hora
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá hora
Vrchol
Výrazný vrchol, který se tyčí nad Černým Dolem a Jánskými lázněmi. Vybíhá z masivu Českého hřbetu a Luční hory. Na vrcholu je umístěn televizní vysílač. V letech 1927 - 28 byla postavena kabinková lanovka z Janský…
7.6km
více »
Pec pod Sněžkou
Pec pod Sněžkou
Městečko
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
8.8km
více »
Sněžka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Sněžka
Hora
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
11.4km
více »