Loading...
Roku 1942, v době 2. světové války, došlo k úspěšnému atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. To vyvolalo pomstu z německé strany, v rámci níž bylo rozhodnuto o likvidaci vybrané české obce. Tou obcí byly Lidice. Dne 10.6.1942 byly Lidice obklíčeny německými vojáky, aby nikdo nemohl uniknout. Na dvoře Horákova statku byli rovnou zastřeleni 173 muži, 196 žen a 89 dětí mladších 15 let bylo odvezeno do koncentračního tábora Ravensbrücku a 9 dětí dáno na převýchovu do německých rodin - 144 ženy a 10 dětí se po válce nevrátilo. Celá ves byla vypálena, srovnána se zemí a vymazána ze všech oficiálních map a dokumentů.
Obec Lidice, leževší v Kladenské tabuli, na Lidickém potoce, byla doložena k r.1309. Její dominantou býval kostel sv. Martina postavený v r.1352 a přestavěný po prvním vypálení za třicetileté války; r.1942 byl zničen německými okupanty. Nové Lidice začaly být stavěny v r.1948 severovýchodně od původní obce. Na severním okraji původních Lidic byl vybudován památník s museem a území někdejší vesnice se stalo pietním místem s udržovanými základy zbořených staveb, pomníky a společným hrobem lidických mužů, nad nímž je dřevěný kříž s trnovou korunou.
Přímo u lidického památníku, na odbočce od hlavní silnice na Buštěhrad, je autobusová zastávka Lidice, která se sice nachází na okraji vsi, ale je velmi dobře obsluhována, protože na ní staví všechny autobusové linky od Prahy na Kladno zajíždějící do Buštěhradu (v Praze odjíždějí z Dejvické a Zličína); její poloha je navíc výhodná pro návštěvníky pozůstatků starých Lidic.
Nové Lidice příliš zajímavé nejsou, ale je až nezbytné, aby každý obyvatel středních Čech aspoň jednou za život navštívil místa, kde stávaly staré Lidice. Dnes od památníku ke hřbitovu, který se částečně dochoval a ani on není nezajímavý, vede zelená turistická značka, po níž můžete pokračovat (nebo odtud přijít) do Středokluk a Tuchoměřic. Dříve sem vedla také červená od Kladna přes Hřebeč a možné by mělo být i pokračování po neznačené cestě do Hostouně.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.