Královské město Kandy
Budhův zub v Kandy
Do historického města Kandy, které leží uprostřed malebných zelených kopců jsme dorazili až odpoledne.
Po cestě z Dambully jsme si v Matale prohlédli nádherný hinduistický chrám –Srí Muthumariamman Thevasthanam a u kláštera Aluvihara, který má obrovský význam v historií buddhismu jsme si udělali pár fotografií. Navštívili jsme zahradu koření i výrobnu batiky s obchodem.
Nádherným zážitkem byla návštěva botanické zahrady Peradeniya, která je na předměstí Kandy.
Kandy je ze sto tisíci obyvateli druhým nejlidnatějším městem na Srí Lance a právem se pyšní svým bohatým kulturním dědictvím.
Pravidelně rok co rok, deset dní po úplňku, který přichází v lunární měsíc esla – červenec až srpen – se zde koná největší náboženská událost v celé Asií Esla Perahera.Ve slavnostním průvodu jsou k vidění stovky slonů v zářících hávech, hodnostáři v kandyjských kostýmech, tanečníci, bubeníci, akrobati na chůdách a v čele celé této procesí kráčí sloní král Maligava Tusker. A jedině on má právo na svém hřbetě nést repliku schránky s Buddhovým zubem. Začátek i konec oslav Perahery je již od roku 1775 zahájen výstřelem z děla.
Pokud nejste v Kandy právě v době slavných oslav jako my, určitě si nenechte ujít kandyjské tance.
Tento tradiční ceremoniál doprovází krojované tanečníky zvuk bubnů a dechových nástrojů. Devět tanečních vystoupení, kde nechybí „Tanec kobry“,“Mayura tanec“, nebo „Obětní tanec“, kdy je tanečníky přivolávána božská matka Saraswathi, patří k zajímavé podívané. Celý soubor také zpívá národní hymnu Srí Lanky a zlatým hřebem celého vystoupení je polykání ohně a chůze po rozžhaveném dřevěném uhlí. Dva odvážlivci předvádí tuto show, coby pověst jak Rama a Síta obelstili krále Ravana, když byla osvobozena indická princezna Sita a jako důkaz své neviny, přešla bez poranění žhavým uhlím pod ochranou bohů. Celý program dostanete v češtině při vstupu do sálu.
Už za tmy procházíme přísnou kontrolu a následně další do Chrámu Buddhova zubu,
nejúctivanější srílanskou relikvií.
Pověst říká, že po své smrti v roce 543 př. n. letopočtem se z ohně v Kušinagaru v severní Indií podařilo některé ostatky zachránit, včetně zubu. Ten byl následně ve vlasech jedné uríské princezny dopraven na Srí Lanku, až dorazil do dnešního chrámu. Hlavní dvoupatrová Svatyně s Buddhovým zubem má v přízemí Nádvoří bubeníků, kde denně třikrát při ceremonií púdža, bubnují hodně hlasitě a divoce bubeníci do bubnů.
V dlouhé řadě se pak můžete poměrně rychle dostat k síni s relikvií jménem Vedahitina Maligawa – Posvátný příbytek. Otevřenými dveřmi nakouknete na vteřinu možná dvě, kde uvidíte velkou zlatou schránku, ve které je zub uložen. Dovnitř se nesmí. Prohlédli jsme si i audienční síň a na další krásy už nám k naší lítosti nezbyl čas.
Vracíme se na předem zamluvený Hotel Highes View, který měl nádhernou venkovní terasu z výhledem na město. Ubytování s večeří a snídani přišlo na tři sta korun.
Ráno po snídani se vydáme po silnici A26 úsekem, který je na ostrově považován za nejnebezpečnější z důvodů nekonečných serpentin horskou oblastí a pojedeme za původními obyvateli Srí Lanky Veddy do Národního parku Maduru Oya.