Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Krásný letní den nás inspiroval k rodinnému výletu do míst jedné z největších tragédií na bezbranném obyvatelstvu 2. světové války na našem území. Lidice je obec ve Středočeském kraji cca 10 km východně od Kladna. Do Lidic cestujeme vlakem s přestupem v Kladně na autobusovou linku. Dá se použít rovněž autobusového spoje přímo z Prahy - tuším, že ze Zličína. Jedná se o vycházku, která čítá dohromady cca 3 km a tak ji hravě zvládnou i menší děti.
Je třeba na tomto místě uvést i jeden, pro mě celkem smutný zážitek, který nás rovněž inspiroval k návštěvě tohoto místa. Setkal jsem se s čerstvým absolventem základní školy, který vůbec netušil co Lidice znamenají a co se v těch místech seběhlo. Prý toto období českých dějin proběhli ve škole opravdu zběžně a o této obci se ani při výuce nezmínili.
Myslím, že každý, který prošel „nedemokratickou" výukou dějepisu, si z těchto hodin zevrubně pamatuje co se 10.6.1942 v této, nyní opět, malebné obci stalo a je asi pouze na nás, aby i mladší generace něco málo o této události věděli.
Od zastávky autobusu nás první kroky vedli k samotnému památníku lidické tragedie, kde se v tamním muzeu můžete pomocí krátkého filmu seznámit s Lidicemi první poloviny 20. stol. až do osudných chvil. Po shlédnutí tohoto filmu vás čeká expozice spojená se samotným aktem pomsty nacistické ideologie za smrt R. Heydricha, tedy samotným vyhlazením celé obce dne 10.6.1942, následným deportacím žen a dětí do koncentračních táborů a na vhodnou převýchovu. Jistě jedním z nejemotivnějších zážitků z muzea bylo čtení dopisů dětí deportovaných do koncentračních táborů, které předčítají děti ve stejném věku jako pisatelé.
Po prohlídce muzea jsme si vyrazili prohlédnout pietní území, kde stávala samotná původní obec. Po chodníčcích parkově upraveným územím mineme místo, kde stávalo první stavení Lidic, ve kterém bylo velitelství gestapa pro celou akci a blížíme se k jednomu ze tří odkrytých základů domů a to k Horákovu statku, u jehož zdi byli popraveni všichni muži z Lidic starší 15-ti let. Dalšími odkrytými základy jsou základy lidické školy a kostela sv. Martina. Při zpáteční cestě jsme se zastavili u památníku dětských obětí Lidic a pokračovali dále k Růžovému sadu, který byl obnoven v roce 2002 a kde se v současné době konají svatby. Růžový sad byl však vysazen především jako symbol míru a přátelství mezi národy.
Od Růžového sadu se potom vydáváme krásnou alejí do centra obnovené obce, kde ještě navštívíme Lidickou galerii i s její expozicí dětských výtvarných prací a dětským koutkem.
No a pak jsme se už vydali zase zpět na zastávku autobusu a vyrazili k domovu.
Vzhledem k polodennímu výletu jsme malou svačinu, včetně nápojů měli s sebou, ale malé občerstvení v podobě baget a ohřívaných párků lze zakoupit na parkovišti u silnice z Kladna na Prahu nebo přímo v areálu památníku.
Toto místo jistě stojí za návštěvu a náš dík patří lidem, kteří toto místo neustále udržují v pořádku.
Jediné co se malinko s pietním územím asi neslučuje je fakt, že sem někteří naši spoluobčané jezdí venčit psi. Pohled na psíka, který vykonává svou potřebu na místě, kde byli zastřeleni muži z Lidic opravdu příliš pietně nepůsobí.
Otevřeno je denně s výjimkou 24.12.-1.1. a vstupné zahrnuje prohlídku muzea i Lidické galerie :
Dospělí 80,-Kč
Děti, studenti a důchodci 40,-Kč
Rodinné (2+4 děti) 140,-Kč
Další informace se dozvíte na www.lidice-memorial.cz
Pro ty, kteří navštíví Lidice svým vozem je před památníkem k dispozici placené parkoviště na celý den za 30,- Kč nebo parkoviště před Lidickou galerií zdarma, ale musí se kousek popojít pěšky.
Návštěvu samotného muzea asi nelze díky povaze samotné expozice a zvukových nahrávek doporučit dětem do 10-ti let.